Predstavitve

Na pravi poti

MG3 Hybrid+ in HS: slovenska predstavitev

Znamka MG je prvo obširnejšo predstavitev modelne palete na našem trgu pripravila lani februarja. Vsak, ki je sedel tako v njihove tedanje kot tudi najnovejše modele, je verjetno opazil napredek.

Tokratno srečanje s predstavniki znamke je bila popotnica ob začetku prodaje nove generacije kompaktnega križanca HS in manjšega MG3 Hybrid+, ki v družino MG premierno uvaja napreden hibridni pogonski sklop. Za HS je to druga generacija, odkar je naprodaj v Evropi, če zraven štejete tudi kitajski Roewe RX5, pa mu lahko dodate še eno življenjsko fazo. Podobno je z modelom MG3, v svojem prvem obdobju je bil ta preznačkani Rover (Streetwise) proizvajan in prodajan zgolj na Kitajskem, leta 2011 pa je prešel na platformo SAIC; druga generacija MG3 je bila naprodaj tudi v Združenem Kraljestvu in EU.

Mali hibrid

MG3 Hybrid+ (5)-2
Baterija je z 1,83 kWh opazno večja kot pri konkurentih s samopolnilnimi hibridnimi sklopi.

Znano dejstvo je, da se segment malih avtomobilov, kamor spada tudi MG3, že nekaj let krči – največ na račun križancev enake velikosti ter dejstva, da so stroški razvoja v tem razredu nesorazmerni s pričakovanimi dobički. Še vedno pa gre za pomemben del trga, kjer najde avtomobil zase marsikdo, ki mu prostornost še ni (ali ni več) tako zelo pomembna. Nenazadnje pa se ob trendu naraščanja maloprodajnih cen novih vozil k manjšim formatom zateče tudi marsikdo, ki si enostavno ne more več privoščiti česa novega in večjega, hkrati pa ne želi kupiti rabljenega mačka v žaklju.

Ker smo vsi bolj osveščeni tudi glede porabe in škodljivih emisij, se zdi MG3 Hybrid+ pravzaprav odlična rešitev za mestne in primestne vožnje. In če se sprašujete, kaj pomeni znak plus v njegovem imenu, si ga je menda prislužil na račun nadstandardno velike baterije za tak tip hibridnega sklopa. Na prvi vožnji sva s kolegom ugotavljala, kaj to prinaša v praksi. V običajni umirjeni vožnji ni zaznati razlik. Pri pospeševanju, sploh pri višjih hitrostih (na avtocesti)  in klancu navzgor, pa je odzivnost avtomobila ob polni ali prazni bateriji bistveno drugačna. Škoda le, da na zaslonu ni (ali nisva uspela najti) tudi podatka o tem, koliko časa bo imel avto še zalogo te dodatne moči (pomagalo bi karkoli, odstotek napolnjenosti ali odštevanje do izpraznitve, voznik lahko na prikazovalniku spremlja le trenutno gibanje energije v vožnji).


MG3 Hybrid+ (6)-2
Menjalnik ima le tri stopnje, saj naj bi močnejši elektromotor dovoljeval daljša prestavna razmerja.

Samopolnilni hibridni pogonski sklop Hybrid + sistemske moči  143 kW sestavlja kombinacija 1,5-litrskega bencinskega motorja z Atkinsovim ciklom (75 kW/102 KM), električnega motorja s 100 kW (136 KM), generatorja in baterije s kapaciteto 1,83 kWh v povezavi s 3-stopenjskim samodejnim menjalnikom. Iz mirovanja do 100 km/h pospeši v osmih sekundah ob normni porabi 4,4 litra na 100 km (WLTP).

Voznik ima možnost izbire treh prednastavljenih načinov vožnje (Eco, Standard in Sport), sistem pa samodejno izbira enega od petih načinov delovanja – EV (vožnja na elektriko do 80 km/h), Series (motor deluje preko generatorja, ki poganja električni motor), Series and Charge (serijska vožnja s polnjenjem baterije), Drive and Charge (bencinski motor poganja kolesa in prek generatorja polni baterijo) ter Parallel (vzporedni način, pri katerem bencinski in električni motor skrbita za pogon).


MG3 Hybrid+ (15)-2
Sistem visokoločljivostih kamer poskrbi za odličen pregled okolice vozila.

MG3 sva si z Gašperjem prvič ogledala spomladi v Ženevi, pred tedni pa sva ga ujela tudi pri nas in na hitro preizkusila delovanje novega infozabavnega vmesnika ter preverila prostornost. Na obeh področjih se zdi, da se lahko mirno postavi ob bok bolj uveljavljenim tekmecem. Sodobna potniška kabina je oblikovana v kombinaciji racionalnosti in sodobne digitalizacije; pred voznikom je nameščen 7-palčni digitalni zaslon merilnikov, medtem ko sredinski zaslon meri 10,25 palcev ter celo postreže s slovenskim jezikom (čeprav držim pesti, da bodo prevodi deležni kakšnih smiselnih lektorskih popravkov). Z najvišjim paketom opreme Luxury pa je uporabnikom na voljo tudi aplikacija MG iSmart, ki omogoča dostop uporabnika do določenih podatkov in funkcionalnosti vozila na daljavo.


MG3 v številkah – dolžina: 4.113 mm, širina: 1.797 mm, višina: 1.502 mm, medosna razdalja: 2.570 mm, prostornina prtljažnika: 293 litrov.


