Testi

Volvo V60 D4 Summum – Samozavest serijsko

Poraba 6,7 l/100km Največja hitrost 225 km/h Cena 43.245 eur
Plusi
  • Kvaliteta izdelave
  • Aktivni tempomat
  • Živahen dizelski motor
  • Digitalni merilniki
Minusi
  • Pomankljiv sistem za branje znakov
  • Glasen dizelski agregat
  • Cena

Švedska – dežela kjer reciklirajo 99 % odstotkov svojih smeti, njihova najbolj nevarna žival je los, švedski glasbeniki pa so kar 52.100-krat pristali na prvem mestu glasbenih lestvic po vsem svetu. Uspehe žanjejo tudi v avtomobilski industriji. Tako je Volvo leta 1959 kot prvi uvedel tritočkovni varnostni pas, ki je po neuradnih podatkih rešil že okoli milijon ljudi. Z obilico asistenčno-varnostnih sistemov oborožen Volvo V60 je pristal tudi na našem testu. Ali je upravičil švedsko tradicijo in pričakovanja?

Švedski metal

Volvo V60 prav izžareva švedski šarm. Z izrazito škatlastim zadnjim in prijetno zaobljenim prednjim delom spretno združuje resen in seksi videz. Svojih smernic ne išče po vzoru evropejskih znamk, je samosvoj in edinstven. Tako kot njegovi vozniki, ki so ponosni lastniki svojega jeklenega konjička. S kirurško natančno sestavljeno zunanjostjo se zdi kot jasno zaokrožena celota. Zmotila me je le svetlo siva barva testnega avta, ki je skrila jasen oblikovni značaj V60.

Saj veste, da naj bi Volvo predstavljal kvaliteto in udobje. Zelo so se potrudili, da V60 pusti dober prvi vtis. Pri meni jim je zagotovo uspelo. Z značajsko močno in kvalitetno notranjostjo preprosto navduši. ”To je to!” sem si rekel, ko sem prvič sedel na vozniški sedež.  S plavajočo konzolo je tipičen predstavnik Volva, a hkrati popolnoma drugačen in netipičen z vidika konkurence. Eleganten videz ter izstopajoči in kvalitetni gumbi so tipičen primer švedske premišljenosti. Tudi njihova uporaba je preprosta, saj je vse na svojem mestu.  Z dobrim položajem za volanom daje vozniku vedeti, da je on v osrčju potniške kabine. Alfa in omega, ki skrbi za svoje kot tudi za dobro počutje drugih potnikov.

Človek se rad vrača vanj

Odlično vozniško počutje, ki ga ne zmoti hrup sosednjih vozil, je pravzaprav okolje, v katerega sem se rad vračal. Kot ste lahko razbrali, je zvočna izolacija na vrhunskem nivoju. Za piko na i je vgrajen odličen zvočni sistem, ki odžene še najmanjši moteč hrup iz zunanjosti. S sedeži, ki ponujajo obilico udobja, je občutek podoben tistemu v domači dnevni sobi.

Priznam, na koncu mi je bilo vseeno za zunanjost in notranjost. Želel sem le preizkusiti asistenčne varnostne sisteme, s katerimi je bil nabit V60. Za začetek sem seveda preizkusil aktivni tempomat. Le ta deluje tako suvereno in zanesljivo, da se na trenutke začudeno vprašaš ali je to resnično delo tiste male ploščice v prednji maski. Tudi ob skoku kakšnega “falota” na vozni pas pred vozilo aktivni tempomat odreagira mirno in brez prekomernega zaviranja.  Seveda ne morem mimo osvežujočih merilnikov. S pridom izkoriščajo vse prednosti digitalne tehnologije, poleg vsega pa je njihov videz zelo posrečen.

Poleg že znanega svetlobnega signala za vozila v mrtvem kotu nam je bil na voljo tudi sistem za vzdrževanje varnostne razdalje. V času, ko so slovenski policisti ravno predstavili nov sistem za merjenje razmaka med vozili, slednji pride zelo prav. S tem ne prihraniš samo nekaj evrskih bankovcev, ampak je tudi učinkovito poskrbljeno za večjo varnost v prometu. Odlično.

Nekaj preglavic sem imel le s sistemom za samodejno prižiganje luči. Večino časa je deloval brez najmanjših pripomb. Dvakrat se je zmedel in prižgal daljinske luči kljub temu, da je bilo pred menoj v neposredni bližini vozilo. Pomanjkljiv je tudi sistem za branje znakov. Sicer znake bere brezhibno, a hitrosti ni preklical ob izhodu iz naselja ali po prehodu križišča. Tako lahko voznika hitro pretenta in mu predlaga najvišjo hitrost 50 km/h, kljub temu, da vozimo izven naselja, kjer je hitrost omejena na 90 km/h. Obratno pa je vztrajal pri omejitvi 40 km/h na avtocesti, kjer je hitrost omejena na 130 km/h.

