Testi

Vitamin

Mercedes-Benz C 250 BlueTEC 4MATIC

Poraba 7,3 l/100km Največja hitrost 240 km/h Cena 56.865 eur
Plusi
  • motor in menjalnik
  • zmogljivosti
  • notranji interier
  • končna obdelava
  • skladna zunanja oblika
  • adaptivni LED žarometi
Minusi
  • ergonomija osrednje drsne ploščice
  • nedodelana funkcija prilagodljivih dolgih luči
  • za odtenek pretrdo podvozje

Najnovejša generacija Mercedesovega razreda C deluje na voznika precej poživljajoče in revitalizirajoče – še posebej, če gre za (trenutno) najdražjo verzijo na ceniku!

Visoki C

Četudi se pod motornim pokrovom ne vrti ravno najmočnejši turbodizel v ponudbi (250 BlueTEC), pa zadnji rod »baby Benza« (ki sicer že dolgo ni več »baby«) deluje precej osvežujoče že zgolj s svojo športno-elegantno krojeno zunanjostjo. Z izjemno skladnimi zunanjimi linijami, pod katerimi se je podpisal Limbušan Lešnik, se je uspešno odmaknil od pregovorne zadržanosti preteklih generacij in deluje izjemno všečno že pri povsem osnovni različici za 32 evrskih tisočakov – pa čeprav se le-ta »ponaša« z nič kaj prestižnimi plastičnimi pokrovi na kolesih. Ter je hkrati celo tako prepričljiv, da so lahko tudi dizajnerji v Ingolstadtu in Münchnu bistveno bolj na trnih, kot so bili vajeni v zadnjih časih.

Prav posebno »vitaminsko bombo«, ki bi znala še dodatno pomladiti dosedanjo ciljno skupino kupcev Mercedesove limuzine srednjega razreda, predstavlja štirikolesno gnana verzija, ki se nahaja povsem na vrhu cenika (in je zgolj za 3 evre dražja od dizelskega hibrida 300 BlueTEC Hybrid). V njej se vrti že poznani 2,2-litrski turbodizel (OM 651 DE 22 LA) s 150 kW, katerega sem pred časom spoznaval v večjem razredu E, v lanskem letu pa je doživel rahlo (okoljevarstveno) optimizacijo, ki je pripomogla k izpolnjevanju zahtev emisijskega standarda Euro6 (tehnologija čiščenja izpušnih plinov »Selective Catalytic Reduction«).

Zvezdni prah

Sicer je potrebno priznati, da je že šibkejša (125 kilovatna) verzija več kot dovolj za vsakodnevne premike Mercedesov-Benzove druge najmanjše limuzine, a je tokratno testiranje razkrilo, da je dobrih 5 evrskih tisočakov dražja različica še kako vredna temeljitejšega premisleka – saj bi znala bistveno bolj sovpadati k prestižni avreoli »mini S-Klasse« in celo prepričevati kupce večjega in dražjega »taksi« E razreda.

Zvočno decenten turbodizelski agregat, ki se ponaša z dvema BorgWarnerjevima turbinskima polnilnikoma, namreč navdušuje s skorajda tovornjaškim navorom (500Nm) že pri 1.600 vrtljajih. Ter riše nasmešek na voznikovih ustnicah z zmogljivostmi, ki se jih ne bi sramoval marsikateri manjši hot-hatch (6,9-sekundno pospeševanje do 100 km/h) in s porabo, ki se je ne bi sramoval marsikateri šibkeje gnani avtomobil (končna testna poraba se je ustavila pri zgolj 7,3 litra/100km).

Za prenos moči skrbi sedemstopenjska menjalna avtomatika, z možnostjo obvolanskega pretikanja, ki je sicer odlično delujoča, a je med bolj dinamično vožnjo za odtenek manj odzivna kot BMW-jev Steptronic. Štirikolesni pogon, ki pri Mercedesu sliši na ime 4MATIC in v osnovi razporeja moč v razmerju 45% spredaj in 55% zadaj, izboljšuje zdrsavanje na spolzkih cestiščih, pri čemer pa zgolj zelo grobo pretiravanje prinaša nekaj podkrmarjenih občutkov.

