Iz A4 v A5
Za začetek samo na kratko, če ste slučajno spregledali ali preslišali: pri znamki Audi so se odločili za strateško preimenovanj svojih modelov. Po novem bodo modeli z motorji na notranje zgorevanje nosili lihe, baterijsko-električni modeli pa sode oznake. Nova generacija družine A5, ki jo izdelujejo v obratu Neckarsulm, tako združuje modele nekdanjih A4 in A5, a le v dveh karoserijskih različicah – petvratni limuzini in karavanu (Avant). Sloni na novi arhitekturi PPC (Premium Platform Combustion), ki je v skupini rezervirana za modele z vzdolžno namestitvijo termičnega motorja.
Opazna sprememba
Težko je spregledati, da je postal A5 v novi generaciji opazno bolj atraktiven in nastopaški, kot je bil. Nekaj zaslug gre zagotovo spremenjeni arhitekturi, zaradi katere je višji, širši in daljši od predhodnika, zato so se posledično spremenila tudi njegova dimenzijska razmerja. Ker se je celo bolj kot skupna dolžina (+67 mm) podaljšala njegova medosna razdalja (+72 mm), to daje jasen signal, da lahko uporabniki z novo generacijo pričakujejo še bolj udobno in praktično vozilo.
Ker govorimo o znamki Audi, ne moremo mimo napredne tehnologije svetil. Sprednji del ima nad ožjo masko izrazito tanke žaromete v tehniki LED, ki so v najboljši matrični različici podprte s številnimi dodatnimi fukncionalnostmi. Zadnja žarometa v tehniki OLED imata prav tako tri izvedbe, pri najboljši (digitalni OLED) je v povezavi z opremo Digital Light Signatures možno izbrati do 11 različnih svetlobnih podpisov (preko MMI vmesnika ali opcijske tri preko aplikacije Audi Connect).
A5 v številkah – dolžina: 4.829–4.835 mm, širina: 1.860 mm, višina: 1.410–1.461 mm, medosna razdalja: 2.892 mm, prostornina prtljažnika: 445-1.299 litrov (476-1.424 litrov Avant).
Osredotočeni na voznika
Dodobra digitaliziran voznikov delovni prostor je zasnovan, da bi se uporabnik v njem čim lažje znašel. Pred voznikom se v smeri proti sredini vozila vije enotna ukrivljena površina, ki združuje 11,9-palčni digitalni prikaz merilnikov in 14,5-palčni sredinski zaslon informacijsko-zabavnega sistema. Desno ga lahko dopolnjuje še 10,9-palčni sovoznikov zaslon z izbranimi funkcijami, ki pa je po premiku z mesta za voznika neviden in ga načeloma ne moti med upravljanjem. Opcijsko je na voljo še sistem projekcije na vetrobranskem steklu, kjer se prikaz najpomembnejših potovalnih podatkov lahko prilagaja z volanskimi tipkami. Oblikovanje armaturne plošče je zasnovano z izrazitimi horizontalnimi linijami, ki še dodatno poudarjajo širino ter s tem občutek prostornosti, izbrane materiale dopolnjuje ambientalna osvetlitev, ki v določenih situacijah deluje tudi interaktivno (npr. v smislu opozarjanja).
Ob pričakovanem številu priključkov USB velja poudariti, da tisti na zadnjih sedežih premorejo celo do 100 W ter so s tem primerni za polnjenje prenosnih računalnikov na daljših (poslovnih) poteh. Razvojni inženirji so posebno pozornost namenili opcijskemu avdio sistemu B&O, ki ima med drugim celo vgrajene zvočnike v vzglavnikih prednjih sedežev. V dobi aplikacij se številne med njimi znajdejo na seznamu Audi Application Store – če jih uporabnik naloži v sistem vozila, mu jih ni treba uporabljati preko zrcaljenja pametnega telefona, temveč ta predstavlja le povezovalno točko za (cenejši) prenos podatkov.
