Končno pravi za Slovenijo

Petar Nevistić, generalni direktor družbe GA Adriatic, ki na našem trgu med drugim skrbi tudi za znamko Dacia, je v uvodu predstavitve novega Bigsterja odkrito povedal, da z rezultati znamke na slovenskem trgu še niso zadovoljni. Hkrati pa je prepričan, da bo ravno večji, zmogljivejši in bolj opremljen novinec v razredu C-SUV tisti, ki bi znal nagovoriti racionalne kupce z veliko vsebine za zmerno ceno.
Po svoje se z njim kar strinjam, ker je Bigster – kljub temu, da je tesno povezan z Dusterjem – le bolj premišljeno dodelan in predvsem ponuja širši nabor zmogljivejših pogonskih sklopov, kar bi znalo prepričati zahtevnejšo slovensko publiko.
Napredek v vseh pogledih

Prav pogonska paleta je v mojih očeh tisti element, s katerim bi se Bigster lahko prebil med najbolj zanimive kompaktne križance. V celoti sloni na bencinskih agregatih s podporo elektrifikacije, med katerimi predstavlja osnovo 1,2-litrski trivaljni agregat TCe 130 s turbinskim polnilnikom z variabilno geometrijo. Deluje v Millerjevem ciklu in ima v Bigsterju v pogonski različici mild hybrid 140 (103 kW/140 KM) premierno predstavljeno nadgradnjo z blago-hibridnim 48-voltnim sistemom. V osnovi je opremljen s 6-stopenjskim ročnim menjalnikom, baterija 0,8 kWh pa se polni z rekuperacijo.
Na enaki osnovi je zasnovana tudi različica mild hybrid 130 4×4 (96 kW/130 KM) s klasičnim mehanskim štirikolesnim pogonom. Še posebej zanimiva pa je tretja blago-hibridna pogonska izvedenka mild hybrid-G 140 (96 kW/130 KM), ki jo dopolnjuje alternativni pogon na plin (LPG) ter z enim polnjenjem bencinskega in plinskega rezervoarja (skupne prostornine 99 litrov) lahko prevozi celo do 1.450 kilometrov. Ker je posoda za avtoplin nameščena pod prtljažnim dnom, ne posega v njegovo uporabno prostornino, za preklop z ene na drugo vrsto goriva pa zadošča pritisk na stikalo na armaturni plošči.

Najzmogljivejši Bigsterjev pogonski sklop je novost v celotni skupini Renault – hybrid 155 (115 kW/156 KM) ima za osnovo 1,8-litrski agregat (80 kW/107 KM) s podporo dveh elektromotorjev, enega z močjo 37 kW (50 KM) ter drugega v vlogi visokonapetostnega zaganjalnika/generatorja. Baterija ima zmogljivost 1,4 kWh, pogonski sklop pa dopolnjuje elektrificiran samodejni menjalnik s kar 15 kombinacijami (štiri prestave za motor z notranjim zgorevanjem in dve prestavi za elektromotorja).
Če je v trenutni ponudbi le en pogonski sklop opremljen s samodejnim menjalnikom, naj bi se to spremenilo že v bližnji prihodnosti. Proti koncu leta naj bi samodejni menjalnik EDC dobil tudi osnovni pogonski sklop, klasični štirikolesni pogon pa naj bi s časom nadomestila izvedenka, kjer bi prednji kolesni par gnal bencinski motor, zadnji pa elektromotor; tudi ta bo sparjena s samodejnim menjalnikom. Zadnja napovedana pogonska novost bo različica z nadgradnjo LPG in štirikolesnim pogonom.
Večji, bolj dodelan
Novi Bigster, enako kot Duster, nastaja na konstrukcijski osnovi CMF-B, a je od njega opazno večji. Za udobje potnikov je najbolj pomembno, da ima za 45 mm daljšo medosno razdaljo, zaradi česar je zadnja klop, deljiva v razmerju 40:20:40 lahko pomaknjena bolj nazaj. Sicer sta si tako z vidika zunanjega oblikovanja kot tudi pri zasnovi voznikovega delovnega prostora in potniške kabine zelo podobna, a z nekaj pomembnimi izjemami.
Bigster v številkah – dolžina: 4.570 mm, širina: 1.813 mm, višina: 1.711 mm, medosna razdalja: 2.702 mm, odmik od tal: 220 mm, prostornina prtljažnika: 556-702 litrov (v osnovni postavitvi, glede na pogonsko različico in opremljenost z rezervnim kolesom).

