Poraba 5,0/12,8/6,6 l/100km Največja hitrost 217 km/h Cena 32.339 eur
Plusi
  • združitev blagega hibridnega pogona z množico sistemov in funkcionalnosti
  • notranja prostornost
  • nastavitev temperature in glasnosti z drsanjem (namesto tipkanjem)
  • svetilnost žarometov (LED)
  • opremljenost
  • uporabnost in prostornost kabine
Minusi
  • občutljivost sijočih površin na prah in prstne odtise
  • avtomobil si ne zapomni zadnje nastavitve (izklop) sistema Lane Assist

Kot že prve tri generacije, je tudi četrti Leon tehnično identičen Volkswagnovemu Golfu. Kljub utečeni praksi deljenja celotne tehnike, ki je zgolj ovita v drugačno podobo, se zdi tokratna izvedba španske srednje velike družinske kombilimuzine daleč najboljša doslej. Test.

Seat Leon tretje generacije je bil že sila kompetenten in dovršen avto. Celo tako dober, da se je na našem PRIMA testu družinskih karavanov izkazal kot najboljša opcija med zbrano druščino. Že tako dober izdelek je uspelo Špancem v četrti generaciji še enkrat omembe vredno dodelati v mnogih pogledih.

Odlično delujoč sistem

Seat_Leon_15_eTSI_150_FR_08Novinec je še naprej postavljen na Volkswagnovo platform MQB, a ima ta imenu primaknjeno besedico evo. Glavna novost platforme MQB evo je njena možnost elektrifikacije. Poudarjam, da omogoča elektrifikacijo. Nimajo namreč vsi Leoni, Golfi, Octavie in ostali na tej arhitekturi osnovani modeli na takšen ali drugačen način elektrificiranih pogonskih sklopov. No, dotični Leon ga je imel je v mojih očeh eden boljših blagih hibridov na tržišču, saj je uspelo inženirjem izvrstno uglasiti številne elemente pogonskega sklopa in funcionalnosti avta. Zanimivo pri tem je, da gre za skupek elementov in funcionalnosti, ki me same po sebi običajno ali živcirajo ali pa mi vzbujajo dvome o njihovi smiselnosti. Toda v Leonu 1.5 eTSI DSG so bile zložene v odlično sodelujoč sistem.

Dobro uglašena celota

Seat_Leon_15_eTSI_150_FR_18_Tvorijo jo sistem aktivnega izklapljanja valjev ACT, blagi 48-voltni hibridni sistem (z zelo dobro delujočim sistemom start&stop), radarsko tipalo aktivnega tempomata, poseben režim jadranja avta in še kaj zraven. Na cesti se izkaže, da vklop funkcije Eco namigi v nastavitvah poskrbi, da se vsak od teh elementov ali funkcij vklaplja in izklaplja v odlično uglašeni simfoniji. Naj pojasnim: med jadranjem avta sistem ACT poskrbi z izklopom dveh valjev za kar se da majhen upor motorja. Ob manjšem uporu motorja lahko tako hibridni sistem poveča stopnjo regeneracije. 48-voltni zaganjalnik-alternator omogoča tudi popolne izklope motorja iz pogona za okoliščine, ko naj bi bilo upočasnjevanje avta res najmanjše možno.

Seat_Leon_15_eTSI_150_FR_29In zdaj se začne. V voznih okoliščinah, ko je avto v načinu jadranja z ugasnjenim motorjem in dohiti drug počasnejši avto,  radarsko tipalo aktivnega tempomata zazna vozilo pred Leonom ter sproži najprej ponovni vklop motorja v pogonski sklop. V odvisnosti od zaznane razlike v hitrostih med Leonom in avtom pred njim, preklopi motor na dvo- ali na štirivaljni način delovanja, piko na i pa primakne še prilagoditev stopnje regeneriranja hibridnega sistema. Končni rezultat je lahko celo tako intenzivno upočasnjevanje Leona 1.5 eTSI, da slednji uskladi hitrost z avtom spredaj, brez da bi moral voznik uporabiti klasične zavore. Ko sta hitrosti obeh avtomobilov izenačeni in če voznik ne prevzame pobude, preklopi Leon ponovno nazaj na jadranje z minimalnim možnim upočasnjevanjem.

Dodatno funkcionalnost celotnega sistema (tudi ob izklopu aktivnega tempomata) predstavlja sposobnost avtomobila brati prometne znake. V primeru prihoda Leona s popuščenim plinom na področje z nižjo omejitvijo, sistem samodejno poveča regeneracijo, vse dokler ta hitrost ni dosežena. Ko je omejitev dosežena, ponovno preklopi v režim jadranja z minimalnim upočasnjevanjem.

Seat: odlično, sedi, pet!

Seat_Leon_15_eTSI_150_FR_18Ko je včasih skupek teh sistemov in funkcij novega Leona odigral že skoraj preveč odlično uglašeno simfonijo, sem posumil, da si pogonski sklop 1.5 eTSI morda vsaj malo pomaga tudi s klasičnimi tornimi zavorami. Nedvomno je njegova tehnika zmožna tudi česa takšnega, a sem se potem spomnil še enega drugega blagega 48-voltnega hibrida. Ker je tudi tisti v Fordu Pumi postregel s podobno intenzivnostjo regeneracije, dodatno pa v Leonu tudi nisem nikoli opazil, da bi se zavorne luči v takšnih situacijah vklopile, verjamem, da je vse skupaj res posledica zelo dobrega delovanja omenjenih sistemov pogonskega sklopa. Dodatno mu štejem v velik plus, da je vso svojo čarovnijo izvajal točno tako, kot sem želel. Pod črto se mi skoraj nikoli ni bilo treba dodatno vmešavati. Seat (oziroma Volkswagen): odlično, sedi, pet!

Skoraj revolucija

Seat_Leon_15_eTSI_150_FR_23Medtem ko je optimalna izbira pogonskega sklopa 1.5 eTSI za novi Leon doživela nadgradnjo praktično »samo« na ravni njegovega krmiljenja in uglašenosti sodelovanja z drugimi sistemi in elementi, pa je v kabini zaznati skoraj revolucijo na področju upravljanja avta. Zdi se, da je Seat vse tipke in gumbe kokpita v Leonu skoncentriral na prečkah volanskega obroča, saj je drugod v kabini komaj še opaziti kakšnega. Navsezadnje je tudi pri upravljanju luči levo od volana možno najti samo še dotično občutljivo polje za izbor. Tudi sicer je dotična občutljivost površin in zaslona rdeča nit kokpita v novem Leonu.

Dobra, a ne brez pomanjkljivosti

Seat_Leon_15_eTSI_150_FR_31Podobno je tudi grafični vmesnik večopravilne enote zastavljen povsem na novo. Poleg nove grafične ureditve menijev z drsniki pa se je izkazalo, da ima uporabnik še naprej možnost izbire mnogim bolj domače množice ikon. Sama uporaba večopravilnega sistema me je najprej seveda begala, a se mi zdi, da sem generalno ureditev menijev vseeno razmeroma hitro dojel. Po približno treh urah dejanske uporabe avta sem namreč nehal begati in iskati želeno stvar v množici menijev in nastavitev. Četudi sem bil približno zadnji dve tretjini druženja z Leonovim večopravilnim sistemom povsem »na ti«, ostajam pristaš konkurenčne rešitve s sredinsko nameščenim vrtljivo-potisnim gumbom.

Ob tem Seatu priznam dobro, a ne tudi popolno možnost nastavljanja glasnosti in temperature. Za obe namreč uporabniku ni treba tipati navzgor ali navzdol temveč lahko tudi z drsanjem prsta levo-desno po namenskem dotičnem polju pod osrednjim zaslonom to stori bistveno hitreje in intuitivno. Res pa je, da je pri opciji z drsanjem prsta potrebno več pozornosti, če želi človek nastaviti točno določeno vrednost.

Predvsem prostoren

Seat_Leon_15_eTSI_150_FR_51Leonu v velik plus štejem tudi notranjo prostornost, ki je nedvomno med najboljšimi v tem razredu. Tako spredaj kot tudi v drugi vrsti prostora (celo za odrasle potnike telesne višine 1,85 metra) preprosto ne bi smelo manjkati. Tudi povsem v zadku se mi zdi osnovni prtljažnik s 380 litri že v osnovi dostojno velik, dodatno pa ga je moč povečati na klasičen način s tretjinsko deljivim in zložljivim naslonom klopi. Preizkušeni Leon sicer res ni imel vgrajene opcije dodatne vmesne toge police, ki bi omogočala namestitev povsem v dno ali privzdignjeno, a jo je moč najti na seznamu doplačil oziroma je celo serijsko primaknjena nekaterim paketom opreme.

Športno-dinamična izbira

Seat_Leon_15_eTSI_150_FR_09Seatu je bila z zadnjo delitvijo tržnih strategij znamk znotraj skupine Volkswagen dodeljena naloga postati športno-dinamična izbira. Menim, da je Špancem v testnem Leonu 1.5 eTSI s paketom opreme FR, prilagodljivim podvozjem DCC, 18-palčnimi kolesi in poudarjeno športno oblikovanima odbijačema to tudi uspelo uresničiti. Sam tako med druženjem z Leonom nisem naletel na nikogar, ki mu njegova podoba ne bi bila vsaj malo všeč. Dinamika njegovega izgleda se prenese tudi na cesto, kjer izstopa bolj togo nastavljeno vzmetenje DCC.

Seat_Leon_15_eTSI_150_FR_35Že res, da povečana togost v primeru njegove nastavitve Sport godi med hitro vožnjo skozi ovinke, a je za vsakodnevno sproščeno vožnjo zame športni Leon preprosto preveč trd. Situacija se z izbiro načina Normal sicer rahlo izboljša, a je tudi ta za moj okus še pretoga. Naslednji korak v pravo smer predstavlja Comfort, ki sem mu bil, brez presenečenj, zvest večino mojega druženja z Leonom.

Več kot seštevek posameznih elementov

Seat_Leon_15_eTSI_150_FR_56Ko sem prvič videl, kako izdatno so Nemci pri modelih na platformi MQB evo zastavili dotično občutljivost pri njenih vmesnikih človek-stroj, me je zaskrbelo. Izkazalo se je, da izvedba v Leonu v praksi ni tako problematična, kot sem se bal. Še več, ocenjujem, da so nekatere rešitve res dobro izvedene. V Leonu ne morem niti mimo prostorno zastavljene in lično oblikovane notranjosti ter v splošnem zelo všečne zunanje podobe avta. Še enkrat bi izpostavil tudi pogonski sklop 1.5 eTSI. Ta je lep dokaz, da je moč s premišljenim povezovanjem elementov in sistemov, katerih delovanje samo po sebi morda ni povsem brez napakic, povezati v odlično delujočo celoto. Takšno, katere skupna vrednost je dejansko večja kot seštevek delov.

Besedilo in fotografije: Peter Humar.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Sodobno grajen motor, ki mu primaknjen 48-voltni blagi hibrid, v povezavi z drugimi elementi, nudi velik potencial gospodarnosti.
    10
  • Notranjost
    Prostorna, uporabna in večinoma odeta v kakovostne materiale. Zmoti bleščeča črnina, ki privlači prstne odtise in je lepljiva za prah. Izrazito zanašanje na dotično občutljivost je manj problematično, kot sem sprva ocenjeval.
    9
  • Opremljenost
    Paket opreme FR in za 6.000 evrov doplačil so naredili testni Leon sila simpatičen, četudi tudi kar drag.
    10
  • Vozne lastnosti
    Pri Seatu so očitno prepričani, da pritiče dinamično-športnemu značaju Leona tudi bolj togo nastavljeno podvozje. V povezavi s podvozjem DCC in 18-palčninimi kolesi je sicer v načinu Comfort zame še znosen za vsakodnevne vožnje, sem pa skeptičen, če bi to bilo možno tudi v kombinaciji z običajnim podvozjem.
    9
  • Gospodarnost
    Šest tisočakov doplačil je potisnilo maloprodajno ceno krepko čez mejo 30.000 evrov. Majhen obliž na cenovno rano predstavlja potencial varčnosti bencinskega agregata.
    6
  • Zmogljivost
    V mojih očeh optimalna motorizacija za dinamični značaj novega Leona.
    8
  • Sklep
    Seat Leon 1.5 eTSI FR je sila prepričljiv paket avtomobila. Kdor bo znal ceniti vse njegove odlike, bo z lahkoto sprejel tudi tistih nekaj (razmeroma drobnih) zamer.
    8.7

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 32.339
dolžina × širina × višina (mm) 4.368 × 1.800 × 1.456
dovoljena masa vozila (kg) 1.890
emisija CO2 (g/km) 112
gibna prostornina (cm3) 1.498
kompresija (1:) 10,5
masa praznega vozila (kg) 1.361
medosna razdalja (mm) 2.686
menjalnik/pogon 7-stopenjski dvosklopkovni/spredaj
največja hitrost (km/h) 217
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 110 (150) pri 5.000-6.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 250 pri 1.500-3.500
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,5
osnovna cena vozila (€) 26.282
pnevmatike 225/40 R 18
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,0/12,8/6,6
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,1/4,2/4,9
pospešek 0-100 km/h (s) 8,7
prostornina posode za gorivo (l) 50
prostornina prtljažnika (l) 380
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbobencinski
vrtina × gib (mm) 74,5 × 85,9
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/kolutni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

43 komentarjev za "Najboljši doslej"


chad
3 leta 7 meseci nazaj

To bi moral pa nekaj res močnega skadit, da bi dal tolk denarja za neko basic prevozno sredstvo

umilave1
3 leta 7 meseci nazaj

Mah, očitno je/bo dovolj kupcev, ki bodo uživali v tem digitalnem ˝napredku˝, ki ga ponuja ta avto. Lahko zgolj prepišem mnenje od VW Golf 8. Če pa šlatanje touch screena predstavlja večjo varnost v prometu, pol pa res ne vem. Še dobro, da ima Seat v ponudbi avtomobile s klasično armaturko. Arona je konec koncev podobno prostorna spredaj in v prtljažniku. Če se gleda malo večje, je Ateca boljša izbira.

Se pa strinjam, osnovna cena je glede na opremo kar solidna, z dodatno opremo reference plus al nekaj takega, avtu načeloma nič ne manjka. Sploh če gledaš navite MPC od nekaterih drugih znamk.

srcnik
3 leta 7 meseci nazaj

Tale v testu je drag k pes, samo sem šel pa cenik pogledat, pa sem bil pozitivno presenečen, da je dosti cenejši od golfa (začne se pri 16500€ brez popusta). Sicer ima res manj opreme od golfa, a za nezahtevnega uporabnika je z dodatkom reference paketa čist ok izbira… Sploh zdaj ko so fl megana podražili, zgleda tole kar konkurenčno. Pa še dosti lepši je od golfa in bolj odrasel od prejšnjega leona. Lepo

Locher
3 leta 7 meseci nazaj

Bolj kot ga gledam, manj mi je všeč medtem, ko je pri golfu ravno obratno. Sploh C stebriček pri Leonu mi ni všeč. Pa format pisave modela mi tudi ni preveč simpatičen.

Za16.500€ gotovo ne dobiš 150 KM dizla z DSG 😉

srcnik
3 leta 7 meseci nazaj

Ja saj sem napisal, da se cena začne pri 16.500€… Sem mislil da sem dovolj jasno napisal… Od kje pa tebi 150KM dizel z DSG pa verjetno samo ti veš…

Locher
3 leta 7 meseci nazaj

Se začne že… tako opremljenih verjetno prodajo točno nič.

Od kje mi? Ja manj sploh ne bi gledal, če bi kupoval.

meganer
3 leta 7 meseci nazaj

Točno tako. Sem ravno iz firbca odpru konfigurator pa je za ta denar 1.0 90km. …. dodaj barvo pa kak osnovni kos opreme …. realno pod 20 lahko samo sanjaš.

Prihodnost kot Fokus. Žal.

Megana za 20000 maš pa že prekleto lepo opremljenega in močnejši motor.

srcnik
3 leta 7 meseci nazaj

To je pa potem tvoj problem… Tako kot razumevanje osnovnih povedi…

Locher
3 leta 7 meseci nazaj

Nimam problema s tem, da spodobno opremljen avto stane 35k. Nerazumevanja mi res ne moreš očitati. Sorry!

srcnik
3 leta 7 meseci nazaj

Pa a se zavedaš, da z vsako izjavo bolj dokazuješ svoje nerazumevanje…

Locher
3 leta 7 meseci nazaj

Morda pa ti ne štekaš, kaj sem napisal. Pa zaradi tega še ne pišem neumnosti, kako imaš težave z razumevanjem osnovnih povedi.

srcnik
3 leta 7 meseci nazaj

Zakaj neumnost, če je več kot očitno…

Locher
3 leta 7 meseci nazaj

To trdiš ti. Kar pa še ne pomeni niti, da je očitno niti, da je sploh je.

