arhiv 2002-2006

Modus je tu

Renault svojo bogato ponudbo manjših avtomobilov razširja z modelom Modus, ki bo v Sloveniji naprodaj od začetka oktobra letos. Modus je »mali avtomobil širokega srca«, ki združuje najboljšo notranjo prostornost in izjemno majhne zunanje mere. Oblikovni slog Modusa ponuja vedro toplino, ki je značilna za vse majhne avtomobile Renault. S svojo prilagodljivostjo in bivalnostjo se Modus uvršča nad modela Twingo in Clio, ob tem pa s skupno dolžino 3,79 metra in le 10,4-metrskim obračalnim krogom ohranja priročnost za vožnjo in parkiranje v mestih. Z odličnimi voznimi lastnostmi in udobjem pa je Modus primeren tudi za daljše izlete in potovanja.

Povsem v skladu s strateškim pomenom, ki ga Renault namenja celoviti varnosti, je bil tudi Modus deležen vsega znanja in izkušenj na tem področju. Nič nenavadnega torej, da je konzorcij Euro NCAP pred mesecem dni po preskusnih trkih Modusu podelil najvišjo oceno za varnost – pet zvezdic. S tem je Modus postal prvi mali avtomobil s petimi zvezdicami Euro NCAP in že sedmi model Renaulta z najvišjo oceno za varnost.

Modus bo poleg širokega »trorazsežnega« izbora motorjev, paketov serijske opreme in dekorativnih paketov ponujal še bogat nabor inovativnih rešitev, na primer: dvojno odpiranje vrat prtljažnika, odlagalni prostor v sedalu sopotnikovega sedeža, dodatna žarometa za osvetlitev notranje strani ovinka in poseben nosilec za prevoz dveh koles. Od začetka prodaje bo Modus na voljo s petimi že dobro uveljavljenimi motorji: tremi bencinskimi (1,2 16V 75 KM, 1,4 16V 98 KM in 1,6 16V 113 KM), ter z dvema sodobnima turbo-dizel motorjema (1,5 dCi 65 KM in 1,5 dCi 80 KM). V letu 2005 bo Modus predvidoma na voljo tudi z najmočnejšo različico motorja 1,5 dCi s 100 KM. Dva menjalnika sta na voljo že ob pričetku prodaje: ročni 5-stopenjski v vseh različicah in samodejni menjalnik Proactive za sedaj v kombinaciji z bencinskim motorjem 1,6 16V.

V pooblaščenih prodajnih salonih v Sloveniji bo Modus naprodaj že od 1. oktobra letos. Maloprodajna cena različice Pack Authentique z bencinskim motorjem 1,2 16V (z največjo močjo 75 KM) bo 2.695.000 tolarjev, med serijsko opremo osnovne različice pa bodo tudi: obe čelni varnostni blazini s prilagodljivo prostornino, stranski varnostni blazini, protiblokirni zavorni sistem s pomočjo pri zaviranju v sili, električni variabilni servo volan, centralno zaklepanje z daljinskim upravljanjem in samodejnim zaklepanjem med vožnjo, električni pomik stranskih stekel spredaj, vzdolžno pomična in po širini nastavljiva ter zložljiva zadnja klop »Triptic«, potovalni računalnik, odlagalni prostor v sedalu sovoznikovega sedeža…

Privlačen in prijazen avtomobil

Kljub skupni dolžini 3.792 mm, kar je celo slaba 2 centimetra manj od Clia, je Modus izjemno prostoren majhen avtomobil. Njegov topel in privlačen značaj dopolnjujejo tudi prostornost, lahek vstop, mnogostranska uporabnost, ter odlična lega na cesti in vozno udobje. Svetla notranjost je v veliki meri primerljiva s tisto v Scénicu II, s pomočjo kateregakoli od dveh vrst strešnih oken pa še bolj pride do izraza.

Izvirno in sodobno oblikovano zunanjost označujeta simpatičen prednji del s položnim vetrobranskim steklom in tekoče oblikovana boka s poudarjenimi blatniki. Sicer strmo odrezan zadek učinkovito zmehčajo krožni obrisi zadnjih svetilnih teles in okrog vogalov zapognjena zadnja šipa. Izjemno velike steklene površine že na prvi pogled obetajo zelo prostorno notranjost. Ob medosni razdalji kar 2.482 mm so (15- ali 16-palčna) kolesa pomaknjena v skrajne vogale karoserije, kar skupaj s poudarjeno izbočenimi blatniki poudarja trdnost in stabilnost avtomobila.

