Testi

Toyota Auris Touring Sports 1.6 Style – Toyota ima talent

Poraba 7,3 l/100km Največja hitrost 195 km/h Cena 18.700 (16.800 - akcijska) eur
Plusi
  • prtljažna prostornost
  • serijska zaščitna mreža za prtljažnik
  • uravnotežene vozne lastnosti
  • ergonomija
  • poraba goriva
  • odlična zvočna zatesnjenost
  • mehak in natančen menjalnik
Minusi
  • pomanjkljiva oprema paketa Style (ročni pomik zadnjih stekel, manko dežnega senzorja, …)
  • impulzno stikalo le pri voznikovem steklu
  • po zagonu avtomobila dokaj zapoznel vklop zadenjske kamere
  • nenatančen vzvod za nastavitev naklona sprednjih sedežev

Poznate tisti občutek, pri katerem na začetku ravno ne padeš dol od navdušenja in vse skupaj deluje »kr neki«? Potem pa ti počasi in vztrajno toliko zleze pod kožo, da ti je na koncu že prav všeč. In ne, da ne bo pomote, nikakor ne govorim o zabavni televizijski oddaji Slovenija ima talent!

Lexus-izacija

Na našem »šovu« se je tokrat predstavil najnovejši Toyotin Auris v karavanski preobleki, ki je bil postavljen pred dokaj težko nalogo, da uspe komisijo obdržati kolikor toliko budno. Priznati je namreč potrebno, da je dosedanja kombinacija sestavin »Toyota« in »karavan« delovala na poskusne paciente precej blagodejno, saj jih je v trenutku popolnoma uspavala. Neposvečeni viri celo pravijo, da na severu Finske med polarnim poletjem lokalni zdravilci nespečim turistom predpisujejo, naj na nočno omarico postavijo sliko 8 let stare Toyote Corolle Wagon ter si jo pred spanjem ogledujejo vsaj 15 minut.

A Toyota tokrat pri karavanskem Aurisu nikakor ni ponovila napake iz preteklosti, da bi na cesto poslala avto, ki bi bil dolgočasen kot Sobotna priloga. Najnovejša karavanska različica Aurisa, katero zaznamuje novodobni ostrorobni Toyotin dizajn, ki ga je očitno rahlo okužil Lexusov L-Finesse oblikovalski virus, deluje skorajda še skladneje od svoje osnovne, 28,5 centimetrov krajše petvratne verzije. Manjše vprašanje porajajo le serijska 16-palčna platišča, ki pa delujejo dokaj podobno kot premierkina krilca – namreč, nič ne bi bilo narobe, če bi bila vsaj za en palec večja. Kljub temu pa je potrebno priznati, da je oblikovni napredek toliko očiten, da bi lahko njeno karavansko predhodnico Corollo preimenovali kar v »karjolo«*.

Volkswagenizacija

Karavanski Auris je moral v nadaljevanju prepričati komisijo, da je lahko celo bolj papeški od papeža, s čimer bi bil bližje povprečnemu Slovencu. Oziroma v avtomobilističnem prevodu – da bi bil celo malce bolj volkswagnovski od Volkswagna, da bi ga na Slovenskem sploh kdo povohal.

A Auris TS preseneča v notranjosti z marsikaterim poznanim VW talentom. Pa naj gre za splošen občutek solidnosti ter dovolj prepričljiv izboro plastičnih mas, ki vsaj na prvi dotik ne delujejo več tako, kot da bi otipavali Marlesov kuhinjski pult iz leta 1976. Ali za precej spodobno ergonomijo (vključno z intuitivno avdio napravo z zaslonom na dotik), kar bodo cenili tudi dosedanji kupci Toyotinih karavanov, ki trpijo za boleznijo sive mrene. Ali pa za zelo redoljubno obdelan prtljažni prostor, ki se ponaša z uporabnim dvojnim dnom, še bolj uporabnimi in celo odstranljivimi stranskimi predali, možnostjo podiranja zadnje klopi z vzvodom iz prtljažnika, serijsko zaščitno mrežo ter volumnom, katerega se ne bi sramovala niti Octavia Combi**.

