Hondin športni križanec ZR-V se dimenzijsko uvršča med manjši HR-V in novo generacijo modela CR-V – s slednjim si deli tudi konstrukcijsko osnovo, na kateri sicer temelji tudi kombilimuzinski Civic. Čeprav se v oblikovalskem smislu v določenih pogledih oddaljuje od ustaljenih oblikovalskih smernic aktualnih modelov križancev Hondine palete, pa že prvi stik z notranjostjo ponovno predstavi značilen pristop japonske znamke s prečiščeno zasnovo in dobro ergonomijo.
Dolg seznam opreme serijsko
Pri Hondi so ponudbo modela ZR-V precej poenostavili, saj je trenutno na voljo v treh opremskih različicah, doplačila pa sprejemajo le za izbiro kovinske ali biserne barve ter podaljšano jamstvo. Že v primeru nakupa osnovne različice Elegance sicer dobimo dovolj bogato zaokrožen seznam opreme in varnostnih pripomočkov Honda Sensing, ki so jo v najvišjem opremskem paketu testnega avtomobila med drugim dopolnili z nekaj dodatki za poudarjanje športnega značaja ter usnjenim oblazinjenjem z dodanim udobjem, ki ga vnašajo ogrevani sedeži, medtem ko kvalitetnejšo izkušnjo poslušanja glasbe zagotavlja premijski zvočni sistem Bose. Žal poenostavljena prodajna struktura ponudbe (ki seveda ni značilna le za Hondo, da se razumemo) ne predvideva doplačil za posamezne postavke opreme. Zato se lahko z željo po kakšnem izbranem dodatku, ki ni na voljo v sicer optimalni različici, odločimo le za višji opremski paket. Tovrstne nadgradnje niso poceni, vstopni različici je potrebno prišteti vsaj slaba dva tisočaka oziroma nekaj čez štiri tisočake, če bi se odločili za najbolje opremljeno izvedenko modela ZR-V.
Prečiščena zasnova notranjosti
Notranjost novega Hondinega križanca preseneti s premijskim vtisom, poudarjenim s prečiščeno zasnovo armaturne plošče in uporabljenimi materiali ter res malo površinami, ki jih prekriva trda plastika. Klasično prestavno ročico, oziroma pri večini znamk v zadnjem času vse večkrat uporabljeno preklopno stikalo za nadzor delovanja samodejnega menjalnika, v tem primeru nadomesti kombinacija stikal, ki s svojo logiko zahteva nekaj privajanja. Za prilagajanje vseh pomembnejših funkcionalnosti pa so Hondini inženirji poskrbeli za pravšnjo kombinacijo fizičnih stikal in upravljanja preko osrednjega zaslona na dotik. Informacijsko-multimedijski sistem s svojimi izbirnimi meniji v kombinaciji s tipkami in stikali na volanu omogoča enostavno upravljanje najpogosteje uporabljanih nastavitev tudi med vožnjo, kompleksnejše pa so, na račun varnosti, dosegljive le v mirovanju vozila.
Električno nastavljivi sprednji sedeži ponujajo dovolj udobja tudi na daljših vožnjah, medtem ko si bodo visokorasli potniki na zadnji klopi verjetno zaželeli več prostora za kolena. Sam pa sem, glede na zunanje dimenzije, pričakoval tudi nekaj več prostora v prtljažniku.
Delovanje palete asistenčnih sistemov Honda Sensing je dovolj dobro, da ne spodbuja želje po vsakokratnem izklapljanju po ponovnem zagonu vozila. V primeru testnega avtomobila sem, glede na splošno dobro opremljenost, pogrešal sistem za opozarjanje na vozila v mrtvem kotu, ki ga nisem našel niti na seznamih opcijske opreme. Pri zastopniku znamke Honda so pojasnili, da sistema ni na voljo pri prvih proizvodnih serijah ZR-V zaradi težav z dobavo komponent, obenem pa obljubljajo, da bo že kmalu na voljo.
