Puma Gen-E je po videzu seveda zelo podobna nedavno prenovljeni bencinsko gnani Pumi. Razen belega napisa imena modela na zadku in polne maske hladilnika, ki spominja na ščit, razlik na prvi pogled ni. Del električne nadgradnje so še atraktivna brezplačna rumena barva, med opcijami pa so z vidika videza pri zastopniku izpostavili še večja 19-palčna platišča in stekleno panoramsko streho.
Občutnejše vsebinske spremembe

Čeprav so kozmetične spremembe zunanjosti relativno neopazne, pa baterijsko-električni pogon prinaša kar nekaj občutnih sprememb v potniški kabini. Osnovni prtljažni prostor je večji le za 2 litra (378 litrov), a za konkretno povečano uporabnost poskrbi impresivno velika prtljažna odprtina Gigabox, ki pri Gen-E meri 145 litrov (Megabox iz klasično gnane Pume sprejme 80 litrov) – končni rezultat je 523-litrski prostor v prtljažnem delu, kar jo postavlja ob bok bistveno večjim vozilom. Kljub temu, da Puma Gen-E ne sloni na namenski električni arhitekturi, so pri Fordu našli prostor še za sprednji prtljažnik (43 litrov) in v katerega lahko uporabnik pospravi kable, obvezno opremo in morda še kaj. Skupen seštevek vseh treh prtljažnih elementov je 566 litrov.
Električna Puma se v notranjosti pohvali še z dvonivojsko osrednjo konzol, ki pripomore k vsakodnevni praktični uporabnosti. Serijsko je opremljena z matričnimi žarometi, 12,8-palčnimi digitalnimi merilniki pred voznikom in 12-palčnim zaslonom na dotik infozabavnega sistema Sync4.
Poenostavljena paketna ponudba

Tudi pri Fordu so se odločili za poenostavitev naročanja z uvedbo zaokroženih paketov in minimalnega števila doplačilnih dodatkov. Pri Pumi Gen-E sta tako na voljo dva opremska paketa – osnovni Gen-E in njegova nadgradnja, Gen-E Premium. Za lažje razumevanje: prvi je nadgrajeni Pumin paket Titanium in drugi nadgradnja športnega paketa ST-Line X. Oba lahko kupec dopolni z naborom opcijskih dodatkov s treh področij (paket udobje, zimski paket in paket za pomoč vozniku).
Pri slovenskem zastopniku znamke Ford so že ob začetku prodaje pripravili sila zanimivo cenovno strukturo. V najboljšem primeru (ob izbiri financiranja) stane Puma Gen-E 28.990 evrov. Če upoštevate še nepovratno Borzenovo subvencijo v višini 7.200 evrov, se cena spusti na 21.790 evrov, s tem pa je Puma Gen-E cenejša kot enako opremljena blagohibridna Puma. Da je tovrstna ponudba številnim kupcem zanimiva, zgovorno potrjuje podatkov, da se okvirno 70 odstotkov njihovih kupcev odloči za financiranje nakupa. V nasprotnem primeru znaša vstopna cena baterijsko-električne Pume (pred subvencijo) 32.128 evrov – dodajam povezavo na aktualni cenik.
Obljubljajo najnižjo porabo v razredu
Pogonski sklop sestavljata elektromotor s 124 kilovati moči (168 KM) in 290 njutonmetri navora ter litij-ionska (NMC) baterija z uporabno zmogljivostjo 43,6 kilovatne ure. Pri Fordu pravijo, da v kombiniram ciklu Puma Gen-E porabi vsega 13,1 kilovatne ure na 100 prevoženih kilometrov, kar naj bi bilo najmanj v svojem razredu. Doseg z enim polnjenjem se bo gibal med 376 (kombinirana vožnja) in 523 kilometri (izključno mestna vožnja). Hitro polnjenje z enosmernim tokom lahko poteka z močjo do 100 kilovatov, polnjenje baterije od 10-80 % pa naj bi bilo v najboljšem primeru zaključeno v dobrih 23 minutah.

Besedilo: Gašper Pirman. Fotografije: Urška Mihelič.
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen