Osnovan na modelu E 320 CDI je E 300 Bluetec predvsem čistejša, a obenem tudi rahlo šibkejša različica prvega. Čist je po zaslugi sistema Bluetec, ki skrbi za čistočo izpušnih plinov, šibkejši pa predvidoma predvsem zaradi notranje politike Mercedesa.
Izpolnjuje zahteve Euro 5
Trilitrski V6 razvije največ 155 kW (211 KM) moči in 540 Nm navora in bo pospešil blueteca do 100 km/h v 7,2 sekunde in ga najhitreje vozil 244 km/h. Ob tem se bo v povprečju zadovoljil s 7,3 litra plinskega olja na sto prevoženih kilometrov, njegov izpuh pa bo čistejši kot zahtevajo dovoljene vrednosti emisij razreda Euro 5, ki stopi v veljavo šele prvega januarja leta 2011.
Igra strojnikov in kemikov
Čistost bluetecovega izpuha je dosežena z uporabo različnih pristopov k zmanjševanju količine emisij v izpušnih plinih na dveh ravneh. Prva je na ravni tvorbe emisij v zgorevalni komori, drugi pa je v izpušnem sistemu, ko slednje že zapustijo motor. Obseg glavnih ukrepov tako zajema zmanjšanje kompresijskega razmerja motorja z 1:17,7 na 1:16,5, uporabo posebnih piezo vbrizgovalnih šob, vgradnjo izboljšanega turbopuhala s spremenljivo geometrijo vodilnih lopatic, izboljšani sistem vračanja izpušnih plinov (EGR), ki so mu povečali tudi stopnjo vračanja plinov, naslednjo generacijo katalitičnega pretvornika s patentiranim sistemom lokalne proizvodnje amoniaka in katalitični pretvornik SCR (Selective Catalytic Reduction), ki skupaj še bolj učinkovito razgrajujeta dušikove okside.
Bluetec v vse razrede
Dobri odzivi javnosti na tehniko Bluetec so može pri Mercedes-Benzu spodbudile k razvoju še drugih modelov. Tako nameravajo v kratkem predstaviti tudi modele Bluetec v razredih GL, M in R, medtem ko so že letos v Ženevi predstavili model C 220 Bluetec. Sicer pa Mercedes vgrajuje takšne sisteme že dalj časa v tovorna vozila, pri čemer je doslej proizvedel že več kot 60.000 tovornjakov in avtobusov opremljenih s tehniko Bluetec.
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen