Vse, ki vas je dodatek CC v imenu zavedel, naj takoj povemo, da ne gre za še enega kabrioleta s pločevinasto zložljivo streho ampak »zgolj« za štirivratnega kupeja na osnovi passata. Nič novega pravite, Volkswagen se ne strinja z vami.
Nasprotja se privlačijo
V passatu CC se prepletajo nasprotja kot so zapeljivost kupejevskih potez in uporabnost štirih vrat, udobje in izvrstna dinamike vožnja, športno zapeljive poteze v notranjosti, ki obenem svojim potnikom ponuja obilico prostora.
Zapeljive poteze
V oblikovno popolnoma spremenjeno karoserijo je inženirjem uspelo vdelati kopico kupejevskih potez in privlačnosti. Njegova streha je napeta v radiju od prednje šipe do zadka, bok pa dodatno zaznamovan z ostro linijo pod stranskimi šipami vzdolž celega boka. Še ena posebnost je tudi panoramsko strešno okno, ki potnikom v kabini ponuja odličen pogled v nebo.
Nobeno presenečenje ni tudi sodobna tehnika vključno z naprednimi pogonskimi motorji in naprednimi pripomočki, kot so sistemi Lane Assist, Dynamic Drive Control, Park Assist in ACC Automatic Distance Control.
Prednost v sodobni tehniki
Posebnost sistema Lane Assist je, da za razliko od doslej poznanih podobnih naprav, ki le opozorijo na zmotno in nenamensko menjavo voznega pasu, tudi dejansko poseže v krmiljenje vozila in z nežnim ter enakomernim sukanjem volana v drugo smer popravi njegovo smer vožnje.
Dynamic Drive Control je sistem, ki dovoljuje vozniku prilagoditev voznih lastnosti avta svojemu razpoloženju. S pomočjo treh prednastavljenih programov Normal, Sport in Comfort namreč voznik vpliva na krmilne karakteristike vzmetenja in servo ojačitve krmilnega mehanizma.
Iz prenovljenega tourana so prenesli tudi sistem za »skoraj povsem« samodejno parkiranje avta, ki za delovanje potrebuje le voznikovo nežno pritiskanje na stopalko za plin, passat CC pa se nato zapelje v parkirno mesto samostojno.
ACC Automatic Distance Control je seveda Volkswagnovo ime za aktivni tempomat, ki s pomočjo radarja v nosu avta meri varnostno razdaljo do spredaj vozečega vozila in v območju nastavljene hitrosti vozila prilagaja hitrost vožnje vozila in varnostno razdaljo do pred njim vozečega avta.
Pet pogonskih motorjev
Volkswagen je ponosen na dejstvo, da bo passat CC na voljo izključno z motorji, opremljenimi z neposrednim vbrizgom goriva. Trije bencinci z razponom moči od 118 do 220 kW in dva turbodizla z razponom moči od 103 do 125 kilovatov nakazujejo na dinamične in bolj zahtevne kupce, ki jim je passat CC tudi namenjen.
Trije bencinarji…
Bencinsko ponudbo sestavljata dva štirivaljnika in en šestvaljnik. Najšibkejši je 1.8 TSI z nazivnimi 118 kW oziroma 160 KM ter 250 Nm navora, ki se prenašajo v osnovi preko šeststopenjskega ročnega menjalnika, proti doplačilu pa lahko tudi skozi sveži sedemstopenjski dvosklopkovni DSG. Največja hitrost znaša 222 km/h, pospešek do 100 km/h traja 8,6 s, povprečna poraba po ECE pa 7,6 l/100 km.
Drugi v vrsti je 147-kilovatni 2.0 TSI, ki razvije največ 280 Nm navora in požene passata CC najhitreje 237 km/h, ga pospeši do hitrosti 100 km/h v 7,6 sekundah in v evropskem povprečju porabi zglednih 7,9 l/100 km neosvinčenega bencina. Kot alternativa serijskemu ročnem šeststopenjskemu menjalniku je na voljo šeststopenjska klasična avtomatika.
Vrh ponudbe predstavlja šestvaljnik 3.6 FSI z nazivnimi 220 kilovati največje moči (300 KM) in 350 Nm največjega navora. Motor, ki zagotavlja novincu pospešek do stotice v vsega 5,6 sekundah ter elektronsko omejenih 250 km/h. V ECE povprečju se zadovolji z 10,1 litri bencina na sto prevoženih kilometrov poti. Passat CC 3.6 FSI je serijsko opremljen s štirikolesnim pogonom 4Motion in dvosklopkovnim menjalnikom DSG.
… in dva turbodizla
Turbodizelsko paleto sestavljata motorja 2.0 TDI v dveh različicah. Šibkejša s 103 kW (140 KM) in močnejša s 125 kW (170 KM). Pri obeh gre seveda za novo razvojno stopnjo poznanega motorja, kjer se gorivo po novem vbrizguje preko skupnega voda in ne več preko sistema tlačilka-šoba. Šibkejši od dvojice tako razvije največ 320 Nm navora, močnejši pa celo 350 Nm.103-kilovatni CC pospeši do 100 km/h v 9,8 sekundah, močnejši pa za isti sprint porabi 8,6 sekunde. Igla merilnika hitrosti se pri prvem ustavi pri 213 km/h pri drugem pa pri 227 km/h. Pri obeh je možno namesto ročnega šeststopenjskega menjalnika doplačati za menjalnik DSG.
V Evropi najprej
Ključni trgi za passat CC so Severna Amerika, zahodna Evropa in Japonska. Volkswagen ga bo proizvajal v domačem Emdnu, pri čemer bo v drugem četrtletju leta 2008 najprej zapeljal v prodajne salone v Evropi.
Mnenja uporabnikov
10 komentarjev za "Volkswagen Passat CC"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Mogoče pa fizično nimajo prostora za V6 TDI v nosu?
Hud je, sam res nevem zakaj mu ne prvoščjo enga spodobnga dizla. Tko k je Rini reku, kje je 3.0 TDI?!
CLS je vsaj avto ne pa neki folksvagen. Oblika pa je itak bolj od 607 vseskup…
pravi diablo, strinjam se
hm , ce smo ze pri tem, raje vzamemo 2 leti starega CLSa, je bolj porno.