Predstavitve

Popolna spremljevalka

Mazda MX-5 RF: mednarodna predstavitev

Za prvo vožnjo z njo sem bila izjemno dobro pripravljena. Kapa, šal, sončna očala, jakna za zaščito proti vetru. Vremenske napovedi nisem preverjala, saj se v tem letnem času pogosto spreminja. Ampak v Barceloni je menda tudi januarja prijetno toplo.

Seveda je katalonskih sedem stopinj Celzija v primerjavi s slovenskimi sedmimi stopinjami Celzija pod ničlo precej lažje preživeti, ampak sem imela občutek, da me je vreme kljub temu pustilo na cedilu. Dež, veter in relativno nizke temperature so krive, da se je večina udeležencev mednarodne predstavitve Mazdine uspešnice MX-5 vozila z zaprto zložljivo trdo streho vozila.

Po severnjaško

Mazda MX-5 RF (21)Večina že, ne pa vsi. Kako bi vam sploh lahko opisala izkušnjo vožnje in občutek v MX-5 RF s trdo zložljivo streho, če je ne bi, čisto po severnjaško, odprla kljub slabemu vremenu? Dokler ne pada dež, me malo mraza in vetra res ne bo motilo. Na srečo sem imela dovolj razumevajočega in vsega hudega vajenega sopotnika, ki je podprl moj predlog.

Trinajst sekund pri hitrostih do 10 km/h je dovolj, da se tridelna streha zloži pod pokrov z mehkim, skoraj neslišnim zaključkom operacije, ki pod pokrov v relativno majhen prostor zloži vse nepotrebne dele: prednji in sredinski del ter zadnje steklo.

Vožnja z odprto streho je bila tokrat seveda prilagojena razmeram, prednje vetrobransko steklo in zadnja vetrna zaščita sta pred mrazom in vetrom dobro ščitili dva povprečno raščena potnika, za dodatno udobje pa sva nekoliko povišala temperaturo zraka, ki je izhajal iz ventilacijskih odprtin. Glede na to, da sva se vozila po omejitvah po lokalnih cestah, je bila vožnja tudi zvočno udobna, vse dokler naju daljša cestna ravnina ni zanesla v višje hitrosti.

Lepo je, da so se pri oblikovanju potrudili, da zaradi dodatnih delov v prtljažniku ne bo zmanjkalo prostora – vanj še vedno lahko brez težav odložite dva letalska kovčka, preostale odprtine pa zapolnite z manjšimi predmeti. Če verjamete ali ne, je med različicama z mehko in trdo zložljivo streho le tri litre razlike v prostornini prtljažnika, h končni masi vozila pa trda streha doda 45 kilogramov. Ne skrbite, vedno natančni inženirji niso ničesar prepustili naključju, zato so ponovno uravnovesili podvozje, da v vseh pogledih ustreza Mazdini filozofiji Jinba Ittai (dob. prevod – konj in jezdec kot eno).

Mazda MX-5 RF (1) bela

Tudi MX-5 RF je seveda opremljena z naborom enakih sodobnih znamkinih pomagal kot njena sestra z mehko platneno streho, za varno uporabo elementov povezljivosti pa skrbi sistem MZD Connect.

Klic zavitih ovinkov

Mazdini tržniki Barcelone za prvo vožnjo seveda niso izbrali naključno, v okolici katalonske prestolnice je namreč dovolj zavitih cestnih vzponov in spustov, na katerih človek lahko dodobra izkusi čare vožnje z malo športnico. Po prvih kilometrih sva se s kolegom spraševala, če nam niso tokrat kar malo preveč zaupali, saj MX-5 kar kliče po zaganjanju v zavoje, medtem ko je bila cesta prej ozka kot ne, njene bankine pa ostro odsekane.

Na tem mestu ne bo odveč, če zapišem, da je vožnja lahko dinamična tako s šibkejšim 1,5-litrskim motorjem s 96 kilovati moči (131 KM), kot tudi z močnejšo dvolitrsko izvedenko, ki premore 118 kilovatov moči (160 KM). V našem primeru sta bili obe opremljeni z ročnim 6-stopenjskim menjalnikom, v Evropi pa bo Mazda močnejši motor prvič ponudila tudi v kombinaciji s samodejnim menjalnikom.


