Predstavitve

Kdor čaka, dočaka

Audi A6 e-tron in Q6 e-tron: slovenska predstavitev

Verjamem, da bodo Audijevi trgovci s prihodom novih modelov A6 e-tron in morda še bolj Q6 e-tron dodobra razveselili kupce, ki so ju že težko čakali.

Pestro leto

Letošnje leto bo v znamenju novosti znamke Audi, ki z nekoliko zamude končno prihajajo do trgovcev in posledično kupcev. Električni družini Q6 e-tron in A6 e-tron nastajata na novi napredni platformi PPE, ki si jo Audi deli s Porschejem, ter spadata med večje in naprednejše modele znamke. Ti že tradicionalno zelo dobro nagovarjajo jedro njihovih kupcev, zato si pri njih proizvajalec skoraj ne sme privoščiti napak.

800-voltna arhitektura

baterija
Kapaciteta baterije se razlikuje glede na število modulov. Slika: Audi.

Oblikovanje, dinamika in zmogljivosti ter učinkovitost so ključne točke, ki opisujejo obe modelni družini. Ker oznaka e-tron izdaja, da gre za električne modele, morda najprej nekaj besed o 800-voltnem baterijskem sklopu, ki omogoča polnjenje z največjo močjo 270 kW. Ta dopušča možnost delitve baterijskega paketa na dva 400-voltna elementa, ki se lahko istočasno polnita s 135 kilovati. Novi litij-ionski modularni baterijski sklop so pri znamki razvijali v sodelovanju s CATL;  sestavlja ga 10 ali 12 modulov (odvisno od kapacitete baterije – 94,9 kWh ali 75,8 kWh neto), izboljšana kemična sestava pa mu daje opazno višjo energijsko gostoto od prejšnje generacije (večji baterijski sklop tehta okvirno 570 kg). Zgodbo o optimalni izrabi in polnjenju nadgrajuje napredni sistem toplotnega upravljanja, ki poskrbi za ohranjanje temperature baterije v idealnem območju delovanja (vozilo samodejno prilagodi delovanje na podlagi v navigaciji določene hitre polnilnice).

Digitalni oder

Cockpit
Ogromna ukrivljena površina združuje dva zaslona, na sovoznikovi strani pa je opcijsko (kot del paketa) na voljo še tretji. Foto: Audi.

Novincema je skupna še ena Audijeva novost, ki smo jo sicer lahko videli že tudi v novem A5, zasnova kokpita, ki je ob poudarjeni ergonomiji tudi izdatno digitalizirana v skladu s pristopom oblikovalske filozofije Digital Stage (digitalni oder). Izpostavljen je panoramski lebdeči element, ki pod skupno površino združuje prikaza 11,9-palčnega digitalnega kokpita in 14,5-palčnega sredinskega zaslona infozabavnega sistema. Voznikov nadzor nad potovalnimi podatki v realnem času dopolnjuje napreden  projicirni sistem; ta ima zaradi električnega pogonskega sklopa modela spredaj dovolj prostora za modul, ki ga nadgrajuje z elementi razširjene resničnosti. Pred sovoznikom je lahko nameščen še tretji zaslon dimenzije 10,9 palcev, pri znamki pa ne pozabijo poudariti, da ta med predvajanjem različnih zabavnih vsebin med vožnjo ni moteč za voznika.

Q6 e-tron: zmogljivi križanec

Družino Q6 e-tron sestavljata dve karoserijski obliki, nekoliko prostornejša klasična in bolj dinamična Sportback. Oblikovno se razlika med njima pokaže za stebričkom B, ko strešna linija Sportbacka pada precej hitreje. Za obe izvedenki pa sta značilna kratka previsa in dolga medosna razdalja, ki omogoča udoben prevoz potnikov.


Q6 e-tron v številkah – dolžina: 4.771 mm, širina: 1.939 mm, višina: 1.648 mm (Sportback 1.611 mm), medosna razdalja: 2.899 mm, prostornina prtljažnika: 526-1.529 litrov (Sportback 511-1.373 litrov).


fff
Odločna drža in poudarjena širina Q6 e-tron.