Svetla in gostoljubna notranjost

V notranjosti Modus vozniku in vsem potnikom ponuja prostorsko širokogrudnost, ter prisrčno in udobno okolje. Oblikovalci so posebno skrbno izbirali materiale in tkanine, barve in oblikovno usklajenost vseh sklopov v notranjosti. Vse skupaj poudarja občutek udobja in mehkobe, nenazadnje poudarjen z valovi kot osrednjim motivom Modusa, ki ga najdemo na pragovih vrat in prtljažnika, zaščitnih bočnih letvah in v nekaterih vzorcih tkanin.

Merilniki so na sredini armaturne plošče in zato v vidnem polju vseh potnikov. Kot pravo nasprotje nekaterih vsiljivo prenatrpanih merilnikov in gumbov v klasičnih avtomobilih ima Modus armaturno ploščo prečiščenih in enostavnih oblik. Vse informacije so zgoščene na instrumentni plošči, na osrednji konzoli pa so nevpadljivo nameščeni: gumbi za nastavitev prezračevanja in gretja oziroma delovanja klimatske naprave (ročne ali samodejne), stikali varnostnih utripalk in samodejne osrednje ključavnice ter radijski sprejemnik s kasetofonom ali CD predvajalnikom (odvisno od opreme).

Ta mali avtomobil svežega videza ima izjemno svetlo notranjost, ki je v tem pogledu povsem primerljiva z večjimi enoprostorniki. Odločno naprej potegnjeno vetrobransko steklo, ozka prednja strešna stebrička in panoramsko stekleno strešno okno (slednje za doplačilo) ima Modus skupaj kar za 3,56 m2 steklenih površin, ki poudarjajo občutek prostornosti. Ta panoramski učinek se nadaljuje vse do zadnjega okna, ki je zavihano okrog stranskih robov prtljažnih vrat.

Modus ima po želji lahko dve vrsti strešnega okna. Električno pomično panoramsko stekleno okno je v veliki meri enako kot v modelih Mégane, Scénic in Espace. Zadnji del je trdno vpet, prednji del pa se odpira in zapira s preprostim a dognanim vrtljivim gumbom, ki omogoča večstopenjski pomik za eno, dve tretjini ali celotno dolžino 500 mm. Strešno okno iz posebnega 4 mm debelega toniranega stekla Venus 40 lahko dodatno zasenčimo z dvodelnim zastorom.

Na voljo je tudi izvirno dvojno dvižno strešno okno. Vsakega od dveh delov je moč malce dvigniti zaradi boljšega prezračevanja, ali pa ga povsem sneti in spraviti v posebno vrečo v prtljažniku.

Pet izborov dekorativne opreme

Da bi ustregel najširšemu krogu kupcev Modus ponuja širok izbor zunanje in notranje dekorativne opreme. Ob pričetku prodaje bodo na voljo štirje paketi dekorativne opreme – Authentique, Expression, Dynamique in Privilege, ki jih je moč združevati z različnimi motorji in paketi serijske opreme. V letu 2005 bo na voljo še posebno razkošna različica Initiale, ki bo imela prevleke in obloge iz svetlega usnja, barvno usklajeno dekorativno opremo in posebna 16-palčna platišča.

Bistroumen in velikodušen

Modus je koncentrat domiselnih in inovativnih rešitev, ki mu zagotavljajo vozne lastnosti in potovalno udobje avtomobilov višjega segmenta. Modus je še en dokaz strokovnosti Renaulta na področju udobja in dobrega počutja, saj z bistroumnimi rešitvami vsem potnikom v velikem skupnem bivalnem prostoru zagotavlja enak užitek v vožnji. Modus je po dolžini (3.792 mm) povsem primerljiv s klasičnimi malimi avtomobili, toda ponuja daleč najbolj prostorno notranjost v tem segmentu; največ prostora za glave spredaj in zadaj (88 oziroma 46 mm za ljudi, ki po velikosti sodijo med statističnih 95-odstotkov), na zadnjih sedežih pa 235 mm prostora za kolena in 1.345 mm notranje širine v višini ramen. Modus pa ni le majhen in prostoren, ampak z zasnovo enoprostornika, višino 1.589 mm, ozkim srednjim stebričkom in skrbno dognano širino vrat zagotavlja lahkoten vstop in izstop iz potniškega prostora.

Modus je izjemno prostoren, obenem pa še bolj prilagodljiv kot Twingo. Osnovna novost je vzdolžno pomična in zložljiva zadnja klop »Triptic«, ki ima zložljivo srednje sedalo in je nastavljiva tudi po širini. Klop z drsnim pomikom za 170 mm naprej oziroma nazaj ima štiri položaje in lahko glede na potrebe ponuja prostor dvema ali trem osebam. Kadar je namenjena paru, lahko ta izbere eno od štirih vzdolžnih nastavitev, pri konfiguraciji za tri osebe pa sta na voljo dva položaja. Prehod s sedežne klopi za dva v klop za tri osebe je možen ob pomiku klopi povsem naprej, ko se s pomočjo ročice na desni strani sedalni površini razmakneta, mednju pa se spusti sredinski del, ki je bil prej postavljen pokonci.

Po višini nastavljiva vzglavnika na zunanjih sedežih sta večja od tistega v sredini, zato ob sleherni postavitvi ponujata suvereno oporo glave. Obenem klop »Triptic« zagotavlja tudi izdatno prilagodljivost prtljažnika, saj jo je moč zložiti v razmerju 1/3 – 2/3 ali v celoti, ob tem je dno prtljažnika povsem ravno, s vsem naštetim pa še bolj pride do izraza vsestranska prilagodljivost tega avta.

Modus v segment malih avtov prinaša še eno novost: vrata prtljažnika z dvojnim odpiranjem, ki jih možno odpreti v celoti navzgor ali pa le spodnji del navzdol. Tako je prtljažnik lahko dostopen tudi na tesnih parkirnih prostorih. Dvojno odpiranje je posebej priročno za prevoz manjših predmetov, za nakladanje katerih vrat ni treba odpreti v celoti.

Mala vratca v prtljažnih vratih so sestavljena iz treh glavnih delov: zunanjega dela iz polipropilena v barvi karoserije, s steklenimi vlakni ojačanega okvira iz polipropilena in notranje obloge, ki služi kot »tobogan« za prtljago, ki jo dajemo v prtljažnik ali jemljemo iz njega. Mala vratca so široka 705 mm, visoka 262 mm, imajo tečaj na spodnjem robu in se zato odpirajo navzdol pod kotom 52°.

Modus je (za doplačilo) lahko opremljen tudi s čisto izvirnim nosilcem koles »Velofix«. Tega se preprosto vstavi v posebni sidrišči pod zadnjim odbijačem, zato ga je moč izjemno hitro in preprosto namestiti ter odstraniti. Zloženega se da spraviti v prtljažnik ne glede na položaj zadnjih sedežev. »Velofix« omogoča varno prevažanje dveh koles za odrasle s skupno maso do 30 kg, ki sta s ključavnico zaščitena proti kraji. Ob tem se še vedno lahko odpre mala vratca prtljažnika.

Zaradi izjemne kompaktnosti Modusa so snovalci za namestitev nadomestnega kolesa pod dno prtljažnika izbrali bistroumno rešitev. Kolo je nameščeno na zaščitno podlogo, ki ima v sredini poseben mehanizem za sprostitev in za ponovno namestitev kolesa. S pomočjo tega mehanizma in jeklene pletenice je ponovna namestitev kolesa hitra in preprosta.

Oprema prevzeta iz avtomobilov višjih razredov

Modus je prvi Renaultov avtomobil iz segmenta A oziroma B, ki ima stikala in ročice iz modelov družine Mégane II. Alfanumeričen zaslon prikazuje sporočila in opozorila, podatke potovalnega računalnika in nekatere funkcije. Besedna sporočila, ki so zamenjala nekatere opozorilne lučke, olajšujejo vsakodnevno uporabo. Instrumente na sredini armature lahko vidi vsak od potnikov.

Navigacijski sistem Carminat navodila za vožnjo posreduje preko matričnega zaslona, ki je nameščen visoko na armaturni plošči. Ukaze sprejema preko vrtljivega gumba na armaturni plošči. Vodenje skozi križišča in krožišča poteka s prikazom ustreznih puščic in glasovnimi sporočili. Poleg natančnega določanja položaja sistem napove tudi predviden čas prihoda in dolžino poti do cilja. Carminat je združen z radijskim sprejemnikom in predvajalnikom zgoščenk.

Modus je lahko opremljen tudi z napravo za prostoročno telefoniranje, ki omogoča (kot prvi v tem segmentu) nastavitev telefona v samodejno ali ročno pripravljenost (»stand-by«). Voznik oziroma voznica lahko izbere najprimernejši čas za sprejem klicev, saj klicoči prejme govorno sporočilo, da je klicani za volanom. Gumbi ob volanu in glasovni ukazi upravljajo funkcije kot so prekinitev zveze, ponovna vzpostavitev in nastavitev glasnosti. Telefon ima svoje ležišče, v katerem je varno vpet tudi v primeru trka. Še ena funkcija, ki jo Modus prevzema iz avtov višjega razreda, je ugašanje žarometov z zakasnitvijo od ene do dveh minut po zaprtju vrat (»follow me home«).

Položaj voznika sledi merilom, ki jih postavlja Scénic II, saj udobje običajne limuzine združuje s panoramskim razgledom enoprostornika. Voznik si lahko po višini nastavi volanski obroč in sedež. Za boljšo oporo telesa so sedeži izdelani iz zelo goste sintetične pene, primerno postavljena pa je tudi opora za levo nogo voznika.

