CX-60 ni prvič gostja našega uredništva. Preizkusili smo jo že v priključno-hibridni in dizelski različici. Tokrat pa smo preverili, kaj ponuja Mazda v vstopnem paketu Exclusive-Line in kakšni so nedavni manjši popravki na vzmetenju. Poleg tega pa na tem mestu ponavljam, da še vedno občudujem Mazdo, ki mi v letu 2024 omogoča zapis besede “novo” pred dizelskim motorjem.
Noro, leta 2024 govorim o novem dizelskem šestvaljniku

Mazdin novi 3,3-litrski vrstni šestvaljni dizel deluje s pomočjo tehnologije blagega hibrida. Težko je ostati ravnodušen, ne le ko bereš tovarniške podatke, tudi v praksi elektrificiran dizel pusti vrhunski vtis. Naj omenim le 550 njutonmetrov navora, ki je v celoti na voljo že pri 1.500 vrtljajih. Poraba se po podatkih tovarne ustavi pri 5,3 litra, kar je skoraj nepredstavljivo glede na število valjev, prostornino motorja, štirikolesni pogon in nazivno moč. V praksi bi verjetno moral voziti res umirjeno in z enakomerno hitrostjo, da bi dosegel takšno številko. Na testu takšen dizelski motor porabi okoli 6,5 litra, kar pa je na koncu še vedno spoštovanja vredna številka. Dokaz, da se tudi z današnjimi rigoroznimi evropskimi direktivami da marsikaj narediti drugače.
Še en podatek, ki me je precej “sezul”. Mazdini inženirji trdijo, da so prostorninsko veliki motorji s šestimi valji lahko bolj čisti, učinkoviti in varčni kot štirivaljni tekmeci. Dokaz za to je ravno ta šestvaljni dizelski motor, ki je bil že pred časom pripravljen na emisijski standard Euro 7 in je tako čist, da bi emisijski standard Euro 6D dosegel tudi brez uporabe sečnine AdBlue.
Ali deluje?
CX-60 ima lahko vgrajen sistem za samodejno prilagajanje sedežev, ki se zanaša na kamere v kabini, voznik pa mora v multimedijski sistem vnesti svoje podatke. Ko voznik sede za volan, ga kamera prepozna in nastavi več kot 250 postavk v avtomobilu po njegovih željah. Tako sistem samodejno pravilno nastavi sedež, volan in tudi ogledala. Še več, kamera prepozna različne obraze, zato sistem posameznemu vozniku samodejno spremeni nastavitve, prilagodijo pa se tudi nastavitve multimedije in prezračevanja. Poveže se s telefonom, nastavi ambientalno osvetlitev, glasbo in še mnogo drugih stvari.
Vstopni paket bo zadovoljil osnovne potrebe
Tokrat sem enostavno moral začeti pisati o dizelskem motorju, njegov zvok in zmogljivosti so me tako zelo pozitivno presenetile. Ker so načeloma vsi testni modeli opremljeni z najboljšimi paketi opreme, sem bil vesel, da je bila tokratna CX-60 opremljena z vstopnim paketom opreme Exclusive-Line.

Pravzaprav pa sem dokaj hitro ugotovil, da niti ne morem ugotoviti, kaj naj bi tako opremljeni CX-60 pravzaprav manjkalo. Po tednu dni vožnje nisem pogrešal niti enega elementa opreme. Gretje in hlajenje sedežev, gretje volana, nadpovprečno nastavljiva samodejna klimatska naprava, vozni profili, usnjeno oblazinjenje, priključek 220 voltov pod zadnjo klopjo, USB-C polnilna mesta spredaj in zadaj, brezžična podpora za sistem Apple CarPlay, vsi ključni varnostni pripomočki, pametni tempomat, matrična žarometa, 360-stopinjska kamera za nadzor okolice … Kot sem spoznal kasneje, so nekateri elementi del paketov, ki so bili na seznamu doplačilne opreme. Comfort paket v vrednosti tri tisoč evrov prinaša ogrevanje in hlajenje sedežev, projicirni zaslon, električne sedeže, kamero za nadzor voznika. Seznam dodatne opreme oplemeniti še posebna siva barva (900 evrov), paket asistenčnih sistemov, ki vključuje matrične žaromete (1.650 evrov) in zvočni paket (2.650 evrov) z boljšim ozvočenjem Bose, 360-stopinjsko kamero, električnim odpiranjem prtljažnih vrat in nekaj drugimi malenkostmi.
Nekaj doplačil skoraj obveznih
Glede na specifikacijo sem prišel do zaključka, da bi tudi sam zelo podobno konfiguriral svoj CX-60. Verjetno bi izpustil zvočni paket, vsekakor pa si želim matrične žaromete, ki so del serijske opreme, v paketu gre za njihovo nadgrajeno različico, zato bi lahko izpustil tudi ta paket. Vsekakor pa bi se odločil za paket Comfort. Seznam serijske opreme je kljub temu dolg dve strani, CX-60 ima tudi v osnovni izvedbi kaj pokazati, kar bo razveseljilo predvsem tiste, ki jih omejuje proračun.
Čaka na posodobitev

CX-60 za zdaj še ne pozna slovenščine, prav tako ni najbolj zanesljivo branje prometnih znakov, povezljivost z nekaterimi sistemi pa se na trenutke precej obotavlja. Gre za večopravilno enoto, ki smo jo pri Mazdi spremljali zadnjih nekaj let. Preprosta za uporabo, a z nekaterimi omejitvami, ki jih evropski avtomobilski proizvajalci rešujejo precej bolj elegantno. A pravi potencial CX-60 se bo pokazal v prihodnjih tednih. To sem spoznal, ko sem kasneje sedel za volan prenovljene CX-30. Presenečen sem ugotovil, da so meniji v slovenščini, celoten paket asistenčnih sistemov deluje bistveno bolj suvereno, ob volanskem obroču je stikalo za hiter izklop nekaterih (pre)glasnih asistenčnih sistemov in povezljivost s sistemom Apple CarPlay je delovala brezhibno.
Po par klicih sem hitro dobil informacijo, da ima prenovljeni CX-30 že nadgrajen infozabavni sistem, CX-60 pa nadgradnja še čaka. Po obljubah uvoznika se bo to zgodilo do konca poletja. Takrat bo tudi CX-60 naredil konkreten in zelo pomemben korak naprej. Nadgradnja pa ne bo omejena le na bodoče kupce, deležni jo bodo tudi obstoječi lastniki CX-60.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
27 komentarjev za "Preusmeri pogled z nemške trojice"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Eh če mas dovolj dnarja kupiš sveto trojico ne pa tole.. če ga nimas je pa ok I guess
Kakor vidim, kako gre zanesljivost pri sveti trojici navzdol, rabiš zanje res denar, ne le za kupit, tudi za vzdrževat in servisirat.
Že X5 je vesoljska ladja za tole . Sej pravim, premium vozilo za tiste ki si premium vozila ne morejo privoščiti
Takšni v SLO večinoma kupujejo rabljeno sveto trojico.
Tipična slovenska logika – vozilo definira finančno stanje posameznika. Resnica je pa daleč od tega.
Meni je top, samo čas bo pokazal kako bo ta mašina držala brez napak po 150.000 ali več. In tole ne bo znal servisirati vsak, ko bo prišlo do napak na motorju. Zna biti drago.
Meni je display premajhen za resno uporabo.
Zanimiva stvar od zunaj, znotraj pa je za svojo velikost neverjetno utesnjen. Prekomerno debeli osrednji greben te zelo utesni za volanom in potisne proti vratom. Zadaj pa je sploh prostor le za otroke. Klop je že dovolj velika in lepo oblazinjena, a kaj ko nimaš kam pospraviti nog in kolen. Velik minus!
Zraven sem se vsedel v CX-5, ki je občutno prostornejša, tako spredaj kot zadaj.
Že res, da ima CX-60 fenomenalen motor, a ne odtehta neudobja. To je avto samo za vitke.
CX-5 ja, CX-60 ne.
Kaj morem, ko ste sami rahitični suhci.
“Ta prav dec mora met marmanj stodvajsti kilu in poje lohku pol prasca tako počrez.”
no, suh ali ne, dolge noge in kolena moraš nekam pospravit. In v CX-60 jih lahko. Pa če imam 120 kg ali 60..
Ta je pa dobra. Pri CX-60 sem si spredaj nastavil sedež kot da vozim in nato sem sedel na zadnjo klop za voznikov sedež, pa nisem imel težav. Bilo je ravno dovolj prostora za udobno sedenje. Imam pa 193 cm. Sedenje spredaj in zadaj pri tej velikosti, ni problema. Kar pa praviš, pa res drži za mazdo CX-30. Ta pa zadaj res nima nobenega prostora…
Se pa tudi CX-5 ne bi branil, nikakor ne, dovolj prostorna in udobna.
To je res. Povsem dovolj prostora. Avto imam že več kot pol leta. Zadaj občasno vozim tudi odrasle višje od 1,80 metra in ni nobenih težav. Dovolj prostora za noge in za glavo, kljub strešnemu oknu. Tudi spredaj je širina sedežev na nivoju ameriških avtov. Nobene utesnjenosti oz. potiskanja k vratom.
Sem si ga dodobra ogledal v salonu. Vrhunsko počutje v kabini!