Poraba 13,1 l/100km Največja hitrost 307 km/h Cena 92.770 eur
Plusi
  • zmogljivosti šestvaljnega agregata
  • zvočna kulisa
  • pojavnost in zunanji videz
  • obilica ogljikovih vlaken
  • položaj za volanom
  • vozne lastnosti
  • upravljanje večopravilne enote
Minusi
  • kvaliteta slike z vzvratne kamere
  • nekaj čričkov v potniški kabini
  • preglednost nazaj
  • kvaliteta nekaterih plastik v potniški kabini
  • trdo pretikanje menjalnika, še posebej v drugo prestavo

Alfin povratek v razred kompaktnih prestižnih limuzin je bil eden najbolj pričakovanih dogodkov preteklega leta. Po številnih težavah je vrelišče doseglo vrhunec s predstavitvijo športne različice Quadrifoglio, ki nas je osupnila s pogonom na zadnji kolesni par, lahko konstrukcijo in očarljivim videzom. Nekaj dni druženja je pomagalo pri oblikovanju stališča ali je najpomembnejši model znamke Alfa Romeo res tako dober, kot se je napovedovalo.

Drugi zmenek

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio_14Z Giulio z magično oznako Quadrifoglio sva se prvič spoznala na slovenski predstavitvi. Brez dvorjenja, brez lepih besed, na prvem zmenku sva šla takoj na polno. Zaljubil sem se, v njene obline, vozne lastnosti in njen zvok. Preden je privolila v drugi zmenek je preteklo kar nekaj časa, mogoče me je ona pozabila, a jaz sem jo vedno občudoval.

Ob najinem drugem snidenju sem bil bolj previden. Nisem planil za volan in zapustil parkirišče z opletajočo zadnjico. Sprehodil sem se okoli nje, jo malce pobožal, naredil fotografijo s telefonom in ji pokukal pod krilo … pardon, pokrov motorja. Giulia je stična točka med obliko in strastjo, med ljubeznijo in prvinsko privlačnostjo. Kratek sprednji previs in dolg pokrov motorja, na zadku usmerjevalnik zraka iz ogljikovih vlaken in žarometi LED, spredaj pa ponosno nameščena na daleč prepoznavna trikotna maska hladilnika.

Potne dlani serijsko

Se spomnite dni, ko ste pred šolo zagledali kakšno večjo limuzino ali športen avto in se kot nori zapodili na voznikovo steklo preverit zadnjo številko na merilniku hitrosti? Spomnim se: če je pisalo npr. 250 km/h, je ta avto šel ”realnih” 230 km/h. Si predstavljate današnjo mladino, tisto, ki cele dneve ne preživi na tablici ali telefonu, da bi s podobnim navdušenjem preverjala merilnik Giulie Qudarifoglio, kjer je izpisana številka 330 km/h? Očitno pa se tudi Italijani držijo enačbe, saj je končna hitrost 375-kilovatne športnice ravno 310 km/h.

Lepotica v belem odkrito nagovarja z všečno zunanjo obliko, vendar kljub temu v središče pozornosti postavlja voznika. Če te napis 330 km/h pusti hladnega, za dvig temperature poskrbijo številni dodatki iz ogljikovih vlaken, rdeči kontrastni šivi in rdeče stikalo za zagon motorja na volanskem obroču. Ob pogledu na ohišje školjkastih sedežev iz ogljikovih vlaken je katarza zaključena, potne dlani pridejo serijsko.

Dovolj je le pritisk na rdeče stikalo

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio_23Giulia Quadrifoglio ima poleg svojega šarma še večji adut. To je njen 2,9-litrski šestvaljni bi-turbo agregat. S pritiskom na rdeče obarvano stikalo za zagon motorja mi je dvignila vse kocine in povzročila aritmijo. Nalezljiv zvok motorja je v prostem teku prava simfonija, ki pa se razigra šele med vožnjo, ko se dvignejo obrati in segreje izpušni sistem.

Če na cesti razmeroma hitro ugotoviš ali se ti približuje atmosfersko gnan šest/osemvaljnik ali športni stroj, ki ga poganja prisilno polnjen motor, so inženirji pri Alfi Romeo odlično zakrili način, kako motor diha. Gre za fascinantno zvočno kuliso, ki ne kriči kar vse povprek, temveč z globokim in bombastičnim zvokom kandidira za simfonijo leta.

