Predstavitve

Dvakrat skrižan

Citroën C4 Cactus: slovenska predstavitev

Mogoče se malo trapasto bere, ampak kako naj človek drugače pove, da je Citroën obsežno prenovil C4 Cactus tako, da je križanca enakega imena ponovno križal s kombilimuzinskim C4?

Drži položaj v segmentu

Formalno gre sicer le za prenovo modela, ki ga je Citroën javnosti prvič predstavil leta 2014 in v njem združil edinstven oblikovalski pristop s cenovno dostopno izvedbo. A glede na to, da že ptički na vejah čivkajo o zaključku življenjske poti modela C4, znamkinega klasičnega konkurenta v kompaktnem segmentu, je postalo jasno, da bo njegovo vlogo po najboljših močeh za nedoločen čas prevzel prenovljen in prilagojen C4 Cactus.

Preobrazbo kombilimuzine v terensko navdahnjenega križanca smo v zadnjih letih videli zelo pogosto, nimamo pa pravih izkušenj s povratno transformacijo. Pri modelu C4 Cactus se je zgodila na vsaj dveh področjih – oblikovanju zunanjosti, kjer se je opazno zmanjšala površina zaščitnih oblog Airbump, ter pri udobju v vožnji, kjer se znamka vrača h koreninam in premierno uvaja serijsko vzmetenje s progresivnimi hidravličnimi omejevalniki (Progressive Hydraulic Cushions – PHC).

Citroen C4 Cactus preobrazba

Leteča preproga

Lahko se sicer nasmehnete, ker potovanje s prenovljenim C4 Cactusom pri znamki primerjajo z udobjem na leteči preprogi, a težko zanikamo, da so se zelo potrudili pri iskanju in izpostavljanju  Citroënove ponovno najdene edinstvene prednosti. Tehnično so v zasnovo vzmetenja pred obema skrajnima legama dodali dva dodatna hidravlična omejevalnika, enega za raztezanje in drugega za kompresijo, zato je njegovo delovanje dvostopenjsko, v odvisnosti od jakosti spremembe.

Napredek v udobju pa ne gre le na račun vzmetenja, temveč so v ta sklop zajeti še udobnejši sedeži, ki so na voljo v posebnih barvnih kombinacijah notranjosti po cenah od 300-700 evrov, ter vsestransko izboljšano zvočno udobje.

Več dodatkov, bolj povezan

Ob opisanih spremembah videza ter udobja, je verjetno največja sprememba C4 Cactusa na področju sodobnih asistenčnih sistemov, ki so namenjeni povečanju varnosti in vozniškega udobja, ter elementov povezljivosti. Večina omenjenih sistemov je na voljo v doplačilnih paketih, saj so pri znamki mnenja, da mora imeti vsak kupec možnost izbire ali bo za C4 Cactus porabil več ali manj denarja, namesto da bi mu pametne dodatke vključili v posamezne nivoje opreme.


C4 Cactus v številkah – dolžina: 4.170 mm, širina: 1.714 mm, višina: 1.480 mm, medosna razdalja: 2.595 mm, prostornina prtljažnika: 358-1.170 l.


Večinoma z bencinskim motorjem

Citroen C4 Cactus (8)Kljub temu, da je v kompaktnem segmentu še nekaj povpraševanja po modelih z dizelskim agregatom, pri znamki predvidevajo, da se bo več kot dve tretjini novih C4 Cactusov odpravilo na vožnjo z bencinskim motorjem. Le še kratek čas bo na voljo vstopni agregat PureTech 82 BVM (60 kW), sicer pa sta bolj zanimiva PureTech 110 (81 kW) in PureTech 130 (95 kW). Na dizelski strani bo C4 Cactus od začetka prodaje na voljo z motorjem BlueHDi 100, od jeseni pa tudi z močnejšim BlueHDi 120. Agregati so večinoma sparjeni s 5-stopenjskim ročnim menjalnikom, izjema je PureTech 130 s 6-stopenjskim ročnim menjalnikom, samodejni menjalnik EAT6 pa si bodo uporabniki lahko omislili pri dizelskem BlueHDi 120 ali bencinskem PureTech 110.

Aktualen cenik si lahko ogledate na tej povezavi

Besedilo in foto: Urška Radolović.

Mnenja uporabnikov

3 komentarjev za "Dvakrat skrižan"


pskoda
7 leta 20 dni nazaj

To je pa tako grd avto skoraj kot civic

mrtwelvetrees
7 leta 21 dni nazaj

Predvidevam da bodo te hidravličnimi omejevalniki na voljo samo original ob zamenjavi in bo cena znala biti kar visoka (ko bo vozilo izven garancije).
130KM bencinar samo z auto. menjalnikom ?

 
Yaris, kot ga še nismo vozili
Poslovno družinska naveza