Testi

(Pre)nova

Opel Corsa 1.4 Turbo Color Edition

Poraba 4,9/9,4/6,7 l/100km Največja hitrost 185 km/h Cena 16.130 eur
Plusi
  • motorna prožnost
  • poraba goriva
  • zvočna izolacija
  • nastavljivost voznikovega delovnega prostora
  • splošna ergonomija
  • nastavljiv naklon naslona zadnje klopi
  • svetilnost žarometov (biksenon)
Minusi
  • motorna prožnost nad 4.700 vrt/min
  • visok nakladalni rob prtljažnika
  • ni kozmetičnega ogledala v sovoznikovem senčniku
  • multimedijski sistem povsem brez mehanskih stikal/gumbov

Pri sveži Corsi se krešejo mnenja ali gre za nov avto ali samo pomlajen obstoječi. Pa poglejmo. Test.

Opel pravi, da je Corsa nov avto, saj so ji spremenili tudi interno oznako v tip E, medtem ko se predhodnica imenuje Corsa tip D. A z zadevo le ne gre tako na hitro opraviti, saj proizvajalci prepogosto tudi za modele s komaj omembe vrednimi površinskimi kozmetičnimi popravki trdijo, da so povsem novi. Pomislite: ste že kdaj videli oglas, kjer bi oglaševali osvežen model? Ne?! Se mi je kar zdelo.

Prenesena osnovna konstrukcija

No, Oplu je treba priznati, da je z nadgradnjo Corse D v Corso E korenito posegel v drobovje avta, saj so praktično vsi elementi, pritrjeni na osnovno konstrukcijo, novi, ali na nek način izboljšani. Izkaže se – in tega ne zanika niti Opel – da je od Corse D identično prenesena samo osnovna karoserija, torej nosilna konstrukcija, na katero so pritrjeni vsi ostali elementi avtomobila.

Nedotaknjeno ostrešje

Slednje je lepo razvidno tudi iz silhuete strehe in zasteklitve potniškega prostora. Stebrički A, B in C so povsem enaki tistim pri predhodnici, kar prav tako velja za nad njimi razpeto strešno pločevino in zasteklitev med njimi. Opel se zagovarja, da so to storili, ker je obstoječa osnova tako dobra, da izboljšave pač niso bile potrebne, a je jasno, da so s tem prihranili dobršen del razvojnega proračuna. So pa zato čez nosilno konstrukcijo poveznili popolnoma novo pločevinasto »kožo«, ki so ji oblikovalci, glede na predhodnico, uspeli vdahnili več svežine in sodobnosti.

Magnet za prah in prstne odtise

Kar se tiče zunanjega in navsezadnje tudi notranjega oblikovanja, so naredili nezanemarljiv korak v naprej. Avto deluje na zunaj sodobnejše, znotraj pa z osvoboditvijo osrednje konzole (pre)številnih stikal tudi prijetnejše za uporabo. Dodatno so za omilitev germanske oblikovne strogosti in zadržanosti poskrbeli z bolj razgibanimi potezami armaturne plošče, njeno monotonost pa so v testnem primerku dodatno razbijali kontrastni barvni elementi v rumeni in visoko polirani črnini. In četudi so z dobršno mero slednjih uspešno zaobšli »potrebo« po vgradnji na otip mehkejše in (jasno) dražje plastike, je povsem na mestu opozorilo, da so še posebej črni vložki pravi magnet za zbiranje praha in prstnih odtisov.

Kakšno stikalo, gumb ali dva bi lahko ostala

Četudi je notranjost oblikovno konkretno popravljena, pa ne postreže s kakšnim presenečenjem. Sem ter tja, v podobi stikal za luči, za električni pomik stekel in podobnem, še vedno najdemo elemente Corse D. Enako velja tudi za v celoti iz slednje preneseno dobro ergonomijo sedenja ter izdatno nastavljivost voznikovega delovnega okolja.

Zadaj bo prostora, ob humanih vozniku in sovozniku, tako kot prej načeloma zadoščalo tudi za prevoz odraslih oseb, četudi se zna pri posameznikih s telesno višino nad 1,8 metra zatakniti pri prostoru, odmerjenem za glave. Še enkrat pozdravljam umik več kot deseterice stikal s sredinske konzole, a menim, da je nadomestitev čisto vseh stikal večpredstavnostnega sistema z občutljivimi sjajnimi površinami vendarle rahlo pretirana. Osebno mi recimo še vedno bolj ustreza klasika mehanskega stikala za vklop/izklop radijskega sistema in vrtljivega gumba za glasnost.

Enaka pritrdišča, ostalo vse novo

Pri pogonski tehniki in podvozju so, po zagotovilih Opla, ostala nedotaknjena samo pritrdilna mesta na karoseriji. Nemci namreč zatrjujejo, da so zamenjali ali spremenili prav vse elemente prednje preme, cilj spremembe pa naj bi bila izboljšana kinematika in povečana togost preme, kar naj bi se odražalo v večji neposrednosti in odzivnosti volana.

