Poraba 10,3 l/100km Največja hitrost 177 km/h Cena 71.410 eur
Plusi
  • brezkompromisne terenske lastnosti
  • izvrsten pogonski sklop
  • bogata serijska oprema
  • prepoznavna oblika
  • občutek za detajle v notranjosti
  • odstranljivi elementi (streha, vrata)
Minusi
  • brez opore za levo nogo
  • manjša nosilnost v primerjavi s konkurenco
  • zmedeno upravljanje multimedije
  • visoka cena
  • kompromisne serijske pnevmatike
  • hrupnost pri avtocestni hitrosti

Američani imajo zelo radi znamko Jeep. Ter obožujejo poltovornjake. Slednje skorajda celo toliko kot parade z ognjemetom ob dnevu neodvisnosti, tekmovanja navijaških ekip, oddelke z orožjem v Walmartu ter junaške filme, posnete po resničnih dogodkih. Zato se zdi dokaj presenetljivo, da legendarna ameriška znamka terenskih vozil kar nekaj časa ni imela v ponudbi tovrstne poltovornjaške izvedbe. Model Gladiator je eden tistih avtomobilov, ki sicer v teh naelektrenih časih deluje podobno provokativno, kot slovensko predstavništvo v Tajvanu, a obenem precej dobro pooseblja ameriški avtomobilski vsakdan. Avtomobil, v katerem pričneš kar sam od sebe brundati tisto znano Springsteenovo »Born in the USA«.

Legoland

JEEP GLADIATOR 05Bodimo iskreni. Tovrstnega avtomobilskega kolosa vozniki – vsaj na tej strani Atlantika – ne potrebujejo prav nujno. Pri Jeepovem poltovornjaku, ki sicer ni novost v ponudbi ameriškega proizvajalca, saj je s tovrstnim »mečevalskim« imenom* že obstajal pred 60 leti, gre namreč za dokaj specifično delovno vozilo, ki že s svojimi megalomanskimi merami zavzame skoraj dve parkirni mesti. Pač v skladu z znano ameriško filozofijo »Think Big«. Namreč, če so že burgerji, izdatki za vojsko ter povprečne vrednosti holesterola prebivalcev ogromni, naj bodo takšni tudi avtomobili!

A da ne bo pomote, skoraj 5,6 metra dolgo vozilo, zasnovano na četrti generaciji terensko klenega Wranglerja (serija JL), preko luže še vedno velja za srednje velik pick-up, ki se lahko skrije v senci kakšnega XL monstruma v obliki Dodgea RAM 3500 Heavy Duty ter Forda F-450 Super Duty. Vseeno pa so lahko tudi ameriški vozniki povsem brez skrbi, da bi ostali z njim na cesti neopaženi, saj že zgolj s svojo prepoznavno zunanjo pojavo (značilna Jeepova maska, ikonična kockasta oblika) izžareva dovolj mačo faktorja. Avtomobil, ki bi bil v kakšni vojaško rjavi barvi (gobi brown) dovolj zanimiv celo Toninu, da bi se v njem slikal z blatno srajco.

JEEP GLADIATOR 03Novi Gladiator s svojo kockasto obliko vsekakor že na daleč sporoča, da gre v osnovi za model Wrangler, obenem pa se ponaša z zelo praktičnim kesonom, ki je dolg kar 153 cm. Izvrstno! Malce manj izvrstna je zgolj njegova nosilnost, saj je s 613 kilogrami opazno manjša kot pri marsikaterem konkurentu (Hilux, Ranger). Za dodaten občutek svobode, pustolovskega duha in igrivega doživetja obenem poskrbijo posamezni elementi v obliki zelo lahko odstranljive strehe, enostavno snemljivih vrat (s pomočjo orodja) ter poklopljivega vetrobranskega stekla.

Obenem navdušijo posamezni retro detajli, kot npr. arhaična zunanja antena, navpična maska s sedmimi režami ali izbočeni blatniki, ki ga ustvarijo še bolj prepoznavnega in ikoničnega. Vsekakor eden redkih avtomobilskih modelov, ki ne bo zastaral niti po 50 letih!

Brezkompromisen

JEEP GLADIATOR 04

Čeprav se je v skladu z zadnjimi modnimi smernicami v zadnjih letih tudi znamka Jeep dodobra pomehkužila (elektrifikacija, dvokolesno gnani križanci), pa to k sreči vsaj zaenkrat še ni doletelo Gladiatorja. V osnovi pač gre za klasični terenec, ki ima precej raje traktorske vlake, kjer ga sicer zaustavijo šele njegove megalomanske mere, kot pa avtocestna potepanja. Hja, na slednjih boste že pri hitrosti 120 km/h iskali čepke za ušesa in glušnike, saj se ponaša z aerodinamiko na stopnji garderobne omare. Ter se obenem pridušali nad premalo neposrednim volanom, ne najbolj udobnim podvozjem (klasična šasija s togima premama) in dokaj slabo smerno stabilnostjo pri veliki hitrosti. A vendarle, saj Gladiatorja ne kupiš zaradi tega, da se boš z njim vsakodnevno preganjal po avtocestnem odseku A1 med Mariborom in Koprom ter opazoval na desnem pasu tranzitne tovorne onesnaževalce obcestnih ekosistemov.

