Balerina
Če bi moral v gostilniški debati ob treh zjutraj, po petih spitih vrčkih piva, v treh sekundah našteti pomanjkljivosti prejšnje generacije Astre, bi kot iz topa izstrelil – preveč tipk na armaturni plošči, previsoka masa in premalo prostora na zadnji klopi glede na njeno dolžino.
Ker so pri Oplu novo Astro ustvarili povsem iz ničle, so imeli inženirji proste roke pri optimizaciji velikosti in končne mase vozila. V povprečju je Astra z vstopom v novo generacijo izgubila 130 kilogramov, kar je neverjetnih 21 odstotkov v primerjavi s predhodnico Z uporabo jekla različnih debelin in eksotičnih materialov, kot je magnezij, jim ni bilo potrebno ogroziti zmogljivosti, obenem pa so lahko zaradi manjše mase pri izdelavi vzmetenja uporabili več aluminija, skrčili platišča in zmanjšali zavore.
A vse to ni vidno le na papirju, temveč Astra že po nekaj kilometrih pokaže iz kakšnega testa je. Lahkotno premaguje kilometre, zlahka opravi z udarnimi luknjami in na koncu voznika nagradi z udobjem ter opazno nižjo porabo goriva.
Na tem mestu v igro vstopi novi litrski turbobencinski trivaljnik SIDI (Spark Ignition Direct Injection), ki je bil sicer prvič predstavljen pri malem Adamu, kasneje je prišel v Corso, zdaj pa je na voljo še v sedmi generaciji Astre.
Še tretja verzija
Do sedaj je bil litrski trivaljnik na voljo v dveh različno močnih izvedenkah – s 66 in 85 kilovati moči. Na prvi pogled sicer malce čudno, a v Astri ima vstopni bencinski agregat 75 kilovatov, kar je 10 kilovatov manj, kot jih ima najmočnejša različica tega litrskega prisilno polnjenega agregata. Ponuja pa po drugi strani za trivaljnik razmeroma dovolj navora, ki je povrh vsega uporaben v širokem razponu vrtljajev.
Rokavica je vržena
V zadnjih desetih letih se je v Sloveniji dizelski agregat zasidral v mentaliteto kupcev in številni potencialni kupci novega vozila še vedno nekoliko pozabijo na prisilno polnjene bencinarje, ki so z leti pospešeno napredovali. Tradicionalna izbira voznikov ni več tako prepričljiva, alternativa je vse bolj enakovredna, v nekateri primerih celo boljša. Že tako cenejši agregati sedaj ponujajo skoraj enako povprečno porabo kot dizelski agregati, a so pri tem še bistveno tišji in uglajeni.
Nemci so kot odgovor pripravili odličen turbobencinski prečno postavljeni trivaljnik. Motor se najbolje počuti tja do 5.000 vrtljajev, kjer voznika nagradi z ugodno povprečno porabo in zgledno odzivnostjo.
Njegov glavni aduti so nedvomno mirnost, tiho delovanje in navsezadnje tudi odlična povprečna poraba. V mešanem ciklu je porabil okoli 6,5 litra goriva, na relacijah tudi manj. To je le liter manj, kot je porabila dizelsko gnana Astra, ki jo je imel na testu Peter. Res je, da ponuja več moči in je motor prostorninsko večji, vendar ob doplačilu 1.500 evrov računica za nezahtevnega voznika ni več samoumevna. Še največja škoda je v mojih očeh manko 6-stopenjskega menjalnika. Na daljših relacijskih poteh pri višjih hitrostih po nepotrebnem trošimo gorivo, ki bi ga zlahka prihranili z dodatno prestavo.
Še dva aduta v rokavu
Nad Astro do sedaj nisem vihal nosa in ga tudi zdaj ne bom. Prečiščena armaturna plošča je pregledna, intuitivna in še lepa na pogled. Nekaj časa sem potreboval le, da sem ugotovil, kaj je tista mala škatlica pri prestavni ročici. Ja, govorim o elektronski dišavi, ki nadomesti visečo smrečico na vzvratnem ogledalu. Vsak naj presodi sam, vendar nikoli nisem bil navdušen nad takšnimi vonjavami in me zato tudi elektronske dišavice ne prepričajo.
Še zanimiv podatek: Astra je zdaj manjša od svoje predhodnice, ima krajši sprednji previs in krajšo medosno razdaljo. A je kljub temu v potniški kabini bolj prostorno. Še posebej je to opaziti zadaj, kjer sem z veseljem sprejel dodatnih 34 milimetrov za kolena.
Med Astrine glavne adute lahko v zaključku naštejem še konkurenčno ceno, ki jo v mojih očeh podprejo tudi vrhunski matrični žarometi. Gre za odlično zaokrožen paket, ki pospravi z marsikaterim tekmecem. Ne trdim, da je brez napak, a so te manjše in ne vplivajo bistveno na pozitiven splošni vtis. In če bi moral tudi zdaj, sredi noči, z nekaj popitimi pivi, kot iz topa izstreliti njene napake, bi malenkost postal, potem pa izdavil: slaba kvaliteta slike vzvratne kamere, slabša preglednost nazaj in pomanjkanje šeste prestave.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
14 komentarjev za "Igra na prave note"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Pozabil sem vprašati… Katera barva je to?
Cosmic siva?
Ste kaj preračunavali porabo na roke? Me res zanima če je tudi v tem primeru računalnik lagal za cca cel liter…
Čeprav mi opli nekako ne “potegnejo”, moram priznati, da tale astra ni tako napačna…
V kakšnem položaju sta prednja sedeža na sliki, kjer je slikana zadnja klop? Ker na pogled je kar precej prostora za noge…
Zadnjo klop vedno fotografiram z voznikovim sedežem nastavljenim tako kot sedim jaz. Sovoznikovega potem poravnam z voznikovim in tako vsaj približno ustvarim realno stanje. Lpg
V novi astri je velik več prostora kot v prejšnji! Je med prostornejšimi.
Meni se dopade, da tudi ni visokega tunela med sedeži.
V bistvu so res popravili največje hibe prejšnje generacije. Teža, prostornost, preglednost naprej, prečiščenost armature…
Krat 2, je bila v BTC LJ CityPark in ja je velika not ter kvalitetna ….
Kakšen razlog, da cene v članku močno odstopajo od cene v konfiguratorju? (osnovna in testna za cca.1500€?)
oz. več kot 2000€ pri testnem (doplačila glede na slike: žarometi, avtomatska klima, design paket, tista dišava…)
Take podatke so med testom priskrbeli pri uvozniku. Lpg
Potem pa napišite, da gre za akcijske cene in zraven dopišite redne, tako kot pri ostalih
Motor z 85 kilovati moči tudi nima 6 prestav ?
V Corsi z 85-kilovatnim trivaljnikom je nameščen 6-stopenjski ročni menjalnik. Lpg