Medtem ko se evropske oblasti odločajo o uvedbi višjih dajatev na uvoz vozil, proizvedenih na Kitajskem, predstavniki vseh večjih evropskih držav iščejo načine, kako privabiti kitajske investicije v gradnjo proizvodnih zmogljivosti na starem kontinentu ter posledično poskrbeti za odpiranje novih delovnih mest.
BYD s prvim proizvodnim obratom na Madžarskem
Madžarska, kjer so lani izdelali okrog pol milijona vozil tam prisotnih znamk, je prva izmed evropskih držav, v kateri bo deloval obrat enega od kitajskih avtomobilskih proizvajalcev. Pri znamki BYD naj bi po gradnji tovarne na Madžarskem že razmišljali o drugem proizvodnem obratu na evropskih tleh, z gradnjo pa naj bi predvidoma pričeli prihodnje leto. Pogovori madžarske vlade o gradnji prvega proizvodnega obrata v Evropi naj bi potekali tudi s kitajsko znamko Great Wall Motor, ki bi v zameno za odpiranje novih delovnih mest dobila finančno kompenzacijo, davčne olajšave in določene ugodnosti v povezavi z regulativo.
V boj za kitajske investicije tudi drugje
Na Poljskem naj bi proizvodnja modelov kitajske znamke Leapmotor potekala v sodelovanju s Stellantisom v proizvodnem obratu Tychy, poljska vlada pa naj bi preko različnih programov podpirala več kot deset milijard evrov investicij. Dodatno naj bi ponujali še davčne olajšave na področjih z večjo nezaposlenostjo, saj želijo tudi na ta način privabiti tuje korporacije. Za svoj delež kitajskih investicij se potegujejo tudi v Španiji, Nemčiji in Italiji. Španci naj bi se že dogovorili s podjetjem Chery, ki naj bi v zadnjem letošnjem četrtletju zagnal proizvodnjo v bivši Nissanovi tovarni v Barceloni. Chery, ki naj bi dobil tudi svoj kos pogače od 3,7-milijardnega programa finančnih spodbud, ki so ga v Španiji zagnali leta 2020 za gradnjo proizvodnih obratov za električna vozila in baterije, že išče lokacijo za svoj drugi evropski obrat. Podobno kot Dongfeng so že tudi v pogovorih z oblastmi v Italiji, kjer naj bi vlada med letoma 2025 in 2030 namenila šest milijard evrov finančnih spodbud proizvajalcem električnih vozil in njihovim kupcem. O gradnji dveh proizvodnih obratov v Evropi naj bi razmišljali tudi pri družbi SAIC, ki si med drugim lasti britansko znamko MG.
Kitajski avtomobilski proizvajalci se bodo morali sicer v Evropi soočiti z višjimi stroški proizvodnje, obenem pa čakajo odločitev EU o uvedbi višjih carin, ki bi nižje proizvodne stroške proizvodnje na Kitajskem, s prištetimi stroški transporta in logistike, do določene mere približali stroškom proizvodnje v evropskih proizvodnih obratih.
Avtomobilizem.com (Vir: Autoblog. Foto: BYD, GWM, Leapmotor.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen