Čeprav je prihodnost malih mestnih modelov nejasna, se Mazda ne ozira na trende in sledi svoji smeri. Tako kot že večkrat v preteklosti, ko je svet hitel v zmanjševanje prostornin motorjev, so pri Mazdi vztrajali z 2,2-litrskimi motorji. Praktično edini še vztrajajo z vrtljivim stikalom za nadzor večopravilne enote, razvili so povsem nov dizelski šestvaljnik in le počasi stopajo v svet električnih modelov. Čeprav so nekateri že odšli iz segmenta, drugi pa so odhod napovedali ob izteku generacijske dobe obstoječega modela, je Mazda v segment majhnih mestnih modelov poslala prenovljeno Mazdo2 ter ima v dogovoru s Toyoto tam še Mazdo2 Hybrid. Ne enega, temveč kar dva modela v segmentu, ki mu številni ne pripisujejo sončne prihodnosti.
Enako ime, dva modela

Nekaj zmede so sicer pri Mazdi ustvarili z dvema modeloma, ki nosita enako ime, a ima en v imenu dodatek Hybrid. To preprosto pomeni, da je Mazda2 brez oznake Hybrid klasična Mazda2, ki so jo razvili pri Mazdi, tista z oznako Hybrid pa je dvojček Yarisa z vgrajenim izključno samopolnilnim hibridnim pogonom.
Pri “klasiki” je torej na voljo nekaj različnih bencinskih opcij, najbolj zanimiv je vsekakor najnovejši blago-hibridni 1,5-litrski atmosferski bencinar, ki ima 85 kilovatov moči. Seveda gre za najdražji motor pri Mazdi2, a je namenjen predvsem tistim, ki želijo od avta nekaj več dinamike in igrivosti.
Pod petimi litri
Sem se pa že po nekaj deset kilometrih spraševal, zakaj bi bil nakup Mazde2 Hybrid upravičen, če je testna Mazda2 po podatkih potovalnega računalnika porabila manj kot pet litrov. Nekaj več avtocestnih kilometrov je to številko dvignilo na 5,5 litra, a se je potem v mestu in na regionalkah poraba spet spustila proti petim litrom. Kasneje sem sicer na prvi vožnji spoznal, da samopolnilni hibrid še vedno porabi manj, a je razlika le okoli litra.
E-Skyactiv G je motor stare šole z novodobnimi nadgradnjami. Pri oskrbi z električno energijo sekundarnih porabnikov mu pomaga 24-voltni blagi hibridni sistem z integriranim zaganjalnim generatorjem (ISG). Gre za skoraj neslišen agregat v prostem teku, ki vleče zelo linearno vse do avtocestnih hitrosti. Ob premiku ročice v prosti tek sistem stop&start skoraj neznaznavno ugasne motor in ga ob pritisku na sklopko znova skoraj nezaznavno vžge.
Prenova namenjena predvsem vizualni posodobitvi

Druga prenova modela sicer ne posega v pogonske spremembe ali spremembe vzmetenja. Mazda2 ostaja eden vozniško bolj zabavnih modelov, ki dobro združuje predvsem vsakodnevno udobje z voznimi lastnostmi. Sam bi raje pogledal k samodejnemu menjalniku, a v tokratnem primeru bistveno lažje upravičim izbiro ročnega, saj je ta res dober. Kratki in natančni hodi so ključni za dober ročni menjalnik in tukaj je Mazda nedvomno med najboljšimi.
Poleg malenkostno popravljenega zunanjega videza je v notranjosti mogoče opaziti spremenjene podrobnosti na armaturni plošči, zračnikih in oblogah vrat, že tako udobni sedeži pa imajo drugačno oblazinjenje. Po novem večopravilna enota podpira brezžično povezavo z vmesnikom Apple CarPlay, a je bila povezava na trenutke nezanesljiva. Včasih sta se s telefonom povezala, drugič pa nikakor ni šlo. Se pa v notranjosti vidi, da je zasnova armaturne plošče in preostalih delov že kar v letih.
Fizična stikala so zakon
To pomeni, da je fizičnih stikal obilo, zaslon na dotik pa je majhen in ne pozna slovenščine. Ta klasična zasnova je super uporabna, fizična stikala so pregledna in lahko dosegljiva, preprosti digitalizirani merilniki pa vrhunski. Morda takšna potniška kabina na prvi pogled res ne deluje tako moderno kot pri nekaterih drugih brez stikal in velikimi zasloni, a je njena uporabnost na tako visokem nivoju, da bi tekmeci lahko vsaj do določene mere posnemali Mazdino filozofijo.
Cenovno dobro postavljena v svojem razredu
Z najbolje opremljenim paketom in najmočnejšim motorjem se cena za tako opremljeno Mazdo2 prične pri 21 tisoč evrih. Nekoč nepredstavljiva vsota za model tega razreda, danes pa povsem konkurenčna cena. Ker gre za model z vrha ponudbe, ni potrebe po brskanju za dodatki, saj Mazda2 Homura Aka prinaša zelo veliko opreme, ki jo je pri tekmecih potrebno doplačati.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
5 komentarjev za "Prijetna klasika"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Močno zastarela, tako znotraj kot zunaj.
Jaz pa nasprotno menim, da se za ta leta drži precej dobro. Že na zunaj deluje lepše in bolj skladno kot konkretno mlajši Yaris, ki je hkrati Mazda 2 hybrid. Fizična stikala in ostalo upravljanje v notranjosti pa so lahko samo plus ter hkraten vpogled v dejstvo, kaj vse je šlo v avtomobilski industriji v zadnjih 10 letih v napačno smer.
Digitalni obratomer ima. Pa še to je odveč; je boljši navaden analogni
Pranje žarometov ?
Luškan. Leta so prednost, fizična stikala to dokazujejo. 🙂