BYD se je hitro odzval na težave in spremenil strategijo v Evropi. Gre za enega ključnih trgov znamke, zato hitro povečujejo število prodajnih salonov. Z občutnimi finančnimi vzpodbudami so prepričali pomembne evropske menedžerje, še posebej pa naj bi bili aktivni v Stellantisu, s ciljem prepričati del vodilnih kadrov k prestopu v njihove vrste in pomoči pri prodajnem zagonu znamke v Evropi.
Poudarek bo na priključnih hibridih
Decembra so že napovedali, da se bo njihova strategija spremenila in več poudarka namenila priključnim hibridom. Odločitev je prišla po posvetu z Alfredom Altavillo, posebnim svetovalcem BYD za Evropo, ki so ga pri BYD v podjetje pripeljali prav zaradi možnosti hitrega odziva na spreminjajoče zahteve na trgu. Altavillo je ustanovitelju in predsedniku BYD, Wang Chuanfuju, povedal, da bo z izključno polno baterijsko-električnimi modeli uspel le na pešcici trgov. Altavillu se je, po priznanju, da imajo težave s prepričevanjem kupcev na nemškem trgu, v BYD pridružilo še nekaj vidnih evropskih menedžerjev. Gre za enega redkih priznanj o težavah, a tudi za eno hitrejših zamenjav strategije na avtomobilskem trgu.

Decembra je Altaville v Italiji napovedal, da bodo priključni hibridi ključ uspeha BYD v Evropi. Po njegovem mnenju bi bilo neumno nastopiti proti željam kupcev in jim bodo raje predstavili vmesno rešitev – priključne hibride.
BYD je junija lansko leto prvič kontaktiral Altavillo, nekdanjega direktorja znotraj koncerna Fiat-Chrysler, in že avgusta so v sporočilu za javnost potrdili njegov prihod. Pred prihodom v BYD je delal kot višji svetovalec v podjetju CVC Capital Partners. Altavilla je nato pri Stellantisu najel več menedžerjev, vključno z Mario Grazio Davino za vodenje BYD v Nemčiji in v nekaterih drugih srednjeevropskih državah, Alessandro Grosso pa bo prevzel BYD v Italiji in Alberto De Aza v Španiji. Vsem je bila ponujena bistveno višja plača in možnost napredovanja v podjetju, je potrdil vir znotraj BYD.
V Evropo po zaslužek
Evropska konkurenca je silovita, a BYD je v Evropi naletel še na precej močno kitajsko konkurenco. Chery, Geely, Xpeng in MG so prodajno že bolj uspešni, dejstvo pa je, da so vsi v Evropo prišli po zaslužek. Zaradi gromozanske konkurence na domačem trgu so bili tam prisiljeni nižati cene do minimuma, zato tam praktično nimajo več dobička.

“To jemljejo zelo resno, vendar morajo razumeti, da izgradnja položaja v Evropi zahteva svoj čas,” je dejal Tim Albertsen, izvršni direktor Ayvensa, enega največjih evropskih lizinških podjetij in partnerja BYD v Evropi. “Tako kot evropski ali ameriški proizvajalci avtomobilov prihajajo na Kitajsko, tisto, kar Kitajci delajo dobro na Kitajskem, ne deluje vedno v Evropi.”
Očitno zadnji koraki že kažejo preobrat v pozitivno smer. Prodaja BYD (skupaj z Veliko Britanijo) se je v prvem četrtletju letošnjega leta potrojila na več kot 37 tisoč prodanih modelov. S tem so še enkrat dokazali, da se lahko zelo hitro odzovejo na težave in brez večjih vlaganj prilagodijo svojo strategijo, česar velika večina zahodnih proizvajalcev ne more storiti v tako kratkem času.
Vložek v nogomet ni prinesel pričakovanih rezultatov
Kitajski BYD je sicer povzročil kar nekaj vznemirjenja s prevzemom glavnega sponzorstva evropskega nogometnega prvenstva Euro 2024 v Nemčiji, a čeprav so celotnemu projektu namenili velikanske vsote denarja, rezultat ni bil zadovoljiv, saj so preslabo preučili tako trg, kot tudi marketinške poteze . Predstavljali so se kot največji proizvajalcev modelov NEV (new energy vehicle), izrazom, ki je dokaj neznan svetovni javnosti, saj ga poznajo večinoma le kitajski kupci. Če bi se predstavljali kot največji proizvajalec modelov BEV ali s kakšno drugo bolj prepoznavno kratico evropskim kupcem, bi bil končni izplen najverejetneje veliko večji.
Analitiki še opozarjajo na prepočasno rast prodajnih salonov in preveliko osredotočenost predvsem na največja evropska mesta. Tudi to nameravajo popraviti – prodajno omrežje v Nemčiji bodo s trenutnih 27 salonov razširili na 120 prodajnih salonov, načrtujejo pa tudi hitro širitev na področju drugih držav, kar naj bi se zgodilo potem, ko bo zaključena gradnja tovarne na Madžarskem.
Avtomobilizem.com (Vir: Europe Autonews. Foto: BYD)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen