Kot bojevnik štrli iz povprečja
Mazdini oblikovalci so sicer poskrbeli za oblikovno osvežitev, a se ji tokrat ne bom pretirano posvečal. Spremembe so vidne na maski hladilnika, kar potruditi se moraš, da vidiš bolj vodoravno linijo prednjih meglenk in povečane smernike v vzvratnih ogledalih, nekoliko drugačni so še žarometi, a zgodba se tukaj načeloma konča. Že tako energična zunanjost prave osvežitve ni potrebovala, deloma tudi zato, ker najbližji tekmeci igrajo na varne karte in z zunanjim videzom ne vzbujajo pretiranih čustev.
Mazda3 je bila tretji model, ki je sledil oblikovalskemu jeziku Kodo. Duša gibanja, kot je slovenska interpretacija japonske besede, je prikaz potencialne energije v stacionarnih oblikah, inspiracijo pa je Mazda našla v starodavni borilni veščini Kendo. Mazda opisuje Kodo v treh besedah: hitrost, napetost in privlačnost. Z njim želijo obuditi življenje v obliki vozila, prenesti srce in dušo v hladen kovinski stroj. Sliši se pompozno, pretirano, a v resnici je Mazda3 na cesti polna energije, kot neuničljivi bojevnik štrli iz povprečja in kar nekoliko zasenči ostale.
Malenkosti, ki štejejo
Že odkar je Mazda3 leta 2013 v aktualni generaciji zapeljala na naše ceste, sem navdušen nad zasnovo potniške kabine. Prečiščena armaturna plošča, pregledna večopravilna enota, ki se jo zlahka upravlja preko krmilne enote pri ročni zavori, naravnost fantastični voznikovi prikazovalniki pa so bili le pika na i. A vse ni bilo tako rožnato. Ker je ročica ročne zavore zavzela veliko prostora, je manjkal kakšen odlagalni prostorček. Zadrego so rešili s serijsko nameščeno elektronsko zavoro, v osrednjem grebenu je nastal prav prostoren predal za odlaganje, povrh vsega pa samodejno odtegovanje ročne zavore deluje kot po maslu. Tukaj je že prva rešitev, ki bistveno pripomore k boljši povezanosti voznika z vozilom. Kot je pred kratkim pisal Urban v testu Qashqaija in ste se tudi bralci v komentarjih strinjali, velikokrat splošno uporabnost v japonskih vozilih močno okrni delovanje sistema električnega odpiranja stekel. Pri Mazdi so s prenovo to težavo odpravili, zdaj se tudi sovoznikovo steklo odpira samodejno preko dvostopenjskega stikala.
Pri Mazdi so povsem jasni – v središču pozornosti je voznik. Filozofija Jinba Ittai v ospredje potiska povezanost med voznikom in avtomobilom. Pri razvoju zato sodelujejo različni inženirji in se prepletajo različna avtomobilska področja. Na račun takšnih in drugačnih rešitev je voznik v svojem sedežu eno z avtomobilom, gibanje je harmonično in občutki naravni. V skladu s to filozofijo so izboljšali delovanje večopravilne enote, spremenili nekaj stikal in poenostavili napise na njih. Vse to pričara odlično vozniško okolje, izdelano po mojem okusu. Le redkokateri tekmec je kos Mazdini zasnovi, še najbližje pa mu po mojem mnenju pride premijski (in skoraj dvakrat dražji) Audi A3.
Ena izmed pomembnejših inovacij za Mazdo3 je sistem poimenovan G-Vectoring Control (GVC). Gre za najnovejši sestavni element skupka tehnologij Skyactiv.
Kaj pravzaprav je GVC?
Gre za sistem, ki minimalno spreminja navor motorja ter dodatno obremeni stično površno sprednjih pnevmatik. Deluje obratno kot sistem za vektoriranje navora, zato ob vstopu v zavoj za trenutek odvzame motorni navor in poskrbi za prenos obremenitve na prednje zunanje kolo. Z izkoriščanjem naravnega gibanja avtomobila lahko voznik prevozi zavoj z enakomerno hitrostjo in zmanjša večkratno popravljanje volana. Potniki med vožnjo nezavedno blažijo majhne, nenadne premike s krčenjem mišic in pri tem še posebej aktivirajo glavne mišice ob strani vratu – ravno to nenehno krčenje mišic vodi v stres in nepozornost voznika.