Med dvigovanjem prahu po planinskih ridah ponuja presenetljivo agilne občutke, pri čemer mu je delno v pomoč tudi sistem Agility Control s petimi nastavitvami (udobna, športna, športna plus, ECO, individualna), ki prilagaja karakteristike motorja, menjalnika, blaženja, volanskega mehanizma ter celo klimatske naprave. Žal so nizkopresečne pnevmatike iz doplačilnega seznama (tokrat ne le različnih dimenzij spredaj in zadaj, temveč tudi različnih znamk!) pripomogle, da avtomobil niti v komfortnem načinu ni zmogel »prebaviti« vseh kratkih grbin s cestišča. Lahkotnost vodenja zagotavlja natančen in komunikativen volanski mehanizem, ki pa zna še vedno malce zaostajati za najbližjim bavarskim konkurentom.

Gosposkost

Pa saj si človek ne kupi limuzinskega turbodizelskega C-ja, da se bo z njim preganjal po bližnjih serpentinah ter se na semaforjih igral Sebastiana z izzivanjem mulčkov v starih BMW-jih! Za kurjenje gum imajo pri stuttgartski znamki na voljo povsem druge modele – ali pa vsaj prihajajočega C63 AMG. Ne, novi C 250 BlueTEC 4MATIC je prvenstveno poslovno potovalna limuzina, namenjena nestresnim avtocestnim kilometrom, kar nakazuje že z elegantnim notranjim interierjem, ki se stilno približuje ekstatičnemu razredu S.

V tokratnem testnem primerku, ki se je ponašal z dodatno opremo v vrednosti spodobno opremljenega Toyotinega Yarisa, je tako ostalo le malo neizpolnjenih želja. Sam sem pogrešal zgolj še radarski tempomat, kakšen dodaten varnostno-asistenčni sistem ter izboljšano delovanje funkcije prilagodljivih dolgih (sicer izvrstnih) LED žarometov, ki bi manjkrat oslepljevali nasproti vozeče voznike.

Izvrstna notranja arhitektura je lahko za vzor tudi prihajajočemu Audiju A4, pri čemer niti osrednji »iPad zaslon« ne deluje več ceneno, kot pri manjših hišnih modelih (A, B, GLA). Pozitivne občutke nadgrajuje izjemnost notranjih materialov, ki bi se lahko brez težav znašli tudi v avtomobilih razreda višje – pa naj gre za aluminijasta stikala, mehkobnost vseh vidnih plastičnih delov, oblazinjene in gumirane predale za drobnarije ali za stilno usklajeno orehovino, ki nehote spominja na dragoceno bidermajer pohištvo. Le zgornji (skriti) del prtljažnega prostora deluje z obilico gole pločevine rahlo nedodelano.

Voznik bo hkrati navdušen nad ergonomijo, pri čemer pa si manjše negodovanje zasluži osrednja drsna ploščica na sredini (sicer poznana iz prestižnega razreda S), ki spominja na računalniško miško. Upravljalo s površino, občutljivo na dotik, je namreč povsem nepotrebno, saj ima spodnji vrtljivi gumb popolnoma iste funkcije in je hkrati precej bolj priročen in ergonomičen.

Chanometer

Najnovejša generacija Mercedesovega razreda C je eden izmed lepših dokazov, da v časih modnih križancev in športno uporabnih vozil klasičnim poslovnim limuzinam nikakor še ni odklenkalo. V kombinaciji s pravšnjo »vitaminsko bombo« pod motornim pokrovom je dovolj prepričljiv, da bi lahko nagovarjal celo najbolj zagrizene vernike v bavarske proizvode, ki so do sedaj tretirali »baby Benze« za preveč zadržano upokojenske.

Več o zadnjem rodu razreda C pa na uradni strani.

