Testi

Nissan Qashqai+2 1.6 dCi Premium IS 4WD – Koristnež

Poraba 6,8 l/100km Največja hitrost 189 km/h Cena 32.190 eur
Plusi
  • zmogljivost in poraba motorja
  • 360-stopinjski pogled okolice vozila
  • prilagodljivost notranjosti
Minusi
  • videz, ki je potreben osvežitve

Še preden so se ljudje lahko prepričali o koristni uporabi prostora v telesu kompaktnega križanca, so se pogovarjali in pregovarjali o tem, kako se pravilno izgovori njegovo ime. Tema je razdvojila celo Nissanove marketinške strokovnjake, ki so ga za avstralski in japonski trg preimenovali v Dualis.

Zlata kokoš

Po neuradnih navedbah so se bolj kot težav z izgovorjavo bali tega, da bi ga Avstralci hudomušno preimenovali v “cash-cow”, sinonim za dober vir zaslužka, ki se po prehodu slovenske meje čudežno spremeni v kokoš, ki nosi zlata jajca. Šest let po predstavitvi modela smo bolj ali manj usklajeni, da gre za “keškaj”, ki je trg uspel prepričati z dobro zasnovo in uporabnostjo, dve leti po zadnji prenovi pa smo že tudi v pričakovanju svežega vetra iz Nissanovega oblikovalskega centra. Čeprav se model še vedno dobro prodaja, sploh v verziji s petimi sedeži, mu počasi zmanjkuje zagona.

Nov pogon za zagon?

Pomaga, seveda. Nissan je v Qashqai postavil kombinacijo 6-stopenjskega ročnega menjalnika in 1,6-litrškega dizelskega agregata s 130 konjskimi očmi ter pokrbel za novost v ponudbi. Pomembneje pa je, da vozniku novi motor v primerjavi z večjim in nekoliko močnejšim dvolitrškim dizelskim motorjem nudi enak navor 320 Nm že pri nekoliko nižjih vrtljajih. Glede na to, da nisem imela priložnosti voziti močnejše različice, težko povem, kako moteče je pomanjkanje dveh desetnij bleščečih žrebcev, po obnašanju testiranega 1.6 dCi pa bi rekla, da ne pretirano, saj se je dobro izkazal v vseh voznih situacijah.

Avto sicer ni bil polno obremenjen s sedmimi potniki, a predvidevam, da pri dobre pol tone skupne teže sedmih odraslih potnikov* tudi dvajset žrebcev ne bi spremenilo situacije. Pa saj veste kako je s tema dvema dodatnima sedežema pod prtljažnim dnom – sta bolj za rezervo in posebne primere, ko lahko prideta še kako prav, ne pa za vsakodnevno prevažanje sedmih potnikov.

Še lepše je vedeti, da naj bi po deklariranih podatkih o porabi voznik z izbiro novega motorja 1.6 dCi v avtomobilu, ki ima vgrajen sistem Start / Stop (IS) in štirikolesni pogon, prihranil v primerjavi z močnejšim dizelskim motorjem skoraj liter goriva na sto prevoženih kilometrov. Ker mi vera prepoveduje pretirano draženje ostalih voznikov na cesti, seveda navedenih 5,3 litrov nisem dosegla, a sem bila zelo zadovoljna tudi s končno povprečno testno porabo 6,8 litrov “na sto”. Kot pohvalo za ustavljanje v prostem teku pa sem pred skoraj vsakim semaforjem dobila – smrečici. In podatek o tem, koliko g CO2 sem ravnokar prihranila.

Kljub temu, da sem večino časa vozila “le” z dvokolesnim pogonom, sem ga začasno izključila, ko sem v nekaj primerih s cvilečim speljevanjem na križiščih prestrašila par nič hudega slutečih pešcev. Preizkušala sem namreč tezo, da bo v razmerah poletne vročine cviljenje izginilo skupaj z izbiro štirikolesnega pogona. V povsem nelaboratorijskih razmerah in v nereprezentativnem vzorcu sem zadovoljno potrdila tezo … in po zaključenem poskusu ponovno izključila štirikolesni pogon.

Skriti zakladi

Lepota na prvi pogled zadržanih avtomobilov je v njihovi sposobnosti, da naključnemu uporabniku ponudijo več, kot je morda pričakoval, samo malo mora pokukati okrog sebe. Naključnega uporabnika sem omenila le zato, ker Nissanov kupec že tako dobro ve, po kaj je prišel, ko se odpravi kupovat avto.