Se ga med vožnjo občuti?
Med običajno vožnjo je praktično nemogoče občutiti delovanje sistema. Še posebej, ker težko primerjaš vožnjo z Mazdo3 brez vgrajenega sistema GVC. Dejstvo je, da se Mazda3, tako kot prenovo, pelje naravnost fantastično. Odzivnost volanskega obroča in stopalke za plin delujeta v sinergiji z vzmetenjem in krmiljenjem. Vožnja je na praktično vseh podlagah nenaporna in tudi po daljši poti iz vozila stopiš praktično spočit. Presenetljivo to ne pomeni, da se nagiba kot stara ladja, temveč sledi vsakemu voznikovemu gibu, ob hitro odpeljanih zavojih pa o podkrmiljenju ni ne duhu ne sluha. Le sanjam lahko, kako odlična bi bila športna različica MPS, ki pa očitno ne bo nikoli prišla v moje roke.
Prava pot
Ko je celoten avtomobilski svet v svoje modele nameščal prostorninsko majhne motorje s turbopuhalom, je Mazda gledala v svojo smer. Kot že večkrat v preteklosti, ko so se stvari lotili drugače. Niso popustili pritisku in trmasto v svoje modele nameščali prostorninsko ravno prav velike štirivaljnike, brez turbine in z visoko kompresijo. Zdaj, ko so številni proizvajalci ugotovili, da zmanjšanje delovne prostornine ni najboljša rešitev in se počasi zopet vračajo v prejšnje stanje, so inženirji pri Mazdi verjetno hudo zadovoljni. Obstoječ princip so z leti izpopolnjevali in atmosferski bencinski štirivaljnik z 88 kilovati moči nudi odlično razmerje med zmogljivostjo, varčnostjo in uporabnostjo. Še sam sem bil presenečen nad povprečno porabo goriva, ki se je v mešanem ciklu ustavila na približno sedmih litrih, na relacijski vožnji iz Lukovice do Kočevja pa je porabil tudi manj kot šest litrov. V moji knjigi je to odličen rezultat, rokavica dizlom in prisilno polnjenim bencinskim agregatom je vržena.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
65 komentarjev za "Poezija v gibanju"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
tolk komentarjev pa še golf ni dobil kot tale mazda:P
http://www.avto-magazin.si/novice/brez-skrbi-nakup-rabljene-mazde-3/
Tukaj piše večina folka kako je mazda super duper vozijo pa vag-a… haha
Meh pskoda. Glede na tvoje izjave se jasno vidi, da nimaš pojma kaj je to atmosferc, kolk je pomembna kubitura, kakšni so novi mazdini motorji in kakšno napredno tehnologijo vgrajuje in jo bo še izboljševala mazda.
Verjetno te bo presenetlo da ima mazda na lagerju 2,5 litrski turbo bencinski motor z 250 km in 420 nm navora, ki ga vgrajuje v CX9. Ta motor bodo slej ko prej začeli vgrajevat tudi v 3, 6, in cx5. Zakaj ga že ne vgrajujejo? Ker si glede na stanje v katerem so bili po odhodu Forda, nepremišljene stroške ne morejo privoščiti.
Sam vozim 2,2 dizla in je po porabi, prožnosti in navoru super, najmanj primerljiv s TDI, če ne boljši.
Sicer so pa mazdini atmosferci trenutno top po porabi in navoru med atmosferskimi motrji za osebna vozila, sam če ne zastopiš kaj je atmosferc in kako se ga vodi – pol si pa pač teslo.
Jaz sem že leta 1998 imel 2.0 155hp atmosferca in je bil bolj živahen od zdajšnih mazdinih in da bi zdaj skoraj 20 let kasneje kupil slabši motor saj nisem trapast oz teslo kot praviš ti. Ja 2.2 res ne moreš primerjat z tdijem.
