Novice

Japonski avtomobilski proizvajalci naj bi prirejali rezultate homologacijskih preizkusov

Preiskava japonskih oblasti naj bi po aferi z znamko Daihatsu odkrila nepravilnosti tudi pri homologacijskih testih modelov znamk Toyota, Mazda, Honda in Suzuki.

Japonsko minstrstvo za infrastrukturo in transport (MLIT) je po lanskem odkritju nepravilnosti pri varnostnih testih modelov znamke Daihatsu vzelo pod drobnogled tudi druge japonske avtomobilske proizvajalce. Tekom preiskave so ugotovili številne nepravilnosti, ki so se od leta 2014 dogajale pri homologacijskih postopkih modelov vseh večjih japonskih znamk.

Toyota, Mazda, Honda in Suzuki priznali nepravilnosti

Na rezultate preiskave japonskega ministrstva so se že odzvali pri podjetjih Toyota, Mazda Honda in Suzuki ter priznali določene napake. Posledično naj bi bili prisiljeni v začasno zaustavitev proizvodnje, distribucije in prodaje modelov, pri katerih so v postopkih homologacije odkrili napravilnosti.

Pri Toyoti naj bi napačne oziroma prirejene podatke uporabili pri homologaciji nekaterih različic modela Corolla za japonski trg ter pri modelu Yaris Cross, njihova interna preiskava pa naj bi pokazala še nepravilnosti pri določenih modelih, ki niso več v proizvodnji. Kljub temu pri Toyoti zatrjujejo, da vsa vozila še naprej ustrezajo varnostnim zahtevam, zato ni potrebe po kakršnikolih dejanjih s strani lastnikov teh vozil. Predstavniki Mazde so razkrili, da so pri modelih MX-5 in Mazda2 testi potekali z drugačnimi nastavitvami krmiljenja motorja, nekaj nepravilnosti pa je bilo tudi pri varnostnih testih modelov Mazda6 oziroma Atenza. Kljub temu pri Mazdi zatrjujejo, da vsi modeli, ki so še v proizvodnji, ustrezajo varnostnim zahtevam. Interno preiskavo so uvedli tudi pri Hondi, kjer so ugotovili nepravilnosti pri homologacijskih postopkih za 22 modelov, ki pa niso več v proizvodnji. Pri Suzukiju naj bi bile nepravilnosti povezane z deklarirano zavorno razdaljo pri komercialni različici prejšnje generacije modela Alto, ki so ga proizvajali med letoma 2014 in 2017.

Končni rezultati preiskave in morebitni ukrepi še niso znani

Japonske oblasti naj bi nadaljevale s svojimi preiskavami, ki bodo potekale tudi na lokacijah vseh omenjenih avtomobilskih proizvajalcev z namenom določanja ustreznosti vozil z zakonodajo. Od vpletenih avtomobilskih znamk so zahtevali tudi, da po potrebi kontaktirajo kupce svojih vozil in jim nudijo vso potrebno podporo. Pričakuje se, da bodo trenutni dogodki potencialno vplivali na potek proizvodnje, distribucije in prodaje določenih modelov na Japonskem in mednarodnih trgih.

Avtomobilizem.com (Vir: Carscoops. Foto: proizvajalci.)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Premiera Golfa GTI Clubsport pred začetkom dirke 24 ur Nürburgringa
Analitiki enotno: Kitajci lahko zaslužijo tudi ob 30-odstotnih dajatvah