Prenovljen ali skoraj nov?
Kljub temu, da gre formalno za medgeneracijsko prenovo, naj bi se pri korejskem proizvajalcu dotaknili tolikšnega števila sestavnih elementov, da bi i20 lahko skoraj označili kot nov model. Seveda so obsežne prenove nujne v primerih, ko se odgovornim zdi, da model že preveč zaostaja za novejšimi tekmeci in v segmentu malih avtomobilov je gneča za pozornost kupcev res velika.
Oblikovno so se ob osvežitvi lotili zunanjosti s spremenjeno kaskadno masko in prednjim odbijačem, nekoliko drugačna pa sta tudi zadnji odbijač ter podoba zadnjih luči. V paleto barv karoserije so dodali rdečo Tomato, modro Champion Blue in svetlo modro Clean Slate, i20 pa je po novem na voljo tudi z opcijsko kontrastno streho v črni barvi in sončno streho.
Barvna popestritev se je dotaknila tudi potniškega prostora, kjer so na voljo nove kontrastne notranjosti modra Velvet, modra Point in rdeča Point. Sicer pa med opcijami po novem najdemo tudi ogrevan volanski obroč za več udobja v mrzlih mesecih.
i20 v številkah – dolžina: 4.035 mm, širina: 1.734 mm, višina: 1.474 mm, medosna razdalja: 2.570 mm, prostornina prtljažnika: 301-1.017 litrov (326-1.042 litrov brez rezervnega kolesa).
V prenovi naj bi inženirji svoj čas posvetili še izboljšavam karoserije in podvozja z drugačnimi nastavitvami blaženja, direktnejše in bolj odzivno pa naj bi bilo tudi krmiljenje.
Nič več dizla
Tudi Hyundai je med proizvajalci, ki svojim malim modelom ne namenja več dizelskega agregata. V ponudbi sta tako ostala dva bencinska motorja. Prvi je 1,25-litrski motor CVVT v dveh izvedbah moči (55,2 kW/75 KM oziroma 61,8 kW/84 KM) v kombinaciji z ročnim 5-stopenjskim menjalnikom. Sodobnejšo, a tudi nekoliko dražjo alternativo pa predstavlja 1,0-litrski turbobencinski agregat T-GDI, ki v šibkejši izvedenki (73,6 kW/100 KM) v osnovi deluje v povezavi s 5-stopenjskim ročnim menjalnikom, v močnejši (88,3 kW/120 KM) pa z ročnim 6-stopenjskim menjalnikom. Za doplačilo 1.290 evrov si je mogoče pri obeh omisliti 7-stopenjski robotiziran menjalnik s funkcijo ISG (Idle Stop and Go).
Pameten? Seveda.
Prenova je v i20 med drugim prinesla nov opcijski infozabavni vmesnik s 7-palčnim zaslonom na dotik, ki omogoča prikaz navigacijskega vodenja, hkrati pa omogoča funkcije povezljivosti s pametnim telefonom (podpira Apple CarPlay in Android Auto). Osnovna različica opreme Life ima sicer nameščen 3,8-palčni informacijski zaslon, naslednja stopnja Comfort pa med drugim vključuje 5-palčni zaslon ter predvajalnik MP3.
Na seznamu posodobitev so že tudi v tem razredu skoraj nepogrešljive sodobne tehnologije, ki s pomočjo vozniku povečujejo varnost vseh udeležencev v prometu, za kar proizvajalce nagradijo z zvezdicami tudi ob ocenjevanju EuroNCAP. Pri Hyundaiju jih združujejo pod skupnim imenom SmartSense, v i20 pa so (večinoma opcijsko) na voljo med drugim sistem za preprečevanje naleta (FCW), nadzor voznikove zbranosti (DAA), pomoč pri zadrževanju znotraj voznega pasu (LKAS) ter samodejno senčenje dolgih luči (HBA).
Ob promocijskem popustu v višini 1.200 evrov znaša vstopna cena za prenovljeni i20 skoraj okroglih 11 evrskih tisočakov. Za podrobnejše podatke o cenah in opremi pa si oglejte priložen cenik.
Besedilo in foto: Urška Radolović.
Mnenja uporabnikov
5 komentarjev za "Vsako leto več"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Navor in končna hitrost sta pri 100 in 120 konjskem je enaka ?
Navor identičen: 171,6 Nm @ 1.500-4.000 vrt./min. Končno hitrosti ima 100-konjski 186 km/h s 5-st.ročnim menjalnikom (5MT) in 190 km/h s 7DCT, 120-konjski pa 190 km/h ne glede na menjalnik. Pospešek 0-100 km/h je pri prvem 10,8 s / 11,4 s (5MT//DCT) in pri močnejšem 10,2 s / 10,5 s (6MT/7DCT).
Premajhne razlike za 20 KM. Čudno.
Lahko da so v realnosti večje razlike, lahko da je realno 100 konjski malo več kot 100 konjski, pa pri močnejšem je treba prestavit v tretjo za 100, medtem ko pri švohnejšem z brzino manj verjetno gre že druga 100 itd… Papir vse prenese, treba je fizično sprobat…
Je pa rekorder v rajdnem krogu…. 5,1m ? Pri HAT nekaj ne štima …