Vse strožji predpisi glede emisij so avtomobilske proizvajalce prisilili v iskanje načinov, kako vsaj na papirju zmanjšati količino izpustov svojih modelov ter posledično doseči skladnost z normativi. Ena od tehnologij, ki proizvajalcem na evropskem in ameriškem trgu pomaga k doseganju skladnosti so tudi sistemi start/stop, ki celo med krajšimi postanki (recimo pri rdeči luči na semaforju ali zaustavljanju na križišču) izključijo delovanje motorja z notranjim zgorevanjem, ob speljevanju pa poskrbijo za ponoven zagon.
Statistike potrjujejo učinkovitost
Vodja ameriške agencije za zaščito okolja (EPA) Lee Zeldin je na družbenem omrežju X najavil, da se bodo posvetili tej funkcionalnosti z naslednjim zapisom: “Tehnologija start/stop: kjer vaš avtomobil ugasne pri vsaki rdeči luči, da podjetja dobijo trofejo za sodelovanje pri klimatskih vprašanjih. EPA jo je odobrila, vsi jo sovražijo, zato bomo zadevo uredili.” Lepo, a zaenkrat še brez podrobnejših pojasnil, na kakšen način oziroma kaj so imeli v mislih. Za razliko od evropskega trga, kjer mora biti funkcionalnost aktivirana ob vsakem zagonu vozila, pri modelih za ameriški trg funkcionalnost start/stop ni zakonsko predpisana, a jo vedno več proizvajalcev vgrajuje v svoje modele prav z namenom zniževanja izpustov.
Statistike sicer kažejo, da uporaba tehnologije start/stop v mestni vožnji omogoča med 4- in 10-odstotne prihranke pri porabi goriva in posledično nižje izpuste škodljivih emisij. Kot je pojasnil predstavnik agencije EPA Lee Zeldin, se, čeprav niso neposredno uzakonili uporabe teh sistemov temveč le količino dovoljenih izpustov, čutijo odgovorne za nezadovoljstvo uporabnikov in nameravajo poiskati rešitev.
Upajmo, da bo poteza ameriške agencije dosegla tudi ušesa evropskih regulatorjev. Bodimo realni, zadeva je lahko predpisana, vgrajena in obvezno aktivirana a če je uporabniki zaradi takšnih ali drugačnih razlogov ne “posvojijo”, ne more prinesti pozitivnih rezultatov nikjer drugje kot v laboratorijih ali na papirju.
Avtomobilizem.com (Foto: Avtomobilizem.com. )
Mnenja uporabnikov
4 komentarjev za "Ameriška okoljska agencija EPA zagotavlja: uredili bomo sisteme Start/Stop"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Ne bi rekel, da je samo funkcija, za sabo potegne kar nekaj stvari: drugačen zaganjač, drugačen akumulator, drugačen režim polnjenja (in s tem verjetno ojačan alternator), v primeru avtomatskega (torque converter) menjalnika pa je tudi tu potrebna drugačna zasnova, da lahko takoj spelje. To je že kar cel sistem.
Stop/start je funkcija.
Pa sej sam sistem se ne kvari, zaganjači zdržijo, akumulatorji pa so 3x dražji kot navadni, to je problem.
Copilot:
The cost of a car battery depends on whether the vehicle has a start-stop system or not:
Standard car battery (without start-stop): Typically costs between $100 and $200, depending on the brand, capacity, and warranty.
Start-stop system battery: These require AGM (Absorbent Glass Mat) or EFB (Enhanced Flooded Battery) technology, which is more expensive. Prices range from $200 to $320, with some high-end models costing even more