Predstavitve

Učinkovitejši in varnejši

Družina Hyundai i30: slovenska predstavitev

Prenova Hyundaijevih predstavnikov kompaktnega razreda je bila pripravljena na ženevsko razkritje, pa so se stvari zasukale nekoliko drugače. Zdaj so trije člani družine i30 že na voljo pri slovenskih trgovcih znamke.

Lepotni popravki

Hyundai i30 (15)Zunanjost družine i30 v medgeneracijski osvežitvi ni bistveno drugačna od tiste, ki jo je znamka predstavila leta 2016 ob prihodu tretje generacije. Prednji del po novem deluje širše, zaznamujejo ga spremenjena maska s poudarjenim 3D vzorcem, ožja žarometa, ki sta opcijsko na voljo s tehniko LED, in dnevne luči v obliki črke V. Zadek se glede na različice nekoliko razlikuje, kombilimuzina, ki najde pri nas največ kupcev, ima prenovljen odbijač z izboljšanimi aerodinamičnimi lastnostmi, grafika zadnjih žarometov pa povzema obliko črke V s sprednjega dela. Stranski pogled dopolnjuje nabor platišč velikosti 16 ali 17 palcev. Hyundai je v paleto karoserijskih barv dodal tri nove, Dark Night, Silky Bronze in Sunset Red.

Paket N Line je po novem na voljo tudi s karavanom i30 Wagon, oblikovno pa imajo vozila še bolj izrazito masko, stranske reže za zajem zraka pa so opremljene z zakrilci za izboljšanje aerodinamičnih lastnosti. Na zadku je med drugim nameščen širok difuzor, meglenki z nižjim položajem avtomobil optično približata tlom, za bolj dinamičen vtis poskrbijo tudi prenovljena 17- in 18-palčna platišča. Da ni vse samo v videzu, poudarjajo pri znamki z dejstvom, da imata kombilimuzina in Fastback v kombinaciji z bencinskim agregatom 1.5 T-GDi (117 kW/159 KM) oziroma 1,6-litrskim dizelskim motorjem (100 kW/136 KM) nameščeno prilagojeno športno podvozje ter ostrejše krmiljenje za več vozne dinamike.

Sodobnejši, varnejši in bolj povezan

Hyundai i30 (13)V notranjosti je na voljo nekaj novih kombinacij oblazinjenj, sicer pa najbolj izstopata 7-palčni zaslon merilnikov pred voznikom in 10,25-palčni sredinsko nameščeni zaslon infozabavnega sistema. Slednji podpira storitvi Android Auto in Apple Car Play ter omogoča tudi brezžično povezavo s pametnim telefonom, ki se lahko polni brezžično. V i30 bodo uvedene tudi storitve sistema povezljivosti Bluelink.

Sklop varnostnih tehnologij SmartSense je nadgrajen ter med drugim omogoča, da sistem za samodejno ohranjanje voznega pasu samostojno upravlja s krmiljenjem in s tem obdrži vozilo znotraj voznega pasu. Sistem za preprečevanje naleta zadaj po novem lahko aktivira zavore ter prepreči trk, ko se avtomobil premika vzvratno. Novost je še opozorilni sistem za speljevanje vozila spredaj. Sistem za zaznavanje vozil v mrtvem kotu je po nadgradnji opremljen še s pomočnikom za preprečevanje trka, ki lahko samodejno zavira. Sistem za preprečevanje naleta pa odslej zaznava tudi kolesarje.

Široka pogonska paleta

Hyundai i30 (12)Osnovno (in hkrati najzanimivejšo) pogonsko izbiro predstavlja novi 1,5-litrski bencinski motor (80,9 kW/110 KM), ki je na voljo s 6-stopenjskim ročnim menjalnikom. Bencinski litrski T-GDi (88,3 kW/120 KM) bo na voljo s 7-stopenjskim robotiziranim menjalnikom z dvojno sklopko ali s 6-stopenjskim ročnim menjalnikom. Za nekoliko nižjo porabo goriva je na voljo kombinacija enakega litrskega bencinskega agregata s sistemom blagega hibrida z 48-voltno baterijo, ki je sparjena s 6-stopenjskim ročnim menjalnikom iMT ali s 7-stopenjskim robotiziranim menjalnikom z dvojno sklopko. V vrhu bencinske ponudbe je 1,5-litrski T-GDi s (117 kW/160 KM) z 48-voltnim blagim hibridnim sistemom, ki je na voljo s 6-stopenjskim ročnim menjalnikom iMT  oziroma s 7-stopenjskim robotiziranim menjalnikom z dvojno sklopko.

