Novice

Poplava kitajskih avtomobilov v EU: dodatne omejitve so lahko dvorezen meč

Kitajske znamke s cenovno dostopnejšimi električnimi modeli še naprej osvajajo kupce na zahodu, vse bolj pereče pa postaja vprašanje, če bo Evropski uniji uspelo posredovati brez posledic za domačo avtomobilsko industrijo.

Glede na statistike preteklih let, se je uvoz kitajskih avtomobilov z okolju prijaznejšimi vrstami pogona, med katere štejejo električna in hibridna vozila, od leta 2021 povečal za 361 odstotkov. Le v prvih sedmih mesecih letošnjega leta so kitajski avtomobilski proizvajalci uvoz na trge držav članic EU povečali za 112 odstotkov.

Nižje cene zaradi državnih subvencij?

Po mnenju Billa Russoja, direktorja šanghajskega podjetja za svetovanje Automobility, znašajo presežne proizvodne zmogljivosti kitajske avtomobilske industrije okvirno 10 milijonov enot letno. To jim omogoča, da zadovoljijo potrebe domačih kupcev ter hkrati plasirajo veliko število vozil na zahodne trge. Kot je znano, trenutno na pobudo Evropske komisije poteka preiskava, ali so nižje cene kitajskih modelov posledica državnih subvencij.

Po nekaterih informacijah naj bi bili kitajski avtomobilski proizvajalci deležni subvencij že od leta 2009, le v letu 2021 pa naj biIMG_6386 kitajska država avtomobilski industriji namenila finančne spodbude v višini 15 milijard ameriških dolarjev (14,3 milijarde evrov). V letošnjem juniju naj bi kitajske oblasti uvedle dodatne davčne olajšave na električna in hibridna vozila, celotna finančna vrednost ukrepov, ki bodo porazdeljeni tekom prihodnjih štirih let, pa naj bi znašala 72 milijard dolarjev oziroma približno 68,5 milijard evrov. Po ocenah svetovalnega podjetja AlixPartners, naj bi Kitajska v obdobju med letoma 2016 in 2022 za finančne spodbude razvoju ter proizvodnji električnih in hibridnih vozil namenila 57 milijard dolarjev (54,2 milijarde evrov).

Prihod dodatnih ukrepov bi lahko imel nasprotni učinek

Verjetno so se tudi na podlagi zgornjih podatkov pri Evropski komisiji odločili začeti preiskavo, saj želijo zaščititi domače proizvajalce. Kitajska vozila so se v večji meri preusmerila na evropske trge tudi po uvedbi dodatnih uvoznih dajatev ZDA v višini 25 odstotkov s strani Trumpove administracije, ki so pri uvozu na ameriški trg v veljavi še danes. Proizvajalci, kot so Geelyjev Volvo, jih sicer lahko nevtralizirajo z izvozom proizvedenih avtomobilov iz obratov na ozemlju ZDA.

Žal pa ni vse tako črno-belo, saj bi bili v primeru uvedbe dodatnih carin s strani uradnikov EU lahko prizadeti tudi evropski proizvajalci, ki precejšen delež svojih vozil prodajo prav kitajskim kupcem. Prav tako bi bile, v primeru ne dovolj dorečenih ukrepov EU in morebitnih povračilnih ukrepov kitajskih oblasti, ogrožene evropske znamke, ki imajo svoje proizvodne zmogljivosti na Kitajskem ter izvažajo tam izdelana vozila na evropski trg (npr. BMW, Volkswagen, Renault).

Avtomobilizem.com (Vir: Carscoops. Foto: Xpeng, Zeekr.)

Mnenja uporabnikov

5 komentarjev za "Poplava kitajskih avtomobilov v EU: dodatne omejitve so lahko dvorezen meč"


chad
1 leto 1 mesec nazaj

Nekaj te “poplave” bojo pokupila rental podjetja, malenkost še par posebnežev, ostalo pa bo parkirano pri raznih koncesionarjih kot že v nekaj kitajskih podvigih prej

meganer
1 leto 1 mesec nazaj

Kateri kutajec je pa “poceni” ….. (pustimo 3000 cenejši)?

spaceone
1 leto 1 mesec nazaj

A ko pa slovenska vlada financira Renault, je pa vse ok? Pa ko bi vsaj bile cene njihovih avtov zaradi tega nižje, pa so jih v zadnjih parih letih nenormalno podražili.
Ali pa ko Nemčija subvencionira izgradnjo tesline tovarne za 1 milijardo? Tu niti izgovora ni, da pomagaš domačim proizvajalcem.
Delno pomagaš ljudem, da dobijo zaposlitev, ampak tudi Kitajci potem pomagajo na enak način svojim.

1 leto 1 mesec nazaj

V EU parlamentu se sploh ne zavedajo kakšna svetovna velesila je Kitajska, na sveh področjih in koliko smo odvisni od njih.
Za vsak ukrep proti njim nas lahko vsekajo nazaj tudi za 20x in si čisto nič ne moremo. Kakšna proizvodnja v evropi, če še domači bežijo od nas? To je neverjetno s kakšnimi pravljicami nas krmijo.
Našpukal bo mali narod, tisti bližje vrhu se ne obremenjujejo z tem.
Dolgoročno pa sploh ne znajo razmišljat. So strokovnjaki kako uničit Evropo, še Hitler jim ne seže do kolen.

chad
1 leto 1 mesec nazaj

Zahod je od Kitajske odvisen samo dokler Kitajski še daje delo. Ko se proizvodnja preseli, je konec, in se bo. Razvoja pa nimajo.

 
Volkswagen ID.7 z novimi sedeži zagotavlja več udobja
V Slovenijo zapeljal prenovljeni MG HS: ni električen, a je pomemben