Predstavitve

Mitsubishi Outlander PHEV: slovenska predstavitev

“So avtomobili nov tobak?” naj bi se spraševali strokovnjaki, kot nam je na predstavitvi Mitsubishijevega priključnega hibrida Outlander PHEV med drugim povedal dr. Robert Dominko, vodja projekta Eurolis za raziskavo litij-žveplovih baterij na Kemijskem inštitutu v Ljubljani.

Povezava seveda ni za lase privlečena, saj zasebna množična raba avtomobilov, enako kot tobak, škodljivo vpliva na zdravje populacije. V primeru avtomobilov se regulativa osredotoča na zmanjševanje negativnih učinkov emisij škodljivih snovi, proizvajalci pa so na to, med drugim, odgovorili z razvojem in ponudbo alternativnih pogonskih rešitev, med katere spadajo tudi priključni hibridi.

Mitsubishijevega Outlanderja smo v “klasični” izvedbi spoznali že pred dvema letoma, letošnja novost pa je neke vrste posebnost, saj gre za prvi priključno hibridni športni terenec. Znamka se rada pohvali, da so pri njem uporabili znanje o tehnologijah električnih vozil, ki jih razvijajo že vse od leta 1966 (Minica EV), znanje o štirikolesnem pogonu, izbrušeno z modelom Lancer Evolution, ter znanje o športnih terencih, ki so ga pridobivali s Pajerom.

V primerjavi z običajnim modelom ima Outlander PHEV določene vizualne posebnosti: modificirano prednjo masko, obrobe pragov, spremenjena prednji in zadnji odbijač, 18-palčna platišča, zadnje luči z LED tehniko ter, seveda, oznake PHEV. Glede na to, da je litij-ionski akumulatorski sklop nameščen pod dnom kabine, ima hibridni Outlander skoraj neokrnjen prostor. Nekoliko višja so tla zadnjih sedežev (+45 mm), dno prtljažnega prostora (+19 mm), 14 litrov je manša prostornina prtljažnika (463 litrov), medtem ko znaša vlečna zmogljivost 1.500 kg. Outlander PHEV je na testu trčenja prejel najvišjo oceno pet zvezdic.

Po drugi strani je precej nižja njegova poraba: štirikolesno gnani petsedežni Outlander PHEV z robotiziranim ročnim menjalnikom porabi le deklariranih 1,9 litrov goriva na 100 kilometrov, medtem ko primerljivi bencinski 2.0 s CVT menjalnikom za enako pot potrebuje 6,7 litrov goriva, dizelski 2.2 DiD s samodejnim menjalnikom pa 5,8 litrov. Štirikolesni PHEV poganja sklop dveh elektromotorjev, na sprednji in zadnji osi, ter bencinskega dvolitrskega motorja MIVEC, ki je bil prilagojen za pogon generatorja ter deluje kot pomoč prednjemu elektromotorju. Sistem med vožnjo samodejno izbira v danem trenutku najbolj učinkovit način pogona – električen način, zaporedni hibridni način (pri porabi nad 60 kW se vklopi bencinski motor za generiranje električne energije) ali vzporedni hibridni način (ob obeh elektromotorjih se pogonu pridruži še bencinski motor).

Akumulatorski sklop ((300 V, 12 kW/h) je sestavljen iz 10 modulov, ki se lahko menjajo posamično. Polnimo ga iz električnega omrežja (AC 230 V / 16 A – tri ure in pol do polne kapacitete, AC 230 V / 10 A – pet ur in pol do polne kapacitete, DC 300 V CHAdeMO – pol ure do 80 % kapacitete) ali s pomočjo pogonskega agregata vozila (samodejno med vožnjo v hibridnih načinih, z bencinskim motorjem in generatorjem ali nadzorovano, 6-stopenjsko, med regenerativnim zaviranjem).

Outlander PHEV je v Sloveniji na voljo v dveh izvedbah opreme, pri čemer boste – v časih brez državne subvencije in s podporo uvoznika v višini 2.50 evrov – za cenejši InStyle odšteli akcijskih 41.290 evrov, za z asistenčnimi sistemi bolje opremljeni InStyle + pa 42.290 evrov.

Besedilo in foto: Urška Radolović

Mnenja uporabnikov

2 komentarjev za "Mitsubishi Outlander PHEV: slovenska predstavitev"


J.McLane
9 leta 4 meseci nazaj

In Blinder še kar nabija … spet vozilo za 50k € in tak bo seveda gledal na vsak cent za gorivo.

Blinder
9 leta 4 meseci nazaj

Te polže bi treba prepovedat uporabo v prometuj, ker potem vozniki vozijo 70 kmh za prišparat na porabi

 
Opel Corsa: slovenska predstavitev
Ford Focus: slovenska predstavitev