Poraba 6,6/15,8/8,6 l/100km Največja hitrost 250 km/h Cena 130.302 eur
Plusi
  • zvočna izolacija
  • dinamika vožnje
  • lega in vodljivost (xDrive)
  • odzivnost in natančnost volana
  • opremljenost
Minusi
  • udobje vožnje čez kratke neravnine
  • prostor v višino zadaj
  • zasilnost petega sedala
  • homogenost zasenčenega snopa žarometov (LED)

Za mizo z dvajsetimi piškoti sedijo bankir, delavec in azilant. Bankir se stegne in vzame 19 piškotov. Potem se nagne k delavcu in mu reče: »Ej, pazi ga, mislim, da si ogleduje tvoj piškot.« Kaj pravite, kateri od trojice vozi BMW serije 6 GranCoupe? Test.

Bankir? Seveda. Toda, ali mislite, da bankir in njemu podobni japiji vedo, kaj vse zna in zmore BMW-jev veliki kupe? Menite, da znajo izkoristiti vse njegove bistvene odlike? Če vprašate mene: ne! Zanje je modrobeli propeler na nosu namenjen zgolj razkazovanju, za ostalo jim je malo mar. A verjemite mi, BMW 640d xDrive GranCoupe je sposoben še veliko več, kot zgolj nastopati. Že res, da v času najinega druženja nisem srečal nikogar, ki bi se zmrdoval nad njegovo zunanjo podobo, a sem bil sam še veliko bolj navdušen nad drugimi lastnostmi.

Dejstvo, ki ga je treba sprejeti

Dvoturbinski dizel in njegov troturbinski brat sta praktično edina dizla, ki bi ju osebno blagoslovil tudi za lasten avto. Šestvaljnik namreč prepriča s fenomenalno prožnostjo in odzivnostjo že od prostega teka dalje. Ne ene ne druge mu ne zmanjka vse do 4.800 vrtljajev na minuto. Še več, zavrteti se zmore celo krepko preko meje petih minutnih tisočakov, a preprosto ne vidim smisla po tovrstnem mučenju mehanike. Moči in navora je namreč za vsako priložnost vedno v izobilju, nad 4.800 vrtljajev na minuto pa motor tudi ne postreže s čim, česar bi ne dal od sebe že prej.

Zavrteti se zmore celo krepko preko meje petih minutnih tisočakov, a preprosto ne vidim smisla po tovrstnem mučenju mehanike.

 

Ob vsesplošni odličnosti motorja pa je ena stvar, ki ni povsem po mojem okusu. To je kultiviranost teka. Sicer njegov tek še zdaleč ni problematično grob, glasen ali robat, a mu dizelske narave delovanja, kljub odlični zvočni izolaciji kabine, nikakor ne uspe zakriti. Verjemite mi, brundanje še tako izjemnega dizla se s svilnato mehkim tekom bencinskega šestvaljnika ali osemvaljnika enostavno ne more primerjati. Dejstvo, ki ga je pač treba sprejeti.

Če ne vidiš, še ne pomeni, da ne zmore

BMW_640d_xDrive_GranCoupe_07Vedno znova prehvaljeno osemstopenjsko avtomatiko bom tokrat preskočil in šel naravnost na naslednji kos nepogrešljive opreme tako motorizirane Šestice, štirikolesnega pogona xDrive. Verjemite mi, brez njega bi bil 640d veliko manj primeren za volana nevešče bankirje, borzne posrednike in podobne uporabnike, ki si tak avto, kot eni redkih, sploh lahko privoščijo.

Pogon xDrive odigra odločilno vlogo pri odpuščanju mehanike za voznikovo packanje s 630 »njutni«. V rokah volana veščih posameznikov pa pomaga pripraviti GranCoupe do nenapornega in nadvse uživaškega oddrsavanja zadka. Prepričan sem namreč, da bi moral biti voznik brez štirikolesnega pogona pri dodajanju plina veliko bolj pazljiv, opremljen z xDriveom pa lahko sredi ovinka samo pohodi stopalko, za vse ostalo pa poskrbi mehatronika.

Sam še nisem videl BMW-jeve serije 6 tega stoletja, ki bi jo kdo drug, razen mene, krivil skozi ovinke. Glede na klientelo, ki si jo pri cenovni politiki modela sploh lahko privošči, pa tudi dvomim, da bom kdaj kakšno. A to ne pomeni, da avto tega ne prenese.

Kot riba v vodi

Seriji 6 GranCoupe, kot vsem ne-emovskim BMW-jem zadnjih let, v ovinkih prej spustita prednji kolesi kot zadnji. Zato je pred divjanjem skozi ovinke dobro vedeti, da ji bo, ob (pre)hitrem vstopu v ovinek, zelo verjetno zbežal nos. Dobro je, da je moč to podkrmarjenje s skladiščem navora pretvoriti v prekrmarjenje. Slednje pa je s pomočjo omenjenega štirikolesnega pogona in natančnega ter odzivnega volana moč tudi lepo in natančno uravnavati. Ne glede na to, petmetrskemu »kupeju« kratki in zaprti ovinki ne odgovarjajo najbolje. Veliko bolj mu ležijo dolgi in napeti ovinki, kot riba v vodi pa se jasno počuti na avtocestah.

Kratki in zaprti ovinki mu ne odgovarjajo najbolje, veliko bolj mu ležijo dolgi in napeti ovinki.

Ne bodo me prepričali

Čeprav je tehnika serije 6 skupna še seriji 7 in serijam 5, pa je med trojico vožnja z njo najmanj udobna. Tržniki sicer poskušajo to neudobje opravičevati s kupejem značilno višjo stopnjo dinamike v vožnji, a me ne bodo prepričali. Ob vklopljenem režimu Comfort+ se namreč seriji 5 in 7 peljeta kot na leteči preprogi, seriji 6 pa tudi komfort s plusom ne pomaga, da se avto pri vožnji čez kratke grbine ali s cestiščem neporavnane pokrove kanalov ne bi neprijetno stresel. Iz tega razloga BMW serije 6 ne odkljuka vseh elementov vsestransko udobnega potovalnega avta.

Posledica CLS-a

BMW_640d_xDrive_GranCoupe_36GranCoupe je posledica prodajne uspešnice iz Stuttgarta, Mercedes-Benza CLS. Kot pri slednjem je tudi GC-jeva posebnost dodaten par vrat za zadnja potnika. Da pa ne bi bil čista kopija »originala«, so mu inženirji namenili daljše medosje ter s tem bogatejši kolenski prostor zadaj.

Toda, o nekem s serijo 7 ali 5 primerljivem prostorskem razkošju zadaj še zdaleč ne morem poročati. Videti pa je, da je ravno zaradi svoje štirivratnosti GranCoupe prodajna uspešnica v svoji seriji. Zanj se naj bi namreč odločilo več srečnežev kot za kupe in kabriolet skupaj. Podobno je v Evropi za tako drag in prestižen kupe, vsaj meni, presenetljivo veliko povpraševanje po njegovi edini turbodizelski motorizaciji. Kar osem od desetih japijev naj bi se namreč, navkljub njihovi izraziti finančni brezskrbnosti, odločilo za izpeljanko 640d.

Lagal bi … 

BMW_640d_xDrive_GranCoupe_02Ni kaj, več kot očitno so nekdanja prepričanja o kupejih potonila v pozabo. Kupeji 21. stoletja tako postajajo vse bolj približek nekdanje slave in ponosa. Všečne kupejevske poteze so še vedno obvezne, a trg narekuje štiri vrata, čeprav je njihovim kupcem v bistvu malo mar, koliko je zaradi njih v resnici uporabnejši. Enako se je prisiljen, vsaj v Evropi, svilnati tek močnega bencinarja umakniti z gorivom gospodarnejšemu, a tudi bolj robatemu teku dizla. Že res, da so ti dizli praviloma močnejši, a še vedno so dizli.

Kaj pa jaz, bi ga imel? Lagal bi, če bi rekel, da ga ne maram. A je tudi res, da bom sam, takoj ko bom zadel na lotu nekaj deset milijonov evrov, 130.000 evrov raje namenil za vstopnega bencinarja 640i. Namesto dodatnih vrat GranCoupeja pa bom izbral platno za njegovo streho.