V paketu z opisnim imenom Premium se je tokrat skril sistem Nissan Connect z navigacijskim sistemom, radiom z vsemi potrebnimi povezljivostmi (USB, Bluetooth, SD reža ) ter kamero s 360-stopinjskim pogledom, ki je tako praktična kot tudi zabavna popestritev v vožnji, saj nudi nepričakovane poglede na okoli avta postavljene objekte in subjekte. Prednjo kamero je koristno priklopiti na primer pri manevriranju med dvema ozko postavljenima voziloma, samodejno pa se izključi pri hitrosti nad 10 km/h.

Prijetno me je presenetilo tudi opozorilno piskanje navigacijskega sistema v primeru, ko se je avto približal območju, kjer je nameščen statični radar. Čeprav ni vedel, na kateri strani ceste je radar, je piskanje koristno, le malo prej bi se moral oglasiti, saj je včasih reakcija voznika že prepozna.

Prijetno s koristnim

Tudi daljša vožnja sedmerice nadobudnežev v Nissanu Qashqai+2 je lahko udobna in zabavna, če se le potniki pred odhodom med seboj premerijo s pogledi in pravično razporedijo od večjega k manjšemu. Notranjost vozila je izjemno prilagodljiva, kar pa ne spremeni dejstva, da spadajo višjerasli potniki na prednja sedeža. Dostop do zadnjih dveh sedežev je lažji zaradi pomika sredinske klopi, še vedno pa ni izkušnja, ki bi jo z veseljem vsakodnevno ponavljali.

Za zaključek morda le še beseda o ceni: ni najcenejši in tudi ne najdražji med podobnimi, je pa za ta denar več kot spodobno opremljen in s tem primeren kandidat za ožji izbor.

Več o modelu Nissan Qashqai+2 na uradni strani.

Besedilo in foto: Urška Radolović

* Upoštevana je teža potnika 75 kg.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Dobre karakteristike motorja in povprečen menjalnik. Štirikolesni pogon je bil v tokratnem poletnem testu bolj ali manj v mirovanju.
    7
  • Notranjost
    Zadržana, a zelo prilagodljiva.
    8
  • Opremljenost
    Praktično vsa oprema, ki jo voznik in sopotniki potrebujejo.
    9
  • Vozne lastnosti
    Dovolj zmogljiv in lahko obvladljiv v mestnem vrvežu ali na daljših poteh.
    8
  • Gospodarnost
    V skladu z mojimi pričakovanji in zmogljivostmi vozila.
    8
  • Zmogljivost
    Seveda gre lahko vedno hitreje in bolje, ni pa zato nobene posebne potrebe. V primeru, da bi izbirala med močnejšim motorjem in štirikolesnim pogonom, bi izbrala slednjega - v vsakem primeru bi me stalo okrog dveh tisočakov.
    8
  • Sklep
    Zanesljivi koristnež, ki se dobro znajde v mestu in na prostem.
    8

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 32.190
dolžina × širina × višina (mm) 4.541 x 1.780 x 1.645
dovoljena masa vozila (kg) 2.320
emisija CO2 (g/km) 139
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 3 leta (100.000 km)/12 let/3 leta
gibna prostornina (cm3) 1.598
kompresija (1:) 15,4
masa praznega vozila (kg) 1.690-1.749
medosna razdalja (mm) 1.540
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni / štirikolesni
največja hitrost (km/h) 189
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 96 (130) pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 320 pri 1.750
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,0
osnovna cena vozila (€) 31.690
pnevmatike 215/55 R18
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,8
pospešek 0-100 km/h (s) 11,6
prostornina posode za gorivo (l) 65
prostornina prtljažnika (l) 410–1.515
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 80 x 79,5
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

6 komentarjev za "Nissan Qashqai+2 1.6 dCi Premium IS 4WD – Koristnež"


Renault_user
11 leta 8 meseci nazaj

Cena je uff, previsoka…

jack86
11 leta 8 meseci nazaj

Če se ne motim, je motor produkt renault-mercedes naveze.

mrtwelvetrees
11 leta 8 meseci nazaj

to je renojev motor ne ?

 
Audi A1 Sportback Ambition 1.6 TDI 77kW– Osel gre le enkrat na led
Peugeot RCZ – Gora ni nora …