O najbolj opaznih razlikah smo se ob prvem srečanju z Bigsterjem pogovarjali že v Parizu s produktnim vodjem modelov Duster in Bigster Vincentom Geslinom. Model ima na razpolago več opreme, pa tudi sicer v notranjosti deluje bolj zrelo in izpopolnjeno, kot se za najnovejši in največji model znamke tudi spodobi. Je pa kljub temu pomembno poudariti, da so se pri Dacii držali racionalnega pristopa, kar je podlaga za njegovo dostopnejšo maloprodajno ceno.
Ta pri osnovnem modelu mild hybrid 140 z opremo Essential znaša 23.490 evrov, vrh ponudbe pa trenutno predstavljata različici hybrid 155 in mild hybrid 130 4×4 s paketom Extreme. Več podobnosti si lahko ogledate v priloženem ceniku.
Besedilo in foto: Urška Mihelič Radolović.
Mnenja uporabnikov
18 komentarjev za "Naprej in navzgor"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Zanimiv avto, po dolgem času eden, ki bi mogoče rekel, da ga še kupim, ampak…trivaljnik? Nikakor, pa četudi bi imel 200 KM. Štirivaljnik 1,8 z 107KM in 172 Nm? Pa kje hudiča so dobili te številke pri (NA) 1,8 motorju? To je bilo normalno za leto 1992. Žal, no go.
Zato ker je 1.8 atmosferc.
Kaj si sedaj ustrelil? Seveda je atmosferc, saj sem napisal v oklepaju “pri (NA) 1,8 motorju” – NA – natural aspirated. Točno tu je moj point – leta 2025 ima 1,8 NA motor manj konjev kot leta 1992 Mercedesov NA 1,8 motor z samo 8 ventili, celih 109 konjev, v čisto normalni izvedenki 190E 1.8. Turbo motorji danes pri 1,8 zlahka presežejo 250 konjev.
Se opravičujem. NA sem spregledal. Žal imaš prav. Ampak kupce bo vseeno našel.
Pred nekaj leti so pri Daci imeli “jajca” da se vtaknili v facelift 1.33 Tce z 150KM (?), mogoče bo tudi tukaj ista pesem ob prenovi (govorim za Dusterja).
Ne bo. Trovaljnike notri tiščijo.
Ko boste delali TEST, dajte testirat te samodejne menjalnike, koliko se kaj obotavljajo ob speljevanju.
Dva meseca nazaj sem se odločal med Bigsterjem in Joggerjem. Na koncu izbral Joggerja. Preprosto nisem videl dodane vrednosti v Bigsterju glede na to, da bi me podobno opremljen prišel cca. 30% več kot Jogger.
In ne razumem zakaj so naredili praktično enako velik avtomobil, kot ga že imajo. Če bi bil vsaj 10 cm večji od Joggerja bi razumel. In ja, več opreme je super ampak hkrati ga je to sedaj približalo cenovno že takim tekmecem kot je npr. Nissan Qashqai/Ford Kuga/Hyundai Tucson.
imam feeling, da bi bil najbolj zadovoljen s kakšno veliko Lado, večji avto kot teli dva čeprav nima niti pirotehničnih zategovalnikov pasov
Kot si sam ugotovil, Joggerju manjka motor ane, neki najbolj važnga
Pri Joggeru dobiš največ 1.0 115 bencina, pri Bigsterju pa 1.2.140 (brez hibridov). Je pa Bigster za 2.5 cm širši, cca 3 cm daljši in konkretno višji, cca 8 cm. Pač Jogger je bolj vzdignjen karavan (crossover), tale pa SUV. Oba sta ok.
Se strinjam.
Samo z +2.5cm, +3cm, …. pa ne vem ce odtehta tako razlimo o ceni.
(Cenika tudi gledal nisem)
Joggerju manjka edino nek normalen motor.
Ubistvu je prirastek v vse smeri cca 3 cm. Tudi v višino. Ima pa zanimivo, skoraj 20 cm krajšo medosno od Joggerja.
Glede motorja. Ja, na papirju je razlika v moči očitna, 30 konjev (1.0 TCe bencin ima 110 konjev, 1.2 ima 140). Ampak je tudi razlika v teži očitna. Skoraj 200 kg če se še vedno pravilno spomnim. Poleg tega je ta 1.0 Renaultov motor res špica in preverjeno dober, pri 1.2 pa bomo videli kako se bo obnesel z dodano elektroniko blagega hibrida, žal Bigster ni na voljo brez tega.
Višina Jogger 1632 mm, Bigster 1710 mm.
Jogger je do višine 1691 mm (skladno s cenikom)
Meni osebno je preveč podoben Dusterju.
Drugace pa sigurno ni slab.