Večina različic ima sedalo sovoznikovega sedeža izdelano iz dveh delov. Notranji se lahko prekucne naprej in tako nastane priročen prostor za odlaganje torbice ali drobnarij, ki med vožnjo ne padejo s sedeža, sicer pa so lahko v sedalu skriti na primer dokumenti. Naslon sovoznikovega sedeža se lahko prekucne naprej in omogoči prevoz zelo dolgih predmetov.

Vsi prosti kotički so izkoriščeni za predale ali police, med drugim tudi obloge vseh štirih vrat, predel okrog ročice ročne zavore, v večini različic pa tudi pod pred prednjima sedežema, v katerem sta dva 2-litrska predala.

Kompaktno zasnovana prezračevalni sistem in klimatska naprava omogočata velik predal v armaturni plošči pred sovoznikom, ki je v različicah s klimatsko napravo tudi hlajen. Pred voznikom je na vrhu armaturne plošče polica, oziroma v večini različic pokrit predal. Prostornina prtljažnika znaša od 198 dm3 pri najbolj nazaj pomaknjeni zadnji klopi, do 274 dm3 ob povsem naprej pomaknjeni klopi.

Modus poskrbi za vse potnike, saj ima (serijsko ali za doplačilo) samonavijalne zastore v obeh zadnjih vratih in za šipo na vratih prtljažnika. Poleg tega je na voljo še zložljiv zastor za vetrobransko steklo, ki parkiran avto zaščiti pred sončno pripeko, kadar pa ni v rabi, je varno spravljen v predalu pod sovoznikovim sedežem.

Prijeten, dinamičen in vsestranski

Modus je izjemno vsestranski avtomobil, ki se enako dobro znajde v mestu in na odprti cesti. Postavljen je na skupno konstrukcijsko osnovo B Zveze Renault-Nissan, obese pa so razvili iz obes modela Mégne II. Odlično akustično udobje dosega zaradi izrabe napredka iz avtomobilov višjih segmentov.

Podvozje Modusa združuje natančnost vodenja z izjemno učinkovitim dušenjem trušča in tresljajev. Prednja prema z geometrijo tipa MacPherson in spodnjima vodiloma v obliki črke L učinkovito obvladuje vzdolžne in prečne obremenitve. Zato zagotavlja dobro prečno togost, ki koristi legi na cesti, obenem pa primerno udobje zagotavlja z učinkovitim blaženjem vzdolžnih udarcev. Prednja prema je vpeta v pomožni okvir, ki z blažilnimi vstavki uspešno omejuje prenos tresljajev. Modus in Nissan Micra sta prva avtomobila segmentov A in B, ki imata tak pomožen okvir.

Zadnja poltoga prema ima torzijski drog s programiranim odklonom koles in vgrajenim stabilizatorjem, pokončno postavljena blažilnika in vijačni vzmeti, s čimer zagotavlja natančno vodenje koles za dobro lego in dolge gibe obes za primerno udobje. Uporaba elasto-kinematičnih vložkov na prednji in zadnji premi pomaga pri blaženju tresljajev in zagotavljanju mehke in udobne vožnje. Modus je serijsko opremljen s progresivnim električnim servo volanom, ki zagotavlja natančno in lahkotno vodenje ter majhen obračalni krog s premerom komaj 9,9 metra.

Modus je bil deležen izboljšav iz programa Mégane II na področju akustičnega udobja. Osnovna zgradba karoserije z izjemno togimi nosilnimi deli pri motorju in podvozju skrbijo za učinkovito dušenje tresljajev. Resonanco so omejili z vgradnjo dveh prečnih ojačitev med motorni prostor in prednji del kabine. Iz istega razloga sta prednja vzdolžna nosilca vezana na prečni element, ki povezuje prednja stebrička, zgradba pa je okrepljena še z dodatnimi prečnimi elementi.

Tudi pri pogonskih sklopih je uporabljenih nekaj posebnosti, kot na primer poseben drog na desni strani menjalnika in blažilni elementi pri vpetju motorja. Uporaba jeklenih pletenic za upravljanje menjalnika zmanjšuje prenos tresljajev od pogonskega sklopa na prestavno ročico. Posledica vseh teh rešitev je, da Modus sodi med najtišje avtomobile v svojem segmentu.

