Testi

Škoda Octavia Scout 2,0 FSI

Poraba 8,9/16,3/11,2 l/100km Največja hitrost 200 km/h Cena 27.083 eur
Plusi
  • izgled
  • uglajen motor
  • prostorna notranjost
  • dobra lega na cesti
Minusi
  • poraba
  • gumijasta ročica za zapiranje prtljažnih vrat
  • ni tempomata

Tako kot večina avtomobilskih proizvajalcev, se tudi pri Škodi zavzemajo za to, da bi bili prisotni v vseh segmentih. Tako je na podlagi že obstoječega modela Octavia Combi 4 x 4 nastala octavia scout, ki zlasti z robustnim zunanjim izgledom kaže svoj terenski temperament.

Takoj jo prepoznamo po masivnih odbijačih in obrobah blatnikov iz temno sive plastike ter po 17-palčnih petkrakih platiščih iz lahke litine. O tem, da ne gre za navadno octavio, pričajo tudi zaščita motorja in menjalnika ter oddaljenost od tal, ki znaša kar 180 milimetrov. Serijsko so tu še tipala za pomoč pri parkiranju, okrogli sprednji meglenki in strešna nosilca. Na prtljažnih vratih stoji diskreten napis “scout”, zanimivo pa je, da prav nikjer ni označeno, kateri od dveh pogonskih agregatov iz ponudbe se skriva pod motornim pokrovom.

Da vstopamo v malo drugačno octavio nas na pragu opozori napis “scout”, nato pa nas na to opomnita še držalo pred sovoznikom in oznaka 4 x 4 na prestavni ročici. Vse ostalo je enako kot pri drugih octaviah, to pomeni, da je kompaktno in kakovostno. Štirikraki volan je oblečen v usnje, na njem smo pogrešali le gumbe za upravljanje avtoradia. V usnje je odeta tudi ročica ročne zavore, s svojo malce oglato obliko pa nas prestavna ročica ni preveč navdušila. Sprednja sedeža odlikuje dobra bočna opora ter nastavljivi ledveni del, ki se izkaže zlasti na daljših potovanjih. Naslon za roko spredaj je nastavljiv po višini in po dolžini, s čimer omogoča udobno namestitev. Na zadnjih sedežih je dovolj prostora za kolena in glave, za udobje potnikov pa je poskrbljeno tudi z zračnimi režami klimatske naprave, ki so nameščene na zaključku sredinske konzole. Prtljažni prostor se z zlaganjem zadnje klopi poveča z osnovnih 580 litrov na 1.620 litrov prostornine, k njegovi praktičnosti pa poleg velikih prtljažnih vrat prispeva tudi rolo, ki ga ni treba odpenjati, temveč se zvije s preprostim pritiskom na držalo.

Testnega scouta je poganjal dvolitrski bencinski motor z neposrednim vbrizgom goriva FSI. Bencinar deluje zelo uglajeno in se z lahkoto zavrti do 6.000 vrtljajev na minuto, pri katerih razvije 110 kilovatov (150 KM) moči. Pri vsakdanji uporabi na cestah in avtocestah temu agregatu nimamo kaj zameriti, saj z gladkim delovanjem omogoča zelo udobno in dovolj živahno vožnjo, pri tem pa zahteva približno slabih devet litrov neosvinčenega bencina na sto prevoženih kilometrov. V bolj zahtevnih razmerah, ko se je treba spopasti s kakšnim bolj strmim pobočjem ali celo z zasneženo podlago pa poraba goriva strmo naraste in ne moremo več govoriti o gospodarnosti. Pri avtomobilu s štirikolesnim pogonom bi si v določenih trenutkih želeli tudi več navora. Zato je za ta model gotovo bolj primeren dvolitrski turbodizelski agregat, ki bo pri nižjih vrtljajih postregel z več navora in obenem porabil tudi manj goriva.

