Predstavitve

Dva razkošna prijazna velikana

Volvo EX90 in XC90: slovenska predstavitev

Prenovljenemu XC90 se je na slovenskih cestah končno pridružil tudi električni EX90. In čeprav sta si v marsičem podobna, sta po tehnični osnovi precej drugačna.

Obema je skupno, da v ponudbi znamke predstavljata največ, kar lahko Volvo ponudi voznikom, ki cenijo kombinacijo prostornosti, udobja in skandinavskega oblikovanja, hkrati pa vedo, da je njihov avtomobil zasnovan tako, da varuje svoje potnike. No, če malo zamižimo na eno oko in pozabimo na njegovo ogromno pojavo, pa na račun številnih naprednih sistemov tudi ostale udeležence v prometu.

XC90: še drugič prenovljen

Leta 2015 je Volvo predstavil drugo generacijo XC90. In čeprav je tudi prva generacija z nekaj posodobitvami vztrajala na trgu kar 13 let, je tokrat v ozadju najbrž še prilagoditev strategije popolne elektrifikacije znamke realnim razmeram na trgu. Še vedno zagotavljajo, da so zavezani k prehodu na 100-odstotno elektrifikacijo modelne palete, saj se zavedajo, da tudi sami del problema globalnega segrevanja. Le tempo prehoda bo nekoliko drugačen, z njim pa tudi delež modelov z bolj ali manj elektrificiranimi pogonskimi sklopi. Hkrati zatrjujejo zavezo cilju, da do leta 2040 postanejo podnebno nevtralno podjetje v vseh vidikih poslovanja.

V švedskem orjaku je prostora za do sedem potnikov.
V švedskem orjaku je prostora za do sedem potnikov.

V XC so se s prenovo dotaknili elementov, ki naj bi bili njihovim kupcem najbolj pomembni. Ob prvem srečanju je najbolj opazna nova maska (v svetli in temni izvedbi), drugačen je sprednji odbijač, luči pa so dobile osvežen svetlobni podpis v matrični LED tehniki. Zadnji del razkriva spremenjene luči za zatemnjenim pokrovom. Za zaščito potnikov poleg napredne varnostne kletke skrbi široka paleta aktivnih varnostnih sistemov v povezavi z radarskimi tipali in kamero.

XC90 je na voljo v sedmih barvah zunanjosti (nova je rdeča Mulberry s fotografij) in tremi paketi opreme (Core, Plus in Ultra). Svetla tema oblazinjenja in sprednje maske je poudarjeno elegantna, medtem ko je temna namenjena ljubiteljem dinamičnih občutkov. Za slednje lahko v pogonski paleti poskrbi priključno-hibridni T8, a je električna energija v baterijskem sklopu za te čase dokaj omejena (63-72 km dosega). Kot bolj racionalna izbira ostaja v ponudbi blago-hibridni bencinski pogonski sklop B5 s 184 kW (250 KM) sistemske moči. Vse, ki se jim kolca po dizlih, menda pri zastopniku čaka še nekaj (neprenovljenih) vozil na zalogi.

Nova in predhodna zasnova armaturne plošče s sredinskim zaslonom infozabavnega sistema, ki ga v ozadju podpira Google.
Nova in predhodna zasnova armaturne plošče s sredinskim zaslonom infozabavnega sistema, ki ga v ozadju podpira Google. Foto: Volvo.

Notranjosti je po prenovi bogatejša za oblazinjenje z več recikliranih materialov (tkanina v mornarsko modri z vzorcem ribje kosti), v njej pa naj bi se našlo tudi več odlagalnega prostora. Integrirani 9-pačni sredinski zaslon infozabavnega sistema se je moral umakniti 11,2-palčnemu oziroma 14,5-palčnemu zaslonom na dotik pokončne orientacije, ki posledično izstopa iz nekdanjih okvirjev armaturne plošče. Pred voznikom je 12,3-palčni zaslon merilnikov, ki ga dopolnjuje projicirni sistem. Nekaj pozornosti so namenili izboljšavam zvočne izolacije in podvozja (serijsko vzmetenje FSD), kar naj bi zagotavljalo tišjo in udobnejšo vožnjo.

Vstopna cena za Volvo XC90 B5 Core je 65.990 evrov, za najboljšo različico T8 Ultra pa bo potrebno odšteti vsaj 89.990 evrov.

EX90: električni zastavonoša

Najvarnejši Volvo v zgodovini znamke, ki stavi na varnost.
Najvarnejši Volvo v zgodovini znamke.