Bencin in dizel
Kljub temu, da se delež dizelskih pogonov v zadnjih letih zmanjšuje, je v tem velikostnem razredu še vedno zanimiva izbira. V ponudbi pogonskih sklopov je zato na voljo dvolitrski štirivaljnik (150 kW/204 KM) s podporo 48-voltne hibridne tehnike ter sprednjim ali štirikolesnim pogonom. Na strani bencinskih agregatov je alternativ nekaj več: novi dvolitrski štirivaljnik TFSI s spremenjenim postopkom zgorevanja in polnilnikom z variabilno turbinsko geometrijo je na voljo v dveh izvedbah moči (110 kW/150 KM s sprednjim pogonom ali 150 kW/204 KM s sprednjim ali quattro pogonom), v vrhu palete pa je za model S5 rezerviran prav tako nov trilitrski agregat TFSI (270 kW/367 KM) s podporo 48-voltne hibridne tehnike in štirikolesnim pogonom. Vse pogonske različice dopolnjuje samodejni menjalnik S tronic. Za spomlad pri zastopniku napovedujejo še dve priključno-hibridni različici (220 in 270 kW sistemske moči) na osnovi 2,0-litrskega bencinskega štirivaljnika, ki naj bi z napolnjeno baterijo zmogli več kot sto kilometrov vožnje v električnem načinu.
Blago-hibridni 48-voltni sistem MHEV plus v modelih Audi dodaja pogonskim sklopom do 18 kW (24 KM) moči in do 230 Nm navora, s čimer podpira motor z notranjim zgorevanjem ter hkrati povečuje njegovo zmogljivost. Vozilo pri zaviranju rekuperira z močjo do 25 kW, energija pa se shranjuje v bateriji kapacitete 1,7 kWh, ki je vgrajena pod prtljažnim dnom, kar omogoča delno električno vožnjo ter posledično znižuje porabo in škodljive emisije.
Pri Audiju pri snovanju nove generacije A5 seveda niso pozabili na vozno dinamiko, zato so nadgradili podvozje (običajno, športno ali športno z uravnavanjem trdote blaženja) ter vključili optimizirano serijsko progresivno krmiljenje. Posebno pozornost so namenili modelu S5, ki ima med ostalim serijski športni diferencial. Če vas zanima, kako prepoznati motorizacijo v družini A5 zgolj na podlagi (spet vidnih) zaključkov izpušnega sistema, pa hiter vodnik: dva pravokotna zaključka (eden na vsaki strani) pričata o običajni bencinski različici, po dva zaključka na vsaki strani izdajata S5, dva kvadratna zaključka na levi pa dizelsko izvedenko.
Preden zaključim s cenami, še beseda o opremskih paketih. Če odprete priloženi cenik, vas bo pričakal obsežen dokument s številnimi podatki o serijski in opcijski opremi. Pri znamki so hoteli kupcem nekoliko poenostaviti izbiro dodatkov, s katero lahko praktično nadgradijo osnovno opremo, zato so pripravili tri zanimive (in cenovno ugodnejše) pakete – Tech, Tech plus in Tech pro. Sicer pa se cene za limuzinski A5 pričnejo pri 43.380 evrih za šibkejši bencinski pogon 2.0 TFSI (110 kW), vstopna dizelska različica 2.0 TDI stane vsaj 51.410 evrov, S5 pa od 76.710 evrov. Karavanske različice Avant so okvirno dva evrska tisočaka dražje.
Besedilo in foto: Urška Mihelič Radolović.
Mnenja uporabnikov
12 komentarjev za "Daleč od dolgočasnega"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
“A5 v številkah” predvidevam, da podaja vrednosti za limuzinsko različico? Pogrešam podatek, ki sem ga iskal med prvimi – prostornina prtljažnika za Avant verzijo. Zgleda pa avto noro dobro, pa ne vem ali zaradi odlićnih fotografij ali tudi v živo.
Ne, tam so vrednosti za limuzino in Avant, ker imata med drugim enako medosno in skupno dolžino (višja vrednost je za S5).
Meni je tudi všečen, samo notranjost je pa nikakva. Nič nima nekega zaključka, vse deluje kar nametano. Škoda, pa je imel Audi zelo lepa delovna okolja pred to hudo digitalizacijo (vse na ekranu, trije ekrani.)
Ja, dizajn jim je res uspel (predvsem avant), škoda edino za zadnje luči, ki so brez potrebe razvlečene čez celotno širino. Iz tega razloga tudi povsem razumem, da nam za avant niste privoščili vsaj ene slike njegovega zadka.😝
Hahaha, dobra, razlog sicer ni pravi, pripomba pa na mestu. Se vsaj malo odkupim z dodatno (tovarniško) fotografijo zadka 😉
Lep avto, sem ga videl v živo pa je res zelo lep napredek napram trenutnemu A4.
Res lep, sploh karavan. Slednji so tako redki, da so novi modeli med poplavo sterilnih SUV-ov že prava ekstotika na cesti. Edino tisti tretji zaslon na sovoznikovi strani res nevem čemu služi.
Tretji zaslon je za kopilota…