Predstavniki EU so pretekli četrtek pričeli pogajanja s Kitajsko o predlogu, da bi odpravili dodatne carine ob uvozu baterijsko-električnih vozil s Kitajske v zameno za zagotavljanje najnižjih cen zanje. Do skupno 45,3-odstotne carine na kitajska električna vozila so bile vzpostavljene lani po sklepu Evropske komisije ob zaključku raziskave, v kateri so preverjali, ali ima kitajska avtomobilska industrija nepošteno prednost iz naslova državnih spodbud. Njihova višina se razlikuje za najpomembnejše kitajske izvoznike avtomobilov, kot so BYD, Geely in SAIC Motor, v odvisnosti od tega, kako so v preiskavi njihovo sodelovanje ocenili pristojni organi EU.
Kljub temu, da zveni ideja zanimivo, je pravo vprašanje, kako bi njena izvedba potekala v praksi. Evropski komisar za trgovino Maros Sefcovic namreč meni, da bi morale biti dogovorjene najnižje cene enako učinkovite in izvršljive kot carine ter opozarja, da ena sama najnižja cena ne bi bila dovolj za preprečevanje škode z vidika konkurenčnosti trga na račun kitajskih državnih subvencij.
Za kitajske proizvajalce bi bil tovrstni dogovor zagotovo boljša rešitev kot izguba prihodkov na račun visokih dajatev ob vstopu vozil na trge držav članic EU. Motivacija obeh vpletenih strani pa je verjetno dodatno okrepljena po tem, ko je Trumpova administracija razburkala svetovne trge z uvedbo nerazumnih recipročnih carin. Med proizvajalci, ki bi bili po ocenah poznavalcev v primeru sklenitve dogovora zaradi močnejše konkurence na slabšem, je Tesla, ki kljub začetku prodaje Modela Y Juniper še vedno izgublja tržni delež na evropskem trgu.
Avtomobilizem.com (Vir: Carscoops, Reuters. Foto: BYD.)
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "EU in Kitajska: dodatne carine bi lahko odpravili v zameno za najnižje cene električnih avtomobilov"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Nevem, ampak tale EU dela proti lastnim interesom. Ta dogovor bi bolj kot ne koristil samo nizkocenovnim kitajcem in se bolj na kolena spravil evropske proizvajalce.