Široka ponudba motorjev

Dinamične odlike Modusa pridejo do izraza tudi zaradi široke ponudbe motorjev in menjalnikov. Ob pričetku prodaje bodo na voljo trije bencinski motorji iz družine K z elektronsko stopalko za plin. Motor 1,6 16V ima tudi prilagodljivo krmiljenje sesalnih ventilov, ki zagotavlja boljše zmogljivosti, manjšo porabo, mirnejši prosti tek in večjo odzivnost pri vseh vrtljajih. Motorji ustrezajo emisijskim normam Euro IV (Euro III za 1,4 16V) in imajo vgrajen sistem diagnostike (OBD – On Board Diagnostic), ki stalno skrbi za nemoteno delovanje opreme za omejevanje emisij. Dva uveljavljena turbo-dizel motorja 1,5 dCi z močjo 65 oziroma 80 KM bosta kasneje dopolnili njuni različici za norme Euro IV, ki bosta zmogli 50 kW (68 KM) oziroma 63 kW (86 KM).

motor/ccm/moč/vrtmin/navor/vrtmin
1,2 16V 1.149 cm3 55 kW/75 KM 5.500 105 Nm 4.250
1,4 16V 1.390 cm3 72 kW/98 KM 5.700 127 Nm 4.250
1,6 16V 1.598 cm3 82 kW/113 KM 6.000 151 Nm 4.250
1,5 dCi 65 1.461 cm3 48 kW/65 KM 4.000 160 Nm 2.000
1,5 dCi 80 1.461 cm3 60 kW/80 KM 4.000 185 Nm 2.000

Modus ima ustrezno prirejene 5-stopenjske ročne menjalnike družine JH ali JR, ki jih je prevzel od modelov Mégane II. Ti menjalniki z dvogredno zasnovo so prilagojeni za motorje z 160 Nm oziroma 200 Nm navora. Proactive samodejni štiristopenjski menjalnik z možnostjo ročnega sekvenčnega pretikanja je v Modusu že ob začetku prodaje na voljo v kombinaciji z bencinskim motorjem 1,6 16V.

Nova konstrukcijska osnova in izvirna tehnologija za večjo varnost

Renault je varnost že pred leti uvrstil med svoje poglavitne strateške smernice in enako visoka merila zanjo postavlja v vseh svojih avtomobilih. Poleg odlične aktivne varnosti je bil cilj za Modus – kot tudi že za prejšnje modele – doseganje najboljše varnostne ocene konzorcija Euro NCAP. Modus je dosegel tudi ta cilj, saj je konec avgusta dobil oceno pet zvezdic Euro NCAP, obenem pa tudi štiri zvezdice za zaščito otrok. Modus je prvi mali avtomobil, ki je dosegel najvišjo oceno za varnost, k čemer so prispevale številne tehnične rešitve, prvič predstavljene v majhnem avtomobilu.

Aktivna varnost – jedro tehnične specifikacije

Kar zadeva aktivno varnost je ena od Modusovih kreposti odlična lega na cesti. Nova konstrukcijska osnova in obese zagotavljajo, da vrsta cestišča in zaviranje zelo malo vplivata na stabilnost in vodljivost avtomobila. Zajetna stabilizatorja spredaj in zadaj zagotavljata nevtralne in predvidljive dinamične lastnosti. Velika medosna razdalja (2.482 mm) in široka koloteka (spredaj 1.471 mm, zadaj 1.450 mm) izboljšajo stabilnost in oprijem v ovinku. Dobro uravnoteženo podvozje sloni na 15- ali 16- palčnih kolesih in pnevmatikah z izboljšanim oprijemom, ki zagotavljajo kratke zavorne razdalje. Izdatno odmerjen zavorni sistem s štirimi koluti premera 260 mm spredaj (22 mm debeline) in 240 mm zadaj (8 mm debeline) je učinkovit tudi po večkratnem močnem zaviranju (različice z motorjema 1,2 16V in 1,5 dCi 65 imajo zadaj bobne).

Modus je od večjih hišnih modelov prevzel tudi protiblokirni zavorni sistem zadnjega rodu Bosch 8.0 ABS z elektronskim razporejanjem zavorne moči in sistemom pomoči pri zaviranju v sili. Ob aktiviranju slednjega, se obenem vklopijo tudi vse štiri varnostne utripalke.

Modus je za doplačilo opremljen tudi s sistemom nadzora stabilnosti vozila (ESP), ki ima tudi funkcijo nadzora podkrmarjenja. Ta sistem smer vožnje po potrebi uravnava z omejevanjem motornega navora in aktiviranjem zavor. Podkrmarjenje uravnava v odvisnosti od stopnje z zaviranjem dveh koles na eni strani ali vseh štirih koles. Sistem ESP dopolnjuje tudi funkcija nadzora zdrsa pogonskih koles (ASR) pri speljevanju ali pospeševanju na spolzki podlagi, ki jo je do hitrosti 50 km na uro možno izklopiti z gumbom na armaturni plošči. Nenazadnje ima Modus tudi MSR sistem uravnavanja motornega navora, ki preprečuje blokiranje pogonskih koles na spolzki podlagi ob nenadnem odvzemanju plina.