Tekst in foto: Chan.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Odlična pogonska kombinacija zmogljivega turbodizelskega agregata, intuitivnega samodejnega menjalnika in štirikolesnega pogona je vredna pet tisoč evrskega razmisleka napram šibkejši, 125-kilovatni različici
    10
  • Notranjost
    Elegantno sodobna notranjost, z rahlim pridihom prestižnosti, ki zopet spominja na najbolj bleščeče čase Mercedesove zvezde.
    10
  • Opremljenost
    Testni primerek bi si zaslužil vsaj kakšen sodoben varnostno-asistenčni sistem, branil pa se ne bi niti zračnega vzmetenja Airmatic, ki se prvič pojavlja v srednjem razredu.
    8
  • Vozne lastnosti
    Udobje so rahlo krnile nizkopresečne pnevmatike, lahkotnost vodenja pa zagotavlja natančen in komunikativen volanski mehanizem.
    9
  • Gospodarnost
    Kljub precej zasoljeni ceni testnega primerka, pri kateri je moč pogledovati že k dvema spodobno opremljenima »plebejskima« konkurentoma, pa ob danem paketu ne deluje prebrutalno. Zelo spodobna poraba goriva!
    7
  • Zmogljivost
    Za turbodizelsko gnano limuzino srednjega razreda izjemno prepričljive performanse, pri čemer se lahko s pospeškom od 0 do 100 km/h povsem enakovredno primerja z razgrajaškim Renault Cliom RS.
    9
  • Sklep
    Najnovejša generacija Mercedes-Benzovega razreda C je eden izmed lepših dokazov, da v časih modnih križancev in športno uporabnih vozil klasičnim poslovnim limuzinam še zdaleč ni odklenkalo. V kombinaciji s pravim pogonskim sklopom je izjemno prepričljiva.
    8.8

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 56.865
dolžina × širina × višina (mm) 4.686 x 1.810 x 1.442
dovoljena masa vozila (kg) 2.225
emisija CO2 (g/km) 134
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/30
gibna prostornina (cm3) 2.143
kompresija (1:) 16,2
masa praznega vozila (kg) 1.660
medosna razdalja (mm) 2.840
menjalnik/pogon 7-stopenjski avtomatski/štirikolesni
največja hitrost (km/h) 240
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 150/204 pri 3.800
največji navor (Nm pri vrt/min) 500 pri 1.600-1.800
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom
obračalni krog (m) 11,22
osnovna cena vozila (€) 45.146
pnevmatike 225/40 R19 (spredaj)/245/35 R19 (zadaj)
poraba goriva na testu (l/100 km) 7,3
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,1/4,4/5,0
pospešek 0-100 km/h (s) 6,9
prostornina posode za gorivo (l) 66
prostornina prtljažnika (l) 480
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizel
vrtina × gib (mm) 83,0 x 99,0
zavore spredaj/zadaj kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

5 komentarjev za "Vitamin"


Locher
8 leta 11 meseci nazaj

Vse, kar je več kot 35k, se meni zdi predrago za tak avto. :

JG2
8 leta 11 meseci nazaj

Spartacus saj se danes tudi: http://www.avto.net/_AVTO/oglas.asp?ID=9466043&show=1&avto=Mercedes-Benz%20E-Razred%20E%20250%20BlueTEC%204MA...
E250 4Matic avantgarde 0 km, avtomat, ga greš lahko v Koper iskan na AC za 50k (jasno po ceniku 63,5k da se razume), pa verjetno bi ti še kakšnega jurčka spustili. Tele cene s cenika so itak larifari.

Spartacus
8 leta 11 meseci nazaj

za tak gnar se je ucasih e-klasa kupovala

pskoda
8 leta 11 meseci nazaj

Jaz se vozim vsaj 2x tedensko in tudi vozil sem ga že kar nekaj kilometrov samo je prejšnja izvedba z isto mašino in 4 matic. Avto nič posebnega in tudi avtomatski menjalnik je bolj len tudi v sport načinu. Povprečen avto in ni vreden svoje cene

MMGOKA6574
8 leta 11 meseci nazaj

Tale nov C razred je preprosto odličen avto – sam sem imel možnost se zapeljati z karavansko izvedbo; vožnja je bila preprost užitek;) – Če bi moral izbirati med BMW-jem,Audijem in Mercedesem potem je moja odločitev znana in jasna – Mercedes C v po vsej verjetnosti karavanski izvedbi(cla shooting break)in nikakor ne BMW 3 ali Audi A4. Tole,da je pod tale avto podpisan Robert Lešnik mu daje še dodaten čar in res je,kot mnogi rečejo Majhen S.

 
Grdi raček
Smuči in kolo