Električni avtomobili določenih kitajskih avtomobilskih proizvajalcev bodo od 4. julija dalje dodatno obremenjeni s preliminarnimi dajatvami, ki bodo začasno finančno pokrite z (bančnimi) garancijami po presoji posamezne države članice, kasneje pa dejansko obračunane in plačane na podlagi dokončno potrjenih dajatev. Preliminarne carinske stopnje segajo vse do 38,1 odstotka, ne bo pa tako drastičen ukrep veljal za vse, saj se lestvica se pričenja pri 17 odstotkih. V obreh primerih govorimo o dodatnih uvoznih carinah, s katerimi bodo nadgradili obstoječe 10-odstotne carinske stopnje.

Evropski komisarji so z najvišjo možno carinsko dajatvijo 38,1 odstotka obremenili vozila proizvajalca SAIC, lastnika znamke MG. Na vozila Geely bo potrebno ob uvozu v EU dodatno plačali 20-odstotne dajatve. Še najbolje jo je odnesel BYD, ki ga je komisija dodatno obdavčila z 17,4-odstotno stopnjo. Ostali kitajski proizvajalci, ki so z Evropsko komisijo sodelovali pri preiskavi, bodo obremenjeni s stopno 21 odstotkov, tisti, ki so pozive na sodelovanje preslišali, pa z 38,1 odstotka.
Evropska komisija pa ni dodelila dodatnih carinskih obremenitev za vozila znamke Tesla – o njih naj bi odločali kasneje, na individualni ravni.
Višje carinske stopnje bodo vplivale tudi na evropske proizvajalce, ki izdelujejo svoje modele na Kitajskem in jih uvažajo v Evropo. Eden izmed takšnih modelov je BMW iX3 in električni modeli proizvajalca Mini. Mercedes tam izdeluje modele Smart, Tesla model 3. Tudi Volvo izdeluje na Kitajskem kar nekaj modelov, ki so potem uvoženi v Evropo, zato se v zadnjih dneh že govori o tem, da naj bi proizvodnjo EX30 in EX90 preselili v belgijski obrat Ghent.
Mnenja uporabnikov
3 komentarjev za "Julija višje uvozne dajatve na električne avtomobile s Kitajske v EU, burni odzivi industrije"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Bravo EU
Se splača zdaj naročiti enega izmed teh vozil in ga prodati oz. prodati naročilo čez par mescev z nekaj marže? Verjetno mnogo podjetij špekulira na tak način?
Ali pa bodo tolk dražja, da jih nobeden ne bo več želel … posledično “propad” znamke/avta