Testi

Volkswagen Golf Variant 1.4 TSI BMT Comfortline – Traktor

Poraba 6,4 l/100km Največja hitrost 204 km/h Cena 21.165 eur
Plusi
  • prostoren in lepo obdelan prtljažnik
  • ravno dno prtljažnika ob podrti zadnji klopi
  • možnost podiranja zadnje klopi iz prtljažnika
  • ergonomija voznikovega okolja
  • delovanje sistema Auto Hold
  • motorne zmogljivosti
  • poraba goriva
  • udobno požiranje cestnih neravnin
  • spodoben opremski paket za dano ceno
  • odlično delovanje sistema Start-Stop
Minusi
  • (pre)obilica tipk na volanskem obroču
  • neintuitivno upravljanje tempomata
  • pregladko in na praske preobčutljivo usnje na volanskem obroču
  • elektronska ročna zavora se ne sprosti samodejno ob speljevanju
  • izklop sistema ASR možen zgolj v meniju računalnika

Povprečna slovenska kmetija je velika skorajda 6 hektarjev in pol, na njej pa v povprečju redijo 5,6 glav velike živine. Povprečna starost gospodarja na kmetiji je 57 let, v lasti pa ima povprečno 1,4 traktorja, ki je povprečno star 21 let.* A najverjetneje bi bili prav na vseh 75.000 slovenskih kmetijah precej veseli, če bi si lastili še vsaj enega rahlo povprečno oblikovanega, a nadpovprečno praktičnega karavanskega Golfa VII.

Zetor

Volkswagen Golf je avtomobilska ikona, svojevrstna institucija, ki je v zadnjih štiridesetih letih svojega obstoja na Slovenskem postala vsaj toliko popularna, kot traktorji Zetor.** In se, podobno kot češki ponos agrikulturne mehanizacije, zaradi enostavne uporabe in poceni vzdrževanja prodaja skorajda tako uspešno kot na pol propadle prekmurske kmetije Angležem.*** S svojo dokaj uniformirano in na trenutke tudi rahlo konformistično obliko, pri kateri ni prav nobenega znaka kakšnihkoli dizajnerskih ekscesov in perverzij, pa je Volkswagnu uspelo ustvariti najverjetneje edino zemeljsko avtomobilsko obliko, ki bi lahko bila prepoznavna celo z lune.

Le pri karavanskih različicah so očitno imeli prav vsi dosedanji Volkswagnovi oblikovalci desno roko v mavcu in so se z zdravo levico na vse pretege trudili, da bi bilo njihovo »skrpucalo« kolikor toliko podobno … avtomobilu. Tako je vsaj do sedaj karavanski Golf deloval rahlo »češko«, za njim so vzdihovali zgolj posamezni vozniki Zetorjev. Tako si lahko ob ogledu najbližje konkurence brez težav ugotovil, da je bila večinoma oblikovno le bolj prepričljiva (če si si pri karavanski Toyotini Corolli čez glavo poveznil Mercatorjevo PVC vrečko).

Nova generacija karavanskega Golfa, z rahlo »passatovskim« zadkom, deluje bistveno bolj skladno od svojih predhodnikov. Zunanji obliki sicer nič ne manjka, diskutabilno vprašanje se poraja zgolj ob rahlo predolgem zadnjem previsu. A potrebno si je zopet priznati, da se je tudi dandanašnja neposredna konkurenca oblikovno toliko polepšala (in ne, tudi pri novemu Aurisu TS ne potrebujemo več Mercatorjeve PVC vrečke!), da ob njej novi Golf Variant zopet deluje rahlo dolgočasno. Sicer bi najverjetneje končni vtis popravila že kakšna sladostrastna 18-palčna aluminijasta platišča z nizkopresečnimi gumami (npr. platišča Durban iz VW kataloške ponudbe), a bodimo realni – z lepimi »osemnajstkami« bi delovala greha vredna tudi petnajst let stara karavanska Corolla!

John Deere

»Od viška ne boli glava …« si dandanes misli marsikateri slovenski kmetovalec, medtem ko se na njegovemu dvorišču blešči zastrašujoče kolosalni traktor ameriškega proizvajalca John Deere, ki pa je za večino njegovih poljedelskih potreb velikokrat predimenzioniran. A ker imamo na Slovenskem očitno precej radi rahlo predimenzionirane zadeve, pa najsi gre za trojanske krofe, Štormanove dunajske zrezke, neuporabljene stanovanjske kvadratne metre ali pa za prenapihnjene rebalanse proračunov, bi lahko bil marsikdo presrečen tudi zgolj in samo ob buljenju v notranjost novega Golfa Varianta, kjer se razkrije kar 605 prtljažniških litrov (1.620 litrov ob podrti zadnji klopi). Pa četudi bi avto uporabljal večinoma za vožnjo k nedeljski maši, izvrstno obdelan prtljažnik z uporabnim dvojnim dnom ter rolojem (ki ima zelo praktično dvostopenjsko navijalno avtomatiko in ga je moč pospraviti tudi pod dno prtljažnega prostora) pa bi napolnil le med (kreditiranim) poletnim dopustom.

Tako bo povprečen konsument trojanskih krofov zadovoljno ugotavljal, kako so redoljubni Nemci »odkrili« pogruntavščino, pri kateri se lahko zadnja klop praktično zloži celo iz prtljažnega prostora (ter ob tem globoko potlačil v podzavest, da se je s podobno Karakuri pogruntavščino srečal že pred leti pri japonski Mazdi). Sedeč v voznikovem sedežu bo navdušen nad fantastično ergonomijo, ki bi jo lahko z zlatim pravilom uzakonili v tem razredu (beri: vse na svojem mestu), le pri tipkah na volanskem obroču se mu bo kolcalo po prejšnji generaciji, ki je imela enostavnejše in bolj smiselne rešitve. Ponoči bo zadovoljno ugotavljal, da so vsa upravljala (končno!) osvetljena s prijetno in očem nenaporno belo svetlobo, pri katerih k sreči ni več sledi o kakšni psihedelični rdeči in modri osvetlitvi, ki je marsikaterega voznika hipnotizirala do te mere, da je bil povsem prepričan, da se vozi v vesoljski ladji in ne v Golfu.

A bo ob vsesplošnem občutku kvalitete, pri kateri prstne blazinice prav nikjer ne občutijo kakšnih »šlampasto« neobdelanih ostrih plastičnih robov ter ob nekaterih precej nadstandardnih detajlih za ta razred (obloženi predali v vratih, »mercedesovska« možnost vklopa zgolj zadnjih stropnih lučk z voznikovega sedeža), povsem spregledal precej dolgočasno vsesplošno sivino opremskega paketa Comforline. Pri kateri imaš vsaj nekaj sekund tisti zoprn občutek, da si zbolel za popolno barvno slepoto in vidiš zgolj črno in belo.

Lindner

Po dizelski ofenzivi krajših petvratnih primerkov Golfa na naših testih, je pri tokratni karavanski različici brenčal pod motornim pokrovom bencinski agregat in sicer šibkejši od dveh 1.4 TSI-jev (90 kW). Z njim sem tako med testom poskušal prepričati naključnega kmetovalca, ki avto večinoma uporablja za vožnjo k nedeljski maši, da bi mu bil dizelski TDI vsaj toliko nepotreben, kot 75.000 evrov drag hribovski traktor avstrijskega proizvajalca Lindner na 6 in pol hektarjev veliki kmetiji.

Novi TSI, serije EA211 (trivaljnik je bil prvič predstavljen v modelu Up!), je sedaj lažji (20-odstotno zmanjšanje teže motorne gredi ter 30-odstotno pri ojnicah, nov aluminijasti blok pa je lažji za 22 kilogramov), verigo za pogon odmičnih gredi pa je zamenjal zobati jermen, ki naj bi sedaj (menda) zdržal celo življenjsko dobo avtomobila. V praksi se motor izkaže s precej »dizelskimi« manirami, kar pomeni, da lahko zaradi zadostne zaloge navora v nižjih vrtljajih s prestavno ročico kar precej lenarimo in se brez težav pri cca. 1.400 vrtljajih v 6. prestavi vozimo 60 km/h ter se ob tem igramo »hypermiling«.

Patetično fanatične ljubitelje blagodejnih traktorskih zvokov TDI-jev bi znal celo prepričati s precejšnjim veseljem do vrtenja proti 5.000 vrtljajem ter odlično porabo goriva, ki se je na koncu testa ustavila na ugodnih 6.4 l/100km. Najbližja bencinska karavanska konkurenca lahko ob tem že počasi prične z iskanjem Mercatorjevih PVC vrečk …

Nenazadnje pa ima Golf, podobno kot fantastični traktorji Lindner, tisto vselej cenjeno odlično lastnost – namreč, da zna rabljen primerek ohranjati svojo ceno skorajda tako dobro kot slovenski tajkuni »svoje« nakradeno premoženje.

Chanometer

»Golf je zgolj za traktoriste, Golf je drag, Golf je dolgočasen, …« je velikokrat moč slišati povprečnega kritika Volkswagnovega bestsellerja. A po zgolj bežnem ogledu slovenskega podeželja bodo tudi sami kaj kmalu ugotovili, da postaja ravno velika večina »traktoristov« zelo racionalna pri svojem odločanju. Tako novi Golf Variant ponuja za dano ceno zelo dobro opremljen paket (testni primerek z racionalnim paketom Comfortline bo najverjetneje najbolj iskana opcija na trgu), ki je cenovno povsem primerljiv najbližji konkurenci. Še največjo grožnjo bi mu znali predstavljati modeli znotraj domače hiše (Octavia Combi, Leon ST), ki si lastijo isto MQB platformo.

Ob uravnoteženih voznih lastnostih, pri katerih se novi Variant ponaša z izvrstnim blaženjem neravnin (kljub tokratnemu manku prilagodljivega podvozja DCC!) ter presenetljivo suverenim TSI motorjem, pa bo vozniku postalo dolgčas šele tistega junijskega ponedeljka, leta 2023, ko bo ugotovil, da se novi Golf IX oblikovno ne razlikuje kaj preveč od njegove stare sedmice.

Več o Golfu Variant na uradni strani.

Tekst in foto: Chan

*vir: SURS
** Neuradno naj bi bil skorajda vsak peti traktor na Slovenskem češke znamke Zetor.
*** Britanci so med leti 2004 do 2009 v Prekmurju kupili 291 nepremičnin.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Motorju enostavno ni moč nič resnejšega očitati, da bi bilo potrebno s prtljažnika vrat praskati črko »S« ter jo nadomeščati s črko »D«.
    10
  • Notranjost
    Če pri srednjem paketu opreme Comfortline odmislim, da deluje znotraj kot scena iz črno-belega filma, pa notranjost preprosto navduši. Pa najsi gre za odlično ergonomijo ali pa za hvalevreden manko klavirskega laka, ki se sicer »šopiri« pri opremi Highline.
    9
  • Opremljenost
    Pri Volkswagnu so se končno naučili, da se pri osnovni opremi nima smisla dajati v zobe s kakšnimi »roštilj« ročicami, v srednji paket Comfortline pa so nabasali vse tisto, kar potrebuje povprečen »traktorist«.
    9
  • Vozne lastnosti
    Da smo si na jasnem – v nobenem segmentu ne odstopa pretirano od najbližje konkurence (volanska komunikativnost, suvereno vzmetenje, …), a deluje kot celota izvrstno. Kot slovenska nogometna reprezentanca …
    9
  • Gospodarnost
    Še en dokaz, da ni vse zlato, kar se »TDI« sveti.
    9
  • Zmogljivost
    Kaj več povprečen voznik Golfa z nahrbtnikom niti ne potrebuje. V nasprotnem primeru pa naj si kupi GTI-ja z vlečno kljuko ter z njim vozi prikolico.
    8
  • Sklep
    Četudi je nov karavanski Golf nadpovprečno praktičen in v vseh segmentih nadpovprečno prepričljiv, se zna zgoditi, da bodo kupci (zopet) rajši pogledovali k manj povprečno oblikovani konkurenci.
    9

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 21.165
dolžina × širina × višina (mm) 4.562 x 1.799 x 1.481
dovoljena masa vozila (kg) 1.860
emisija CO2 (g/km) 124
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 (podaljšano jamstvo za 3. in 4. leto) / 12 / neomejeno (ob rednem vzdrževanju)
gibna prostornina (cm3) 1.395
kompresija (1:) 10,0
masa praznega vozila (kg) 1.329
medosna razdalja (mm) 2.635
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 204
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 90/122 pri 5.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 200 pri 1.500-4.000
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom
obračalni krog (m) 10,9
osnovna cena vozila (€) 19.161
pnevmatike 205/55 R16
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,4
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,9/4,4/5,3
pospešek 0-100 km/h (s) 9,7
prostornina posode za gorivo (l) 50
prostornina prtljažnika (l) 605-1.620
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbobencinski
vrtina × gib (mm) 76,5 x 75,6
zavore spredaj/zadaj kolutne / kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

26 komentarjev za "Volkswagen Golf Variant 1.4 TSI BMT Comfortline – Traktor"


Gosic
10 leta 5 meseci nazaj

Chan najlepša hvala za pojasnila 🙂
Tatto, ti si zagotovo delničar pri VAG. Sarkazem ON.

🙂

Tattoo-
10 leta 5 meseci nazaj

@CHAN: Hmmm, zanimivo…če si bil privezan in elektronska ročna pri speljevanju vseeno ni hotela popustiti, potem sta možna samo še naslednja vzroka…da si imel odprta kakšna vrata (najbrž ne?!) ali pa da si želal speljati brez gasa (brez da bi se sploh dotaknil pedalke za plin?!)…drugih sistemskih omejitev pa ni. Se pa strinjam, da je vse to nepotrebno (varnostno) kompliciranje in je Renaultov sistem bolj prijazen do uporabnika…

Tattoo-
10 leta 5 meseci nazaj

Saj tudi VW samodejno sprosti elektronsko ročno zavoro, ko spelješ…samo privezan pač moraš biti! 😉 In glede na to, da se ta “minus” pojavlja v skoraj vsakem drugem testu lahko samo ugibamo ali SLO avtomobilistični novinarji prepisujejo eden od drugega ali pa se tako radi vozijo nepripeti…mogoče bo pa @CHAN povedal kaj je na tem! 😉

 
Mercedes-Benz CLA 220 CDI – Odklon
Seat Toledo 1.2 TSI – Dobrodošel nazaj