Poraba 6,7 l/100km Največja hitrost 200 km/h Cena 19.879,79 (16.292,41 – ob nakupu preko Peugeot financiranja in menjavi staro za novo) eur
Plusi
  • motor in menjalnik
  • ličen in dobro oprijemljiv volanski obroč
  • občutek za oblikovne podrobnosti
  • mestna okretnost
  • udobno podvozje
Minusi
  • ergonomija osrednjega zaslona na dotik
  • položaj za volanom (i-Cockpit)
  • odpiranje pokrova za gorivo s ključem
  • dežni senzor nima možnosti nastavitve občutljivosti
  • brez štirikolesnega pogona v ponudbi (pogojno)

Ker jih pri vstopanju v nizek avto velikokrat uščipne v križu, jim pozimi nesplužene ceste povzročajo precej križev in težav, v avtomobilskem prtljažniku potrebujejo dovolj prostora za svojega štirinožnega križančka, radi rešujejo križanke ter vsako leto hodijo na križarjenje, je skrajni čas, da si omislijo čedalje bolj modernega … križanca.

Prehod

Peugeot 2008 1.2 PureTech 130 (8)Globalna norija po višje nasajenih avtomobilih kompaktnih proporcev, katero je pred časom sprožil Nissanov Qashqai, je privedla do tega, da mora imeti dandanes vsaka malce bolj resna avtomobilska fabrika v svoji ponudbi vsaj eno takšno vozilo. Zatorej so pred tremi leti pričeli razmišljati v tej smeri tudi pri francoskem Peugeotu, celoten projekt precej poenostavili ter ustvarili malce bolj terensko nastrojeno (beri: povišano) karavansko različico modela 208, s katero bi bilo (teoretično) moč prečkati drn ter migrirati čez strn.

Resda bi znal kdo ob tem pripomniti, da zna dvatisočosmica na zunaj izžarevati premalo športno-terenskega duha, ki sicer velja za enega najbolj pomembnih prodajnih argumentov med kupci tega razreda, ter je, vsaj na prvo žogo, dizajnersko manj prepričljiva od svoje najbližje francoske konkurence, ki sliši na ime Renault Captur. Pri čemer pričneš povsem nehote razpredati, če se ne kažejo njegovi najbližji rivali zgolj v karavanskih izvedbah modelov segmenta B (Fabia Combi ter Ibiza ST). A se omenjena oblikovna zadržanost med kupci očitno le ni izkazala za kakšno pretirano slabost, križanska izpeljanka malega mestnega 208, s katerim si sicer deli kar 67 odstotkov sestavnih delov, pa je zgolj v lanskem letu prepričala kar 135.541 prebivalcev stare celine* (za primerjavo: Renault Captur – 164.801, Nissan Juke – 97.538).

V iskanju

Peugeot 2008 1.2 PureTech 130 (19)Omenjeni množici kupcev je hkrati prav malo mar, da v Peugeotovi ponudbi ni verzij z vsekolesnim pogonom, kar sicer zna ponuditi marsikateri »vzhodnjak« (Suzuki Vitara, Nissan Juke, SsangYong Tivoli). Manko štirikolesnega pogona so Peugeotovci deloma nadomestili z njihovim že poznanim sistemom Grip Control, ki prilagaja elektronski stabilizacijski sistem različnim podlagam – a sem žal omenjeni pripomoček zaman iskal pri tokratnem testnem primerku, da bi ga lahko preizkusil, tako kot kaže prodajni katalog – v naravnem okolju sodobnega križanca (beri: makadamski dostop do plaže, zasneženo parkirišče pred smučiščem, …).

K sreči pa mi pri tokratnem preizkusnem Peugeotovem »križarju« nikakor ni bilo potrebno iskati manjkajočih »žrebcev« pod motornim pokrovom, saj se je v njem vrtel najmočnejši agregat v ponudbi. Že poznani 130-»konjski« trivaljnik PureTech, s katerim sem bil na randiju že pred časom v Citroënu C4, se je namreč v 1.160 kilogramov težkem avtomobilu izkazal za pravega malega razgrajača, ki ga kar razganja od živahnosti in prožnosti.

