Kitajski Nio je na poti transformacije v globalnega ponudnika električnih vozil razkril prvi model znamke Firefly, ki naj bi prišel v prodajne salone na Kitajskem in v Evropi prihodnje leto, medtem ko vstopa na trg Združenih držav Amerike zaenkrat še ne načrtujejo.
Prostorna notranjost
Pri kitajskem avtomobilskem proizvajalcu niso razkrili dodatnih podrobnosti, znano je le, da bo v prtljažniku ob zloženih naslonjalih zadnjih sedežev 1.250 litrov prostora, na voljo pa bo tudi sprednji prtljažni prostor (frunk) prostornine 92 litrov. Pri kitajski znamki so se pri oblikovanju novega modela zgledovali po modelu Honda e, ob nekoliko večji zasnovi in zaobljenih linijah pa so za svojevrsten oblikovni pečat poskrbeli s prepoznavno zasnovo sprednjih in zadnjih luči.
V prodajnih salonih prihodnje leto
Novi električni model znamke Firefly naj bi bil v kitajskih prodajnih salonih aprila prihodnje leto, v drugi polovici leta 2025 pa načrtujejo tudi njegovo predstavitev na evropskem trgu. Cena na kitajskem trgu naj bi se gibala okrog 20.000 ameriških dolarjev (19.000 evrov), čeprav bo cena v Evropi na račun dajatev in drugih stroškov verjetno občutno višja, pa naj bi še vedno ostali konkurenčni podobnim modelom znamk Smart ali Mini.
Baterija kot storitev in drugačen pristop k prodaji
Ena najbolj inovativnih lastnosti novega električnega modela bo tudi možnost menjave baterij ob hitrih postankih na postajah. V ta namen nameravajo pri kitajski znamki zgraditi v Evropi mrežo postaj za menjavo baterij. Te naj bi bile trikrat cenejše od tistih, ki jih Nio uporablja za menjavo baterij pri modelih njihove znamke, kar pomeni, da bi lahko bila infrastruktura dostopnejša. Za razliko od trženja modelov znamke Nio, ki poteka preko neposredne prodaje in brez posrednikov, naj bi bili avtomobili znamke Firefly naprodaj preko obstoječih prodajnih mrež in ne preko lastnih prodajnih salonov. Avtomobili naj bi bili verjetno naprodaj brez baterije, ki jo bo mogoče v okviru storitve BaaS (Battery as a Service – baterija kot storitev) najeti ob ustrezni mesečni naročnini, ki bo zagotovila dostop do omrežja postaj za hitro menjavo. Storitev BaaS bo omogočila nižje začetne stroške ob nakupu in obenem odpravila potrebo po skrbi za vzdrževanje baterije.
Podoben pristop so pri znamki Nio prvič predstavili leta 2020, danes pa ga uporablja že 70 odstotkov njihovih kupcev. Ta delež je v Evropi sicer nižji, saj tukajšnji kupci še vedno raje odštejejo višji znesek ob nakupu in se s tem izognejo mesečnim stroškom najema.
Avtomobilizem.com (Vir: Inside EVs. Foto: Nio.)
Mnenja uporabnikov
2 komentarjev za "Nio je razkril prvi cenovno dostopnejši električni model znamke Firefly"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Kaj ni najem baterij in njihovo menjavo na polnilnicah pred desetletjem načrtoval Renault? Izgleda, da se takrat ni obneslo. Zakaj menijo, da bi ta model zaživel zdaj?
Ni.
Če se prav spomnim, je Renault, ponujal najem baterije za xy visok mesečni znesek, kar je do neke mere pocenilo nakup njihovega električnega modela, polnit si jo moral pa kar lepo sam…. Nio ponuja nekaj drugega: ko se ti baterija izprazni, zapelješ na njihovo postajo, kjer ti prazno baterijo v nekaj minutah fizično “odšraufajo” iz vozila in jo zamenjajo s polno… Prazno baterijo iz tvojega vozila na postaji pregledajo in napolnijo, kjer potem napolnjena čaka, da se na postajo spet pripelje njihov model s prazno baterijo.
Prednosti so, da sistem (če se razširi) sili v standardizacijo baterijskega sklopa, da te skozi čas ne rabi skrbet stanje baterije v tvojem vozilu, saj ob vsakem polnilnem ciklu dobiš drugo in da ti zaradi polnjenja ni treba “ždet” na polnilnici več kot nekaj minut. Slabost pa v tem, da je zanj treba zgradit mrežo polnilnih postaj, kar je seveda še dražje od postavitve navadnih polnilnic.