Dinamičen prednji del zaznamuje maska Leopard Claw.
Dinamičen prednji del zaznamuje maska Leopard Claw.

Za videz novega MG3 so poskrbeli v Veliki Britaniji, sicer pa je vodenje oblikovalskega oddelka MG pri SAIC letos spomladi prevzel vsem dobro znani Josef Kaban. Do takrat, ko bomo lahko videli prve rezultate njegovega  vpliva, nas bodo na cesti pozdravljali aktualni modeli, ki imajo že bistveno bolj usklajeno zunanjo podobo kot pred letom ali dvema. Za dinamični videz MG3 na sprednjem delu skrbi maska, ki naj bi spominjala na leopardov krempelj, in svetlobni podpis, ki je v najvišjem opremskem paketu izveden v tehniki LED. Barvna paleta ob klasični beli, črni in odtenkih sivine vključuje še modro Como, rdečo Diamond in živahno rumeno Pastel. Platišča so v različici Standard jeklena s pokrovi, paketa Comfort in Luxury pa že vključujeta 16-palčna lita platišča.

Cene za MG3 Hybrid+ se pričenjajo pri 19.990 evrih za opremo Comfort, medtem ko najdražji Luxury stane 23.990 evrov (v tem primeru tudi ni potrebno doplačati 500 evrov za kovinsko barvo). Konec prvega kvartala 2025 naj bi se pogonska paleta modela razširila s klasičnim bencinskim motorjem in ročnim menjalnikom.

Zrelejši križanec

Dinamična silhueta nove generacije HS.
Dinamična silhueta nove generacije HS.

Za razliko od MG3, ki vstopa na trg z elektrificiranim pogonskim sklopom, bo HS pri nas najprej na voljo z bencinsko klasiko, v naslednjih mesecih pa naj bi se pridružila še priključno-hibridna različica z več kot sto kilometri dosega v električnem načinu. Do takrat je kupcem na voljo bencinski pogonski sklop na osnovi novega kompaktnejšega in lažjega 1,5-litrskega agregata moči 125 kW (169 KM) in ročnega 6-stopenjskega ali 7-stopenjskega samodejnega menjalnika.

HS, ki spada v razred kompaktnih križancev, se zdi v primerjavi s predhodnikom bolj zrel in dodelan, tako po zunanjosti kot tudi po izboru in obdelavi materialov notranjosti. Na račun vodoravnih oblikovalskih potez, ki jih podkrepita nova prednja žarometa (Hunting Eyes) in osvetljena povezovalna linija zadnjih žarometov (njun svetlobni podpis v obliki črke X naj bi navdihnila slovita londonska stolpnica The Shard), deluje bolj odločno, stabilno in večje. V notranjosti je zelo prostoren, voznikov delovni prostor pa zaznamujeta povezana zaslona digitalnega kokpita in sredinskega zaslona infozabavnega sistema, ki merita po 12,3 palca.


HS v številkah – dolžina: 4.655 mm, širina: 1.890 mm, višina: 1.664 mm, medosna razdalja: 2.765 mm, prostornina prtljažnika: 507-1.484 litrov.


Podobno kot v MG3 prihaja tudi tukaj z najboljšo opremo povezljivost preko aplikacije MG iSmart, je pa HS še bolj založen z naprednimi vozniškimi pomagali. Cene za bencinski HS se pričenjajo pri 28.490 evrih za paket Comfort z ročnim menjalnikom (doplačilo za samodejni menjalnik znaša 2.500 evrov), medtem ko dražja izvedenka Luxury s samodejnim menjalnikom stane 32.990 evrov.

Besedilo in foto: Urška Mihelič Radolović.

Mnenja uporabnikov

7 komentarjev za "Na pravi poti"


skyliner
7 meseci 15 ur nazaj

Malce off vprašanje… pa vseeno: v katerem naselju ste fotografirali MG3. Hvala za odgovor.

whitee
7 meseci 3 dni nazaj

Me zanima vzdržljivost teh izdelkov. Imam informacije iz celjskega servisa, da se veliko MG-jev vrača na servise z raznoraznimi napakami.

xxl
7 meseci 3 dni nazaj

MG3 super cena, ampak, če se pozna izguba moči, ko zmanjka baterije, me sploh ne čudi, saj 1.5 motor ima samo 102 KM (od 194 sistemskih). Na mojem vedno vidim stanje baterije, ki se nikoli ne izprazni, ker računalnik tega ne dovoli. V vsakem primeru, tudi ko el. motor ne pomaga, ostane še 152 KM (od 184 sistemskih) iz 2.0 motorja.

Blinder
7 meseci 2 dni nazaj

Zgleda, da menja dosti pocasi prestave:
https://www.youtube.com/watch?v=npVvPWysPwE

xxl
7 meseci 2 dni nazaj

Vidim, da ni to, to. Toyota je še zmeraj No.1.

7 meseci 3 dni nazaj

Izguba moči se sigurno bolj pozna kot pri tvojem, če ima večje razmerje. 102KM ni tako zelo slabo za majhen avto. Bolj me skrbi samo 3 prestave, tudi navor je zelo slab v primerjavi z konkurenco.
Potrebno je gledat realno. To ni premium znamka in če hočeš avto 10-20% cenejši od konkurence, je potrebno delat kompromise.

Saj tudi Clio hibrid ima še celo manjšo moč. Tako sistemsko kot samo bencin.

 
Dinamični ščit za vidni odmik
Prvih deset minut v najnovejši električni Škodi