Razred manjših križancev obsega na našem trgu po podatkih Sekcije za osebna motorna vozila dobro petino trga ter ostaja, kljub manjšemu padcu v letošnjem letu v primerjavi z lanskim, največji segment po številu prvič registriranih novih vozil. Kupci so ga, čeprav pred dobrim desetletjem še praktično niti ni obstajal, očitno vzeli za svojega – posledično se je zmanjšalo tako število prodanih novih vozil v razredu B, nekaj vpliva pa zagotovo čuti tudi večji kompaktni razred C.
V čem je čar križancev v primerjavi z ostalimi karoserijskimi oblikami, verjetno ni treba več razpravljati, za večino pa je to verjetno olajšano vstopanje in izstopanje ter položaj za volanom, ki omogoča boljši pregled nad dogajanjem v prometu. Kaj je prišlo prej, želja in potreba po tovrstnih vozilih ali njihova ponudba, prebrisano ovita v sijoč marketinški ovoj, je na tej točki pravzaprav nepomembno. Križanci so se na trgu prijeli in njihova ponudba je večja, kot bi jo običajen potrošnik lahko realno preveril.
PRIMA smo: Avtomanija, Avto Fokus, Finance, Siol, Volan, Žurnal24 in Avtomobilizem.com.
Tudi naš seznam je bil pred začetkom tokratne primerjave še daljši kot končna različica, pa se je že teh 13 avtomobilov izkazalo za precejšen zalogaj – pod drobnogled smo vzeli modele: Ford Puma, Hyundai Bayon, Jeep Avenger, Mitsubishi ASX, Nissan Juke, Opel Mokka, Peugeot 2008, Renault Captur, Seat Ibiza, Suzuki Vitara, Škoda Kamiq, Toyota Yaris Cross in Volkswagen T-Cross.
Nekje je treba začeti: prvi vtis
Enako, kot je to pri nakupnih odločitvah, tudi pri naši primerjavi kandidatov pričnimo pri osebnem izboru članov sodelujočih medijev. Ker je nekje pač treba začeti, pa ker je to podoben proces kot pri kupcih avtomobilov – izmed vseh, ki so na voljo, so ti določeni všeč bolj kot ostali. No, s to razliko, da poskušamo pri nas bolj kot po občutku določiti najbolj atraktivne predstavnike na podlagi kriterijev, ki ocenjujejo videz, posebnost na cesti, pa počutje za volanom in nenazadnje prepričljivost ponujenega paketa. Tukaj pravzaprav ni več kaj dosti dodati, ker so podeljene točke pod črto rezultat naših osebnih vtisov in dojemanja.
Če bi izbirali zgolj po naših vtisih, bi nas zagotovo zaneslo v salona vozil Ford in Nissan, saj sta se najboljše odrezala Puma in Juke, ki sta na pogled zelo simpatična in dovolj izstopajoča, da se bosta težko kdaj izgubila v cestni množici. Z nekaj zaostanka sta jima sledila še Toyotin Yaris Cross in Jeep Avenger.
Uporabnost: kaj ponuja v notranjosti?
Po naši presoji manjše križance pretežno kupujejo tisti, ki jim kar nekaj pomeni tudi uporabnost – torej kako prostoren je avtomobil v potniški kabini in prtljažniku, kakšni so uporabljeni materiali in kako domače se znajde voznik za volanom. Tudi če gre za drug družinski avto, mora biti v njem dovolj prostora, pripenjanje otroških sedežev pa čim bolj enostavno.
Pri uporabi smo občutljivi tudi na voznikovo delovno okolje – kako enostavno se je namestiti, kakšna je ergonomija, je upravljanje dovolj enostavno in intuitivno, da ne odvrača po nepotrebnem pozornosti voznika s ceste? K celostnemu vtisu nedvomno prispeva svoje zaznavna kakovost in obdelava uporabljenih materialov.
