Novice

Življenjska doba avtomobilov se daljša, zato je vzdrževanje še bolj pomembno

V medijih, morda nekoliko neupravičeno, veliko več pozornosti posvečamo izbiri in nakupu novega vozila kot njegovemu vzdrževanju. Res je, da je nakupna cena pomemben strošek znotraj osebnega ali družinskega proračuna, a razkriva le del zgodbe lastništva avtomobila. Dodamo lahko vsaj še morebitno financiranje nakupa, če smo si denar sposodili, pa letno registracijo, zavarovanje ter nepogrešljivo redno in izredno vzdrževanje, da ohranjamo avtomobil v čim boljšem stanju v celotnem obdobju njegove uporabe.

Po podatkih SURS za leto 2021* se povprečna starost voznega parka v Sloveniji še vedno zvišuje in je dosegla rekordno vrednost v času spremljanja tega podatka: 10,6 leta. Pri tem je le še osrednjeslovenska statistična regija malenkost pod magično mejo deset let (9,9 leta), v povprečju pa so najstarejši slovenski avtomobili registrirani v goriški regiji (12,2 leta.)  Dodajamo še en podatek in sicer o stopnji obnavljanja voznega parka osebnih avtomobilov (kot delež prvih registracij novih osebnih avtomobilov med vsemi v posameznem letu registriranimi osebnimi avtomobili), kjer se je tudi v letu 2021 nadaljeval upad na 4,5 %, kar je za 0,1 odstotne točke manj kot leto prej. Za primerjavo, v letu 2019 je bila stopnja obnavljanja še 6,2 %.

Našteti podatki so pričakovani in razumljivi za vse, ki spremljajo zapise o dramatično rastočih cenah novih avtomobilov ter omejitvah pri njihovi dobavi. K temu lahko dodamo še naraščajoče osnovne življenjske stroške (hrane in energije), nič dobrega pa kupcem novih avtomobilov ne prinašajo niti napovedi pospešene elektrifikacije in dodatnih omejitev glede izpustov škodljivih snovi.

Že prej smo lastniki avtomobilov skušali skrbeti za čim boljše stanje avtomobila z vidika njegove uporabnosti in varnosti, v vidu trenutnih in prihajajočih razmer pa verjetno ni neutemeljeno pričakovati, da se bo “delovna doba” naših vozil morala tako ali drugače še podaljšati. Kako naj se torej dandanes lastnik avtomobila obnaša kot dober gospodar?

Z vprašanji smo se obrnili na slovenskega zastopnika vozil Ford, podjetje Summit Motors Ljubljana, kjer so nam odgovarjali Boštjan Hribovšek, direktor poslovnega razvoja, Matjaž Vrhovec, tehnični specialist ter Tina Kambič, višji produktni specialist.

ford-servis-780X439Ob nakupu novega vozila smo običajno dobro seznanjeni, koliko časa traja tovarniška garancija – kakšne pa so naše možnosti po njenem izteku?

Po izteku 2-letne osnovne  garancije, proizvajalec Ford in podjetje Summit motors Ljubljana lastnikom zagotavljata podaljšano jamstvo+3 Ford Protect. Dodatno 3-letno jamstvo je brez omejitve števila prevoženih kilometrov, kar zagotavlja kupcem brezskrbno lastništvo, obenem pa pomaga ohranjati visoko vrednost vozila. Jamstvo+3 Ford Protect nudi lastnikom obsežno kritje za brezplačno odpravo mehanskih ali elektronskih napak, skladno s splošnimi pogoji. Izjeme seveda so, a se v večini primerov nanašajo na komponente, ki so podvržene normalni obrabi.  Podaljšano jamstvo se nanaša na vozilo, tako da se v primeru prodaje avtomobila prenese na novega lastnika in velja tako za osebna kot gospodarska vozila Ford.

Sodobni avtomobili lastnika na zaslonu opozarjajo, preden je čas za redni obisk servisa. Kako je s servisnimi intervali (obdobjem med dvema rednima servisoma) in novodobnimi pogoni, se na tem področju trendi kaj spreminjajo?

