Zaradi dolgoletnega druženja je nekako ostala v mojem “avto-fokusu”, a do danes vedno v kombinaciji ročnega menjalnika in dizelskega motorja. In kot da aktualni model ne bi bil že sam po sebi svetlobna leta oddaljen od prejšnjega, sem si v testnem modelu privoščila najmočnejši bencinski agregat s samodejnim menjalnikom. Je lahko sploh še boljše?
Očem prikrito
Tisto, nad čemer se navdušuje širša javnost, je nedvomno nova Mazdina atraktivna, drzna in brezkompromisna oblika, ki se zdi dopadljiva celo sicer najbolj zadrtim puristično naravnanim očem. Avtomobil je dovolj drugačen, da ga težko zamenjate s katerim izmed konkurentov, kar je v moji knjigi vedno vredno pohvale. Dodatno, če oblikovalcem uspe tako lep in skladen izdelek.
Obenem so si pri znamki vzeli kar nekaj časa in dodobra predstavili tehnologijo, ki v ozadju poskrbi za optimalno gibanje sicer všečno zložene pločevine. Skupek tehnologij Skyactiv so predstavljali po delcih že kar nekaj časa pred prihodom Mazde6 (prvič kot celoto v modelu CX-5), zato so se v trenutku razkritja lahko vozniki po želji in potrebi že prepričali o njihovih značilnostih in prednostih. V novi Mazdi6 so jih le še nekoliko nadgradili z voznikovimi informacijsko-asistenčnimi vmesniki in sistemom regenerativnega zaviranja i-ELOOP.
Ena bolj revolucionarnih odločitev svojeglavih Japoncev je zagotovo ta, da so uvedli enotno kompresijsko razmerje 1:14,0 za dizelske in bencinske agregate; edina izjema ostaja naša testirana lepotica, kjer se razmerje ustavi pri 1:13,0. Tudi sicer, zaradi kombinacije bencinskega motorja večje prostornine s 6-stopenjskim samodejnim menjalnikom in najvišjo stopnjo opreme, dodobra odstopa od povprečnega evropskega okusa in je namenjena ožji izbrani publiki, ki išče prav takšen paket.
Popolnost?
Če želi Mazda s poslovno Šestico tekmovati z dražjimi in prestižnimi znamkami, ji ne ostane nič drugega kot stremenje k popolnosti. Verjetno ni naključje, da so imela vsa naša tri testirana vozila najvišji nivo opreme Revolution, v dveh primerih dodatno izboljšan z navigacijsko napravo, saj manj kot vse v tem segmentu enostavno ni dovolj prepričljivo. Še več, kaj hitro lahko postane jeziček na tehtnici izbirčnih managerjev, ki so jim pri Mazdi enostavno zaprli usta.
Glede na to, da nerada naštevam, kaj vse se najde v paketu Revolution, se bom dotaknila le novosti, radarskega tempomata MRCC (Mazda Radar Cruise Control), ki samodejno ohranjanja razdaljo do spredaj vozečega vozila vse do hitrosti 200 km/h in smo ga tokrat lahko prvič testirali. V praksi je zame že običajen tempomat idealen dodatek samodejnemu menjalniku, predvsem za čim bolj sproščena daljša potovanja.
Nadgraditev sistema s spremljanjem vozila spredaj je seveda dobrodošla novost, z le eno pripombo: pri višjih hitrostih so se mi zdeli posegi elektronike v vožnjo preveč drastični in posledično moteči. Na žalost se na avtocestah vedno in povsod najdejo vozniki z nenadno željo po “preskakovanju” na levi pas, kar povzroči naglo prilagodljivo zaviranje vozila in glasno pritoževanje sopotnikov, ki navadno ne spremljajo prometa s pozornostjo voznika.
Ob tem malenkostnem zadržku je vožnja z novo Mazdo6 pričakovano dovolj udobna in kot nalašč za daljše poslovne ali družinske poti. Vse na njenem videzu sicer kar kliče po dinamični vožnji, z nastavitvami voznih lastnosti so jo pripravili za večje izzive, a bodimo realni: večina voznikov jo bo uporabljala na način, ki bo potnikom kar najbolj prijeten.
Ukročena
Za konec le še beseda o najmočnejšem bencinskem agregatu, ki je v ponudbi v Mazdi6. Po pravici povedano mu v običajni mestni vožnji, tudi zaradi delovanja samodejnega menjalnika, niti ne bi prisodila tolikšne moči. Na prvi občutek deluje nekako zadržano, podobno kot ukročena žival, ki so je priučili “lepega” obnašanja. A potreben je le odločen pritisk na stopalko na plin in zadostna dolžina odprte ceste, da pokaže, kaj zmore. In na tej točki je ne zamenjam za bolj običajne dizelske agregate, žeja gor ali dol …
Več o Mazdi6 na uradni strani.
Besedilo in foto: Urška Radolović
Mnenja uporabnikov
15 komentarjev za "Mazda6 2.5i AT Revolution SD – Ukročena zver"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Locher
verjemi, da jih je od teh, ki se že vozijo po Sloveniji kar precej takšnih kot je ta testirana in to niso testna vozila. Ampak dalj časa kot bo nov model na prodaj, manj se jih bo prodalo. Isto je bilo pri vseh generacijah 6.
Verjamem, da je super za vozit. Vseeno pa se mi zdi, da tako motoriziranih šestic pri nas ne bo sploh omembe vredno število. Še testne bo verjetno problem prodat. 🙂
Smo vozili novo 6tko z 2.0 motorjem….poln avto, ornk deci…poraba okoli 8,5 – 9,5litra malo bolj vznemirljiva vožnja…ob takšni teži ji je manjkalo tista pika na i…res pa da je odvisno kakšen voznik si in kaj pričakuješ…drugače poponloma zadovoljiv motor.
Skupno povprečno porabo 8,1L / 100km v 3 letih lastništva, sem imel jaz pri stari Mazdi 6 1.8 benz (120 km), tako da se mi tole za ta motor in konje sploh ne zdi veliko…
Mimogrede, na a.com bo v kratkem objavljen tudi test 2.0i motorja v Mazdi6.