Predstavitve

Evolucija dostavnika

Mercedes-Benz Sprinter: slovenska predstavitev

Kljub temu, da pri proizvajalcu govorijo o revolucionarnosti nove generacije Sprinterja, sem sama bolj naklonjena razlagi, da se dostavniki po počutju in udobju v potniškem delu vse bolj evolucijsko približujejo osebnim avtomobilom, hkrati pa razvijajo vse boljše rešitve za svojo poslovno rabo.

Manjši in večji dostavniki tako postajajo dvoživke, ki se po kompleksnosti zasnove potniškega dela počasi, a zanesljivo, približujejo rešitvam iz osebnih avtomobilov, medtem ko v zasnovi poslovne nadgradnje ostajajo neprimerljivo bolj kompleksni, saj je slednja pogojena z naravo končne uporabe.

Potniška kabina novega Sprinterja s posameznimi elementi tako nezmotljivo spominja na Mercedes-Benzove novejše družinske razrede, saj so v njej uporabili znamkine modularne sestavne dele, kot so volanski obroč, reže za prezračevanje ter zaslon za prikaz informacij in zabavnih vsebin.

Tudi s prednjim pogonom

Ena pomembnejših novosti tretje generacije velikega dostavnika je dostopnost različice s pogonom na prednji kolesni par, ki je najbolj primeren za tiste, ki jih zanima cenovno dostopnejša vstopnica v svet dostavnikov znamke, izvajajo enostavnejše prevoze, razmišljajo o predelavi v avtodom ali cenijo nižji nakladalni rob (-80 mm) ter manjšo maso vozila (poveča nosilnost za 50 kg v primerjavi z zadnjim pogonom). Za zahtevnejše poslovne uporabnike seveda ostajata v ponudbi izvedenki z zadnjim oziroma štirikolesnim pogonom.

Zmes treh tipov karoserije (furgon, tourer ali šasija), izvedenk pogona, konstrukcije kabine, dolžine trupa, skupne dovoljene mase, višine tovornega prostora in ostalih lastnosti omogočajo več kot 1.700 različic, s katerimi se znamka lahko približa potrebam najrazličnejših uporabnikov.

sprinter variacije

Dizelska štiri- in šestvaljnik

Glede na izbrano vrsto pogona je na voljo več različnih kombinacij, v katerih v osnovi nastopata šestvaljni (OM642, 140 kW moči, 440 Nm navora) in štirivaljni (M651 v treh različicah moči 120 kW s 360 Nm navora, 105 kW s 330 Nm navora in 84 kW s 300 Nm navora; izključno za avtodome še 130 kW s 400 Nm navora) dizelski agregat ter 6-stopenjski ročni menjalnik. Opcijsko bosta na voljo dva samodejna menjalnika, 7-stopenjski 7G-Tronic Plus za vozila z zadnjim in štirikolesnim pogonom ter novi 9-stopenjski 9G-Tronic za vozila s prednjim pogonom.

Podrobnosti, ki olajšajo uporabo

Na hitro se dotaknem le nekaj dodatkov, ki lahko naredijo uporabo Sprinterja še nekoliko bolj prijazno. Na zadnjem delu so to nova
samozaskočna vrtljiva zadnja vrata, pa opcijske sprednje in zadnje luči v tehniki LED, v notranjosti kopica odlagalnih prostorov na levi in desni strani armaturne plošče ter nad vetrobranskim steklom, v tovornem delu pa diodna svetlobna trakova pod streho za boljšo vidljivost, strešni prtljažnik na notranji strani ter nosilec palet na nastopni stopnici drsnih vrat, ki stabilizira tovor na območju vrat.

Potem pa je tu še množica sodobnih varnostno asistenčnih pomagal in že večkrat predstavljeni MBUX, ki predstavlja naslednji korak v razvoju učljivih sistemov za podporo vozniku in potnikom. Kar nekaj asistenčnih sistemov se v Sprinterju pojavlja prvič, pri čemer so do določene mere prilagojeni gospodarski rabi vozila.

Sprinter asistence

Cenik Sprinterja je precej kompleksno branje, pa se pri osnovni navedbi kombinacij in njihovih cen prava zgodba šele začne, kar še najbolje vedo njegovi uporabniki. Za konec tako le še informacije zastopnika, da se različicam še junija pridružuje kombinacija motorja OM642 z avtomatskim menjalnikom, avgusta prihaja šasija z dvojno kabino v vseh dolžinskih različicah z zadnjim pogonom, novembra bo na voljo kombinacija OM642 z ročnim menjalnikom, v zadnjem kvartalu leta pa lahko pričakujemo še različico s štirikolesnim pogonom.

Besedilo in foto: Urška Radolović. Infografike: Mercedes-Benz.

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Preizkušen pristop
Še več udobja in dodatna sedeža