Skrb za okolje in posledično čedalje strožji emisijski standardi so privedli do številnih sprememb v avtomobilski industriji, te pa se med drugimi odražajo tudi v delovanju in vzdrževanju naših vozil. Ena izmed takšnih sprememb je zagotovo potreba po zamenjavi motornega olja, ki se lahko pojavi tudi izven predpisanih servisnih intervalov, zaradi pogojev in načina uporabe vozila. Fordova vozila so s tem namenom opremljena z inteligentnim sistemom za nadzorom življenjske dobe motornega olja – IOLM, ki vas z informativnim sporočilom opozori, da je zaradi izrabljenosti potrebno  zamenjati motorno olje. Omenjena potreba se je najbolj dotaknila vozil z dizelskim in bencinskim motorjem, medtem ko elektrificirana vozila (HEV in PHEV) tovrstnih oziroma vmesnih menjav motornega olja praktično ne potrebujejo.

Ford Pass DashboardKar nekaj vozil Ford je že opremljeno s komunikacijskim modemom, preko katerega lahko uporabnik na pametnem telefonu z aplikacijo FordPass dostopa do določenih podatkov in funkcionalnosti vozila. V preteklosti smo bili vajeni, da so vozila na daljavo pretežno nadzorovali le upravljalci voznih parkov, katere prednosti pa FordPass prinaša običajnemu uporabniku?

Ford Pass modem je serijsko ali opcijsko na voljo pri večini Fordovih osebnih in gospodarskih vozil. S pomočjo Ford Pass Connect modema in z njim povezane aplikacije Ford Pass na telefonu so na voljo številne možnosti.

Lastniki vozil lahko preverijo lokacijo vozila, število prevoženih kilometrov, na osnovi tega lahko spremljajo servisne intervale za svoje vozilo. Prav tako sistem prikazuje tlak v pnevmatikah ali preostalo razdaljo do polnjenja vozila. Vozilo lahko zaklenejo in odklenejo na daljavo in tako omogočijo dostop v vozilo nekomu, ki je pri vozilu in nima s seboj ključev. Na aplikaciji lahko poiščejo najbližjega pooblaščenega Fordovega trgovca ali serviserja. Iz udobja svojega doma lahko dostopajo tudi do lastnikovega priročnika.

Lastniki vozil s samodejnim menjalnikom imajo v svoji Ford Pass aplikaciji še dodatne funkcije. Svojega jeklenega konjička lahko namreč zaženejo na daljavo in ga v mrzlem jutru ogrejejo ali pa ga pred odhodom iz pisarne v vročih poletnih dneh ohladijo. Ford Pass aplikacija za električna vozila in priključne hibride je nadgrajena z dodatnimi funkcijami kot sta npr. načrtovanje časa polnjenja vozila oz. časa odhoda in iskalnik polnilnic. Uporaba aplikacije Ford Pass je res enostavna in zelo praktična za lastnike Fordovih vozil ter predstavlja odlično dodano vrednost in izboljšano lastniško izkušnjo.

Tovarniška garancija in podaljšano jamstvo se v neki točki iztečeta in kar nekaj lastnikov je mnenja, da takrat tudi ni več smiselno obiskovati pooblaščenega servisa. So t.i. uradni servisi res nerazumno dragi v primerjavi z ostalimi? Kaj počnete pri vas, da bi se približali potrebam lastnikov starejših avtomobilov?

Kot uvoznik za Ford vozila za Slovenijo ocenjujemo, da imamo glede na izkušnje naše servisne mreže največ izkušenj pri vzdrževanju vozil Ford v Sloveniji. Naša zaveza ni le vzdrževanje vozil znotraj garancije ampak tudi zagotavljati mobilnost za celoten vozni park vozil Ford v Sloveniji. S tem namenom smo začeli s projekti aktivnega vabljenja na servis in tudi oblikovanjem programa Economy 5+ za vsa vozila, starejša od petih let. V načrtu imamo tudi oblikovanje programa lojalnosti za zveste lastnike vozil Ford. Ker smo zavezani normativom in standardom proizvajalca, lahko trdimo, da zagotavljamo najvišjo kvaliteto vzdrževanja vozil Ford v Sloveniji. Že zadnji Prima test na SUV-jih je pokazal, da je bil redni servis na Ford Kugi najcenejši med konkurenčnimi vozili. Ob tem, ko primerjamo ceno servisnega posega, moramo primerjati enakovredne storitve (aparature, ki jih uporabljamo, zadovoljevanje ekoloških standardov itd.).