Firediver
3 leta 7 meseci nazaj

Se pa visoko nosiš, Locher…saj ne rečem, da se ne smeš, ampak dejstvo je pač tako.

drugmirko
3 leta 7 meseci nazaj

zakaj ma novejša generacija germanov probleme na losovem testu? VW ga lomi (Golf 68km/h, Passat 73km/h), Mercedes ma probleme (CLA 66km/h) in celo BMW ( M235i xDrive 68km/h)…. zdej pa tudi Leon ni ravno blestel…

https://www.youtube.com/watch?v=9_SJdyy5-3c&feature=emb_logo

za primerjavo… Citroenova mehko nasajena “advanced comfort gajba” od C5 Aircrossa je test zvozila z 79km/h…

srcnik
3 leta 7 meseci nazaj

Pozabiš pa napisat, da je c5 ta rezultat dosegel na starem bolj grobem asfaltu…

drugmirko
3 leta 7 meseci nazaj

to je res.. preplastili so poligon, ni pa nujno res, da ma novi asfalt tako drastično manjše trenje… to je v veliki meri odvisno od same zmesi, kot pa od tega kolko je asfalt “nov”… in če vprašaš mene, ma nastavitev podvozja na avtomobilu, kateremu je udobje primarni cilj, veliko večji vpliv ;).
zgoraj naštei pa se zelo radi pohvalijo s takoimenovano “vozno dinamiko”, kateri je mehko vzmetenje podrejeno udobju, največji “sovražnik”… in to ne glede na vrsto podlage. ampak, hajd… na isti podlagi so testirali obe tudi verziji 208ce in električna je zvozila 1km hitreje od bencinske (78km/h), Focus tudi s 77km/h, Tesla 3 pa celo s 83km/h… in če to primerjaš z približno 10km/h slabšimi rezultati tako čislanih germanov, človek malo “pisano pogleda”… še sploh, če v testih bereš ocene voznih lastosti 9 (od desetih)…

srcnik
3 leta 7 meseci nazaj

Vidim, da si germanofob… O kakih zmeseh asfalta čebuliš… Simpl je, bolj grob asfalt = boljši grip, tako kot tudi mehkejša “športna” guma = boljši grip… Zakaj? Zato, ker se ob pritisku bolj “zažre” v asfalt in zdrži večje sile…

drugmirko
3 leta 7 meseci nazaj

ma, nisem germanofob, čepav je res da mi je najljubša znamka Citroen :)… tudi vozu sem jih kar nekaj in zelo dobro vem, da so zelo konkretni avtomobili, čeprav ne po mojem “okusu”. če že mam fobijo, jo mam do “gostilniških predsodkov” in “verniških” fanov (trenutno najbolj do Teslinih “vernikov” :P)… pravim le, da so mi v zadnjem letu pač padle v oči vesti o tem, da je nenavadno veliko modelov nemških proizvajalcev melo problem pri testu izogibanja.
tudi za rezultat C5 Aircrossa vem samo zato, ker sem enkrat na nekem forumu bral prepucavanje forumašev o tem, da je “Arteon v vseh pogledih boljši od novega 508” in je eden nalimal linke na njune losove teste v katerih je 508 z lahkoto in zelo kontrolirano test odvozu z 80 (in bolj po vozniški krivdi prevrnu en stožec s sprednjim koncem na vstopu v manever z 82km/h), Arteon je pa z odnešenim zadkom posnel “pol poligona” že pri 75km/h… seveda sem takrat poklikal tudi Citroene in bil presenečen nad rezultatom C5 Aircrossa… in, če najdeš novico, da je celo štirikolesno gnan BMWjev M2 zmogu test s piškavih 68km/h ti pač rata nenavadno…

za asfalt pa… seveda majo grobe asfaltne podlage večji oprijem od gladkih… do neke točke. vsekakor pa ni vseeno iz kakšne mase torej, kakšnih peskov oz. sestavin so narejene… to je cela znanost, ki se je ne da zreducirat samo na “gladkost/hrapavost”

srcnik
3 leta 7 meseci nazaj

M2 ne obstaja 4 kolesno gnani 😉 Pa M2 je imel rezultat 79kmh (sicer tudi na starem asfaltu)… Verjetno si mislil M235i na novi podlagi, pa če bi si malo podnapise vklopil lepo povejo, da je turanza T005 zelo problematična in imajo vedno slabe rezultate… Pa verjetno je zgolj slučajno, da ima 208ka in 508ka test narejen na Pilot sport 4 gumah? Ah glej, pa tudi tale kritiziran CLA je na T005… In ja, če bi dali na 508 isto T005 gumo in na novi podlagi bi bila verjetno podobna zgodba kot pri zgornjih dveh… Tako da, dokler nimaš testa v enakih pogojih (enake gume, enak voznik, enaka proga, enaka temperatura asfalta, enako obrabljene in enako ogrete gume), je tole limanje linkov vse ena sama poceni gostilniška debata… Ironično ravno od tebe, ki te motijo gostilniški predsodki, sam se pa kot fijakarski konj enako obnašaš…

drugmirko
3 leta 7 meseci nazaj

ma, tega, ja… ne vem zakaj sem napisal samo M2, sej sem še v originalnem postu napisal M235i xDrive..
za ostalo pa… nimam pojma v katere gume je obut kateri od testiranih, ne zakaj, ne kdo jih je vozu, ne ob kateri uri dneva ali leta so katerega od njih testirali…seveda se pa strinjam, da ma čisto vsaka od stvari, ki si jih naštel, vpliv na rezultat! pa veš zakaj me ne zanima? ker morajo na čim večjo izenačenost pogojev pazit tisti, ki testirajo (še posebej, če želijo bit kredibilni)! in ker je to za take teste praktično nemogoče doseč, stvari očitno “zrelativizirajo” tako, da -no, vsaj upam da- testirajo “on stock” modele, torej, takšne kot bi jih v Španiji v štacuni lahko kupila ti in jaz, ter z res velikim številom ponovitev testnih voženj (nam pa na tubi pokažejo začetno, najboljšo in še kakšno od zanimivejših). poleg tega pa… ne vem zakaj si se tako besno postavu “na zadnje noge”, da zdej pišeš, kot da so testi revije km77 neka “masonska zarota” proti nemški avto industriji…. jaz sem samo napisal, da sem zadnje cajte pač videl več vesti o ne ravno bleščečih rezultatih modelov nemških znamk in zadnja je bla 25. avgusta prav o testu novega Seat Leona! če tega zadnjega ne bi vidu, se v debato o Leonu ne bi niti oglasu, ker me avto ne zanima kej preveč. pa še to kar sem napisal v svojem prvem postu ni blo v slabšalnem smislu do Leona ampak v smislu “čudno, a ste tudi vi opazli… “ta, ta, ta”, in evo, tudi Leon”…
in na koncu, če sva se že zapletla v to “gostilniško debato fijakerskih konjev”… enako, kar praviš za teste avtomobilov, velja tudi za asfalt, njegovo sestavo in posledično njegov oprijem… zelo veliko faktorjev, vse do načina polaganja, vpliva na to kakšen bo. ali z drugimi besedami, star, zlizan, spran in “utrujen” asfalt, ki je preživel leta in leta obremenitev, vremenskih in temperaturnih ciklov ima lahko kljub večji hrapavosti, slabši oprijem, novi pa boljšega, čeprav ni tako hrapav.

srcnik
3 leta 7 meseci nazaj

Vidiš, zdaj se pa izgovarjaš na druge, da bi morali znati razmišljati namesto tebe… Če bi znal vsaj malce kritično razmišljati bi si to, kar sem zgoraj napisal, bi si sam prišel gor in ne bi direktno primerjal hitrosti med sabo… Ker to je delovalo direktno, kot gostilniški fanboy… Je lepo že iz videa razvidno da so vozniki različni, asfalt se je vmes menjal in najpomembneje: gume so različne… Potem so tu še malenkosti kot temperature gum, asfalta… Da ti dam primer, kaj je bil kredibilen test: ko so testirali P1 vs 918 vs. LaFerarri, Clarkson and co. je bil najprej najhitrejši P1, ker je imel “serijsko” neke semi slick gume. Ko so pa dali vse na enake gume, da bi bil test primerljiv je pa bil kar na enkrat 918 najhitrejši 😉 Tam je bil enak profi voznik, enake gume, enaka proga in v istem dnevu. To je primerljivo.
Glede asfalta si se pa že sam negiral, ko omenjaš star ZLIZAN asfalt, da ima večjo hrapavost kot nov… Drugače pa ne vem zakaj si se toliko v ta asfalt vpiknil… Fakt je, da je druga podlaga in rezultati niso 1:1 primerljivi, pa če se še desetkrat na glavo postaviš pa modruješ glede sestave asfalta…Ne vem pa zakaj si se v leona vpiknil, je imel spodobno hitrost na novem asfaltu 75kmh (Potenza S005), medtem ko je npr. focus ST imel 77kmh (pilot sport 4S)… Pa focus velja za top avto glede handlinga… Kot zanimivost je navaden focus dosegel na prejšnji podlagi 83kmh (pilot sport 4)…