Scout prevzema štirikolesni pogon od octavie 4 x 4. Navor se na vsa štiri kolesa prenaša preko elektronsko krmiljene večlamelne sklopke Haldex, ki po potrebi omogoča hiter preklop na pogon na zadnji kolesi. Elektronski krmilnik stalno nadzoruje število vrtljajev koles na obeh premah, sklopka pa po potrebi prenese na zadnji kolesi le tisto količino navora, ki je optimalno potrebna pod določenimi pogoji. Na testu smo ga preizkusili na zasneženi in blatni podlagi, kjer se je izkazal za zelo zanesljivega. Še bolje pa bi se avtomobil odrezal s primernejšim “obuvalom”. Široke pnevmatike na 17-palčnih lahkih platiščih sicer veliko naredijo za izgled, vendar na snegu nudijo slabši oprijem, velike odprtine med kraki pa pustijo prosto pot umazaniji.

Scoutovo podvozje je nastavljeno trše, kot bi pričakovali od tako terensko naravnanega avtomobila. To mu, kljub veliki oddaljenosti karoserije od tal, omogoča zanesljivo vožnjo brez zibanja v zavojih. Zaradi trše nastavitve pa je podvozje malce bolj glasno, to se opazi že, ko na primer v urbanem okolju zapeljemo na pločnik ali z njega. Čeprav je scout posajen precej višje od navadne octavie, pa piš vetra ni moteč niti pri avtocestnih hitrostih.

Za 26.737 evrov lahko domov odpeljete že kar bogato opremljen avtomobil. V njem na primer, poleg električnega paketa, dobite tudi dvopodročno samodejno klimatsko napravo, samozatemnitveno notranje ogledalo, čelni ter stranski varnostni blazini, tipala za pomoč pri parkiranju zadaj, tipalo za dež, napravo za pranje žarometov in sprednji meglenki. Za tiste, ki bi v serijsko opremljenem scoutu še kaj pogrešali, pa je tu še dolg spisek dodatne opreme, s katerega bi si mi najprej omislili upravljanje avtoradia na volanu in tempomat.

Glede na to, da je octavia scout osnovana na octavii cobi 4 X 4, lahko za konec potegnemo vzporednico prav s tem modelom. Od slednjega prevzema vse dobre tehnične lastnosti, le-tem pa dodaja bolj markantno in ekskluzivno estetiko. Njen glavni adut je moderen urbano-terenski imidž, s katerim cilja na kupce, ki si poleg uporabnega želijo tudi bolj individualno in razpoznavno vozilo. Prijetno s koristnim torej!

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Uglajen motor omogoča udobno vožnjo.
    8
  • Notranjost
    Racionala razporeditev, prijeten dizajn in kakovostni materiali.
    8
  • Opremljenost
    Za tempomat bi se odrekli tipalu za dež.
    7
  • Vozne lastnosti
    Čeprav ima raje cesto, se terena ne ustraši.
    8
  • Gospodarnost
    Gospodaren le v idelanih pogojih.
    6
  • Zmogljivost
    Moči je dovolj, želeli bi si le več navora.
    8
  • Sklep
    Nas je zmotila le poraba.
    7.5

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 26.737
cena testnega vozila (€) 27.083
dolžina × širina × višina (mm) 4.581 × 1.784 × 1.533
dovoljena masa vozila (kg) 2.090
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti/12 let /neomejena ob rednem servisiranju
gibna prostornina (cm3) 1.984
kompresija (1:) 11,5
masa praznega vozila (kg) 1.490
medosna razdalja (mm) 2.578
menjalnik/pogon šeststopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 200
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 110 (150) pri 6.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 200 pri 3.500
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,9
pnevmatike 225/50 R 17, 7J×17
poraba goriva na testu (l/100 km) 8,9/16,3/11,2
poraba goriva po ECE (l/100 km) 8,7
pospešek 0-100 km/h (s) 10
prostornina posode za gorivo (l) 60
prostornina prtljažnika (l) 580/1.620
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja bencinski, neposredni vbrizg
vrtina × gib (mm) 82,5 × 92,8
zavore spredaj/zadaj kolutne (notranje hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "Škoda Octavia Scout 2,0 FSI"


sandek
17 leta 16 dni nazaj

sem sedel v mb v evroparku imajo rastavljeno pa morem rečt da me škoda prijetno presenetla kar se tiče notranjosti

 
Peugeot 307 CC Dynamique 2.0 16V HDi FAP
Chevrolet Epica 2.0 24 V LT