V splošnem bi lahko povzeli, da so se pri prostornosti in počutju zadnjih potnikov najbolje odrezali predstavniki skupine Volkswagen (Kamiq, T-Cross, Arona) ter Suzuki Vitara, ki sta jim sledila tehnična dvojčka Renault Captur in Mitsubishi ASX. V Aroni in Kamiqu je največ prostora po namestitvi voznikovega sedeža ostalo tudi pred koleni in nad glavo zadnjih potnikov. Občutek zaznavne kakovosti se je v primerjavi s preteklim testom nekoliko izboljšal, v splošnem se zdijo tekmeci bolj izenačeni, navzgor pa je malenkost odstopal Peugeotov 2008. Z največ točkami za ergonomijo voznikovega delovnega mesta smo nagradili Mokko, Arono in Juke. Slednji je skupaj z 2008 tudi pozitivno izstopal z vidika udobja sedenja spredaj. V seštevku ocenjevanja potniškega dela se zdi, da so najboljše ravnovesje našli predstavniki skupine Volkswagen.
Posebno poglavje je uporabnost prtljažnega prostora; v njem vedno primerjamo tehnične podatke o prostornini z dejanskim stanjem, ko moramo prtljažnike napolniti s kovčki in torbami, ne pa z litri tekočine. V tem primeru je pomembno še, kako visoko je potrebno dvigovati predmete, pa če ima avtomobil uporabno dvojno dno ter kako je z zlaganjem naslonjal, če bi slučajno potrebovali še dodaten prostor. V seštevku vseh kategorij se je tokrat najbolje izkazala Arona, ki se ji je tesno približala Vitara, v skupini pa so jima sledili še Yaris Cross, Kamiq in Puma.
V pregledu potniškega in prtljažnega prostora smo kot najbolj uporabnega manjšega križanca izbrali Škodo Kamiq, sledila sta modela istega koncerna – Seat Arona in Volkswagen T-Cross. Trojčkom so se najbolj približali dokaj izenačeni Yaris Cross, Suzuki Vitara in Peugeot 2008.
Denar: nakupna cena in stroški
Zagotovo se kakšen najde, jih pa najbrž ni dosti, ki v tem razredu kupujejo brez proračunskih omejitev – z neomejenimi sredstvi bi verjetno kupovali kaj drugega.
Če se ponovno vrnemo k preteklima dvema primerjavama tekmecev v istem segmentu, težko spregledamo razlike v maloprodajnih cenah. Leta 2016 smo izbirali med vozili, ki so stala v povprečju okrog 17 tisoč evrov, leta 2020 je ta številka že presegla 19 tisoč evrov. No, letošnji nabor ima povprečno ceno 24.781 evrov, pa pri opremljenosti sploh nismo pretiravali.
Kaj se je zgodilo v osmih letih, nas vprašate? Marsikaj, saj se verjetno tudi sami spomnite … Strožji emisijski normativi so vodili v tehnične prilagoditve pogonskih sklopov, svoje je dodal EuroNCAP s pritiski na zviševanje zahtev za obvezne varnostne sisteme, trend digitalizacije je vplival na videz in funkcionalnosti voznikovega delovnega okolja, proizvajalci pa so se z naborom materialov in izdelavo odzvali tudi na kritike kupcev na račun cenenega videza notranjosti. Ko je na trgu manjkalo avtomobilov, ljudje pa smo imeli po dolgotrajnem obdobju izolacije med pandemijo nekaj več rezerv denarja, so šle cene malo navzgor tudi zato, ker smo bili začasno manj občutljivi na podražitve. Zdaj, ko so se življenjski stroški v splošnem močno dvignili – tudi na račun višjih stroškov energije, ki pestijo tudi proizvajalce – se bodo cene novih vozil težko še kdaj spustile v nekdanje okvirje. Če je kakšna tolažba, pa so današnji predstavniki razreda B-SUV postali vsaj nekoliko bolj dovršeni izdelki.
Tokrat smo ob običajnih postavkah, s katerimi ocenjujemo skupne stroške lastništva vozil (opremsko prilagojena maloprodajna cena z upoštevanjem gotovinskih popustov, stroški registracije, zavarovanja, porabe goriva in rednega vzdrževanja v obdobju 5 let oziroma 75 tisoč prevoženih kilometrov) dodali še kategorijo, kjer smo pregledali ponudbo modela po dostopnejših cenah – v tem pogledu sta pozitivno izstopala Kamiq in Bayon. Sicer pa se je tako z vidika primerljive cene kot tudi stroškov rednega vzdrževanja najbolje odrezala Vitara.
Skupaj sta se v kategoriji stroškov lastništva na vrh lestvice uvrstila Hyundai Bayon in Škoda Kamiq, ki so jima z enakim številom točk sledili Juke, T-Cross in Vitara.
Na cesti: nekaj o voznih lastnostih
Morda vozne lastnosti za marsikoga niso v vrhu prioritet, so pa v našem poslu še kako pomembne. Pa sploh ne to, kako hitro in natančno gre lahko med ovinki (ali stožci) avtomobil, ki je že zaradi svoje zasnove dinamično hendikepiran. No, tudi na tem področju je med njimi težko spregledati razlike, a jih najbolj opazimo, če se presedemo iz enega v drugega v enakih razmerah. Ugotavljali smo tudi, kako udobni so v vožnji, pri čemer nismo zanemarili hrupa v kabini, pa če so dovolj pregledni, da je z njimi enostavno in čim bolj varno voziti v mestnem prometu. Prvič pa smo nekaj točk prihranili tudi za ocenjevanje raznolikosti pogonske palete, v kateri lahko izbirajo kupci.
Čeprav si niso enaki z vseh naštetih vidikov, so imeli na koncu enako število točk predstavniki skupine Volkswagen – Arona, Kamiq in T-Cross. Najbolj sta se jim približala Suzuki Vitara in Peugeot 2008.
Obvezna oprema: sodobna vozniška pomagala
Če so nam všeč ali ne, so sodobni pripomočki v podporo vozniku postali del obvezne opreme vseh novih avtomobilov. Smo pa zato tudi mi postali pri ocenjevanju vtisov občutljivi na to, kako moteči so med vožnjo in v kakšni meri izpolnjujejo pričakovanja glede na svojo vlogo pomočnika v vožnji. Na tem področju je tudi zanimivo opazovati, kako na uvrstitev vpliva starost modela oziroma kako dobro so se na zakonske zahteve uspeli prilagoditi posamezni starejši modeli – ugotovili smo namreč, da rešitve v najnovejših modelih niso vedno najboljše, oziroma da se lahko tudi veterani, kakršna je v našem primeru Vitara, lahko zadovoljivo prilagodijo.
Kljub temu, da nadležno piskanje opozorila za prekoračitev hitrosti pri nas deluje izjemno slabo (saj je v veljavi pravilo razveljavitve s križiščem) in ga povečini prioritetno izklapljamo, gredo po naši oceni določeni trendi na področju pomagal, povezljivosti in sistemov upravljanja le v pravo smer. V splošnem se je končalo obdobje maničnega čiščenja vseh fizičnih gumbov in stikal, postopoma se izboljšujejo ločljivosti kamer, da bodo parkirni pripomočki bolj zanesljivi v vseh razmerah, povezave s pametnimi telefoni vse redkeje zahtevajo kabel, zvišal pa se je tudi standard tehnične izvedbe prednjih žarometov, kjer prednjači polni LED, kar nekaj modelov pa ima za doplačilo tudi matrične žaromete. Tudi vpeljava slovenskega jezika je že na dokaj dobri ravni, tokrat je nista poznali le Vitara in Puma.
Ne le na račun založenosti sistemi, ampak tudi zaradi njihovega delovanja in intuitivnosti uporabe so prva tri mesta v kategoriji pobrali Mitsubishi ASX, Renault Captur in Ford Puma.
Seštevek za stopničke
Pri točkovanju posameznih kategorij se na koncu ne moremo izogniti seštevku. Naša trojica na stopničkah tokrat prihaja iz istega koncerna – Škoda Kamiq, Volkswagen T-Cross in Seat Arona.
Za njimi so se v razponu zgolj petih točk razvrstili Toyotin Yaris Cross, Mitsubishi ASX, Nissan Juke in Renault Captur, dokaj blizu pa sta še Ford Puma in Hyundai Bayon. Nedvomno dokaz visoke konkurenčnosti razreda B-SUV, saj so na koncu v razvrstitvi štele malenkosti.
Kot vedno v sklepu še obvezno zagotovilo, da je zgornja primerjava modelov zgolj naš pogled na njihove različne lastnosti po posameznih sklopih. In če vas zanima, z vami delimo še nekaj variacij na temo:
- če bi zanemarili subjektivne ocene članov naših uredništev, bi prva trojica ostala nespremenjena, na četrto in peto mesto pa bi se uvrstila ASX in Captur;
- če bi zanemarili stroške lastništva, bi prva trojica ostala nespremenjena, na četrtem in petem mestu pa bi se zamenjala Captur in ASX;
- če bi zanemarili uporabnost, bi se na prvo mesto povzpela Puma, na drugo ASX, na tretje Kamiq, četrto bi pripadlo Capturju, peto pa T-Crossu;
- če bi zanemarili vozne lastnosti, bi prva trojica ostala nespremenjena, četrto mesto bi prevzel Juke, peto pa Yaris Cross;
- če bi zanemarili sodobna vozniška pomagala, bi prvi dve mesti ostali nespremenjeni, tretje bi prevzel ASX, četrto Yaris Cross in peto Juke;
- če bi zanemarili subjektivne ocene članov naših uredništev in sodobna vozniška pomagala, bi prva tri mesta pripadla Kamiqu, Aroni in T-Crossu, četrto Vitari in peto Yarisu Cross.
Dejstvo je, da ima prav vsak od modelov določene ključne prednosti, ki lahko nagovarjajo posamezne kupce in so za njih dovolj pomembne, da se odločijo za nakup.
Ford Puma
Največji adut Fordove Pume se skriva v prtljažnem prostoru, kjer se pod dvojnim dnom nahaja sila uporabna odprtina Megabox s priročnim odtokom, kamor lahko spravimo mokre oziroma umazane rekvizite in oblačila. Med prednosti Pume je moč uvrstiti še enega večjih zaslonov digitalne instrumentne plošče (12,8 palca) ter osrednje multimedije (12 palcev) v tem razredu. Siva Cactus karoserijska barva, ki mu lepo pristaja, pa je brez doplačila.
Puma je v aktualni generaciji na trgu od leta 2019.
Hyundai Bayon
Precej avantgardna zunanjost je razlog, da je Bayon tudi po dobrih treh letih od svoje predstavitve še vedno zelo opazen na cesti. Znotraj ponuja celo več prostora kot prejšnja generacija Kone, pa čeprav je od nje na zunaj manjši. Na ceniku se ponudba pričenja pri 17.990 evrih (z upoštevanjem akcijskega popusta).
Bayon je v aktualni generaciji na trgu od leta 2021.
Jeep Avenger
Vsekakor eden najbolj prepoznavnih malih križancev na trgu, pri katerem je že od daleč jasno, kateri znamki pripada. Oblikovalci so se obenem potrudili tudi s številnimi zanimivimi (retro) detajli – pikapolonica na strehi, Willysova maska na platiščih itd. – zaradi katerih deluje še bolj unikatno in privlačno. Na voljo je tudi v baterijsko-električno gnani verziji.
Avenger je v aktualni generaciji na trgu od leta 2023.
Mitsubishi ASX
Za razliko od tehničnega dvojčka z Renaultovim znakom, ponuja ASX dobrodušnejše garancijske pogoje in nižjo ceno rednega vzdrževanja. Pohvali se lahko s simpatično notranjo zasnovo ter odličnim delovanjem brezstičnega ključa. Pomična zadnja klop je dodatna prednost, uporabnost je z njo izrazito izboljšana. ASX se pohvali tudi z dolgim seznamom varnostno-asistenčnih sistemov in doplačilnih sistemov, ki so na voljo kupcu. Tudi njihovo delovanje je manj vsiljivo kot pri tekmecih.
ASX je v aktualni generaciji na trgu od leta 2019.
Nissan Juke
Eden najbolj odštekano oblikovanih malih križancev, ki – še posebej v kakšni igrivi karoserijski barvi – ne more ostati neopazen. Notranjost je na voljo tudi v oranžni barvi, z njo deluje še bolj mladostno norčavo. Ima razmeroma varčen motor, pohvali pa se lahko še s konkurenčno ceno in zelo dobro ergonomijo potniške kabine.
Juke je v aktualni generaciji na trgu od leta 2019.
Opel Mokka
Elegantno oblikovana zunanjost je precej bolj dinamično naravnana od predhodnice. Na voljo je tudi z baterijsko-električnim pogonom. Kupce razvaja z dobro ergonomijo, kakovostjo materialov in izdelave. Svetilnost žarometov je prav tako odlična, hkrati je eden odd modelov, ki ima fizična stikala klimatske naprave. Digitalni merilniki so serijski.
Mokka je v aktualni generaciji na trgu od leta 2021.
Peugeot 2008
Ob atraktivni zunanjosti ga od ostalih ločuje precej unikatno voznikovo okolje, ki razdvaja okuse. Komur iCockpit ustreza, ga na vso moč hvali in ga ne želi več zamenjati s tradicionalno postavitvijo volana. Pohvali se lahko z zelo solidnimi notranjimi materiali. Na voljo je tudi opcija baterijsko-električnega modela, ki ne posega v prostornost potniške kabine.
2008 je v aktualni generaciji na trgu od leta 2019.
Renault Captur
Enako kot Mitsubishijev tehnični dvojček se Captur lahko pohvali s simpatičnim notranjim okoljem ter solidnim izborom materialov. Ima zelo uporabno in prilagodljivo notranjost (vzdolžno pomična zadnja klop) in prtljažni prostor. Brezstičen ključ deluje zanesljivo, model pa odlikuje še zelo učinkovit hibridni pogonski sklop.
Captur je v aktualni generaciji na trgu od leta 2019.
Seat Arona
Kljub svojim letom je še vedno eden najbolj vozno orientiranih malih križancev z odličnim občutkom na volanu ter ravno prav uravnoteženim podvozjem. Zaznamuje jo tudi zelo dobra voznikova ergonomija. Cenovno je konkurenčna, a se pozna, da je med starejšimi modeli v tokratni primerjavi in zato slabše podprta z asistenčnimi sistemi.
Arona je v aktualni generaciji na trgu od leta 2019.
Škoda Kamiq
Po starni Škodini navadi je tudi v Kamiqu moč najti kup uporabnih Simply Clever domislic, ki jih konkurenca še vedno ne ponuja (praktičen lijak za tekočino za pranje stekla, dežnik v vratih, plastični ščitniki za vrata, strgalo za led, držalo za listke, ipd.). Zelo prostorna in prilagodljiva notranjost, pravzaprav v tem v primerjavi s tekmeci res blesti. Med tekmeci ima najnižjo vstopno ceno, paket opreme Easy je na voljo od 16.999 evrov dalje.
Kamiq je v aktualni generaciji na trgu od leta 2019.
Suzuki Vitara
Najbolj terensko usmerjen mali križanec, saj med redkimi še ponuja 4×4 pogon, celo s štirimi načini delovanja (Snow, Auto, Lock, Sport). Pohvali se lahko s precej prostorno notranjostjo za svoje zunanje mere. Med adute šteje tudi njegova cena, če vzamemo v obzir štirikolesni pogon in blago-hibridni pogon. V prvi vrsti je udoben, preprost in oblikovno nekoliko bolj zrel od tekmecev.
Vitara je v aktualni generaciji na trgu od leta 2015.
Toyota Yaris Cross
Mali križanec z verjetno enim najbolj učinkovitih hibridnih pogonskih sklopov na trgu. Poleg Vitare edini ponuja tudi opcijo štirikolesnega pogona ter je hkrati med najbolj prostornimi in uporabnimi v tokratni primerjavi. Serijsko je bogato opremljen z varnostno-asistenčnimi sistemi, po prenovi pa je naprodaj le še s samopolnilnim hibridnim pogonskim sklopom.
Yaris Cross je v aktualni generaciji na trgu od leta 2020.
Volkswagen T-Cross
Avtomobilski univerzalnež, pri katerem le stežka najdeš kakšno resnejšo napako. Zaznamujejo ga solidne vozne lastnosti ter praktična in prilagodljiva notranjost. Je izrazito pregleden, udoben in cenovno konkurenčen. Nedavna prenova je nadgradila njegov videz ter mu namenila najnovejšo serijo asistenčnih sistemov.
T-Cross je v aktualni generaciji na trgu od leta 2019.
Avtomobilizem.com (foto: PRIMA.)
Mnenja uporabnikov
16 komentarjev za "PRIMA še tretjič med manjšimi križanci"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Sam sem izjemno zadovoljen s svojim štiri leta starim VW T-Crossom, avtomatik, letnik 2020. Ima 115000km in dela vse, za zdaj, brezhibno! Kar se tiče Stellantisove ponudbe, je T-Cross, v primerjavi z njo resnično boljša izbira, tudi že samo zato, ker me noben serviser še ni strašil s kakšno preventivno menjavo jermena, kot se je to dogajalo prej pri Citroenu C3. In to tudi morebitnemu kupcu prihrani ogromno denarja pa tudi stresa, seveda.
Itak sem mnenja, da so vsi SUV-ji in tako tudi tile B segmentni crossoverčki (čeprav imajo ti nekako še največ smisla), anomalija, ki bi jo predvsem v višjih razredih treba mastno obdavčit! In tako, kot to, ravnokar zapisano mnenje, je tudi sledeče “zgolj moj pogled na njihove lastnosti”…:
Od teh vaših prvih treh “zmagovalcev” nobenega ne bi niti pogledal, kaj šele kupil…. ker so mi čist preprosto grdi, brezvezni in dolgočasni!
In ko sem dva od njih nekaj časa moral vozit (rentcar), mi niso nudili prav nobenega užitka.
Eden večjih stroškov v petih letih je recimo poraba goriva, a nikjer podatka o porabi . Npr Yaris 4.1 Vitara 6.1, to je 2 litra na 100 km. Torej izračunamo lahko povprečno razlika malo pod 3 EUR na 100 kilometrov med avtoma… 5 let, 75.000 km recimo, je 2200 EUR razlike. Malo dvomim v rezultate stroškov lastništva
Če bi prebral še kak drug portal bi videl da je razlika v porabi med tema dvema katera si omenil 1,1 l. Torej razliko v nabavni ceni z gorivom pokriješ komaj po ca180tkm. Da ne omenjam Toyotinih zlatarskih servisov. Govorim iz lastnih izkušenj ker imam tudi sam Toyoto.
Zanimivo. Večkrat sem že tu prebral, da bi naj servisi Toyot bili dragi. Mene je do sedaj samo en servis stal več kot 200€ na uradnem servisu. Na servis ne prinesem nobenega svojega materiala.
Zanimivo, da je veliko modelov prišlo ven leta 2019. Kmalu bodo vstopili v 6. leto obstoja in predvidevam, da lahko kmalu pri večini pričakujemo zamenjavo modelov?
ASX 4. mesto, Captur 7. mesto? Ne razumem
Si pogledal točke? Med 3. in 9. je manj kot 50 točk razlike.
Že samo na račun subjektivnosti, ki si jo lahko razlaga vsak po svoje, se lahko vrstni red močno spremeni.
Prvega očitno “stroški lastništva” potegnejo za nekaj točk višje.
Višji stroški rednega vzdrževanja.