drugmirko
3 leta 7 meseci nazaj

nisem se… v asfalt si se vtaknu ti! ti vehementno trdiš, da ma novi asfalt slabši oprijem od starega, čeprav se ti to v bistvu samo zdi. jaz cel cajt pravim, da je to povsem možno, ni pa avtomatsko nujno! zaradi razlogov, ki sem jih navedel.
tudi v Leona se nisem nič “vpiknil”… zakaj sem napisal svoj prvi post sem, mislim da, dovolj razumljivo razložu v svojem prejšnjem postu… ker mi je pač nenavadno, da če že vidim kje kašno novico o “problemih na losovem testu” se zadnje cajte ta tiče kakega nemškega modela. žal.
in nisem primerjal nič… samo navedel sem rezultate in se čudu, da ma boljše rezultate en fa*ing SUV!! in to znamke, za katero je znano, da ji dinamika in vozne lastnosti niso glih “prva briga” …
zakaj se ti zdej zdi, da se izgovarjam na druge? km77 pač že leta testira vse kar jim pride pod roko in če to počenjo sistematično, v kar se da nadzorovanem procesu, je moja upravičena domneva, da tega ne počnejo kot “trije frendi”, ki so se na pivu spomnli, da bi lahko šli na prazen parkplac od špara sprobat “čigav ma boljši pospešek”, temveč to počnejo resno in odgovorno, da čimbolj realno podajo sliko o obnašanju vozila v kritični situaciji na cesti…. in če se že “opleta” o primerljivosti…. ti nekej dlakocepiš o “temperaturi gum” in “vlažnosti zraka” pri rezultatih testa, po namenu, obliki in posledično voznih lastnostih bistvu popolnoma neprimerljivih vozil!!! halooo?!?!
zlizan pa… no, ja… mogoče sem nerodno uporabu izraz… “zlizan” ne kot “manj hrapav” ampak v smislu, da zaradi dolgoletne obrabe in vremenskih vplivov nima več prvotnih lastnosti…

srcnik
3 leta 7 meseci nazaj

Saj ne vem a se namensko ignorantskega delaš (ok, ja vem da se)… Sem ti dal lepo primer focusa, v ST verziji na še boljših gumah je občutno počasnejši kot navaden serijski na starem asfaltu… Si kot slovenski politik, ki se dela neumnega, pa če imaš dejstva in dokaze pred nosom…
PS: In podobno, kot politiki tudi kar izumiš nove “resnice” kot je tale vlažnost zraka…

drugmirko
3 leta 7 meseci nazaj

vidiš, za razliko od tebe se jaz s tem kar praviš spet strinjam… v bistvu je res rahlo prezpredmetno debatirat z nekom, ki stvari in podatke razume samo dobesedno in v absolutnem smislu. pa še to samo tam, kjer mu paše. lepo se mej.

srcnik
3 leta 7 meseci nazaj

Samo, da se strinjava 😉 Uživaj

3 leta 7 meseci nazaj

V tem rangu so civic, 308 in focus to zvozili z brzino višjo od 80 km/h.

Kar se tiče ocen na tem portalu, so pa itak totalno nekredibilne. Avto s pospeškom slabih 9 na 100 dobi oceno 9 za zmogljivost.

matejxx
3 leta 7 meseci nazaj

Ne moreš za vedno izključiti Lane Assist. Pa kaj ti so malo neumni? Po vsej verjetnosti, še moraš to izključiti znotraj nekega menija. Kaj ti pomaga ta sodobni ključ, ki ga ne rabiš dati v ključavnico, če potem za vse druga porabiš več časa, kot si prej s prižigom avta. Že sedaj je prva stvar ob prižigu izključitev Start-stop sistema. Pri novih avtih še bo pa več tega sranja.

 
Vrelec mladosti
Zakaj?