Na dizelski strani je vstopna različica 1,6-litrski agregat (85 kW/116 KM) v kombinaciji s 6-stopenjskim ročnim ali 7-stopenjskim robotiziranim menjalnikom z dvojno sklopko. Nadgradnjo predstavlja 1,6-litrski dizelski motor (100 kW/136 KM) z 48-voltnim blagim hibridnim sistemom, ki nudi enako menjalniško izbiro kot ostali tovrstni hibridni pogonski sklopi.

Cene za prenovljeni i30 se začenjajo pri 17.990 evrih za kombilimuzino Trend MPi 110, karavanska različica v enaki kombinaciji stane 18.890 evrov, Fastback pa je z opremo Trend in motorjem T-GDI 120 na voljo za 19.790 evrov. Na vse zapisane cene velja promocijski prihranek v višini treh evrskih tisočakov, sicer pa si lahko podrobnosti ogledate v cenikih kombilimuzinske, karavanske in fastback izvedenke i30.

Besedilo in foto: Urška Radolović.

Mnenja uporabnikov

17 komentarjev za "Učinkovitejši in varnejši"


limas
3 leta 6 meseci nazaj

Če sem prav prevral, gre za 1.5 atmosferskega bencinarja. Podpiram odločitev za ohranitev atmosferskih bencinarjev, saj so zanesljivi glede na turbo bencinarje in cenejši od dizelskih izvedenk. Prej so imeli v ponudbi 1.4 , kar je premalo za avto C segmenta. Poleg Toyote in Mazde, je še Hyundai ohranil klasične bencinarje.

3 leta 6 meseci nazaj

Zunanjost je precej ok, notranjost izgleda pa precej ceneno in razmetano.

Gosic
3 leta 6 meseci nazaj

Počasi se bo treba spomnit za kaj drugega. Včasih so bile vozne lastnosti, potem zunanjost, pa odzivnost volana. Nato štrleči zaslon. Sicer pa tako kot veter zapiha, kajne?

3 leta 6 meseci nazaj

Brigaj se zase.

Polo78
3 leta 6 meseci nazaj

Zanimiva je kombinacija dizla in MHEV, zakaj se tega več znamk ne spomni? Ne vozimo se vsi samo po mestu ali na kratke relacije. Sicer pa ja, glede na razmerje plačano/dobljeno je tole res racionalen nakup, predvsem dobiš tudi kvaliteten avto.

tomzzi
3 leta 6 meseci nazaj

Všečen!
Cene tudi ok! Mislim, da je zelo dober paket kot celota!

Blinder
3 leta 6 meseci nazaj

Osnovni 1.5 motor so poimenovali DPi – dual port injection. Detajlov o tem kaj je to še ni na voljo.
Padel pa bo v zavarovalni razred do 80 kW ane?

RedBaron
3 leta 6 meseci nazaj

Zal motor ne bo v zavarovalnem razredu do 80kW… ker ima 80.9 kW.

3 leta 6 meseci nazaj

Na spodnji povezavi je nekaj tehničnih podatkov. Je pa ta motor po ceniku na voljo samo z osnovno opremo.

https://www.auto-data.net/en/hyundai-i30-iii-facelift-2020-1.5-dpi-110hp-40291

vinci
3 leta 6 meseci nazaj

Isto kot pri Toyoti D4S sistem?

Blinder
3 leta 6 meseci nazaj

Nevem. Ce te zanimajo taksne stvari, poglej kako deluje motor pri novem maserati mc20 – njegov pre-chamber, kot imajo motorji v F1.

J.McLane
3 leta 6 meseci nazaj

Nobene znanosti, kot že ime pove sta pač dve šobi za vbrizg v sesalnem kolektorju, to je pač najbolj cheap opcija, ki dosega dobre emisije, verjetno je ta opcija celo brez GPF. Podobno ima Toyota Aygo, nima pa to veze z D4-S ali s kakšnimi pre-chamber…

 
Prvi korak
Električni Jinba Ittai