Ne, naravni habitat Jeepovega klenega poltovornjaka je pač tam, kamor si novodobni poženščeni križanci niti slučajno ne upajo in kjer vas Zakon o ohranjanju narave (še) ne omejuje. Gladiator se namreč lahko pohvali z odličnimi koti (vhodni 41°, prehodni 18,4° ter izstopni 25°), od tal pa je oddaljen kar 25,3 centimetra. Se je na vaši začrtani poti slučajno znašel potok, bajer, mlaka, napajališče ali celo bazen? Brez težav jih lahko prebredete, če le gladina ni višja od 76 centimetrov.

JEEP GLADIATOR 27Znani Jeepov sistem štirikolesnega sistema Selec-Trac, ki se ga preklaplja s pomočjo dokaj »možate« prestavne ročice, deluje v štirih načinih (2H – dvokolesni pogon; 4H Auto – avtomatski štirikolesni pogon; 4H Part Time – stalni 4×4 pogon ter 4L – stalni štirikolesni pogon z reduktorjem s prestavnim razmerjem 2,72:1). Omenjeni sistem omogoča, da je preklop med dvokolesnim in štirikolesnim pogonom možen vse do hitrosti 72 km/h, medtem ko mora biti za preklop v 4L (reduktor)- povsem pričakovano – avtomobil ustavljen, menjalnik pa v nevtralnem načinu (N). Vozniku je obenem na voljo še zapora zadnjega diferenciala ter sistem pomoči pri spustu (HDC), kar omogoča izjemno brezkompromisnost izven utrjenih cestišč. Za precej zanimiv pripomoček na terenu se izkaže tudi sprednja kamera, ki jo je moč tudi očistiti, če je slučajno zapacana z blatom.

Gladiator se tako na terenu izkaže za enega bolj prepričljivih štirikolesnikov na trgu – a le, če boste nanj nataknili pravo obutev. Serijske celoletne pnevmatike Bridgestone se namreč izkažejo v praksi za preveč kompromisne – še posebej v kakšnem mehkejšem blatu, kjer kaj hitro pokažejo svoje meje.

Naj se sliš’!

JEEP GLADIATOR 16Čeprav elektrifikacija čedalje bolj prodira v vse pore avtomobilizma, čemer ni mogel ubežati niti Gladiatorjev 8 decimetrov krajši bližnji sorodnik (Wrangler), pa se Jeepov novi poltovornjak temu – k sreči – vsaj zaenkrat še upira. Na evropskih tleh je sicer na voljo zgolj 3-litrska turbodizelska motorizacija italijanskih korenin, ki sicer proizvede kar 264 KM moči ter tovornjaških 600 Nm navora, žal pa manjka v ponudbi še kakšen svilnato zveneč bencinski šestvaljnik. Vendarle pa zna tudi dizelsko gnani MultiJet zadoneti z dovolj prijetno simfonijo šestih cilindrov, ki dodobra napolni kabino. Proizvajalec obenem navaja, da se omenjena motorizacija ponaša z vodno hlajenim turbopolnilnikom nove generacije s turbino s spremenljivo geometrijo in ležajem z nizkim trenjem, kar poveča izkoristek in odzivnost motorja.

Kakorkoli že, v praksi se agregat izkaže s povsem zadostno zalogo moči in nima prevelikih težav s premagovanjem 2,5 tone težkega vozila. A se vseeno zdi, da ne bi bilo prav nič napak, če bi bila na voljo še kakšen močnejša opcija, ki bi še bolj suvereno opravila svoje delo. Bog ne daj pa, da bi se Američani v prihodnosti odločili za kakšno »eko-hibridno« štirivaljno verzijo, ki bi spadala k Gladiatorjevi naravi podobno kot Prius v garažo Chucka Norissa .

Za prenos moči skrbi zelo dobro delujoča 8-stopenjska menjalna avtomatika, ki se s svojo »pametjo« izkaže tudi na strmejših terenih (v 4×4 načinu vztraja v nizkih prestavah – zaviranje z motorjem). Poraba goriva? Hja, ob dani ceni vozila, ki je konkretno višja od bližnjih konkurentov, niti ne igra prevelike vloge. A če že koga zanima, z okrog 10 l/100 km povsem v mejah normale.

Lepota po ameriško

JEEP GLADIATOR 35Morda se zdi marsikomu presenetljivo, da znamka Jeep kar 30 let ni imela v svoji ponudbi terenskega »tovornjačka« s kesonom. Nenazadnje pač gre za kombinacijo, ki je preko luže še kako zanimiva in dodobra ponazarja njihov življenjski slog.