Udobje pred dinamiko
Hondini inženirji so pri nastavitvah podvozja očitno iskali kompromis med športnim značajem novega križanca in udobjem pri vožnji. Razmerje se v praksi prevesi na stran udobja, z dovolj dobro kompenzacijo cestnih nepravilnosti. A je ob želji po bolj dinamičnem požiranju kilometrov enostavno preveč zibanja v ovinkih, zraven pa voznik ne dobiva dovolj povratnih informacij s strani volanskega mehanizma, saj je volan za moj okus nekoliko preveč električno podprt in posledično premehek. Kljub naštetim pomislekom avtomobil tudi ob vožnji izven cone udobja ohranja stabilen oprijem s cestno podlago, a vseeno da jasno in glasno vedeti (če ne avtomobil, pa sopotniki), da mu bolj ustreza umirjena vožnja.
Stavijo na hibridnost
Čeprav je novi ZR-V za evropske kupce v praktično enakem formatu na ameriškem trgu naprodaj pod oznako HR-V in z dvolitrskim bencinskim štirivaljnikom, so se pri Hondi odločili, da ga v tem delu sveta ponudijo le s hibridnim pogonskim sklopom e:HEV in brez možnosti štirikolesnega pogona. Pogonski sklop, ki se skriva tudi pod motornimi pokrovi modelov Civic, sestavlja kombinacija bencinskega štirivaljnika prostornine dveh litrov (105 kW/143 KM) in električnega motorja, ki zagotavljata 135 kW (184 KM) sistemske moči, ta pa se na sprednji kolesni par prenaša preko brezstopenjskega samodejnega menjalnika e:CVT. Na račun brezstopenjskega menjalnika sem ob bolj odločnem pritisku pedala za plin velikokrat dobil občutek motornega vrtenja v prazno, je pa res da je bilo kljub temu pospeševanje zvezno. Glede na specifikacije na papirju in podporo električnega motorja sem sicer pričakoval bolj odločno pospeševanje, a očitno v tem primeru svoje naredi tudi konkretna masa vozila.
Električno energijo zagotavlja baterijski paket kapacitete 1.06 kWh, ki omogoča kar nekaj vožnje zgolj z električnim motorjem. V skladu z logiko samopolnilnega hibrida za polnjenje baterij skrbi rekuperacija, pri kateri intenzivnost ročno nastavljamo s pomočjo obvolanskih ročic. Ne vem zakaj pri Hondi niso omogočili tudi nastavitve stalne stopnje rekuperacije, ki bi dodatno zmanjšala potrebo po uporabi zavor in vsakokratnem ročnem nastavljanju – stopnja rekuperacije se namreč ob vsakokratnem pritisku pedala za plin ponastavi nazaj na osnovno, samodejno nastavitev.
Poraba se je v obdobju preizkusa ustalila pri 6,6 litra goriva na sto prevoženih kilometrov, kar je za takšen avtomobil zelo soliden rezultat. Nanj je dodobra vplivalo dejstvo, da je na tipičnem testnem krogu ( ta je v mojem primeru združeval mestno vožnjo z delom poti po ljubljanski obvoznici ter vožnjo po regionalnih cestah v okolici Ljubljane) ZR-V porabil le ugodnih 4,9 litra na sto prevoženih kilometrov in tudi na ta način dokazal, da se varčna vožnja obrestuje. Na drugi strani lahko pri vožnji zgolj po mestu ter pri avtocestnih vožnjah v okviru omejitev računamo s porabo med 6,5 in 7,5 litra na sto prevoženih kilometrov. Rezervoar za gorivo s 57 litri prostornine bo posledično zagotovil nekje med 800 in 900 kilometri avtonomije, kar pomeni, da ne bo potrebe po prepogostih postankih za dotakanje goriva celo na dolgih poteh.
Cene krojijo dostopnost ciljni populaciji
Pri Hondi ameriško različico tega modela prodajajo pod oznako HR-V in jo namenjajo generaciji Z, mlajši populaciji z aktivnim načinom življenja. Podoben pristop so z modelom ZR-V ubrali tudi na naši strani Atlantika, a se bojim, da bo njegovo prodajno uspešnost pod črto dodobra krojila cenovna umeščenost. Kupci imajo namreč v tem cenovnem razredu res veliko izbire.
Besedilo in fotografije: Matjaž Zupančič.
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Z upanjem na uspeh"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Preveč pije za hybrida.. da o ceni ne govorimo.