Podobnosti s Volkswagnom pa s tem še ni konec, saj se tudi novi karavanski Auris ponaša s serijskim artefaktom, v obliki »roštilja« za pomik zadnjih stekel, kateri je takisto brez učinkovitega »child lock« varnostnega zaklepa za radovedne male otroke, ki prvič ugledajo tovrstno čudo. A so, podobno kot pri Hyundaju, tudi pri Toyoti malce pretiravali z volkswagenizacijo ter osrednje merilnike osvetlili z že rahlo passé*** modro barvo, ne da bi opazili, da s tem kopirajo 8 let starega Golfa V.

Hyundaizacija

Karavanski Auris pa je čakala še zadnja, rahlo provokativna naloga. Naloga, ob kateri bi ustanovitelj podjetja Toyota Motor Corporation, Kiichiro Toyoda, najverjetneje pričel škrtati z zobmi ter zelo plitko dihati. Naloga, pri kateri je moral Auris komisijo vsaj toliko pozitivno presenetiti, kot to uspeva v zadnjem času korejskemu Hyundaiju.

Po testu dizelske in hibridne verzije, se je tokrat na testu znašla še različica z 1.6 bencinskim motorjem, ob katerem pa so se že takoj na začetku, po obratu ključa v ključavnici, pričela porajati resna vprašanja:

1. Se le ne bi peljal bolje v rahlo cenejših korejskih alternativah (Cee’d SW / i30 Wagon)?

Auris TS se izkaže s povsem uravnoteženimi voznimi lastnostmi ter udobnim požiranjem cestnih nepravilnosti, kjer njegovo vzmetenje zmede le kakšna kombinacija zaporednih prečnih neravnin. A ima, v primerjavi s korejskim dvojcem, komunikativnejši volanski mehanizem ter, kar je zelo važno pri voznih občutkih velike večine podkaravanških voznikov, menda še vedno »prestižnejši« logotip na volanu.

2. Je ob poplavi turbo-bencinskih agregatov sploh primeren, da se z njim pojavim na cesti?

Atmosferski bencinski 1.6 Valvematic motor s 132 konjiči deluje v Aurisu povsem spodobno. Pri iskanju primernega navora ga je sicer potrebno priganjati proti 4.000 vrtljajem, a mu je v pomoč izjemno mehak in natančen menjalnik, z dokaj kratkimi prestavnimi razmerji. Hkrati pa deluje ob poplavi turbo-bencinskih agregatov tovrstna klasična zasnova motorja (interna koda: 1ZR-FAE) skorajda že rahlo arhaično, kar vzbuja pri lastniku tovrstnega vozila tisti neopisljivi občutek, da ga ni potrebno ravno skrbeti, da bi prejel v roku 14 dni vabilo zaradi tovarniškega vpoklica. Hja, pri Toyoti jih vsaj opravijo …

3. Je avto sploh prižgan?

Motor namreč teče tako mirno, tiho in uglajeno, da lahko pri rdeči luči na semaforju slišiš celo misli ostalih voznikov, kako ob pogledu na Aurisa TS 1.6 razmišljajo: »Oh, kako lep Hyundai …«.

Chanometer

Tokratni testni šov je dokazal, da ima Toyota še vedno talent, da ustvari dovolj prepričljiv avto, ki se lahko brez težav spopade celo z vselej cenjeno in racionalno Škodino Octavio Combi. Tudi cenovno! A ji hkrati za ovratnik že diha falanga prihajajočih karavanskih alternativ (VW Golf Variant, Seat Leon ST, Honda Civic Tourer), boj za titulo »Najidealnejšega vozila za vožnjo po makadamu****« pa bo vroč, kot že dolgo ne.

Več o karavanskemu Aurisu pa na uradni strani ter z mednarodne in domače predstavitve.

