Prva predstavnika zelene ofenzive
Do leta 2020 se bo po napovedih znamke ponudba njihovih okoljsko manj obremenjujočih vozil razširila s štirih na enajst modelov, kar naj bi s seboj prineslo množico naprednih pogonskih sklopov – od hibridov in priključnih hibridov do povsem baterijskih sistemov ter vozil s pogonom na gorivne celice. Prva modela, ki bosta napovedala zeleno prihodnost Kie že v naslednjem letu, bosta Niro in Optima PHEV (priključni hibrid).
O tehničnih lastnostih hibridnega križanca smo se razpisali že v včerajšnji najavi, Optima PHEV pa bo imela nameščeno litij-polimerno baterijo 9,8 kWh, kar je za šestkrat več kot pri aktualni generaciji hibridnega modela. Baterija bo sodelovala s 50-kilovatnim električnim motorjem, kar je dovolj za 43-kilometrski izključno električni domet. Za podaljšan doseg bo skrbel štirivaljni dvolitrski bencinski agregat GDI s 115 kilovati in 189 njutnmetri navora. Skupna moč sistema bo znašala 151 kilovatov.
Brez vozila na gorivne celice ne gre
Najkasneje do konca desetletja naj bi se obstoječi družini vozil pridružilo velikoserijsko vozilo s pogonom na gorivne celice, ki bo imelo nameščeno novo generacijo tehnologije vodikovih gorivnih celic. Kia pri tem projektu sodeluje s 300 partnerskimi podjetji in razvija tehnologijo za globalne trge. Ob zagonu proizvodnje računajo na prodanih 1.000 enot letno, z vsakim letom pa naj bi potreba po tovrstnih vozilih rastla, zato se bo skladno prilagajala tudi proizvodnja.
FCEV (Fuel Cell Electric Vehicle) naj bi imel nameščen pogon, ki bo podoben zdajšnjemu dvolitrskemu agregatu z notranjim izgorevanjem ter naj bi, sodeč po trditvah inženirjev, prinašal visoko mero vzdržljivosti in moči. Inženirji želijo razviti pogonski sklop, ki bi bil za 5 odstotkov bolj varčen in za 10 odstotkov bolj zmogljiv, kljub vsemu pa 15 odstotkov lažji ter naj bi zavzel za 15 odstotkov manjšo prostornino. Načrtovani doseg z enim polnjenjem znaša okoli 800 kilometrov, najvišja hitrost pa 170 km/h.
Ob tem nas proizvajalec spomni, da so že leta 1998 pripravili omejeno različico modela Mohave FCEV, ki je z enim polnjenjem lahko prepotoval 690 kilometrov.
Večja učinkovitost, nižja poraba
V skladu z objavljenimi načrti želi Kia v primerjavi z letom 2014 zmanjšati povprečno porabo svoje modelne paleta do leta 2020 za več kot četrtino. Z investicijo v napredne tehnologije naj bi zamenjali sedem od desetih obstoječih dizelskih in bencinskih agregatov ter povečali število prisilno polnjenih motorjev. Med drugim za prihodnost napovedujejo še razvoj bolj učinkovitih večstopenjskih menjalnikov, z uporabo jekla z visoko trdnostjo pa naj bi znižali povprečno maso vozil za 5 odstotkov.
Avtomobilizem.com (Vir: Kia. Foto: Urška Radolovič.)
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Kia želi postati najbolj ekološki proizvajalec vozil"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Res je, da je Hyundai samo tretjinski lastnik KIE, je pa zanimivo, da KIA sama razvija te sisteme.