Po spletu kroži zanimiva zgodba, ki gre nekako takole: Marchionne je v garažo spravil inženirje Alfe Romeo, Ferrarija in Maseratija ter jim zabrusil, da jih ne spusti od tam, dokler ne pripravijo najboljši šestvaljnik na trgu. Nastal jeAlfa Romeo Giulia Quadrifoglio_16 agregat, ki izvira iz Ferrarijevega osemvaljnika, nameščenega v modelu 488. Odvzeli so mu dva valja, vendar z neposrednim vbrizgom goriva poskrbeli za večjo moč. Bencinski agregat je dodatno opremljen z vžigalnimi tuljavami Eldor, ki dajejo informacije dvem centralam vbrizga. Centralna enota Eldor je preko svečk zmožna zaznati ionizirane tokove, ki nastajajo pri zgorevanju v valju. S tem ima popoln in bistveno bolj natančen nadzor nad zgorevanjem.

Izredno izkušeni Ferrarijevi inženirji so z zvijačo iz motorja iztisnili dodatnih deset ”konjev”. Oba valja v isti liniji imata pod seboj svoj volumen v karterju, na dno pa so namestili poseben protipovratni ventil z lamelo. Ko se navzdol gibljeta oba bata, ki sta na istem čepu zamaknjena za 90 stopinj, ustvarita pod seboj nadtlak, ta se v karter sprosti preko protipovratnega ventila. Ko se zaradi inercije gibljeta navzgor, ustvarita podtlak pod seboj in ob zgorevanju nastane večja razlika v tlakih, zato deluje večja sila na bat, moč motorja pa se poveča.

Dodatno je motor v Giulii QV sposoben po potrebi izklapljati valje. V varčnem voznem programu A se celoten desni del motorja izklopi in vozimo le z levo polovico motorja. Na odmični gredi je nameščena oljna črpalka, ki ustvarja visok tlak. Slednji preko elektromagnetnih ventilov nadzoruje dročnike, ki so lahko fiksni ali pogrezni s pomočjo dveh batkov. Če sta batka pod tlakom, se dročnik umakne in se skrije. V tem primeru ostanejo vsi ventili na treh batih zaprti, avtomobil pa je zmožen varčno voziti le s tremi valji.

Zavida ji celo družina Kardashian

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio_8Vse  se pravzaprav prične pri preprostem vrtljivem stikalu – DNA. Če je vozni profil A namenjen umirjeni vožnji do nakupovalnega središča, je N že nekoliko bolj pogumen, a prioriteta ostaja nevtralnost. Nekoliko večji preskok se zgodi s preklopom v D, kjer Giulia Quadrifoglio postane bolj odločna, pogumna in odrezava, a vozniku ne prepusti vajeti v celoti . ESP hitro poseže v igro in poskrbi, da zadnji del opleta le določene mere. Tukaj bi si želel več svobode, inženirji bi kljub lahkotnemu zadku lahko pustili več maneverskega prostora vozniku, saj je vozni profil Race namenjen le tistim, ki vedo, kako se stvarem streže: ESP je izklopljen v celoti, stopalka za plin ostra in natančna kot britev pri brivcu in limuzinska ritka zapleše s takšno lahkoto, da v zadrego spravi celoten klan Kardashian.

Giulia Quadrifoglio je resen stroj, ki vozniku dovolj hitro sporoča kaj se z njo dogaja, filigransko nastavljeno podvozje podkrepi odziven šestvaljnik. Drsenje in lovljenje zadka Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio_25postane vsakodnevno opravilo, ki ga z vsakim prevoženim kilometrom opraviš še za stopnjo bolj samozavestno. Priznam, že dolgo časa nisem vozil tako uravnoteženega športnika, ki z aktivnim diferencialom prenese do sto odstotkov celotnega navora le na eno kolo. A ravno ta samozavest te prehitro pahne v težave in takrat hitro ugotoviš, da je program Race namenjen le dirkališču. In prav zato bi si želel več elektronske svobode pri profilu D, kjer bi lahko bil malce huliganski – a ne preveč …

Še najmanj sem navdušen nad 6-stopenjskim ročnim menjalnikom. S seksi ročico sede v dlan, toda njegovo prestavljanje je bistveno pretrdo. Ko je olje še hladno, je poteg ročice v 2. prestavo pravo mučenje, zanj je potrebno kar nekaj moči. Škoda. Kot človek, ki zagovarja ročni menjalnik v športnih klasikah, bi v tem primeru toplo priporočal izbiro samodejnega ZF-ovega menjalnika; če nič drugega, pričara iz izpušnih cevi še nekoliko boljšo simfonijo. Ima pa Quadrifoglio še eno dobro lastnost – pri preganjanju skozi zavoje vsako prestavljanje navz­dol obdari motorna elektronika z vmesnim dodajanjem plina. Rezultat? Iz zavoja te praktično izstreli.

Ni vse zlato, kar se sveti

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio_2Kapo dol. Alfa Romeo je naredila vrhunski športni avtomobil, ki spominja na zlate čase štiriperesne deteljice in v vozni dinamiki, občutkih za volanom in vznemirjenju poseka Nemce na celi črti. A konkurenti imajo adute drugje, na področjih, kjer so pri Alfi zaspali. To se čuti predvsem v potniški kabini, kjer te čriček ali dva nenehno opozarjata na nedodelano uporabo materialov. Še nekoliko bolj zmotita rahlo potresavanje prtljažne police in slaba kvaliteta vzvratne kamere. Pod črto: če vam je za takšne stvari vseeno, je Giulia Quadrifolgio idealna izbira, sicer pa poglejte še kam drugam. Je pa res, da zna z voznimi lastnostmi in gromkim grmenjem Giulia Quadrifoglio hitro zamegliti um še tako zapriseženega zagovornika nasprotnega tabora.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Pri Alfi Romeo so pri izdelavi motorja izkoristili znanje Ferrarija in nastal je motorni dragulj, ki se bo zapisal v zgodovino. Izredno elastičen, odziven in prekleto močan agregat sodeluje s 6-stopenjskim ročnim menjalnikom, ki piha na dušo puristov, a je za moj okus nekoliko pretrd, še posebej pri prestavljanju v drugo prestavo.
    9
  • Notranjost
    Notranjost je mešanica poceni plastike in ogljikovih vlaken. Slednja dajejo potniški kabini res športen in poseben videz, škoda le, da so pri Alfi posvetili premalo pozornosti nekaterim vsakdanjim elementom - slabša je plastika na vrtljivem ukaznem stikalu, v kabini je nekaj čričkov, pripombe pa imam tudi na kvaliteto vzvratne kamere.
    8
  • Opremljenost
    Alfin športni predstavnik je opremljen z varnostno-asistenčno ponudbo in obilico športnih dodatkov. Osebno sem pogrešal aktivni tempomat, ki si ga avto takšnega cenovnega razreda zasluži.
    9
  • Vozne lastnosti
    Giulia Quadrifoglio je postavila mejo v voznih lastnostih in največji nemški tekmeci bodo morali resno pljuniti v roke, da jo dosežejo, kaj šele presežejo.
    10
  • Gospodarnost
    Cenovno je Giulia QV nesramno drag kos avtomobilskega prestiža, toda - gledano na njeno moč in ponudbo - nekje v istem območju z največjimi tekmeci.
    7
  • Zmogljivost
    Med testom sem se spraševal, kje je meja? Giulia QV ima namreč 375 kilovatov in 600 njutnmetrov navora, ki se prenašajo na zadnji kolesni par. Za vsakodnevno uporabnost bistveno preveč, za športni užitek pa ravno prav.
    10
  • Sklep
    Alfa Romeo se vrača na pota stare slave. Že ''civilna'' Giulia je pokazala zobe, športna poslastica z legendarno oznako Quadrifoglio in zeleno štiriperesno deteljico pa je obliž na vse rane - ljubitelji znamke so vrsto let čakali na takšen izdelek. In so ga dobili, le cenovno je večini nedosegljiv.
    8.8

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 29.990
cena testnega vozila (€) 92.770
dolžina × širina × višina (mm) 4.643 × 1.860 × 1.450
emisija CO2 (g/km) 198
emisijski razred Euro 6
gibna prostornina (cm3) 2.891
kompresija (1:) 9.3:1
masa praznega vozila (kg) 1.655
medosna razdalja (mm) 2.820
menjalnik/pogon ročni/zadaj
največja hitrost (km/h) 307
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 375 (510) pri 6.500
največji navor (Nm pri vrt/min) 600 pri 2.500
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,8
osnovna cena vozila (€) 84.990
pnevmatike 245/35 R19 (spredaj), 285/30 R19 (zadaj)
poraba goriva na testu (l/100 km) 13,1
poraba goriva po ECE (l/100 km) 12,8/6,0/8,5
pospešek 0-100 km/h (s) 3,9
prostornina posode za gorivo (l) 58
prostornina prtljažnika (l) 480
število valjev/ventilov 6/24
vrsta motorja turbobencinski
vrtina × gib (mm) 86.5 x 82.0
zavore spredaj/zadaj kolutne hlajene/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

18 komentarjev za "Grammyja za simfonijo leta dobi…"


jack86
7 leta 8 dni nazaj

Edino kar me precej moti je, da niso sli s korakom v casu in dali full LED. Pa se kako drugo novost… Drugace pa to je to od avta; klasicna limuzina vrhunskih parametrov.

srcnik
7 leta 8 dni nazaj

Kje pa je ta “naravni” tunel?

pskoda
7 leta 8 dni nazaj

Meni osebno zelo lep avto to je pa tudi vse, zato bi raje za tak denar vzel nisana gtr

pskoda
7 leta 8 dni nazaj

Če imajo porabo na testu 13l so bolj malo pritiskal

 
Je ali ni?
Stara zanesljivka