Tekst in foto: Chan

* Samokolnica (pogovorno)
** Japonski teoretični matematiki so s povsem svojstveno metodo, pri kateri so Aurisov prtljažnik nabasali z 530 penastimi modelčki Škodinih Octavij, volumna enega litra, menda izračunali, da bi jih šlo notri še več kot v karavansko Octavio. A le, če bi jih uspeli potlačiti še v prostor za rezervno gumo, v 12 voltno vtičnico ter rezervoar za gorivo
*** Zastarelo
**** Najidealnejše vozilo za vožnjo po makadamu = službeno vozilo

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Klasičen bencinski motor z željo po vrtenju ter ročni šeststopenjski menjalnik z željo po pretikanju.
    9
  • Notranjost
    V teh časih pretiravanja z brezštevilnimi gumbi, zaslončki in bizarnimi barvnimi kombinacijami je Aurisova preprosta in prečiščena notranjost pravi balzam za prste, oči in možgane. Navduši prtljažna prostornost in prilagodljivost.
    8
  • Opremljenost
    Paket Style je pri Toyoti rangiran v zlato sredino, a mu manjka marsikateri kos opreme, ki bi moral biti v nižjem srednjem razredu že med serijsko opremo (samozatemnitveno ogledalo, dežni senzor, električni pomik stekel zadaj).
    7
  • Vozne lastnosti
    Ko pričneš ugotavljati, da ti počasi toliko zleze pod kožo družinski karavan, pri katerem je udobje bistveno pomembnejše od ostre športnosti, potem veš, da se vztrajno staraš.
    8
  • Gospodarnost
    Zaradi konkurenčne cene (tudi v pričakovanju akcijske cene) ter zelo spodobne porabe bi znal krasti kupce korejskih »diskontnežev«.
    9
  • Zmogljivost
    Še ravno pravšnje, da se vozniku ne porajajo skrbi, da bi se moral ob polno naloženemu avtomobilu voziti na avtocesti v zavetrju romunskih tovornjakov.
    7
  • Sklep
    Toyota tokrat ni ponovila napake, ki jo je storila s prvo generacijo Aurisa, ko so kupci v salonih zaman povpraševali po naslednici karavanske Corolle ter se množično odpravljali h konkurenci.
    8

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 18.700 (16.800 - akcijska)
dolžina × širina × višina (mm) 4.560 x 1.760 x 1.475
dovoljena masa vozila (kg) 1.835
emisija CO2 (g/km) 140
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 3 (100.00 km)/12/3
gibna prostornina (cm3) 1.598
kompresija (1:) 10,7
masa praznega vozila (kg) 1.280
medosna razdalja (mm) 2.600
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni / spredaj
največja hitrost (km/h) 195
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 97/132 pri 6.400
največji navor (Nm pri vrt/min) 160 pri 4.400
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom
obračalni krog (m) 11
osnovna cena vozila (€) 18.700
pnevmatike 205/55 R16
poraba goriva na testu (l/100 km) 7,3
poraba goriva po ECE (l/100 km) 8,0/5,0/6,1
pospešek 0-100 km/h (s) 10,5
prostornina posode za gorivo (l) 50
prostornina prtljažnika (l) 530-1.658
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja bencinski
vrtina × gib (mm) 80,5x78,5
zavore spredaj/zadaj kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "Toyota Auris Touring Sports 1.6 Style – Toyota ima talent"


Gregor-Humar
10 leta 6 meseci nazaj

Fantastičen, res zelo lepo napisan test, svaka čast!
Kupil pa sicer ne bi tega avta, vseeno pa napredek glede na par zadnjih modelov Toyote, ki se zdi na čase nekako zgubljena v času, vsaj pri designu in kvaliteti materialov v notranjosti.

 
Mazda6 2.5i AT Revolution SD – Ukročena zver
Dacia Sandero Stepway Ambiance dCi 90 – Dilema