Nove tehnologije v korist varnosti

Modus je prvi avtomobil segmenta A ali B, ki je opremljen z dodatnima žarometoma za osvetlitev ovinka. Poseben računalnik ob zavijanju krmili vklop dodatnih luči, ki sta pod kotom 40° vgrajeni v prednja žarometa in razširita vidno polje na notranji strani ovinka. Vklop te luči sproži nekaj dejavnikov: kot volana mora biti vsaj 40°, hitrost avtomobila manj kot 60 km na uro in vklopljeni morajo biti zasenčeni žarometi (ali dnevne luči). Ob izbiri vzvratne prestave se dodatna žarometa ne vključita.

Za še boljšo vidljivost ponoči bo Modus v kratkem lahko dobiti tudi s ksenonskima žarometoma z dvojnim snopom. Ta bosta ob vključenih nezasenčenih lučeh poskrbela za povečanje širine vidnega polja s postopnim vklopom in dvigom zasenčenega snopa. Ksenonska žarometa krmili isti računalnik kot dodatna žarometa za osvetlitev ovinka. Enako kot v Méganu II imata bi-ksenonska žarometa sistem za samodejno nastavitev svetlobnega snopa glede na razmere. Sistem snopa ne uravnava le v odvisnosti od statičnih dejavnikov (obremenitev avta), ampak tudi dinamičnih (zaviranje in pospeševanje). Višina snopa je odvisna tudi od hitrosti avtomobila; do hitrosti 30 km na uro je zasenčeni snop usmerjen bolj k tlom in sega 55 metrov daleč, pri hitrosti nad 30 km na uro pa se snop dvigne toliko, da sega 71 metrov pred avtomobil.

V državah, kjer nimajo vgrajenih dnevnih luči (uporaba zasenčenih žarometov podnevi ni obvezna), za samodejni vklop zasenčenih žarometov lahko skrbi poseben senzor za zunanjo svetlobo. Tipalo za dež aktivira delovanje brisalnikov in v odvisnosti od količine vode na vetrobranskem steklu krmili njihovo hitrost. Brisalnika se gibljeta v nasprotni smeri in obrišeta izjemno velik del vetrobranskega stekla.

Modus je lahko opremljen tudi s sistemom nadzora tlaka v pnevmatikah, ki voznika opozori na prenizek tlak v katerikoli od pnevmatik. Sistem zazna počasno spuščanje zraka ali tlak, ki je prenizek glede na hitrost avtomobila.

Regulator in omejevalnik hitrosti sta kot elementa varnosti na voljo v vseh različicah, v nekaterih pa vgrajena že serijsko. Z regulatorjem si lahko nastavimo stalno potovalno hitrost, kar je uporabno predvsem na avtocesti, z omejevalnikom pa najvišjo dovoljeno hitrost, kar je še posebno uporabno v strnjenih naseljih. Najvišjo dovoljeno hitrost se po potrebi lahko prekorači z odločnim pritiskom stopalke za plin. Izbrano hitrost se nastavlja in spreminja z gumboma na volanu.

Optimalna zaščita vseh potnikov

Pasivna varnost je strateška usmeritev in področje izjemnega strokovnega znanja, ki ga imajo pri Renaultu. Modus je kot prvi mali avtomobil že prejel najvišjo oceno pet zvezdic Euro NCAP in štiri zvezdice za zaščito otrok, kar pomeni, da so pri Renaultu ponovno dokazali svoje vrhunsko obvladovanje varnosti – že sedmič zapored!

Posebno zahtevna razvojna specifikacija za Modus obsega izdelavo osnovne zgradbe, ki se ob trku programirano mečka in tako z vnaprej določenimi deli prevzema uničujočo energijo, da bi lahko ohranila celovitost čvrstega prostora za potnike. Zasnova zgradbe Modusa se v veliki meri zgleduje po Scénicu II.

Za zaščito potnikov v primeru čelnega trka zgradba Modusa obremenitve razprši v več smereh: na glavna vzdolžna nosilca in preko njiju na pomožni okvir spodaj ter na ojačitve v boku. Ob trku se deli pogonskega sklopa (motor, menjalnik, akumulator, ohišja in dodatna oprema) naberejo in stisnejo skupaj, zaradi česar se karoseija lahko zmečka na načrtovan način. Magnezijev okvir volanskega droga se deformira, drog pa pogrezne, s čimer poveča prostor za potnike in prepreči trd stik s prsnim košem ali glavo. Stopalka zavore ob trku z odmikom proti podu zmanjša tveganje poškodb spodnjih okončin, obloge ob nogah voznika in sovoznika pa ščitijo njune golenice in gležnje. Zadnja klop "Triptic" se ne iztrga, ampak ostaja trdno vpeta v kateremkoli od štirih možnih položajev. Pritrjena je na 1,8 mm debelo jekleno ploščo, ki je privarjena na pod, v katerem so še tri posebne ojačitve iz 4 mm debele jeklene pločevine.

