Predstavitve

Nepogrešljiv član posadke

Volkswagen Transporter: slovenska predstavitev

Tako prodajalci kot tudi kupci nove generacije modela Transporter so že kar težko čakali njegov prihod na trg, saj so se naročila za predhodnika zaprla že pred časom. Od prvih najav s podrobnostmi do prihoda novih avtomobilov je minilo približno leto.

Stavijo na moč znamke

Praktični furgon je prostornejši kot v prejšnji generaciji.
Praktični furgon je prostornejši kot v prejšnji generaciji.

Transporter se, skupaj s potniško različico Caravelle, v svoji sedmi generaciji, podaja na tehnično ločeno pot od družine Multivan s popotniško Californio. Za različico od slednjih, ki sta zasnovani na koncernski platformi MQB, je novi Transporter nastal kot plod sodelovanja z znamko Ford, kar je na trgu dostavnih vozil postal že kar standard. Če bi kdo ob tem imel pomisleke, velja poudariti, da gre za dva zelo uspešna igralca v tem segmentu, hkrati pa so pri Volkswagnu zagotovili, da so vozila razvita v skladu s strogimi koncernskimi zahtevami. Ne škodi niti, da so se pri oblikovanju potrudili in Transporterju zagotovili videz, ki je skladen s prepoznavno identiteto sodobne družine Multivan in električne ID.Buzz. Družina Bullijev je torej še vedno raznolika in popolna, le bolj prilagojena željam in potrebam posameznih uporabnikov.

Ob potniški različici Caravelle je Transporter na voljo kot furgon, v predelavi Krpan (plus) ali kombi ter kot kesonar z dvojno kabino. Različice z enojno kabino ni več v ponudbi, saj naj bi kupci tovrstnih modelov načeloma zahtevali tudi višjo nosilnost, zato so se preusmerili na model Crafter. So pa paleti dodali tudi dve posebni izvedenki, Edition s športnejšim videzom in avanturistično PanAmericano.

Večji in prostornejši

Daljši, širši in posledično prostornejši kot v prejšnji generaciji.
Daljši, širši in posledično prostornejši kot v prejšnji generaciji.

V splošnem so se različice Transporterja v primerjavi s predhodno generacijo opazno povečale. Osnovna medosna razdalja znaša 3.100 mm, medtem ko meri dolga medosna razdalja 3.500 mm – ustrezata jima skupni dolžini 5.050 mm in 5.450 mm. Različica z nizko streho meri v višino manj kot dva metra, kar je praktično za vstopanje v garažne hiše, medtem ko ima vozilo z visoko streho okvirno 2.480 mm višine. Širina vozila je v novi generaciji 2.032 mm, kar je konkretnih 128 mm več kot prej, pri uporabi tovornega dela pa bodo vozniki veseli tudi za 148 mm povečane nakladalne širine. Nakladalna dolžina je glede na skupno dolžino vozila med 2,6 in 3,0 metra. S prostornino tovornega dela med 5,8 in 9 kubičnih metrov je Transporter tudi smiselno uvrščen v paleto Volkswagnovih dostavnih vozil. Kljub svojim povečanim zunanjim meram pa ostaja z obračalnim krogom 11,9 metra (kratka medosna razdalja) oziroma 13 metrov (dolga medosna razdalja) za uporabnike obvladljiv in agilen.

Praktična in trpežna zasnova notranjosti v furgonu.
Praktična in trpežna zasnova notranjosti v furgonu.

Med pomembnejšimi spremembami pri posameznih izvedenkah so še nova predelna stena ter več prostora za tovor in voznika v različici Krpan (plus) ter lažji enojni sedeži druge vrste v kombiju, ki so posledično bolj praktični za odstranjevanje in nameščanje. Sicer je v notranjosti na voljo do šest sedežev, potniški prostor pa lahko zaznamuje elegantnejša ali bolj robustna izvedba oblazinjenja in notranjih oblog. Pred voznikom je digitalna instrumentna plošča z zaslonom velikosti 12 palcev, ki jo dopolnjuje 13-palčni sredinski zaslon infozabavnega sistema. Podobno kot v sodobnih osebnih vozilih ima družina Transporter številne serijske in opcijske dodatke, ki skrbijo za večjo varnost in udobje potnikov.