Bencinska motorja Skyactiv-G: 

1,5-litrski: 1.496 ccm, 96 kW (131 KM)@7.000 vrt./min., 150 Nm @ 4.800 vrt./min., 8,6 s od 0-100 km, najvišja hitrost 203 km/h, norm. poraba 6,1 l/100 km

2,0-litrski: 1.998 ccm, 118 kW (160 KM)@6.000 vrt./min., 200 Nm @ 4.600 vrt./min., 7,4 s od 0-100 km, najvišja hitrost 215 km/h, norm. poraba 6,9 l/100 km (podatki za model z ročnim menjalnikom, brez funkcij i-stop in i-Eloop).


Seveda je razlika v vožnji z obema motorjema precejšnja. Kljub temu, da se oba sicer veselo zaženeta v ovinke, je potrebno pri šibkejši različici nekoliko bolj pogosto telovaditi z menjalnikom, če seveda želite biti vedno v optimalnem območju vrtljajev za bolj dinamične manevre. Prav tako ji zmanjka nekaj sape pri hitrejši (avtocestni) vožnji, sploh pri daljših vzponih, medtem ko je bila dvolitrska različica povsem suverena v vseh pogojih.

Zakaj RF?

Mazda MX-5 RF (24)Mazda je različico MX-5 z zložljivo trdo streho prvič ponudila šele v tretji generaciji, ko se je izkazalo, da zanjo vlada nepričakovano veliko zanimanja. Interne statistike so namreč pokazale, da se je kar 70 % vseh kupcev odločilo za MX-5 s trdo streho, zato ob prihodu naslednice seveda niso imeli kaj dosti premišljevati o njeni uvedbi.

Kratica RF je oznaka za Retractable Fastback, karoserijski model z zložno padajočo strešno linijo v smeri zadnjega odbijača, ki je opremljen s trdo, električno zložljivo streho. Operacija odpiranja strehe MX-5 spremeni v targo, saj se padajoči zadnji del po zaključenem zlaganju delov vrne v svoj prvotni položaj in definira tudi obliko odprtega avtomobila.

Prednosti pred mehko zložljivo streho so vidne predvsem tistim, ki niso tipični kupci kabrioletov, med njimi so na primer boljše zvočno tesnenje, lažje upravljanje v vožnji ter več zaščite, kot jo lahko nudi mehko strešno platno. V mojih očeh pa izjemno lepo oblikovana trda streha legendarni Mazdi MX-5 prinaša tudi nekoliko drugačen, samosvoj značaj.


MX-5 je Mazdina serijska osvajalka avtomobilističnih nagrad. Prva generacija jih je v osmih letih obstoja nabrala 80, druga generacija v prav tako osmih letih 39, tretja generacija v desetih letih kar 91. Absolutna rekorderka je aktualna četrta generacija, ki je v zgolj letu dni po prihodu pobrala kar 73 prestižnih priznjanj, pri čemer je, prvič v zgodovini izbora, prejela tako nagrado za Svetovni avto leta 2016 kot tudi za Najboljše oblikovanje leta 2016.


Marca za okvirno 25 evrskih tisočakov

V Slovenijo Mazda MX-5 RF prihaja že čez dober mesec, njene cene pa bodo znane ob začetku prodaje – okvirno naj bi se začele nad 25 evrskimi tisočaki.

Besedilo in foto: Urška Radolović.

Mnenja uporabnikov

5 komentarjev za "Popolna spremljevalka"


miapan
7 leta 2 meseci nazaj

To je vato za uživače, ki ne potrebujejo 400Km pod ritjo, da se počutijo hitre

chad
7 leta 2 meseci nazaj

Kaj jih pripelje v teh časih do skoraj en meter dolge antene?

srcnik
7 leta 2 meseci nazaj

Pa dobro, tole je 25k€, alfa 4c spider pa 77k€, tako da ni ravno primerljivo. Podobno bi lahko rekel, da raje kot alfo bi imel ferrarija (spet 3x dražje, pa brez turbo mlinčka za motor).

pskoda
7 leta 2 meseci nazaj

Če se bi osebno zaželel tak tip avtomobila bi bila sigurno alfa 4c, ki ima pravi motor in podvozje za igranje. To je kar nekaj

frgo
7 leta 2 meseci nazaj

bolj mi je všeč kot “klasična”

 
Sredozemski vetrič s potencialom
Električna invazija za vsak okus