Zvočno in tresljajsko dovolj vljuden (a za odtenek malce manj kot pri prej omenjenemu Citroënu) trivaljni »poganjač« hkrati navdušuje z izjemno dobro prožnostjo v nižjih vrtljajih (tudi pod 1.500 vrtljaji), s čimer dodobra spominja na turbodizelske HDi brate v ponudbi. A se za razliko od slednjih zelo rad zavrti preko petih tisočakov, pri čemer ponudi tudi rahlo esenco športnosti. S porabo goriva, ki se je tokrat vrtela okrog sedmih litrov na 100 kilometrov, pa je bil v podobnih okvirih, kot pri malček težjem (+45 kg) Citroënu.

Prvenstveno starejši vozniki bodo v Peugeotovem križancu našli tudi dovolj udobno prevozno sredstvo, saj so nastavitve podvozja dodobra podrejene udobju, kar se kaže v izjemno prepričljivem požiranju cestnih neravnin. Le pretiranih pretenzij po bolj dinamičnem preganjanju ne smejo imeti, saj mali Peugeotov križanec temu ni namenjen, kar nakazuje že malce bolj pozibavajoča se karoserija med hitreje odpeljanimi ovinki ter ne najbolj komunikativen volanski mehanizem.

Križ kraž

Peugeot 2008 1.2 PureTech 130 (17)Simpatična kombinacija, ki združuje nekatere najboljše lastnosti posameznih avtomobilskih segmentov (karavan, SUV, mestni avto), bi tako znala prepričati tudi marsikoga, ki je pred tem pogledoval k podobno dragim vozilom segmenta C (npr. k modelu 308 iz istega »hleva«). Pri čemer bi ga 2008 znal navdušiti že zaradi boljše preglednost iz vozila, priročnejšega (karavansko nastrojenega) prtljažnega prostora ali pa zgolj in samo zaradi (kvazi) terenske zasnove, saj se avto ponaša s tolikšnim odmikom trebuha od tal (16,5 cm), da mu ne bi bilo potrebno več biti v skrbeh skrbeti, da bi na prvem pločniku še puščal ostanke polomljenih odbijačev.

Precej hvalevredna je novodobna Peugeotova arhitektura (večinoma sposojena iz manjšega 208), ki se lahko pohvali s prečiščenim dizajnom ter prefinjenim občutkom za podrobnosti (osvetlitev stropa, umetelno oblikovana ročna zavora). A zna hkrati tudi malce razočarati z nekaterimi ergonomskimi nedoslednostmi, kjer si še največjo kritiko zasluži upravljanje osrednjega zaslona na dotik z drsnim animacijskim prikazom nekaterih podatkov, pri čemer je potrebno želeno izbiro (radijska postaja, kontakt iz telefonskega imenika, …) dobesedno loviti s kazalcem desnice po zaslonu, kar je lahko med vožnjo dokaj neugodno in posledično tudi nevarno.

Chanometer

Peugeot 2008 1.2 PureTech 130 (18)Peugeot 2008 sicer ne predstavlja neke pretirane revolucije v razredu malih križancev, saj je oblikovno premalo drzen, da bi mu lahko podelili naslov »nepozabne modne ikone« ter hkrati premalo družinsko inovativen, saj že najbližja konkurenca ponuja precej več družinskih pomagal (pomična zadnja klop, pralne sedežne prevleke, večje število uporabnejših odlagalnih prostorov, …).

Vseeno pa za svojo precej mikavno (akcijsko) ceno ponuja dovolj korekten avtomobilski paket – še posebej, če se v njem vrti najmočnejši agregat v ponudbi. Zatorej kupec, ki kupuje sodobnega križanca manjših proporcev, nikakor ne bo zgrešil, če bo na svojem spisku potencialnih avtomobilskih kandidatov označil poleg Peugeotovega modela 2008 majhen … križec.

Besedilo in foto: Urban Acman.

