Predstavitve

Dodatna možnost izbire

Mazda2 Hybrid: mednarodna predstavitev

Oznaka Hybrid pri Mazdi2 ne predstavlja le nove pogonske opcije. Je del imena povsem samosvojega modela, ki si, razen imena, z Mazdo2 ne deli ničesar. Yarisovemu dvojčku so pri Mazdi v medgeneracijski prenovi modela nadeli nekaj samosvojih potez ter ga približalu prepoznavnemu oblikovnemu podpisu znamke. Pri proizvajalcu ne skrivajo, da gre za Toyotino tehnologijo in obenem poudarjajo, da je samopolnilni hibrid pomemben člen njihove pogonsko raznolike prihodnosti.

Pri Mazdi so že pred dvema desetletjema s prvo generacijo Mazde6 pričeli ustvarjati današnjo prepoznavno zunanjo podobo svojih modelov. Navdih so našli v svetu divjih živali: dve izraziti očesi (žarometa), med njima pa petkotna maska hladilnika, ki se je postopoma povečevala in sledila oblikovnem jeziku Kodo. Povezovalna linija je poudarila prezenco sprednjega dela ter je bila z vsako izdajo širša, vse dokler ni povezala obeh žarometov.

Majhne spremembe zunanjosti

Mazdini evropski oblikovalci so imeli tokrat bistveno manj svobode pri svojem delu, a so želeli tudi Mazdo2 Hybrid oblikovno približati ostalim članom modelne palete.

Tudi družinski člani so si med seboj podobni, a ne enaki. Prav iz tega vidika so Mazdini evropski oblikovalci pristopili tudi kIMG_9030 »problemu« Mazde2 Hybrid, saj je bila prej (z izjemo emblema) enaka Toyotinemu Yarisu. Zdaj so ji nadeli svež videz, ki jo približa preostalim modelom Mazde ter s tem poskrbeli, da je bolj očitno postala pomembna članica družine. Zaradi petkotne maske, žarometov in visoko postavljenega emblema sicer ni zasnovana kot drugi Mazdini modeli, a jo prepoznavni elementi jasno uvrstijo k znamki. Nekaj sprememb je tudi zadaj, največja je vidna med zadnjima žarometoma. Pri Yarisu oba žarometa povezuje črna površina, Mazda2 Hybrid pa je oblikovana nekoliko bolj minimalistično in tega elementa nima.

Poleg oblikovne spremembe Mazda2 Hybrid pridobiva enak obseg prenove, kot jo je bil deležen Yaris. To pomeni izboljšan vmesnik zaslona na dotik, nekaj novih varnostnih sistemov ter predvsem izdatnejšo zvočno izolacijo. Mazda2 Hybrid je s tem postala eden bolj uglajen mestnih modelov, saj je v vožnji izrazito umirjena in nenaporna.

Ni šlo čez pet litrov

IMG_9101Ključni element je seveda samopolnilni hibridni pogon z menjalnikom CVT. Sestavlja ga 1,5-litrski bencinski trivaljnik z 69 kilovati in elektromotor z 59 kilovati moči – sistemska moč se ustavi pri 85 kilovatih. Bencinski motor, ki deluje v Atkinsonovem ciklu, ima 120 njutonmetrov navora, elektromotor pa 141 njutonmetrov. Tovarna obljublja porabo med 3,8 in 4,2 litri. In veste kaj? Prav z lahkoto sem se po gričih in hitrih cestah vozil z obljubljenimi številkami. Še več, ko sem se odpravil na 60-kilometrski izlet v naravni park La Foix, kjer so zavite ceste raj za preizkušanje dinamičnega talenta avtomobila, sem se zopet spomnil, kako zelo zabavna je v ovinkih hibridna Mazda2.

Med vožnjo nazaj sem se ustavil in pri fotografiranju notranjosti opazil zanimiv podatek. Vgrajeni eko merilnik vožnje mi je dal glede na slog vožnje vsega 41 od  možnih 100 točk. Če bi šlo za šolski test, bi bila ocena nezadostno. Jasno je torej, da nisem vozil niti varčno niti počasi, a je bila povprečna poraba od začetka vožnje (40 prevoženih kilometrov) kljub temu le 4,6 litra na sto kilometrov. Za lažjo primerjavo: ko se je med vožnjo od letališča do hotela eko merilnik ustavil pri 89 točkah, je bila poraba 4,1 litra. Delež vožnje na izključno električno energijo se je sicer v povprečju gibal pri 70 odstotkih, pri Mazdi pa obljubljajo, da bi se ob vklopu voznega profila Eco dvignil na okoli 80 odstotkov.

Pet paketov opreme

Mazda2 Hybrid v notranjosti ne prinaša odstopanj od Yarisa. Gre za sicer zelo prijetno potniško kabino, z veliko linijami in oblinami. Zasnova ohranja fizična stikala, zaslon na dotik je hiter, a bi bil lahko bolj IMG_9058intuitivno strukturiran. Znana zgodba se ponovi tudi pri prostorski bilanci. Zadaj bo, tako kot pri Yarisu, bolj utesnjeno. Prtljažnik z 286 litri je spodobno velik, oblikovan zelo pravilno za izboljšano uporabnost, a pod njem ni prostora za rezervno pnevmatiko.

Prime Line je vstopni paket, ki že prinaša brezžično povezljivost s sistemoma Apple CarPlay in Android Auto ter manjši zaslon na dotik. Ne manjkajo niti osnovni varnostni elementi. Višji opremski paketi imajo vključenih več asistenčnih sistemov, večji zaslon na dotik, v paketu Homura Plus pa je dodana še panoramska streha.

Možnost izbire

Mazdina pogonska paleta je že tako zelo pestra; “klasiko” označujejo črke D, G in X, potem pa so tu še priključni hibrid, blagi hibrid ter baterijsko-električni pogon, ki je na voljo tudi s podaljševalnikom dosega. Z Mazdo2 Hybrid so lahko na podlagi sodelovanja s Toyoto razširili ponudbo še s preverjeno zanesljivim samopolnilnim hibridnim pogonom, kar pomeni, da so svojim kupcem omogočili dodatno možnost izbire.

Cene za prenovljeno Mazdo2 Hybrid v Sloveniji so že znane. Vstopni model stane 21.690 evrov, najbolje opremljena različica Homura Plus pa 29.590 evrov. V primeru, da se ne odločite za nakup s financiranjem, velja na omenjene cene še popust v višini 1.500 evrov. Ostale podatke si lahko ogledate v priloženem ceniku.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.

Mnenja uporabnikov

5 komentarjev za "Dodatna možnost izbire"


luko
1 mesec 8 dni nazaj

29.590 evrov za avto z 115 konji, te velikosti?

1 mesec 7 dni nazaj

V bistvu ima osnovni model za 21 jurjev vso funkciolno opremo katero avto tega ranga dejansko potrebuje oziroma jo ima še preveč. Vse ostalo je razvajenost ali potreba, da se potem lahko hvališ. To pa se plača in tržniki to dobro vedo.

xxl
1 mesec 8 dni nazaj

Preveč, ampak, v tej ceni treba upoštevati, da je avtomatik, hybrid in najvišjo stopnjo opreme, kot tudi popust 1500€ na gotovino.

1 mesec 7 dni nazaj

Tako velike vsote je prepovedano plačevati v papirju!

xxl
1 mesec 7 dni nazaj

No, mogoče se nisem dobro izrazil. Nakažeš s svojega TRR na njihov TRR, brez, da bi vzel njihovo financiranje.

 
Karavan nove dobe
Dvojna osvežitev