Odzivov na moj zapis z mednarodne predstavitve Toyotinega novega križanca kompaktnega razreda ni bilo malo. Že to je prvi dober znak, da je vse drznejši japonski znamki uspelo vzbuditi pozornost, kar so s provokativnim videzom C-HR pravzaprav želeli. Med prepoznavnimi tekmeci v konkurenčnem razredu namreč ni prostora za napake. Kupcem je model lahko všeč ali ne, nikakor pa si znamka ne more privoščiti, da bi bila s svojim modelom povsem spregledana.
Male posebnosti
Prav zato, ker je za mano že en obsežen zapis o večini najpomembnejših lastnosti Toyote C-HR, si lahko tokrat privoščim manjši obvoz do zanimivih podrobnosti in zgodbic iz ozadja.
Kot že veste, gre za kombinacijo zgornjega dela kupejevskih linij, ki je nameščen na dvignjeno osnovo – od tod izvira tudi ime C-HR (Coupe High Rider). Morda pa še ne veste, da je bilo v ustvarjanju modela oblikovanje tako visoko na seznamu prioritet, da si je lahko glavni inženir Koba-san privoščil celo dolgotrajen sestanek s finančniki, na katerem je skoraj izsilil njihovo potrditev za vgradnjo nenavadne zunanje kljuke zadnjih vrat, čeprav naj bi bila ta dražja od običajnih.
Pa to še ni vse. Toyota C-HR naj bi na primer imela vgrajene najdaljše prednje žaromete med velikoserijskimi modeli na svetu. Njeno notranjost oblikovalsko zaznamuje oblika diamanta, ki ji v takšni ali drugačni izvedbi lahko sledimo od obloge vrat, stropa, prtljažnega roba, do skupin stikal za upravljanje različnih funkcij vozila – v ozadju je simbolika trdnosti in dragocenosti tega materiala, ki naj bi izražali zanesljivost, moč in varnost. Armatura je, tako vizuelno kot tudi glede izbire materialov, razdeljena na zračni zgornji del, ki naj bi bil čim bolj čist in pregleden, izdelan iz mehkejših, na otip in videz prijetnih materialov, ter spodnji del, namenjen in usmerjen k vozniku, kjer so uporabili bolj praktične materiale za enostavnejše vsakodnevno vzdrževanje.

Zanimivo je še, da so se odločili inženirji poigrati tudi z osvetlitvijo. Tisti, ki nas je kdaj motila raznobarvna osvetlitev ali celo uporaba drugačnih odtenkov enake barve za merilnike, osvetlitev stikal, ambientalno osvetlitev in še kaj, bomo lahko v Toyoti C-HR pomirili svoje obsesivno-kompulzivne vzgibe. Ne glede na material, ki ga obliva, je Toyotina modrina povsod enotna. Če se želite postavljati pred prijatelji, si lahko na seznamu opreme za doplačilo v paketu Smart omislite tudi osvetlitev dostopa s projekcijo napisa C-HR. Kakorkoli že, doslednost, pri barvi in obliki, je za Toyoto nekaj relativno novega, bi pa bilo lepo, če bi se je držali tudi v prihodnosti.
Zgodbic tukaj sicer še ni konec, med njimi je na primer tudi tista o natančnem in ponavljajočem se prilagajanju avdio sistema JBL neštetim spremembam v toku razvoja modela, vse skupaj naj bi jih bilo kar trideset. A konec koncev bodo najbolj pomembne in zanimive osebne zgodbe, ki jih bodo na svojih poteh s C-HR pisali uporabniki …
Ne izključujejo močnejših različic
Temi nabora pogonskih agregatov se, kot ob prvem srečanju, nismo mogli izogniti niti na tokratni predstavitvi. In odgovor predstavnikov znamke je bil podobno meglen tudi v drugo – pri Toyoti zaenkrat nimajo konkretnih načrtov glede uvedbe dodatnih pogonskih izvedenk, a v prihodnosti ni izključena močnejša bencinska različica – če ugibam, morda po zmogljivostih podobna športni, s katero so se udeležili vztrajnostne dirke 24 ur Nürburgringa. Ob tem ostaja odprta možnost tudi priključni hibrid C-HR, saj jim to omogoča platforma TNGA.
Ker je bila moja prva vožnja s hibridom, sem se tokrat na pot iz Rovinja po stari cesti preko Bal v smeri Pule odpeljala z 1,2-litrsko bencinsko različico z ročnim menjalnikom in po svoje mi je postalo povsem jasno, zakaj pri znamki vztrajno zatrjujejo, da obstoječi pogonski različici trenutno pokrivata veliko večino povpraševanja kupcev segmenta. Toyota C-HR se je na kratkem izletu izkazala kot igriva, poskočna ter hkrati dovolj zmogljiva za tekočo dinamično vožnjo.
Cene za Toyoto C-HR, opremljeno s turbobencinskim motorjem, se po ceniku začenjajo pri 19.250 evrih, medtem ko bo za hibridno izvedenko potrebno odšteti vsaj 24.450 evrov. Več podrobnosti, vključno s seznamom dodatne opreme, najdete v ceniku na tej povezavi.
Besedilo: Urška Radolović. Foto: Urška Radolović, Toyota.
Mnenja uporabnikov
6 komentarjev za "Provokacija z namenom"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Hibridna različica bi morala imeti električni pogon na zadnja kolesa, pa bi bilo TOP.
Tu res ne razumem, zakaj so ostali na kardanu…
Zadaj me spominja na Hondo Civic. Enostavno mu ta kupejevska oblika zadka ne sede.
Dobro je izpadlo,glede na do zdaj videno pri Toyoti.
Japonci prav tekmujejo kdo bo naredil grši avto?
notranjsot mi je všeč, zunanjost pa…od spredaj še gre nekako, zadaj pa živ obup.