S starostjo avtomobilov verjetno raste tudi število obiskov servisa. Kje lahko pri vašem delu v prihodnosti nastanejo ozka grla (pri prostoru oz. delovnih mestih, ljudeh, drugem)? Koliko dni običajno traja, da lahko stranka pripelje vozilo v servis in zakaj se kakšno popravilo včasih zavleče?

Na izzive v prihodnosti bo zagotovo vplivalo več dejavnikov, eden takšnih je odstotek električnih vozil, saj vzdrževanje električnih vozil obsega bistveno manj opravil, kar bo zagotovo sprostilo zasedenost servisne delavnice. Na drugi strani pa se kompleksnost avtomobilskih sistemov bliskovito povečuje, z njimi pa se povečuje tudi obseg in zahtevnost servisnih postopkov (posodobitve programske opreme, vodeni postopki, itd..). Na zasedenost servisnih delavnic bodo v prihodnosti vplivali tudi drugi dejavniki, predvsem kadri, stanje na trgu prodaje novih vozil …

Trend zasedenosti servisnih delavnic je različen od posamezne regije ter pokritosti  servisnih delavnic in števila vozil na tem področju. Prav tako na to vplivajo sezonska nihanja (menjava gum dvakrat letno, migracije turistov, ..)  Običajno so delavnice zasedene za sedem dni vnaprej. Včasih se lahko zavleče zaradi kompleksnosti popravila in nepredvidenih situacij. Seveda pa se manjša popravila, kot je ureditev svetil ali kaj podobnega, voznikom uredijo takoj, oziroma v istem dnevu.

Ford_transit_sasija (28)Kot je videti, bomo avtomobile v povprečju uporabljali še dlje kot doslej. Kje bo po vašem mnenju meja za ekonomsko smiselno ohranjanje avtomobila s termičnim motorjem in kako, če sploh, bi se v zgodbo podaljševanja življenjske dobe vključili pri znamki Ford?

Že nekaj let kot uvoznik za vozila Ford opažamo, kako pomembni so programi Preverjenih rabljenih vozil. Naša zaveza je, da skrbimo za kvalitetno izvedbo ne le prvega, ampak tudi vseh nadaljnjih prodajnih ciklov posameznega vozila Ford v Sloveniji. Želimo graditi odnos z vsemi lastniki Fordov, pa naj bo to prvo, drugo ali tretje lastništvo. Seveda z elektrifikacijo prihaja do izziva pri posameznem vozniku, kdaj je primeren trenutek za prehod na elektriko oz. tudi interni, koliko bodo servisi v prihodnje služili z vzdrževanjem vozil. Še vedno je dejstvo, da vsi kupci ne bodo prešli hkrati na elektriko in bo trg za vozila motorji na notranje zgorevanje obstajal še dolgo po tem, ko se bodo proizvajalci že 100% usmerili v elektriko. Prav zato gradimo programe za prodajo Preverjenih rabljenih vozil. Ford v Evropi nima centralnih programov obnove vozil, se pa z njimi srečujemo v kontekstu prodaje preverjenih/pregledanih rabljenih vozil.

Avtomobilizem.com (Foto: Ford.)

*https://www.stat.si/StatWeb/News/Index/10672

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "Življenjska doba avtomobilov se daljša, zato je vzdrževanje še bolj pomembno"


Mazda2
2 leta 3 meseci nazaj

Reklammmmaaaaaaa

 
Električni pogon za novi Maserati Levante
Volkswagen razkril prve podrobnosti električne limuzine ID.7