Poraba 7,0 l/100km Največja hitrost 211 km/h Cena 53.510 eur
Plusi
  • robusten videz
  • usklajenost pogonskega sklopa
  • prostornost
  • udobje v vožnji
Minusi
  • prestavljanje v vozni način D se nehote pogosto konča v športnem načinu S
  • upočasnjeno delovanje večopravilne enote

Ford Edge je od svojih začetkov do prvega nastopa na evropskem trgu potreboval deset let. Medtem se je precej spremenilo; za začetek smo Evropejci pokazali drastično naraščajoče zanimanje za višje nasajene modele vseh oblik, velikosti in širokega razpona terenskih zmogljivosti, na strani proizvajalca pa so se odločili za strategijo globalizacije modelov.

Vsak avto šteje

Če je včasih robusten terenski videz v paketu obvezno prinašal tudi vsaj zadovoljive zmogljivosti izven urejenih vozišč, se je v zadnjih letih precej spremenilo. Ford je ubral strategijo, po kateri so ponudbo na evropskem trgu prilagodili povpraševanju strank – če si uporabniki ob manjših in kompaktnih urbanih križancih torej zaželimo tudi nekaj večjega in bolj zmogljivega, res ne bi bilo smiselno, da nam tega ne bi omogočili in si na ta način še nekoliko povečali prodajnih številk. V skladu s takšnim razmišljanjem je Ford predstavil globalni koncept Edge že leta 2013, serijska različica pa je doživela evropsko premiero na salonu v Frankfurtu pred dvema letoma.

Ford Edge (22)Kljub temu, da Ford na domačem trgu drugo generacijo Edgea ponuja tudi s tremi bencinskimi motorji v razponu delovne prostornine od 2,0 do 3,5 litrov in z nazivno močjo od 183-235 kilovatov, pa za naše kraje verjetno ni bilo dvoma o tem, da bodo na voljo le modeli z dizelskim motorjem. In najbrž vas ne bom niti kaj dosti presenetila s podatkom, da so bili pri nas v letošnjem letu registrirani izključno modeli z zmogljivejšim bi-turbo motorjem TDCi (154 kW), ki so opremljeni s samodejnim menjalnikom Powershift, čeprav je na voljo tudi nekoliko šibkejši (in vsaj 2.800 evrov cenejši) dizelski motor TDCi (132 kW), ki je sparjen z ročnim 6-stopenjskim menjalnikom. Gre pač za višji cenovni razred, kjer nekaj odstotkov razlike v ceni ne bo spremenilo uporabnikove odločitve, da kupi, kar si želi. Se pa po mojem mnenju kupcem verjetno zatakne ob omembi doplačila dobrih osmih tisočakov, kolikor stane prestop v prestižno družino Vignale.

Varni in manj potratni

Rezultati raziskave JATO Dynamics* nakazujejo, zakaj so prav športni terenci očitno najboljši odgovor na trenutne želje in zahteve uporabnikov. Med drugim je namreč kar 82 % vprašanih izpostavilo, da je zaščita njihove družine postala pomembnejša, 52 % pa jih je odgovorilo, da je ta funkcija oziroma lastnost najbolj značilna za SUV-je. Če temu dodamo še 78 % sodelujočih, ki jim je izjemno pomembna varna vožnja v neugodnih vremenskih razmerah, se zdijo podlage za trenutne prodajne trende v avtomobilski industriji kot na dlani.

Ford Edge (5)Nekoč, v starih časih … so bili večji športno uporabni modeli prava črna luknja v denarnici, pravzaprav z vseh vidikov stroškov lastništva. Za miritev slabe vesti ali v odgovor morebitnim novim akcijam slovenskega društva, ki je pred leti iz mestnih središč izganjalo terence, na tem mestu dodajam še enega izmed izsledkov prej omenjene raziskave: kar 82 % sodelujočih verjame, da SUV ni več le prestižno razkošno vozilo ter da se je v zadnjih petih letih njihova poraba goriva zmanjšala, s čimer so postali prijaznejši do okolja. Zadnja ugotovitev seveda lahko velja, ker sedaj prihajajo v vseh formatih in z raznoliko izbiro dodatkov.

Zaupanje v tehniko

Ford Edge je opremljen s pametnim štirikolesnim pogon, ki na podlagi podatkov različnih senzorjev, ki se osvežujejo vsakih 16 milisekund, po potrebi omogoča prenos navora s sprednjega na zadnji kolesni par, vse do razmerja 50:50. S predhodnim prilagajanjem porazdelitve navora preprečuje vrtenje posameznih koles v prazno ter potnikom omogoča varno in prijetno vožnjo. Zaradi optimizacije prerazdeljevanja navora v skladu s trenutnimi potrebami ima, v primerjavi s stalnim štirikolesnim pogonom, manjši vpliv na porabo goriva in obrabo pnevmatik.

Ford Edge (17)Glede na zgornji opis ste verjetno že opazili, da je tudi pri športno terenskih vozilih čedalje manj poudarka na tem, česa so s štirikolesnim pogonom sposobni na terenu. Sistem štirikolesnega pogona je najpogosteje namenjen kar se da udobni in nenaporni cestni vožnji v vseh voznih razmerah. Za enake potrebe je Edge lahko opremljen tudi s sistemom prilagodljivega krmiljenja, ki spreminja razmerje med obračanjem volana in obračanjem koles glede na trenutno hitrost vozila. Prav zato je lahko na mestu in pri nižjih hitrostih izjemno okreten, pri večjih pa bolj natančen.

Prevelik v vožnji? Nikoli. Za mesto? V bistvu tudi ne, ker lahko uporabnik poseže po sodobnih pomagalih v obliki kamer in senzorjev, med dodatki pa je tudi aktivna pomoč za parkiranje.

Tudi sicer ima Edge na seznamu serijske in doplačilne opreme celoten nabor Fordovih varnostno-asistenčnih sistemov, ki ustrezajo potrebam in željam sodobnih voznikov. Od vsakega izmed njih pa je seveda odvisno, koliko jih bo uporabljal.

Želja, potreba ali statusni simbol?

Na zgornje vprašanje naj si odgovori vsak sam. Moje mnenje je, da pravzaprav niso pomembni razlogi, zaradi katerih si kupec omisli konkreten avtomobil. Dejstvo je, da je Edge dovolj prepričljiv, da lahko pokrije vsa tri zgoraj našteta polja, sploh če vas ne vleče med bolj prestižne (in dražje) znamke.

Besedilo in foto: Urška Radolović.

*Pod pokroviteljstvom družbe Ford Motor Company; vzorec zajema 5.000 oseb iz Francije, Nemčije, Italije, Španije in Velike Britanije, ki so že bili lastiki avtomobila oziroma so načrtovali njegov nakup v naslednjih 12 mesecih.

 

 

 

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Pogonska kombinacija deluje usklajeno ter je za uporabnika nenaporna. Delovanje menjalnika je uglajeno, le ročica se ob prestavljanju v vozni način D prepogosto najde v športnem načinu S. Kljub temu, da je opremljen s štirikolesnim pogonom, bodo vozniki njegove prednosti najpogosteje izkoriščali na običajnih cestah, ko se bodo soočali z različnimi vremenskimi razmerami in stanjem cestišč.
    9
  • Notranjost
    Glede na to, da je Edge zasnovan na enaki platformi kot Mondeo, Galaxy in S-Max, se voznik sooči s skoraj identično ergonomijo, potniki pa lahko uživajo v prostorni notranjosti (na zadnjih sedežih je omogočeno tudi nastavljanje naklona naslona). V prtljažniku se je med dodatki znašla zelo praktična obojestranska talna preproga prtljažnega prostora, ki pri aktivnejših uporabnikih poskrbi za lažje obvladovanje umazanije.
    8
  • Opremljenost
    Paket Titanium je že v osnovi bogat, kot se za vozilo Edgeovega formata nekako pričakuje. Med opremo za doplačilo v testnem vozilu so bili še radarski tempomat, prednja kamera, aktivna pomoč pri parkiranju, Sonyjev navigacijski sistem ter dinamična žarometa s tehnologijo LED , kar bi moralo zadovoljiti večino uporabnikov.
    9
  • Vozne lastnosti
    Za avtomobil, ki tehta približno dve toni, je na cesti enostavno obvladljiv in daje vozniku dober občutek nadzora. Z veseljem se z njim lahko odpravite na daljše vožnje, kjer je sposoben tudi višjih avtocestnih hitrosti, udobje v vožnji pa povečuje Fordov sistem za aktivno izničevanje hrupa.
    8
  • Gospodarnost
    Njegova poraba se ob običajni vožnji vrti okrog sedmih litrov na prevoženih sto kilometrov, kar se mi zdi zelo zadovoljivo. Če pozabite, da ste prestavili v športni način ali če ga priganjate v višje obrate, ji boste z lahkoto dodali liter ali dva. Seveda pa za Edge že zaradi cenovnega razreda v splošnem težko rečem, da je ekonomična izbira.
    7
  • Zmogljivost
    Edge že zaradi svoje zasnove ni primeren za kakšne pretirano dinamične podvige, moč motorja pa se za njegovo maso nikakor ne zdi pretirana, sploh če se bo uporabnik odločil za vleko prikolice.
    9
  • Sklep
    Ford Edge je SUV, ki Evropejce približuje ameriški kulturi večjih športnih terencev in poltovornjakov. Na videz deluje možato in robustno, a je v prvi vrsti namenjen običajni cestni rabi, kjer imajo v njem uporabniki, zaradi štirikolesnega pogona in številnih varnostno asistenčnih sistemov, pomirjujoč občutek varnosti.
    8.3

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 53.510
dolžina × širina × višina (mm) 4.808 x 1.928 x 1.692
dovoljena masa vozila (kg) 2.555
emisija CO2 (g/km) 149
emisijski razred Euro 6
garancija (splošna in mobilna/prerjavenje/lak) 5/12/2
gibna prostornina (cm3) 1.997
kompresija (1:) 16,0
masa praznega vozila (kg) 1.949
medosna razdalja (mm) 2.849
menjalnik/pogon 6-stopenjski dvosklopkovni samodejni / štirikolesni
največja hitrost (km/h) 211
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 154 (210) pri 3.750
največji navor (Nm pri vrt/min) 450 pri 2.000-2.500
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,9
osnovna cena vozila (€) 49.120
pnevmatike 235/55 R19
poraba goriva na testu (l/100 km) 7,0
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,4/5,4/5,8
pospešek 0-100 km/h (s) 9,4
prostornina posode za gorivo (l) 68,9
prostornina prtljažnika (l) 602-1.847
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 85,0 x 88,0
zavore spredaj/zadaj kolutne prisilno hlajene spredaj in zadaj
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Veliko muzike za mali avto
Oranžna strela