Poraba 5,3 l/100km Največja hitrost 200 km/h Cena 22.770 eur
Plusi
  • varčen motor
  • natančen ročen menjalnik
  • upravljanje večopravilne enote preko vrtljivega stikala
  • poskočen motor
Minusi
  • nestanovitva povezljivost s pametnim telefonom
  • ne pozna slovenščine
  • kljub prenovi se ji poznajo leta
  • manjka stropna lučka nad zadnjo klopjo

Tretja generacije Mazde2 je na ceste zapeljala leta 2014, pet let kasneje so jo Japonci obsežneje prenovili in zdelo se je, da vse teče po ustaljenih tirih. Čez nekaj let bi morala na ceste zapeljati nova generacija, a vse bolj zahtevne evropske direktive močno majejo obstoj majhnih mestnih modelov. Pri Mazdi so zato raje poskrbeli še za drugo obsežno prenovo in svoj najmanjši model pripravili na naslednjih nekaj let življenja.

Čeprav je prihodnost malih mestnih modelov nejasna, se Mazda ne ozira na trende in sledi svoji smeri. Tako kot že večkrat v preteklosti, ko je svet hitel v zmanjševanje prostornin motorjev, so pri Mazdi vztrajali z 2,2-litrskimi motorji. Praktično edini še vztrajajo z vrtljivim stikalom za nadzor večopravilne enote, razvili so povsem nov dizelski šestvaljnik in le počasi stopajo v svet električnih modelov. Čeprav so nekateri že odšli iz segmenta, drugi pa so odhod napovedali ob izteku generacijske dobe obstoječega modela, je Mazda v segment majhnih mestnih modelov poslala prenovljeno Mazdo2 ter ima v dogovoru s Toyoto tam še Mazdo2 Hybrid. Ne enega, temveč kar dva modela v segmentu, ki mu številni ne pripisujejo sončne prihodnosti.

Enako ime, dva modela

Mazda 2 facelift prenova avtomobilizem.com_2
Posodobljen videz z novo masko hladilnika in odbijačem.

Nekaj zmede so sicer pri Mazdi ustvarili z dvema modeloma, ki nosita enako ime, a ima en v imenu dodatek Hybrid. To preprosto pomeni, da je Mazda2 brez oznake Hybrid klasična Mazda2, ki so jo razvili pri Mazdi, tista z oznako Hybrid pa je dvojček Yarisa z vgrajenim izključno samopolnilnim hibridnim pogonom.

Pri “klasiki” je torej na voljo nekaj različnih bencinskih opcij, najbolj zanimiv je vsekakor najnovejši blago-hibridni 1,5-litrski atmosferski bencinar, ki ima 85 kilovatov moči. Seveda gre za najdražji motor pri Mazdi2, a je namenjen predvsem tistim, ki želijo od avta nekaj več dinamike in igrivosti.

Pod petimi litri

Sem se pa že po nekaj deset kilometrih spraševal, zakaj bi bil nakup Mazde2 Hybrid upravičen, če je testna Mazda2 po podatkih potovalnega računalnika porabila manj kot pet litrov. Nekaj več avtocestnih kilometrov je to številko dvignilo na 5,5 litra, a se je potem v mestu in na regionalkah poraba spet spustila proti petim litrom. Kasneje sem sicer na prvi vožnji spoznal, da samopolnilni hibrid še vedno porabi manj, a je razlika le okoli litra.

E-Skyactiv G je motor stare šole z novodobnimi nadgradnjami. Pri oskrbi z električno energijo sekundarnih porabnikov mu pomaga 24-voltni blagi hibridni sistem z integriranim zaganjalnim generatorjem (ISG). Gre za skoraj neslišen agregat v prostem teku, ki vleče zelo linearno vse do avtocestnih hitrosti. Ob premiku ročice v prosti tek sistem stop&start skoraj neznaznavno ugasne motor in ga ob pritisku na sklopko znova skoraj nezaznavno vžge.

Prenova namenjena predvsem vizualni posodobitvi

Mazda 2 facelift prenova avtomobilizem.com_9
Paket Homura Aka v notranjost vnaša nekaj dodatne elegance in z rdečimi kontrastnimi dodatki popestri sicer klasično notranjost.

Druga prenova modela sicer ne posega v pogonske spremembe ali spremembe vzmetenja. Mazda2 ostaja eden vozniško bolj zabavnih modelov, ki dobro združuje predvsem vsakodnevno udobje z voznimi lastnostmi. Sam bi raje pogledal k samodejnemu menjalniku, a v tokratnem primeru bistveno lažje upravičim izbiro ročnega, saj je ta res dober. Kratki in natančni hodi so ključni za dober ročni menjalnik in tukaj je Mazda nedvomno med najboljšimi.

Poleg malenkostno popravljenega zunanjega videza je v notranjosti mogoče opaziti spremenjene podrobnosti na armaturni plošči, zračnikih in oblogah vrat, že tako udobni sedeži pa imajo drugačno oblazinjenje. Po novem večopravilna enota podpira brezžično povezavo z vmesnikom Apple CarPlay, a je bila povezava na trenutke nezanesljiva. Včasih sta se s telefonom povezala, drugič pa nikakor ni šlo. Se pa v notranjosti vidi, da je zasnova armaturne plošče in preostalih delov že kar v letih.