Enako je na novo nastavljeno celotno vzmetenje, pri čemer jim je dejansko uspelo zagotoviti boljšo kombinacijo med togostjo podvozja za hitro vožnjo skozi ovinke ter spokojnostjo vožnje med vsakodnevnimi potepi. Posledično deluje Corsa E med ovinki kompaktnejše in bolj uravnoteženo kot Corsa D, po drugi plati pa zmore dovolj uspešno zgladiti tudi veliko večino cestnih nepravilnosti. Nekoliko se sicer zatakne pri površno pokrpanih avtocestah ali na slabo vzdrževanih magistralkah, kjer nepravilnosti v cestni podlagi Corso z doplačljivim športnim podvozjem nekoliko občutneje »zazibajo«, a je zadeva povsem znosna in tako tudi primerljiva podobno opremljenim avtomobilom tega razreda.

Turbo za prožnost

Pod motornim pokrovom se je vrtel 1,4-litrski turbobencinar z nazivnimi 74 kilovati. Ja, sto »konjev« je za turbomotor te prostornine smešno malo, saj tudi atmosferske različice 1,4-litrskih bencinarjev brez težav razvijejo takšno moč. A so Nemci so na tem mestu s turbom poskrbeli prvenstveno za dvig motorne prožnosti, medtem ko je moč načrtno omejena.

Tako razvije »turbomlinček« spodobnih 200 Nm navora v razmeroma širokem razponu motornih vrtljajev (od 1.850 do 3.500 vrt/min), kar se vsekakor občuti tudi na cesti. Tam zaznamujejo štirivaljnika miren, tih in zelo kultiviran motorni tek, dobra odzivnost in prožnost v spodnjem ter srednjem območju motornih vrtljajev. Motorček se praktično že iz vrtljajev prostega teka lepo zgane, odločno in suverno pa »vleče« vse do približno 4.700 vrt/min, ko zveznost in enakomernost pospeševanja zmoti upad pogonske sile, ki se potem vse do rdečega polja žal ne pobere več.

Zanimivo pri tem je, da doseže motor največjo moč že pri 3.500 vrt/min in jo vzdržuje vse do šestih tisočakov na minuto. Kljub temu se na cesti izkaže, da pretirano priganjanje štirivaljnika preko meje 4.700 vrt/min ne bo obrodilo dosti drugega kot ušesom neprijazno motorno ropotanje, povečano porabo in klavrno nabiranje hitrosti. Tako se ne morem znebiti občutka, da je omenjeni upad vlečne sile pri 4.700 vrt/min posledica ne najbolj posrečenega omejevanja motorne moči. Naj spomnim: enak motor je na voljo tudi v izvedbah s 120, 140 in po novem tudi s 150 »konji«. Jasno je, da dosega Opel te različne stopnje zmogljivosti z bolj ali manj izdatnim »dušenjem« motorja v zgornjem območju motornih vrtljajev.

Najhitreje že v četrti

Zajetnemu navoru so Nemci primerno preračunali tudi prestavno razmerje diferenciala, ki botruje, da doseže Opel Corsa 1.4 Turbo največjo hitrost že v četrti (!!) prestavi, peta in šesta pa sta namenjeni izključno nižanju motornih vrtljajev in posledično manjšanju porabe goriva. Slednja je bila ob povprečnih 6,7 l/100 km za turbobencinski avto te moči zgledno majhna, zanimivo pa je, da tekom testa z njo nisem uspel “prebiti” meje desetih stokilometrskih litrov, ob skrbni nogi pa je pred decimalno vejico zmogla stati celo štirica.

Bolj nova

Razprave ali je Corsa E nov model ali samo prenovljen bodo verjetno trajale še vsaj do prihoda Corse F. V mojih očeh imajo zagovorniki o njeni prenovi svoje tehtne argumente, kot jih imajo tudi zagovorniki o popolnoma novi Corsi. Na tem mestu ne želim pritrditi ne enim ne drugim, lahko pa vam zaupam, da je pretvorba Corse D v Corso E nedvomno zelo obsežna, saj so se z njo dotaknili praktično vseh elementov vozila.

S tem je v mojih očeh nadgradnja Corse nedvomno izdatnejša kot recimo pri Volkswagen Golfu šeste generacije ali Passatu sedme generacije, če omenim samo njihova dva bolj sveža modela. Če še ne veste, oba Volkswagna sta tehnični nadgradnji pete oziroma šeste generacije, a so ju možje iz Wolfsburga mirne vesti označili za naslednika, novi generaciji. Pri obeh se je po spletnih forumih manj pisalo in razpredalo kot v primeru Oplove Corse E, kar me, milo rečeno, čudi. Prepričan sem namreč, da so Wolfsburžani njuna modela tehnično spremenili manj, kot je Opel svojo Corso.

Več o trivratni Opel Corsi si lahko preberete na uradni strani.

Besedilo in fotografije: Peter Humar.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Tehnično sicer daleč od kakšnega bisera motoroznanstva, a v praksi prepriča s kultiviranostjo teka in dobro prožnostjo.
    7
  • Notranjost
    Očiščena obilice stikal na sredinski konzoli. Nekdaj zadržano germansko oblikovanje se je uspešno umaknilo razgibanim linijam in barvitosti.
    8
  • Opremljenost
    Seznam doplačil je dolg, a tudi serijska oprema ni skopa.
    8
  • Vozne lastnosti
    Izboljšanje glede na Corso D, a še vedno ne dovolj, da bi bil ogrožen Fiestin primat.
    7
  • Gospodarnost
    Kdor jo bo vozil kot »dizla«, bo s porabo zadovoljen. Številni dodatki so ceno testnega vozila občutno zvišali.
    8
  • Zmogljivost
    Kljub obilici navora je Corsa 1.4 Turbo umirjenega značaja, za kar se ima zahvaliti tudi izredno na dolgo preračunanemu diferencialu. Priganjanje nad 4.700 vrt/min ni smiselno.
    7
  • Sklep
    Zelo nehvaležno je aktualno Corso označiti za novo ali osveženo. Četudi imajo zagovorniki ene in druge »teorije« deloma prav, sam trdim, da ji je dal Opel z obilico popravkov in izboljšav dobro popotnico za večleten uspešen boj s tekmeci.
    7.5

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 16.130
dolžina × širina × višina (mm) 4.021 × 1.736 × 1.479
dovoljena masa vozila (kg) 1.665
emisija CO2 (g/km) 122
garancija (splošna/prerjavanje/lak) 2 leti/12 let/3 leta
gibna prostornina (cm3) 1.364
kompresija (1:) 9,5
masa praznega vozila (kg) 1.240
medosna razdalja (mm) 2.510
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 185
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 74 (101) pri 3.500-6.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 200 pri 1.850-3.500
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,0
osnovna cena vozila (€) 12.290
pnevmatike 195/55 R16
poraba goriva na testu (l/100 km) 4,9/9,4/6,7
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,6/4,4/5,2
pospešek 0-100 km/h (s) 11,0
prostornina posode za gorivo (l) 45
prostornina prtljažnika (l) 280-1.090
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbobencinski
vrtina × gib (mm) 72,5 × 82,6
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/bobnasti
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

11 komentarjev za "(Pre)nova"


enstot
8 leta 10 meseci nazaj

Ta Corsa s tem motorjem je nemenjena točno ljubiteljem dizelske vožnje, ki pa zaradi določenih razlogov hočejo imeti bencinarja ne dizla. Ta avto se vozi z navorom in ne z obrati. Če ga voziš do 2500 obratov , si povsem tekoč s prometom, če ga voziš do 3000 pa si že hitrejši. Če podaljšaš na 3500 si že nadpovprečno hiter.
Kakšnih 4700, čez 4000 sploh nima smisla. Ta avto opravi vse na nizkih obratih, lahkotno in nadpovprečno tiho, motor le šelesti, ne brni.

Firediver
8 leta 10 meseci nazaj

Pohvale Oplu, ker počasi odkriva svojo smer glede oblikovanja avtomobilov. Zadnja desetletja je bil že čisto preveč monoton in zadržan glede tega (z redkimi izjemami).
P.S: VW je marsikomu osnovni minimalni standard, da mu vsaj malček trzne, kaj šele dvigne. Vsi ostali ne rabimo take viagre, ker se nam “dogaja” (z drugimi znamkami) in to brez take “medicine”.

pskoda
8 leta 11 meseci nazaj

Eh ti avtorji (ne samo tukaj) jemljejo VW kot top shit in se zgledujejo po njih in vse kar je deugače od VW-ja je minus. Osrbno sem mnenja, da so corso konkretno prenovil in to v velik + glede na prejšnjo

metor
8 leta 11 meseci nazaj

Vsakemu svoje, ni kaj razglabljat o tem. Isto ne o obliki, vse je stvar posameznika.

tomzzi
8 leta 11 meseci nazaj

Zjasnite se že enkrat. Nikoli vam ni prav. Gumb za vklop če je fizični ali ne. Kdaj ste ga nazadnje uporabili?
Jaz se ne spomnim kdaj bi multimedijo oziroma radio ugašal nazadnje. Plus tega so “tipke” za glasnost ločene in dokaj velike tako, da tudi tega ne moreš ravno zgrešit.
Plus tega imaš tudi gumbe na volanu. Osebno upravljam vse preko volanskih gumbov in sredinsko konzolo občasno le obrišem zaradi praha ki se nabira.

Tej testi so vsi bolj tako tako. Dobro se spomnem testa Astre leta 2010 (tuj medij) kjer so rekli, da je to ena najlepših notranjosti v razredu. Vključno z sredinsko konzolo. Facelift je pa ista oseba tri leta kasneje skritizirala zaradi obilo gumbov na sredinski konzoli… Tako, da…

 
Povzpetnik
Cuore nuovo*