V primeru bočnega trka Modus svoje potnike zaščiti s trdnim osrednjim stebričkom s programirano deformacijo. Zaščitne obloge na vratih ščitijo medenice in trebušni del potnikov, za zaščito trupa pa se sprožita bočni varnostni blazini. V primeru trka v drog ali drevo se sproži še varnostna zavesa, ki zaščiti glave potnikov spredaj in zadaj.

V primeru trka od zadaj premik nadomestnega kolesa preprečita oblika prostora zanj in njegov sistem vpetja. Če gre za silovit trk, se guma nadomestnega kolesa predre in tako zagotovi dodaten zmečkljiv prostor.

Sistemi za varovanje potnikov so bili zasnovani kot skladna dopolnitev zgradbe avta, da bi potnikom na vseh sedežih zagotovili optimalno varnost ne glede na vrsto trka. Modus je zato opremljen z Renaultovim Sistemom Programiranega Varovanja tretjega rodu. Tega sestavlja šest varnostnih blazin: dve čelni spredaj z dvostopenjskim proženjem glede na silovitost trka, dve stranski v prednjih sedežih za zaščito trupa in dve varnostni zavesi za zaščito glav potnikov spredaj in zadaj. Ob čelnem trku se elementi sistema SPV sprožijo v odvisnosti od velikosti voznika, ki jo izmeri tipalo v tirnicah njegovega sedeža. Varnostna pasova na prednjih sedežih dopolnjujeta tudi podvojena zategovalnika in na 400 daN umerjena omejevalnika zatezne sile, ki omejujeta obremenitev trupa. V primeru, da se voznik pozabi pripeti z varnostnim pasom, ga na to opomnita zvočni opozorilnik in opozorilna lučka na instrumentni plošči.

Na zadnjih sedežih morebitni zdrs teles potnikov pod varnostnim pasom omejujejo varnostni pasovi z zategovalniki, s kratkimi in pokončno nameščenimi zaponkami ter posebno protizdrsno zasnovo sedeža. Takšne protizdrsne zaščite nima noben drug avtomobil v tem razredu. Še ena pomembna podrobnost je ojačitev naslona zadnje klopi, ki ob trku preprečuje vdor prtljage v prostor za potnike.

Modus ima vgrajen sistem za trotočkovno pritrditev otroških varnostnih sedežev Isofix v obeh stranskih sedežih zadaj in (za nazaj obrnjen sedež) tudi v sovozniškem sedežu spredaj. Vpetje sedeža še v tretji točki s pomočjo posebnega jermena preprečuje, da bi se sedež ob trku nagnil naprej. Možnost izklopa sovoznikove čelne in bočne varnostne blazine ter pirotehničnega zategovalnika varnostnega pasu omogoča varno namestitev varnostnega sedeža s hrbtom v smeri vožnje tudi spredaj. V kombinaciji z dognanimi otroškimi varnostnimi sedeži Renault tako Modus zagotavlja zaščito otrok na ravni, kakršne ni najti v tem avtomobilskem razredu. Tudi na tem področju je Modus pridobil na račun dolgoletne predanosti Renaulta zaščiti otrok in je zato lahko dosegel 4 točke v ocenjevanju zaščite otrok konzorcija Euro NCAP. Še enkrat gre za najboljši dosežek v razredu.

Avto, ki je uvideven do avtomobilista in do okolja

Skrbnost, ki so jo ob snovanju Modusa posvetili vsaki njegovi podrobnosti, se odraža tudi v nizkih stroških vzdrževanja, trdoživosti in nenazadnje 12-letnem protikorozijskem jamstvu. Redno servisno vzdrževanje z zamenjavo olja je predvideno le na vsakih 30.000 km za različice z bencinskimi motorji, in na 20.000 km za različice z dizelskimi motorji. Zamenjava svečk je potrebna šele po 120.000 prevoženih kilometrih, nov filter zraka po 60.000 km, zamenjava filtra plinskega olja pa po 40.000 km. Dan za dnem motorji delujejo z omejeno porabo goriva, kar gre deloma na račun električnega servo volana, ki v odvisnosti od načina vožnje prinaša od 0,2 do 0,3 litra prihranka na 100 km vožnje.