Zunanjost odraža prepoznavno Audijevo oblikovanja električnih vozil z zaprto prednjo masko  in atraktivnim svetlobnim podpisom matričnih LED žarometov (izbira med 8 prednastavljenimi grafikami), seveda pa so dodali tudi elemente, ki ga povezujejo z e-tronom GT quattro. Na zadnjem delu so nameščene OLED luči druge generacije, ki “komunicirajo” z okolico s spreminjanjem osvetljenosti svetlobnih panelov.

Pogonska paleta se začenja z osnovno različico z zadnjim pogonom, 185 kW sistemske moči in baterijskim paketom 75,8 kWh. Najvišja hitrost je v tem primeru omejena na 210 km/h. Najzmogljivejša različica SQ6 e-tron se ponaša z do 380 kW (516 KM) sistemske moči ter ima vgrajen baterijski paket kapacitete 94,9 kWh. Cene se pričenjajo pri 50.160 evrih (Sportback je dražji za 2.180 evrov), več podrobnosti pa najdete v priloženem ceniku.

A6 e-tron: aerodinamični prvak

Družina A6 e-tron si deli marsikatere lastnosti s Q6 e-tron, hkrati pa obstaja področje, kjer je trenutno nepremagljiva. Z optimizacijo elementov zunanjosti, ki vplivajo na aerodinamične lastnosti in posledično učinkovitost v vožnji, so razvojniki dosegli izjemne rezultate: A6 e-tron Sportback je s koeficientom zračnega upora 0,21 postal najbolj aerodinamičen model skupine Volkswagen, medtem ko se različica Avant ponaša s prav tako izjemno prepričljivih 0,24. V najboljšem primeru tako polnjenje zadošča za do 756 kilometrov vožnje brez lokalnih emisij po normnem ciklu WLTP.


A6 e-tron v številkah – dolžina: 4.928 mm, širina: 1.923 mm, višina: 1.487 mm (Avant 1.527 mm), medosna razdalja: 2.946 mm, prostornina prtljažnika: 502-1.330 litrov (Avant 502-1.422 litrov), priklopna obremenitev: do 2.100 kg.


Zadek
Zadek modela A6 e-tron ima osvetljen emblem znamke.

Zunanjo podobo A6 e-tron je v veliki meri napovedal koncept Sportback iz leta 2021, karavanski A6 e-tron pa sledi konceptu Avant iz leta 2022. V primerjavi s Q6 deluje s pogledu od spredaj izrazito nizko in široko, značilni svetlobni podpis pa na zadku nadgrajuje rdeče osvetljen emblem štirih krogov, kar je novost za Audijeve modele. Še ena oblikovna posebnost sta opcijski virtualni zunanji ogledali druge generacije, ki dodatno pripomoreta k učinkovitosti porabe energije; njun prikaz na zaslonih v notranjosti pa je izboljšan na račun višje namestitve zaslonov, dodatno izboljšavo pa prinaša tudi možnost električnega preklopa.

Med posebnostmi modela je še opcijska panoramska steklena streha z nastavljivo prosojnostjo, ki temelji na tehnologiji polimernih digitalnih tekočih kristalov ter omogoča prilagodljivo senčenje potniške kabine.

Vstopna izvedenka A6 e-tron z zadnjim pogonom ima 210 kW moči ter je opremljena z baterijskim sklopom neto kapacitete 75,8 kWh. Najzmogljivejši S6 e-tron s štirikolesnim pogonom quattro se ponaša s sistemsko močjo 370 kW, vgrajen ima baterijski sklop neto kapacitete 94,9 kWh, najvišjo hitrost pa omejeno na 240 km/h. Cene za model se pričenjajo pri 62.360 evrih za Sportback (Avant je 1.770 evrov dražji), več podrobnosti pa razkriva obsežen priloženi cenik.

Besedilo in foto: Urška Mihelič Radolović.

Mnenja uporabnikov

5 komentarjev za "Kdor čaka, dočaka"


Polo78
2 meseci 6 dni nazaj

Zgleda lepo ampak slika, ki prikazuje A6 e-tron iz strani mi daje vedeti, da tole ni za naše napol uničene ceste..

mevden
2 meseci 7 dni nazaj

Kdaj bo predstavljen novi A7? Ne vem kaj se tok mečkajo, že pol leta, zdej bo zdej bo…pa še nič.

JG2
2 meseci 9 dni nazaj

Hudi so tile avti.

Blinder
2 meseci 9 dni nazaj

Lepo, da ima visoko končno hitrost.

 
Nov in retro hkrati
Dva razkošna prijazna velikana