 

Besedilo in fotografije: Peter Humar

 

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    O fantastičnosti kombinacije dvoturbinskega šestvaljnega dizla, osemstopenjske avtomatike in štirikolesnega pogona xDrive ni nobenega dvoma.
    10
  • Notranjost
    Čeprav je GranCoupe registriran za pet oseb, želi biti še vedno kupe. Posledično se bodo kolikor toliko dostojno peljali v njem samo štirje, prtljago pa bo treba nalagati skozi skromnejšo luknjo prtljažnega pokrova, namesto skozi luknjo prtljažnih vrat kot pri konkurenčnem A7 Sportback.
    9
  • Opremljenost
    Če bi pri 130.000-evrski cena še kakšna želja ostala neizpolnjena, bi bilo pa res žalostno.
    10
  • Vozne lastnosti
    Podvozja BMW-jev 21. stoletja so praviloma manj dinamično navdahnjena kot nekoč. A ob takšni konjenici in navoru, kot ju zagotavlja trilitrski dvoturbinec, je tudi dolgočasno podkrmarjenje sila enostavno pretvoriti v prekrmarjenje. Čeprav se zmore več kot dostojno »pregristi« tudi skozi počasnejše, zaprte ovinke, pa se zares doma počuti na avtocestah.
    10
  • Gospodarnost
    Zanimivo je, da ga je BMW cenovno umestil nad najtesnejša konkurenta A7 Sportback in CLS. Kakšno vlogo ima pri takšnih evrskih vsotah nekaj manjša poraba goriva, mi ni čisto jasno.
    3
  • Zmogljivost
    Mislim, da sta 313 »konjev« in 630 njutmetrov dovolj zgovorni številki, da dodatno zagovarjanje desetice ni potrebno.
    10
  • Sklep
    BMW 640d xDrive GranCoupe je samo še približek nekdanje slave in ponosa zmogljivih kupejev. Že res, da je hudičevo dober približek, a še vedno samo približek.
    8.7

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 107.250
cena testnega vozila (€) 130.302
dolžina × širina × višina (mm) 5.007 × 1.894 × 1.392
dovoljena masa vozila (kg) 2.470
emisija CO2 (g/km) 158
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti /12 let/2 leti
gibna prostornina (cm3) 2.993
kompresija (1:) 16,5
masa praznega vozila (kg) 1.945
medosna razdalja (mm) 2.968
menjalnik/pogon 8-stopenjski samodejni/štirikolesni
največja hitrost (km/h) 250
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 230 (313) pri 4.400
največji navor (Nm pri vrt/min) 630 pri 1.500 – 2.500
namestitev motorja spredaj vzdolžno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 12,0
pnevmatike s: 245/35 R 20; z: 275/30 R 20
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,6/15,8/8,6
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,8/5,5/6,0
pospešek 0-100 km/h (s) 5,2
prostornina posode za gorivo (l) 70
prostornina prtljažnika (l) 460-1.265
število valjev/ventilov 6/24
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 90,0 × 84,0
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/kolutni (hlajeni)
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

4 komentarjev za "19 in 1 piškot"


DS_2009
8 leta 5 meseci nazaj

Sicer nimam popolnoma nič proti bmw-jem, avtomobili so popolnoma korektni, ampak me pa res zanima, kaj je razlog, da zadnje čase tako pogosto testirate vozila in motorje te znamke? Marketing ali priljubljenost znamke pri novinarjih?

8 leta 5 meseci nazaj

Pri znamkah kot uredništvo nimamo preferenc, mi bi najraje vedno preizkusili vse, kar se znajde na cestah 🙂 število testnih vozil posamezne znamke pa je odvisno od odločitev zastopnika o velikosti voznega parka.

Firediver
8 leta 6 meseci nazaj

Bankir niti ne bi znal voziti avtomobila brez avtomatskega menjalnika, niti ne bi hotel kupiti (no ja, kupi mu ga banka) avtomobila pod 100000 evri, preživeti ne bi mogel brez vsega tega udobja (ker ima preobčutljivo r*t) in seveda kako bi zmogel vse te avtoceste brez 4×4 pogona, motorja z 4000ccm in vsaj 300 konji. Vseskupaj pa gospodarno samo toliko, kot ga je bankir poklicno vajen – torej nič! .

Bat_zajla
8 leta 5 meseci nazaj

Ta motor ima 3000ccm

 
Prenova po nemško
Ljubi avtocestne kilometre