Zaradi zmanjšanja stroškov popravil in posledično zavarovalnih premij ima Modus nekaj delov, ki so zasnovani tako, da brez poškodb zdržijo blažje udarce in uspešno prestanejo takoimenovani Dannerjev preizkus . Uporaba ekstrudiranega aluminija za prednji prečnik in – prvič doslej – polipropilena za zadnji prečnik omogoča absorbiranje skoraj vse energije trka pri majhni hitrosti. Uporaba tovrstnih snovi tudi olajša popravila in omogoča prihranek časa zanje; v primerjavi z modelom Clio za okrog 70 odstotkov na prednjem delu in za 14 odstotkov na zadnjem delu.

Kakovost zasnove Modusa mu zagotavlja visoko stopnjo trdoživosti. Nerjaveče jeklo, iz katerega je izdelan izpušni sistem, njegovo pričakovano življenjsko dobo podaljša na 10 let. Popolnoma galvaniziran pomožni okvir motorja in v votle dele vbrizgan vosek omogočajo, da ima Modus 12-letno jamstvo proti prerjavenju.

Poleg nizke porabe goriva Modus dosega tudi zelo nizko stopnjo zunanjega hrupa, ki znaša 71 dBA, kar je za 3 dBA manj od veljavnih normativov. Omejitev trušča je bila del projektne specifikacije, ki so jo dosegli tudi s pomočjo računalniške analize trušča in tresljajev. Zato je Modus z 71 dBA prepolovil v Evropi normativno zahtevano raven hrupa (74 dBA).

V okviru iskanja največjega možnega zmanjšanja emisij CO2 so se izjemno natančno posvetili izboljšanju aerodinamike, omejevanju trenja in prihrankih pri teži. Za zmanjšanje zračnega upora ima Modus pretežno gladek pod z deflektorji in prožnim spodnjim delom prednjega obijača. Težo so omejili z uporabo jekla z visoko natezno trdnostjo, aluminija, norila in polipropilena. Modusov pokrov motorja iz aluminija ima pol manjšo maso od enakega jeklenega.

Modus je moč reciklirati do 95 odstotkov njegove teže ne da bi to vplivalo na njegovo kakovost. Pri snovanju Modusa so Renaultovi inženirji zaradi potrebe po preprostem in učinkovitem recikliranju to upoštevali že pri konstrukciji in pripravi postopkov zagotavljanja kakovosti, pri tem pa iskali inovativne rešitve. Označevanje sestavnih delov zaradi lažjega razvrščanja za reciklažo je bolj temeljito, saj so označeni vsi plastični deli s težo nad 100 gramov in vsi deli iz gume oziroma elastomera, ki tehtajo več kot 200 gramov.

Modus bo naprodaj v številnih državah, zato so med razvojem upoštevali zelo različne predpise, predvsem omejitve uporabe težkih kovin (svinca, živega srebra, kadmija in heksavalentnega kroma). Zato so uteži za uravnoteženje koles iz cinkove zlitine, kosov za blaženje tresljajev iz svinca pa Modus nima.

Modus napoveduje ofenzivo Renaulta v nižjem avtomobilskem razredu

Renault ima ključno vlogo segmentu B na evropskem avtomobilskem trgu, o čemer priča velika priljubljenost in prodajna uspešnost njegovih avtomobilov. Modus razširja ponudbo Renaulta v tem segmentu, saj je novinec prostornejši od modela Clio in bolj prilagodljiv kot Twingo. Dodatna prilagodljivost in prostornost Modus uvrščata nekoliko nad model Clio. Modus tako ustreza nameri Renaulta, da tudi v tem tržnem segmentu razvije široko ponudbo avtomobilskih modelov, s katerimi bo lahko zadovoljil raznolike želje in potrebe slehernega kupca.

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "Modus je tu"


ToniTic
20 leta 6 meseci nazaj

Sedaj imam Cliota in se nikakor ne morem namestiti v zame ugoden položaj. Volan namreč ni nastavljiv po globini, da bi si ga lahko približal.

Pri Modusu žal ta problem ostaja.

ZAKAJ NI MOŽNO DOPLAČAT ZA VOLAN NASTAVLJIV PO GLOBINI???!!!???

 
Revoz z nočno izmeno
Ferrari obut v Goodyear Eagle F1

Več vsebin

Testi

Pretirano

Renault Megane Conquest E-Tech RS Line
Testi

Prevzema premožnejše kupce Cliu

Renault Captur 1.5 dCi 110 Dynamique
Testi

Juke za na ohcet

Nissan Juke 1.5 dCi Acenta Personalizacija
Testi

Med varčnim in vročim

BMW 116d
Testi

Homeopat

Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDi 4WD Impression
Testi

Nissan X-Trail 1,6 dCi Tekna X-Tronic – Mehkejša faza

Reportaže

Kako dobri in kako varni so avtomobilski sedeži?