A se vseeno zdi, da bo navkljub svojim nespornim kvalitetam, Gladiator na naših tleh sila redek gost. Pa četudi gre za enega redkih pick-upov v Evropi, ki se ponaša s šestvaljnikom pod motornim pokrovom. Nenazadnje tudi zaradi njegove dokaj visoke cene, ki je opazno višja celo od uživaškega Rangerja Raptor.

Vseeno ponuja novi Gladiator izjemno pristno »retro« vozniško doživetje, ki ga v teh naelektrenih časih čedalje bolj pogrešamo. Vsekakor pravi Jeep, vreden svojega imena!

Tekst in foto: Urban Acman.

* Gladiator – mečevalec (lat.)

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Edina pogonska opcija v obliki 3-litrskega V6 turbodizla, ki je na voljo pri evropskemu Gladiatorju, zelo dobro opravlja svoje delo, saj se ponaša z dovoljšnjo zalogo moči (264 KM) in navora (600 Nm). Izvrsten štirikolesni pogon Selec-Trac!
    10
  • Notranjost
    Sila simpatično krojena notranjost z obilico »retro« elementov, ki je sicer enaka kot v sorodnem Wranglerju. Spodobno prostorna zadnja klop, malce zmedena multimedija ter izjemno zanimivi detajli v obliki odstranljive strehe, vrat in poklopljivega vetrobranskega stekla. Zelo soliden izbor notranjih materialov!
    9
  • Opremljenost
    Po stari ameriški navadi že v osnovni konfiguraciji ponuja precej bogat paket opreme. Vsekakor pa mu privoščite še paket usnjenih sedežev, ki dodajo kanček prestiža.
    9
  • Vozne lastnosti
    Na asfaltiranih cestiščih precej povprečne vozne lastnosti (posreden volanski mehanizem, slaba smerna stabilnost pri višjih hitrostih), a izjemen na terenu.
    7
  • Gospodarnost
    Precej visoka cena, ki je opazno višja od marsikaterega konkurenta, zaradi česar bo Gladiator eden bolj ekskluzivnih jeklenih konjičkov na naših cestah. Poraba goriva v okviru pričakovanj.
    5
  • Zmogljivost
    264 turbodizelskih »konjev« nima pretiranega dela s premikanjem 2,5 tone težkega vozila, ki velja za enega najdaljših avtomobilov na naših tleh. A ker od viška ne boli glava, bi si vseeno želel še kakšno krepkejšo (bencinsko gnano) verzijo v ponudbi.
    8
  • Sklep
    Najnovejši Jeepovem poltovornjak, na katerem boste verjetno le poredkoma videvali mešalce za beton, lesen opaž in bale sena, je eden najbolj težko pričakovanih avtomobilov na drugi strani Atlantika. Gre pa za avtomobilsko kombinacijo, ki precej dobro definira ameriški prometni vsakdan. Navkljub številnim kvalitetam ga bomo že zaradi visoke cene zelo redko videvali na naših tleh.
    8

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 67.490
cena testnega vozila (€) 71.410
dolžina × širina × višina (mm) 5.591 x 1.894 x 1.843
dovoljena masa vozila (kg) 2.925
emisija CO2 (g/km) 249-252 (WLTP)
garancija (splošna/jamstvo/prerjavenje/mobilna) 2/5/12/5
gibna prostornina (cm3) 2.987
kompresija (1:) 16
masa praznega vozila (kg) 2.478
medosna razdalja (mm) 3.488
menjalnik/pogon 8-stopenjski avtomatski/štirikolesni
največja hitrost (km/h) 177
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 194/264 pri 3.600
največji navor (Nm pri vrt/min) 600 pri 1.400-2.800
napake med testom brez napak
osnovna cena vozila (€) 67.490
pnevmatike 255/70 R18
poraba goriva na testu (l/100 km) 10,3
poraba goriva po ECE (l/100 km) 9,4-9,5 (WLTP)
pospešek 0-100 km/h (s) 8,6
prostornina posode za gorivo (l) 72
prostornina prtljažnika (l) 1.005 l (1.531 x 1.442 mm)
število valjev/ventilov 6/24
vrsta motorja turbodizel
vrtina × gib (mm) 83x92
zavore spredaj/zadaj kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

5 komentarjev za "Born in the USA"


srcnik
2 leta 28 dni nazaj

Izgleda kot cenena kitajska kopija mb g…

golfko-di-zlodko
2 leta 1 mesec nazaj

Ali pa kakšnega 1.0 TSI za kakšnih 65.000 EUR – za vse tiste sladokusce, ki prisegajo bencinske hlape. Glede na norosti v avtoindustriji se ne bi prav nič začudil. Se opravičujem za malo pikrosti.

Blinder
2 leta 1 mesec nazaj

Sej bi imel reduktor, da bi se dalo z njim speljat 😀

mavrica
2 leta 1 mesec nazaj

Čestitam za pogum v teh težkih časih (pravi dizel).

Blinder
2 leta 1 mesec nazaj

Zdej še čakamo električno verzijo z 200 km dosega in ceno 95.000 EUR

 
Nič več posebneži
Preprosto simpatična