Petvaljnik

Le redko vidimo, da je v avto, ki nima športnega pedigreja, vgrajen petvaljnik. Tokrat je to celo dizelski petvaljnik, ki ponuja kar 120 kilovatov. V kombinaciji s samodejnim 6-stopenjskim menjalnikom sta odličen par, ki je sposoben tudi bolj športne vožnje. Zaradi dodatnega petega valja je tudi zvok značilen, vendar tudi bolj glasen in izrazit. Še vedno najbolj uživa v umirjeni in udobni vožnji, kjer se poraba ne dvigne nad 7 litrov.

Z samozavestnim videzom ne išče več kupcev samo pri starejši populaciji. S pohvale vredno notranjostjo je pisan na kožo tistim, ki cenijo udobje, preprostost in kvaliteto izdelave. Z dizelskim petvaljnikom je poskočen in dovolj močan tudi za avtocestne hitrosti, kjer je izredno tih in umirjen. Pooseblja švedsko kvaliteto in eleganco, ki jo uspešno združi v prepričljiv paket. Odkrito je izzval predvsem nemške tekmece, a žal zato trpi tudi končna cena vozila.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Dizelski agegat je poskočen in se v kombinaciji s 6-stopenjskim avtomatskim menjalnikom obnese za šolsko pet.
    9
  • Notranjost
    Kvalitetna notranjost, ki prepriča s prijetno svetlobo in udobjem. Položaj za volanom bi lahko bil malenkost nižji, vendar je to predvsem odvisno od osebnih preferenc. Lična sredinska konzola in odlični digitalni merilniki.
    9
  • Opremljenost
    Testni Volvo je imel paket opreme Summum, ki že vsebuje radarski tempomat in kopico ostalih asistenčnih sistemov. Ima vse, kar potrebuje voznik.
    8
  • Vozne lastnosti
    Odličen na avtocesti in pri relacijskih vožnjah. V zavojih ne pričakujte športnih čudežev, vendar z njimi še vedno opravi brez večjega nagibanja.
    8
  • Gospodarnost
    Visoka začetna cena je glavna ovira za nakup in marsikoga odvrne. Poraba je za moč motorja in 5 valjev sprejemljiva ter se ni nikoli dvignila nad 7 litrov.
    7
  • Zmogljivost
    Povsem dovolj za vsakodnevno uporabo, tudi za avtocestne hitrosti nad omejitvijo je moči dovolj.
    9
  • Sklep
    Z množico varnostnih sistemov in kakovostno notranjostjo privabi kupce, ki kupujejo predvsem z glavo. Visoko nakupno ceno opravičuje tudi s petvaljnikom in samozavestnim videzom.
    8.3

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 43.245
dolžina × širina × višina (mm) 4.628 x 1.825 x 1.484
dovoljena masa vozila (kg) 2.200
emisija CO2 (g/km) 129
emisijski razred Euro 5
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 1.984
masa praznega vozila (kg) 1.726
medosna razdalja (mm) 2.776
menjalnik/pogon 6-stopenjski samodejni/spredaj
največja hitrost (km/h) 225
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 120 (163) pri 3.500
največji navor (Nm pri vrt/min) 400 pri 1.500 - 2.750
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom Brez napak.
obračalni krog (m) 11,3
osnovna cena vozila (€) 28.610
pnevmatike 215/50 R17
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,7
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,1/4,3/4,9
pospešek 0-100 km/h (s) 9,4
prostornina posode za gorivo (l) 67,5
prostornina prtljažnika (l) 692
število valjev/ventilov 5/20
vrsta motorja turbodizelski
zavore spredaj/zadaj prisilno hlajene kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

5 komentarjev za "Volvo V60 D4 Summum – Samozavest serijsko"


kamela
10 leta 3 meseci nazaj

Ma kakšen BMW k ga ma vsak ciganček. Tole je taprav avto, za taprave gospode k cenjo uglajenost in kvaliteto!

Gosic
10 leta 3 meseci nazaj

Noro lep avto 🙂

LukL
10 leta 3 meseci nazaj

sedeži pa že taki, kot da jih že ma 100k km, to bo prva težava

thunderbolt
10 leta 3 meseci nazaj

@JG2: nisem sicer nič dodatno iskal po netu, ampak pred časom sem nekje prebral, da bodo vsi volvovi dizli na 5-valjni tehnologiji, tudi šibkejši?

JG2
10 leta 3 meseci nazaj

Eden najlepših karavanov narejenih kadarkoli. Je pa škoda, da niste preizkusili “tanovi” D4, ki ni več petvaljnik ampak štiri, očitno jih pri nas še ni.

 
Dacia Logan MCV Ambiance 1.5 dCi 75 – Nazaj k osnovam
Dacia Duster 1.5 dCi 4×4 Laureate – Omelo