arhiv 2002-2006

Vzdrževanje zimskih pnevmatik

Uporaba zimskih pnevmatik je po zakonu obvezna od 15. novembra do 15. marca, vendar strokovnjaki priporočajo menjavo letnih pnevmatik z zimskimi že konec oktobra oziroma v začetku novembra, ko temperature padejo pod 7 stopinj Celzija. Četudi smo se vozniki na menjavo pnevmatik že zdavnaj navadili, pa običajno le malo vemo o razlogih zanjo, o vzdržljivosti zimskih pnevmatik in načinih, kako lahko sami pozitivno vplivamo na njihovo življenjsko dobo. V nadaljevanju odgovarjamo na nekatera najpogostejša vprašanja, povezana z izbiro in vzdrževanjem zimskih pnevmatik.

Zakaj in kdaj menjati letne pnevmatike z zimskimi?
Tekalna plast letne pnevmatike pri temperaturah, nižjih od 7'C, otrdi. To povzroča slabši oprijem pnevmatike na cestišču, kar vpliva na daljšo zavorno pot vozila. V nasprotju z letnimi je tekalna plast zimskih pnevmatik mehkejša in zagotavlja boljši oprijem pri nizkih temperaturah. Značilnosti zimskih pnevmatik so poleg večje mehkosti tekalne plasti v primerjavi z letnimi pnevmatikami še:
– manjša aktivna površina dezena tekalne plasti,
– večje število lamel – zarez v blokih tekalne plasti (glej sliko) in
– posebna zmes tekalne plasti z dodatkom silike nove generacije, ki zagotavlja boljši oprijem na mokrem cestišču ter manjši kotalni upor, kar ugodno vpliva na porabo goriva.

Zimske pnevmatike zagotavljajo največjo varnost, če jih namestimo na vsa štiri kolesa, kar predpisuje tudi zakon. Uporaba zimskih pnevmatik je po zakonu obvezna od 15. novembra do 15. marca, vendar strokovnjaki priporočajo menjavo letnih pnevmatik z zimskimi že konec oktobra oziroma v začetku novembra, ko temperature običajno padejo pod 7'C.

Kaj pomenijo oznake na zimskih pnevmatikah: M + S, snežinka in indikator obrabe?
Zimske pnevmatike nosijo zakonsko določeno dodatno oznako M + S (pojavljata se tudi različici M&S in M.S., črki pa sta začetnici angleških besed za blato (mud) in sneg (snow). Simbol snežinke (slika levo) nosijo pnevmatike, ki izpolnjujejo kriterije posebnega testa v zimskih razmerah in tako dosegajo visoko raven oprijema, zavorne poti, vodljivosti in drugih kriterijev, ki so pomembni pri vožnji v zimskih razmerah. Snežinko nosijo vse zimske pnevmatike, ki jih trži Sava Tires: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava in Debica.

Poleg zakonske oznake M + S in simbola snežinke pa najdemo na novejših pnevmatikah tudi tako imenovani zimski indikator obrabe (slika 4). S pomočjo indikatorja lahko ugotavljamo, če je pnevmatika glede na svoje lastnosti še optimalna za vožnjo v zimskih razmerah. Indikator pokaže, kdaj je globina kanalov v dezenu tekalne plasti nižja od 4 mm, kolikor še zadostuje za varno vožnjo v zimskih razmerah.

Kako vzdrževati pnevmatike, da bo njihova življenjska doba čim daljša?
Življenjsko dobo pnevmatike skrajšujejo predvsem:
– neustrezen tlak
– preobremenitev vozila
– geometrija (optika) podvozja vozila
– sunkovito pospeševanje,
– nenadno zaviranje,
– prevelika hitrost v ovinkih in
– hitra vožnja.

Radi rečemo, da ima pnevmatika spomin, kar pomeni, da se seštevajo vse manjše in sprva nevidne poškodbe zaradi udarcev v luknjo, ob robnik, pločnik ali drugo oviro na cesti.

Splošni nasveti za ravnanje s pnevmatikami
V nadaljevanju v obliki odkljuknice podajamo nekaj splošnih nasvetov, kako ravnati s pnevmatikami, da bo njihova življenjska doba čim daljša. Nasveti veljajo tako za letne kot za zimske pnevmatike.

Kdaj kupiti nove pnevmatike in kako izbrati najustreznejše za naše vozilo?
Pri nakupu novih pnevmatik moramo biti (poleg posebnosti, ki veljajo za zimske pnevmatike, to so oznaka M + S, simbol snežinke in zimski indikator obrabe) pozorni predvsem na njihovo predpisano dimenzijo. Vozilo lahko opremite samo s pnevmatikami, ki jih je predpisal proizvajalec vozila, navedene pa so v homologacijskem dokumentu vozila.Dimenzija pnevmatike je izražena s širino in presekom pnevmatike ter velikostjo platišča. Pomembna je tudi nosilnost pnevmatik, ki morajo ustrezati največji dovoljeni masi vozila. Nosilnost pnevmatik je napisana na boku pnevmatike v obliki indeksa nosilnosti (poleg simbola hitrosti).

Primer: 205/55 R 16 91 V
205 – širina pnevmatike (v milimetrih)
55 – presečno razmerje pnevmatike (razmerje med višino in širino preseka pnevmatike)
R – pnevmatika z radialno karkaso
16 – premer platišča (v colah)
91- indeks nosilnosti (615 kg na pnevmatiko oz. 1230 kg na os)
V – simbol hitrosti (do 240 km/h)

Končna hitrost vašega vozila zahteva pnevmatike ustreznega hitrostnega razreda. Končna hitrost je največja deklarirana hitrost vozila in ne hitrost, ki jo pri svoji vožnji dejansko dosegamo. Če ima torej vozilo deklarirano hitrost na primer 213 km/h, mora biti opremljeno s pnevmatikami, ki dovoljujejo hitrosti do 240 km/h. Hitrostni razredi so označeni s črkami:
Q – do 160
S – do 180
T – do 190
H – do 210
V – do 240
W – do 270
Y – do 300

Mnenja uporabnikov

6 komentarjev za "Vzdrževanje zimskih pnevmatik"


b.m.w.
20 leta 4 meseci nazaj

Globina profila je 3 mm. Pravilnik pa je bil objavljen aprila 2004 v Ur.l. RS.

b.m.w.
20 leta 4 meseci nazaj

Razlaga podjetja Sava Tires je dobra in koristna za vse uporabnike.

Drugo pa je naša zakonodaja. Za vozila, ki imajo na vseh štirih kolesih nameščene zimske gume, niso predpisane tudi verige. Vendar pa na veliko klancih stoji prometni znak "obvezna uporaba verig". Zanimivo bi bilo slišati stališče policije, kako ravnati ali ukrepati proti takim voznikom, ki imajo sicer predpisano zimsko opremo, a so brez verig.

20 leta 5 meseci nazaj

v testih na avto šoli je že kr nekej časa kot pravilen odgovor 3mm, tako, da pomoje to že velja…

lp

Prosko

lublancan
20 leta 5 meseci nazaj

tud če začne velat 1.1., se zimske gume zdej daje gor, ne pa 31. decembra again

wavemaker
20 leta 5 meseci nazaj

pa tudi dovoljena globina profila je sedaj 3mm, ali pa začne to veljati 1.1.2005?

 
Nova Nissan Primera
Modus uspešno

Več vsebin

Novice

Morda potrebujem nove zimske pnevmatike. Prav, ampak kdaj in kakšne?

Novice

Pa vi, veste dovolj o pnevmatikah?