Tri vrste pogonov

Transporter bo na enaki osnovi uporabnikom na voljo s tremi izvedbami pogonskih sklopov – solidna klasika ostaja dizelski pogon, delno elektrifikacijo vnaša bencinski priključno-hibridni pogon, v paleti pa bo tudi baterijsko-električna različica. Še dobra novica za uporabnike, ki svoja vozila opremljajo z različnimi nadgradnjami: te so lahko povsem enake ter s tem prenosljive ne glede na pogonsko izvedenko Transporterja.

Dizelska klasika bo verjetno še nekaj časa najpogostejša izbira uporabnikov tega segmenta.
Dizelska klasika bo verjetno še nekaj časa najpogostejša izbira uporabnikov tega segmenta.

Dvolitrski dizelski štirivaljnik TDI nudi tri stopnje moči, osnovnih 81 kW/110 KM z ročnim 6-stopenjskim menjalnikom, vmesnih 110 kW/150 KM z možnostjo dodatka 8-stopenjskega samodejnega menjalnika in 4Motion ter najbolj zmogljivih 125 kW/170 KM, kjer je na voljo le še samodejni menjalnik, 4Motion pa je opcijski.

Baterijsko električni pogon, ki bo na voljo tudi z vsekolesnim pogonom, bo napajal baterijski sklop neto kapacitete 64 kWh (bruto 83 kWh); moč naj bi segala do 210 kW, doseg pa v najboljšem primeru do 357 km (ob pogoju, da voznik omeji hitrost do 90 km/h). Priključno-hibridni sklop je zasnovan na 2,5-litrskem bencinskem štirivaljniku, ki naj bi ob podpori elektrifikacije poskrbel za sistemsko moč 171 kW; električni doseg naj bi znašal do 60 kilometrov.

Ker gre za lahko dostavno vozilo, ne bodo odveč podatki o nosilnosti in vlečni zmogljivost: dizelski Transporter ima nosilnost do 1.326 kg in vleče do 2,8 tone, priključno-hibridni ima nosilnost do 1.140 kg, baterijsko-električni z nosilnostjo ostaja nad tono (1.038 kg) ter lahko vleče do 2,3 tone. Ko je govora o praktičnosti, so pri zastopniku dodali še podatek, da je v novem Transporterju najvišja dovoljena dinamična obremenitev strehe povečana za 20 kg na 170 kg.

Za konec dodajam aktualne cenike različic Transporter furgon, kombi, Caravelle in Krpan.

Besedilo in foto: Urška Mihelič Radolović.

Mnenja uporabnikov

7 komentarjev za "Nepogrešljiv član posadke"


RedBaron
1 mesec 1 dan nazaj

Podvozje pa popolnoma “golo”, brez vsakršne antikorozijske zaščite… 🙁

Lignage
1 mesec 18 ur nazaj

Kje pa ga proizvajajo?
Ker vem, da imajo pick-up-i, ki jih proizvajajo v Južni Afriki, težave s korozijo.

30 dni 16 ur nazaj

Če se ne motim, se tam kjer se Transit – Ford Otosan v Turčiji.

jack86
1 mesec 1 dan nazaj

Wtf je to? Kopija citroena? Avto ki je bil oblikovno skladen in eleganten ga nacrtno grsajo, neko spako (maska avta). Dacia gre iz grdih avtov v lepe elegantne, VW kontra.

Polo78
30 dni 19 ur nazaj

Pri maski avta so za referenco vzeli renaultovega masterja 2. generacije izpred dobrih 25 let..

thunderbolt
1 mesec 1 dan nazaj

Tole je res grdo!

xxl
1 mesec 1 dan nazaj

Res je grd, ampak, nenazadnje, narejen je za transport.

 
V živo pusti bistveno boljši vtis
Preprosta, prostorna in dostopna