Fizična stikala so zakon

To pomeni, da je fizičnih stikal obilo, zaslon na dotik pa je majhen in ne pozna slovenščine. Ta klasična zasnova je superMazda 2 facelift prenova avtomobilizem.com_14 uporabna, fizična stikala so pregledna in lahko dosegljiva, preprosti digitalizirani merilniki pa vrhunski. Morda takšna potniška kabina na prvi pogled res ne deluje tako moderno kot pri nekaterih drugih brez stikal in velikimi zasloni, a je njena uporabnost na tako visokem nivoju, da bi tekmeci lahko vsaj do določene mere posnemali Mazdino filozofijo.

Cenovno dobro postavljena v svojem razredu

Z najbolje opremljenim paketom in najmočnejšim motorjem se cena za tako opremljeno Mazdo2 prične pri 21 tisoč evrih. Nekoč nepredstavljiva vsota za model tega razreda, danes pa povsem konkurenčna cena. Ker gre za model z vrha ponudbe, ni potrebe po brskanju za dodatki, saj Mazda2 Homura Aka prinaša zelo veliko opreme, ki jo je pri tekmecih potrebno doplačati.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Skyactiv G je bencinska serija motorjev, ki jih Mazda uprablja že kar nekaj let. Izredno varčen in poskočen agregat deluje odlično v kombinaciji s super ročnim menjalnikom s šestimi prestavami.
    9
  • Notranjost
    Vrtljivo stikalo za nadzor večopravilne enote je sicer zakon, a se Mazdi2 poznajo leta. Malo je odlagalnih površin, tudi zadaj je precej utesnjena. Merilniki so odlično pregledni, fizična stikala na volanskem obroču pa bistveno olajšajo vsakodnevno rokovanje z avtom.
    7
  • Opremljenost
    Homura Aka je najvišji paket opreme, ki je na voljo pri Mazdi. Prinaša vse ključne varnostno-asistenčne sisteme, kontrastno rdeče dodatke v potniški kabini, večja platišča in še nekaj malenkosti. Več kot dovolj za avtomobil tega razreda.
    8
  • Vozne lastnosti
    Igriv in zabaven avto, ki z motorjem in menjalnikom navduši v zavojih. Mazda enostavno zna narediti vozno odličen avto, čeprav bo najverjetneje večina primerkov kilometre nabirala v mestu.
    8
  • Gospodarnost
    22 tisočakov se je pred leti zdelo še neverjetno veliko za nakup avtomobila v razredu malih mestnih modelov. Mazda za to ceno ponuja res veliko, pogled na cenike drugih tekmecev pa razkrije, da glede na opremo in motor Mazda2 niti ni med najdražjimi.
    8
  • Zmogljivost
    85 kilovatov zadošča za vsakodnevna opravila, pa tudi za vožnje po avtocesti, kjer so sicer obrati že precej visoki in poraba naraste. Poskočen motor nudi zdravo razmerje med zmogljivostjo in varčnostjo.
    8
  • Sklep
    Mazda2 s klasičnim bencinskim motorjem nagovarja klasične kupce, ki si želijo dobro opremljen avto, jim je všeč tradicionalna potniška kabina z veliko fizičnimi stikali in iščejo predvsem varčen mestni avtomobil. Mazda2 je vse to in še marsikaj več, letom navkljub.
    8

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 16.690
cena testnega vozila (€) 22.770
dolžina × širina × višina (mm) 4.065 X 1.695 X 1.495
dovoljena masa vozila (kg) 1.540
emisija CO2 (g/km) 113
emisijski razred Euro 6D
masa praznega vozila (kg) 1.042
medosna razdalja (mm) 2.570
menjalnik/pogon ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 200
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 85 (115) pri 6.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 151 pri 3.500
napake med testom brez napak
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,3
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,0
pospešek 0-100 km/h (s) 9,1
prostornina prtljažnika (l) 250–950
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja bencinski
zavore spredaj/zadaj kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

5 komentarjev za "Prijetna klasika"


29 dni 9 ur nazaj

Močno zastarela, tako znotraj kot zunaj.

Polo78
28 dni 21 ur nazaj

Jaz pa nasprotno menim, da se za ta leta drži precej dobro. Že na zunaj deluje lepše in bolj skladno kot konkretno mlajši Yaris, ki je hkrati Mazda 2 hybrid. Fizična stikala in ostalo upravljanje v notranjosti pa so lahko samo plus ter hkraten vpogled v dejstvo, kaj vse je šlo v avtomobilski industriji v zadnjih 10 letih v napačno smer.

Blinder
29 dni 9 ur nazaj

Digitalni obratomer ima. Pa še to je odveč; je boljši navaden analogni

mrtwelvetrees
30 dni 11 ur nazaj

Pranje žarometov ?

muc396
30 dni 15 ur nazaj

Luškan. Leta so prednost, fizična stikala to dokazujejo. 🙂

 
Z upanjem na uspeh
Kdor želi dizla, mora sprejeti kompromis