Na novi EX90 so trgovci znamke Volvo nedvomno čakali precej dlje, kot bi si želeli. Zasnovan je na 400-voltni različici platforme SPA2 ter znamkin prvak pasivnih in aktivnih sistemov varnosti – med drugim je v njem premierno vgrajen napreden sistem nadzora notranjosti za zaznavo prisotnosti otrok ali domačih živali. Delovanje pomagal uravnavajo podatki številnih kamer, tipal ter sistema lidar, kar mu ob vgrajeni zmogljivi strojni in programski opremi omogoča nadzor cestišča na razdalji 250 m. V skladu s sodobno in zmogljivo zasnovo bodo vozila EX90 deležna posodobitev na daljavo, s tem pa pri znamki uvajajo tudi sistem plačljive naknadne programske nadgradnje za izbrane sisteme, ki že imajo fizično tehnično osnovo v avtomobilu (npr. zračno vzmetenje s Twin Motor).

O njegovi zunanjosti pravzaprav nima smisla kaj dosti pisati. Čeprav je dimenzijsko in na prvi pogled zelo podoben XC90, je med njima tudi ogromno razlik. Kar nekaj je takšnih, ki so bile zasnovane s ciljem izboljšanja aerodinamičnih lastnosti vozila, kar je še kako pomembno pri baterijsko-električnem vozilu njegovih mer. Barvna paleta obsega 8 barv, razpon platišč pa sega od 20-22 palcev.


EX90 v številkah – dolžina: 5.037 mm, širina: 1.964 mm, višina: 1.747 mm, medosna razdalja: 2.985 mm, prostornina prtljažnika: 72-224-669-1915 litrov (frunk 46 litrov).


EX90 je zaenkrat na voljo samo v konfiguraciji s sedmimi sedeži.
EX90 je zaenkrat na voljo samo v konfiguraciji s sedmimi sedeži.

Na našem trgu bo EX90 v začetku na voljo v izvedenkah z dvema elektromotorjema in štirikolesnim pogonom, ki mu zagotavljata do 300 kW (408 KM) moči v “običajni” različici ter 380 kW (517 KM) moči v različici Performance. Ker se mi v obeh primerih ne zdi smiselno pisati o njunih presežnih zmogljivostih, lahko samo dodam, da bo marsikdo verjetno povsem zadovoljen tudi z vstopno verzijo z enim elektromotorjem za pogon zadnjega kolesnega para z 205 kW (279 KM) moči. Ta je na primer že na voljo na nemškem trgu z baterijo 104 kW (Twin Motor s 111 kW) in naj bi z enim polnjenjem prevozila do 619 km (Twin Motor do 627 km). Hitro DC polnjenje poteka v razponu moči od 205 kW pri različici z enim motorjem do 380 kW pri Twin Motor Performance; v zadnjem primeru naj bi se od 10-80 % kapacitete dopolnila v 30 minutah. Vse tri izvedenke imajo najvišjo hitrost omejeno na 180 km/h.

V najboljšem primeru je v EX90 vgrajen avdio sistem Bowers & Wilkins.
V najboljšem primeru je v EX90 vgrajen avdio sistem Bowers & Wilkins.

V notranjosti, ki sprejme do sedem potnikov v treh vrstah, na armaturni plošči kraljuje 14,5-palčni zaslon infozabavnega sistema, ki temelji na operacijskem sistemu Android Automotive OS (v sodelovanju z Googlom) za čim bolj intuitivno uporabniško izkušnjo. Prikaz osrednjega zaslona dopolnjuje občutno manjši 9-palčni zaslon digitalne instrumentne plošče pred voznikom, ki ga po želji dopolnjuje projicirni sistem. Med praktičnimi dodatki je možnost uporabe vozila z digitalnim ključem na pametnem telefonu.

EX90 k nam prihaja iz ameriške tovarne v bližini Charlestona, sicer pa ga izdelujejo še na Kitajskem. V obeh primerih se zna njegova prodaja v Evropi nekoliko zaplesti na račun grozečih višjih carinskih stopenj v vseh smereh, zato upamo, da ima Volvo kakšen alternativni načrt zanj tudi v bližjih obratih. Ne glede na razplet trgovinske vojne med kontinenti zaenkrat veljajo naslednje cene – različica Twin Plus stane vsaj 96.799 evrov, medtem ko je za Twin Ultra Performance potrebno pripraviti vsaj 106.718 evrov (doplačilo za Performance znaša 4.728 evrov). Seveda ne računajte na nepovratne subvencije, saj so te omejene na osebne avtomobile s ceno do 65 tisoč evrov; tudi zato bo predvidoma več zanimanja za nakup s strani pravnih oseb.

Besedilo in foto: urška Mihelič Radolović.

Mnenja uporabnikov

2 komentarjev za "Dva razkošna prijazna velikana"


cashy
10 dni 21 ur nazaj

Tale EX90 mi deluje tak plastic-fantastic…verjetno zaradi bež barve, ker me spominja na trabanta.

jack86
11 dni 2 ur nazaj

Torej kitajc, ki je narejen v ameriki, inzeniring pa iz svedske.

 
Kdor čaka, dočaka
Udobje v osveženi podobi