Lepo, da ima 2.5 turbo z 250hp na lagerju samo halo 2.5?! Za te konje je še 2.0 preveč
Ti si leta 98 hodil v osnovno šolo.
Pskoda a je kak avto, ki ga ti ne spljuvaš razen tvojga usranga seata?
Glavni problem je, ker tule gor določenih avtov eni niso videli niti od blizu, kaj šele, da bi jih sprobal in potem se pišejo neumnosti. Tipičen primer je nepoznavanje mazdinega 2.2 dizla, ki je dejansko eden najboljših motorjev na trgu v vseh pogledih. Že v stari izvedbi tam cca. 7 let nazaj je imel pri 129 konjih zelo lepih 340 Nm navora, kolikor jih ima npr. še danes aktualni 2.0 tdi 150 km. In ja, ker vozim oba lahko rečem, da se v praksi zaradi enakega navora tistih 21 km manjka pri Mazdi praktično izniči. Seveda ima 2.0 tdi boljši pospešek 0-100 ter boljšo končno hitrost – to dvoje, kar se že nonstop ponavljam pa v vsakdanjem prometu nima tako bistvenega pomena. Prožnost (vmesni pospeški) je praktično enaka in to je tisto kar šteje. Drugi problem pa je primerjanje turbo in atmosferskih bencinarjev, kjer se ne vzame v obzir povsem različen karakter enega in drugega motorja in zopet imamo čežano iz jabolk in hrušk (ter en kup glupih komentarjev).
Če je govora o dobrem motorju je to 1.9 jtd oz m-jet 140 oz 150hp. To sta vrhunska motorja čeprav to meni nič ne pomeni, ker ga pred 100kkm prodam in do te kilometrine zdrži vsak motor.
Mazda ima z 2.2 motorjem 340nm pa še to po moje samo na papirju z zastarelim motorjem.
Za 2.2 dizel motor je vse pod 400nm smešno oz sramota.
Jaz sem vozil mazdo 3 z najmočnejšim bencinarjem in motor je mrtev, zato me je odvrnilo. Zdaj dokler ne bo turba in vsaj nekaj živahnih žrebcev je tudi povoham ne
Mazda je kanta od kante. Pohodiš gas in se nič ne zgodi. Zakaj ne bi spljuval svojega? Trenutno mi dela ko šus pa še bolj živahen je od vseh mazd, zato ne vem zakaj bi ga spljuval. Ko bo začel zajebavat ga pa bom, če ga ne bom prej prodal
Saj je brezveze, da pišem ampak tole moram povedat: Danes je za mano na AC vozila aktualna Mazda 6 (jaz sem bil z sportvanom 2.0 tdi). Pri pospeševanju iz cestninske postaje, čeprav sem pospeševal na polno, mi je sledila z enakim tempom. Ok sem si mislil, 2.2 dizel dela svoje. Nato pri cca. 140 km/h popustim, zatem me prehiti in potem šok: Bil je običajni 2.0 bencinar, katerega pri ‘šestici’ prepoznaš po dvojnem izpuhu. Toliko o tem, da so motorji mrtvi in da se nič ne zgodi, ko daš gas. Ja seveda se nič ne zgodi, če ga ne znaš vozit kakor je atmosferca treba vozit – beri: daš prestavo ali dve nižje in potem še kako gre. Sej podobno je pri ženski: Če jo ne pripraviš do tega, se nič ne zgodi. Zato zate @pskoda upam, da nisi tudi tu enako nevešč kot pri vožnji z atmosferskim bencinarjem… :))
To pa ne bo držalo, vse mazde 6 imajo zadaj dvojni izpuh, cev levo in desno. Poglej na avtonetu slike. Verjetno te je prehitel 176 konjski dizel. Sicer pa dosti ljudi avto zapelje na tuning, tako da nič ni nujno danes.
Nič nimam proti 2.0 bencinarju, imel ga pa vseeno ne bi. Če nadaljujem tvojo primerjavo, mirno prepuščam “veščim” žensko, ki rabi poseben postopek, da se sploh ogreje.
http://www.autoportal.hr/clanak/t_v_mazda_3_najpouzdaniji_je_6_7_godisnjak