* vir: left-lane.com

 

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Že poznani 130-»konjski« trivaljnik, ki je sicer najmočnejša opcija v ponudbi, navdušuje z živahnostjo ter (turbodizelsko) prožnostjo v nižjih vrtljajih, v veliko pomoč pa mu je natančen in povsem dovolj hiter ročni menjalnik.
    9
  • Notranjost
    Če je konkurenčni Captur mikavnejši na zunaj, pa se zgodba obrne v notranjosti. Všečna prečiščena notranja arhitektura, ki pa ima tudi nekaj pomanjkljivosti (ne vsem ustrezajoči i-Cockpit, neprilagodljivost zadnje klopi).
    7
  • Opremljenost
    Cenovna politika je precej podobna, kot pri avtomobilih segmenta B, kjer šele doplačilo za najvišji paket opreme (Allure) doprinese nekatere samoumevne dodatke (avtomatizacija klime, dežni senzor). Nerazumljivo doplačilo za CD enoto.
    7
  • Vozne lastnosti
    Podvozje je dodobra prilagojeno udobju, kar se pokaže med bolj dinamično vožnjo, ko se karoserija med ovinki malce preveč ziba. Precej servo ojačan volanski mehanizem bo všeč nežnim ročicam pri tesnih manevriranjih v mestu.
    7
  • Gospodarnost
    Precej zanimiva osnovna (akcijska) cena vozila, ki pa tudi pri najmočnejši motorni različici ni pretirana.
    8
  • Zmogljivost
    Dokaj zmogljiv avtomobilski paket za ta razred, pri čemer postanejo tudi daljša avtocestna potepanja precej nestresna.
    8
  • Sklep
    Peugeot 2008 ponuja posrečeno kombinacijo različnih avtomobilskih razredov, ki je dandanes tako zelo cenjena med kupci novih štirikolesnikov. Z najmočnejšim turbobencinskim agregatom v ponudbi ponuja tudi kanček razigranosti ter drobno esenco dinamičnosti.
    7.7

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 18.479,75
cena testnega vozila (€) 19.879,79 (16.292,41 – ob nakupu preko Peugeot financiranja in menjavi staro za novo)
dolžina × širina × višina (mm) 4.159 x 1.739 x 1.556
emisija CO2 (g/km) 110
emisijski razred Euro 6
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 1.199
masa praznega vozila (kg) 1.160
medosna razdalja (mm) 2.538
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 200
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 96 (130) pri 5.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 230 pri 1.750
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10
pnevmatike 195/60 R16
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,7
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,0/4,1/4,8
pospešek 0-100 km/h (s) 9,3
prostornina posode za gorivo (l) 50
prostornina prtljažnika (l) 350
število valjev/ventilov 3/12
vrsta motorja turbobencinski
vrtina × gib (mm) 75x90,5
zavore spredaj/zadaj kolutne / kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

6 komentarjev za "Nekje vmes"


Firediver
8 leta 3 meseci nazaj

Šibedah je eno, steklena streha pa drugo..če ne drugega, je razlika v površini, skozi katero pripeka sonce. Sploh pa, nekateri šibedahi niti nimajo stekla, da bi not nažigalo, če je zaprt..

pskoda
8 leta 3 meseci nazaj

Jaz imam šibedah pa nimam nobenega problema res pa je, da nimam avto črne barve

Bucko99
8 leta 3 meseci nazaj

Steklena streha je pri vseh avtih poleti problem, ne pomagajo niti razni roloji…

Ivan36
8 leta 3 meseci nazaj

V črno barvi pa poleti + sončna streha ( steklena) je klima nula! Imel prjatu na rentacar pa je bil obup!

metor
8 leta 3 meseci nazaj

Verjamem in ni edini avto s tem problemom. Zato se raje izognit črni barvi, če ti ni ravno blazno všeč+bolj komplicirana je za videz, praske in umazanijo.

metor
8 leta 3 meseci nazaj

A je to isti menjalnik, kot pri 308 z istim motorjem?

 
Dobra izbira
V iskanju navdiha